Uzdrowiska na Dolnym Śląsku - część II
Marta Kusowska

Uzdrowiska na Dolnym Śląsku - część II

Dolny Śląsk znany był od wieków z klimatu o leczniczych właściwościach. Wody lecznicze oraz mikroklimat stwarzają idealne warunki dla regeneracji sił witalnych organizmu.

W ostatnich czasach powraca moda na wyjazdy do „wód”, coraz chętniej dbamy o siebie i swój wygląd. Przykładamy wagę do inwestycji w zdrowie zwracając coraz częściej uwagę na najwyższą jakość wykonywanych zabiegów. Ówcześnie kurorty nie straszą już XX- wiecznym wyglądem, zabiegi podążają z duchem czasu, a walory przyrodnicze nadal są nieskazitelne.

Polanica - serce Kotliny Kłodzkiej

Polanica Zdrój – to miejscowość uzdrowiskowa w sercu Kotliny Kłodzkiej. Uzdrowisko leży pośród malowniczych urzekających pięknem Gór Stołowych i Bystrzyckich.

Polanica-Zdrój dysponuje również bardzo dobrą bazą leczniczą dla kuracjuszy. Podstawą jej są 3 źródła wód leczniczych: Wielka Pieniawa, Józef I i Józef II. To tu możemy poddać się szerokiemu wachlarzowi zabiegów leczących schorzenia kardiologiczne, gastrologiczne, przemiany materii i nerwice a wszystko to w łagodnym klimacie podgórskim z dużą liczbą słonecznych dni.

Kudowa - moc atrakcji

Kudowa-Zdrój - to jedno z najstarszych uzdrowisk sudeckich położone w południowo-zachodniej części Ziemi Kłodzkiej, nieopodal granicy z Czechami. Z trzech stron otoczona przez lasy chroniące ją przed zimnymi wiatrami z północy i ze wschodu. Kudowa leży u podnóża gór Stołowych i wzgórz Lewińskich.

W sercu miejscowości położony jest śliczny Park Zdrojowy wraz z Pijalnią Wód Mineralnych z 1853 r.

Uzdrowisko posiada rozbudowaną bazę noclegową i zabiegową. Podstawą kuracji są wody mineralne wykorzystywane w zabiegach balneologicznych jak i kuracji pitnej.

Kurort posiada 9 źródeł wód mineralnych. Do najbardziej znanych wód należą: Marchlewski, Moniuszko i Śniadecki. Występujące tu wody to szczawy wodorowo-węglanowo-wapniowe i żelaziste z niewielkim dodatkiem arsenu o małej radoczynności.

Kudowie-Zdroju leczy się choroby układu krążenia, przemiany materii. Stosowane zabiegi dają dobre efekty także w przypadku nerwic i chorób serca.

Powiązane produkty

Świeradów - relaks w radoczynych wodach

Świeradów-Zdrój – uzdrowisko położone w Górach Izerskich. Jego historia związana jest z tzw. „świętym źródłem” w którym jakość wody porównywana była do leczniczych wód w kurorcie SPA w Belgii.

To jedno z 3 uzdrowisk w naszym kraju, które posiada wody mineralne z dodatkiem (domieszką) radonu. Stosuje się ją do picia, inhalacji i kąpieli. Radon zawarty w wodzie wpływa pozytywnie na procesy enzymatyczne, przemiany komórkowe i wzmacnia tkankę nerwową.

Kąpiel w wodzie radoczynnej oddziałuje na przepływ krwi. W chorobie miażdżycowej przyczynia się do rozszerzenia sieci kapilar. U osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze obniża ciśnienie krwi.

Będąc w uzdrowisku możemy także skorzystać z kąpieli świerkowych, jednego z podstawowych zabiegów stosowanych w Świeradowie-Zdroju. Świerk jest wskazany przede wszystkim w leczeniu chorób układu oddechowego i nerwowego. Igły tego drzewa zawierają olejki eteryczne tj. pinen, felandren, kadinen i terpeny, które działają wykrztuśnie i dezynfekująco na skórę. Oprócz tego uzdrowisko wykorzystuje borowinę, szczególnie w stanach pourazowych.

Szczawno - atrakcyjne również dla dzieci i młodzieży

Szczawno-Zdrój - miasteczko malowniczo położone u podnóża Chełmca - najwyższego szczytu Gór Wałbrzyskich. 

Szczawno posiada klimat podgórski, łagodny i orzeźwiający (charakterystyczny dla kotlin i dolin śródgórskich). Bogata szata roślinna, duży udział terenów zielonych przekraczający 60% (pow. gminy), dwa parki z bogatą florą rodzimą i aklimatyzowaną, to niewątpliwy atut miejscowości.

Jednak największym walorem Szczawna są wody lecznicze, szczawy wodorowęglanowo-sodowo-wapniowe używane w lecznictwie uzdrowiskowym. Leczone są tutaj schorzenia układu oddechowego, pokarmowego, narządu ruchu, choroby urologiczne, lekkie postacie cukrzycy i otyłość.

Kurort dysponuje szerokim wachlarzem inhalacji wykonywanych zarówno indywidualnie jak i zbiorowo przy wykorzystaniu wód mineralnych, solanek i olejków. To tutaj dzięki komorze ciśnieniowej możliwe jest leczenie rozedmy płuc i astmy oskrzelowej.

Szczawno-Zdrój należy do nielicznych uzdrowisk, które leczą dzieci i młodzież. Młodzi kuracjusze poddawani są terapii w zakresie chorób górnych i dolnych dróg oddechowych jak i wad postawy.

Niemcza - zakochaj się w zieleni

Niemcza – to urokliwe miasteczko leżące w pasie wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich.

Okolice miejscowości obfitują w zabytki z różnych epok. Liczne szlaki turystyczne, rowerowe zachęcają nas do aktywnego wypoczynku. W obrębie gminy oprócz samej Niemczy warte uwagi jest arboretum Wojsławice i uzdrowisko Przerzeczyn-Zdrój. Arboretum to olbrzymi ogród-park na terenie którego możemy oglądać 500 gatunków rododendronów a ponadto 2000 drzew  i krzewów z całego świata.

Nieopodal Niemczy znajdziemy Przerzeczyn-Zdrój - mało znane ale bardzo cenne uzdrowisko. Podstawą leczenia są źródła wód leczniczych. Jako jedyne w Europie występują tu źródła wód radoczynno-siarczkowych.

Leczone są tutaj schorzenia reumatyczne: zwyrodnienia, stany pourazowe, choroby neurologiczne: nerwobóle, przewlekłe bóle kręgosłupa i stawów. Terapii poddawane są też osoby z łagodnym nadciśnieniem tętniczym i obwodowym niedokrwieniem kończyn.

Uzdrowisko posiada bardzo nowoczesny basen rehabilitacyjno-leczniczy z przeciwfalą przystosowany dla niepełnosprawnych. W Przerzeczynie-Zdroju wykonuje się łącznie 24 rodzaje zabiegów.

Dowiedz się więcej o uzdrowiskowych gminach Dolnego Śląska.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij