
Uzdrowiska na Dolnym Śląsku - część II
W ostatnich czasach powraca moda na wyjazdy do „wód”, coraz chętniej dbamy o siebie i swój wygląd. Przykładamy wagę do inwestycji w zdrowie zwracając coraz częściej uwagę na najwyższą jakość wykonywanych zabiegów. Ówcześnie kurorty nie straszą już XX- wiecznym wyglądem, zabiegi podążają z duchem czasu, a walory przyrodnicze nadal są nieskazitelne.
Polanica - serce Kotliny Kłodzkiej
Polanica Zdrój – to miejscowość uzdrowiskowa w sercu Kotliny Kłodzkiej. Uzdrowisko leży pośród malowniczych urzekających pięknem Gór Stołowych i Bystrzyckich.
Polanica-Zdrój dysponuje również bardzo dobrą bazą leczniczą dla kuracjuszy. Podstawą jej są 3 źródła wód leczniczych: Wielka Pieniawa, Józef I i Józef II. To tu możemy poddać się szerokiemu wachlarzowi zabiegów leczących schorzenia kardiologiczne, gastrologiczne, przemiany materii i nerwice a wszystko to w łagodnym klimacie podgórskim z dużą liczbą słonecznych dni.
Kudowa - moc atrakcji
Kudowa-Zdrój - to jedno z najstarszych uzdrowisk sudeckich położone w południowo-zachodniej części Ziemi Kłodzkiej, nieopodal granicy z Czechami. Z trzech stron otoczona przez lasy chroniące ją przed zimnymi wiatrami z północy i ze wschodu. Kudowa leży u podnóża gór Stołowych i wzgórz Lewińskich.
W sercu miejscowości położony jest śliczny Park Zdrojowy wraz z Pijalnią Wód Mineralnych z 1853 r.
Uzdrowisko posiada rozbudowaną bazę noclegową i zabiegową. Podstawą kuracji są wody mineralne wykorzystywane w zabiegach balneologicznych jak i kuracji pitnej.
Kurort posiada 9 źródeł wód mineralnych. Do najbardziej znanych wód należą: Marchlewski, Moniuszko i Śniadecki. Występujące tu wody to szczawy wodorowo-węglanowo-wapniowe i żelaziste z niewielkim dodatkiem arsenu o małej radoczynności.
Kudowie-Zdroju leczy się choroby układu krążenia, przemiany materii. Stosowane zabiegi dają dobre efekty także w przypadku nerwic i chorób serca.
Powiązane produkty
Świeradów - relaks w radoczynych wodach
Świeradów-Zdrój – uzdrowisko położone w Górach Izerskich. Jego historia związana jest z tzw. „świętym źródłem” w którym jakość wody porównywana była do leczniczych wód w kurorcie SPA w Belgii.
To jedno z 3 uzdrowisk w naszym kraju, które posiada wody mineralne z dodatkiem (domieszką) radonu. Stosuje się ją do picia, inhalacji i kąpieli. Radon zawarty w wodzie wpływa pozytywnie na procesy enzymatyczne, przemiany komórkowe i wzmacnia tkankę nerwową.
Kąpiel w wodzie radoczynnej oddziałuje na przepływ krwi. W chorobie miażdżycowej przyczynia się do rozszerzenia sieci kapilar. U osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze obniża ciśnienie krwi.
Będąc w uzdrowisku możemy także skorzystać z kąpieli świerkowych, jednego z podstawowych zabiegów stosowanych w Świeradowie-Zdroju. Świerk jest wskazany przede wszystkim w leczeniu chorób układu oddechowego i nerwowego. Igły tego drzewa zawierają olejki eteryczne tj. pinen, felandren, kadinen i terpeny, które działają wykrztuśnie i dezynfekująco na skórę. Oprócz tego uzdrowisko wykorzystuje borowinę, szczególnie w stanach pourazowych.
Szczawno - atrakcyjne również dla dzieci i młodzieży
Szczawno-Zdrój - miasteczko malowniczo położone u podnóża Chełmca - najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich.
Szczawno posiada klimat podgórski, łagodny i orzeźwiający (charakterystyczny dla kotlin i dolin śródgórskich). Bogata szata roślinna, duży udział terenów zielonych przekraczający 60% (pow. gminy), dwa parki z bogatą florą rodzimą i aklimatyzowaną, to niewątpliwy atut miejscowości.
Jednak największym walorem Szczawna są wody lecznicze, szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowe używane w lecznictwie uzdrowiskowym. Leczone są tutaj schorzenia układu oddechowego, pokarmowego, narządu ruchu, choroby urologiczne, lekkie postacie cukrzycy i otyłość.
Kurort dysponuje szerokim wachlarzem inhalacji wykonywanych zarówno indywidualnie jak i zbiorowo przy wykorzystaniu wód mineralnych, solanek i olejków. To tutaj dzięki komorze ciśnieniowej możliwe jest leczenie rozedmy płuc i astmy oskrzelowej.
Szczawno-Zdrój należy do nielicznych uzdrowisk, które leczą dzieci i młodzież. Młodzi kuracjusze poddawani są terapii w zakresie chorób górnych i dolnych dróg oddechowych jak i wad postawy.
Niemcza - zakochaj się w zieleni
Niemcza – to urokliwe miasteczko leżące w pasie wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.
Okolice miejscowości obfitują w zabytki z różnych epok. Liczne szlaki turystyczne, rowerowe zachęcają nas do aktywnego wypoczynku. W obrębie gminy oprócz samej Niemczy warte uwagi jest arboretum Wojsławice i uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój. Arboretum to olbrzymi ogród-park na terenie którego możemy oglądać 500 gatunków rododendronów a ponadto 2000 drzew i krzewów z całego świata.
Nieopodal Niemczy znajdziemy Przerzeczyn-Zdrój - mało znane ale bardzo cenne uzdrowisko. Podstawą leczenia są źródła wód leczniczych. Jako jedyne w Europie występują tu źródła wód radoczynno-siarczkowych.
Leczone są tutaj schorzenia reumatyczne: zwyrodnienia, stany pourazowe, choroby neurologiczne: nerwobóle, przewlekłe bóle kręgosłupa i stawów. Terapii poddawane są też osoby z łagodnym nadciśnieniem tętniczym i obwodowym niedokrwieniem kończyn.
Uzdrowisko posiada bardzo nowoczesny basen rehabilitacyjno-leczniczy z przeciwfalą przystosowany dla niepełnosprawnych. W Przerzeczynie-Zdroju wykonuje się łącznie 24 rodzaje zabiegów.