Kolki niemowlęce

Kolki niemowlęce są nie najlepiej określonym zespołem charakteryzującym się napadowym, niedającym się ukoić płaczem (krzykiem) z jednoczesnym podkurczaniem nóżek, powiększeniem brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych. Kolki niemowlęce występują u 10–40% niemowląt.

Przyczyny kolki niemowlęcej

Nie udało się jak dotąd powiązać występowania kolki niemowlęcej z jednym czynnikiem przyczynowym. Uważa się, że kolka jest końcowym efektem złożonej interakcji między niemowlęciem a szeroko rozumianym środowiskiem.

Kolkę niemowlęcą rozpoznaje się, jeśli u niemowlęcia od urodzenia do 4. miesiąca życia stwierdza się:

  • napady drażliwości, niepokoju lub płaczu rozpoczynającego się i kończącego bez uchwytnej przyczyny, które trwają 3 lub więcej godzin dziennie i występują częściej niż 3 dni w tygodniu przez co najmniej tydzień
  • prawidłowy rozwój fizyczny

Postępowanie terapeutyczne polega na wyjaśnieniu dolegliwości i uspokojeniu rodziców. W stosunku do dziecka zaleca się „minisposoby” pielęgnacyjne (kołysanie, noszenie, łagodny hałas, np. radio, suszarka do włosów, jazda samochodem, ciepła kąpiel lub okłady z ciepłej wody na brzuszek dziecka). Jeżeli występują oznaki nietolerancji mleka lub zapalenia przełyku, zaleca się 2-dniową próbę karmienia hydrolizatami białkowymi lub podawanie leków hamujących wydzielanie żołądkowe. W przypadku karmienia piersią podejmuje się próbę eliminacji z diety matki mocnej kawy i herbaty, ostrych przypraw, orzechów, czekolady oraz mleka. U niemowląt karmionych sztucznie podejmuje się próbę zastąpienia mleka hydrolizatami białkowymi. Wielu autorów nie zaleca leków. Niekiedy, po części w celu uspokojenia rodziców, podejmuje się próbę farmakoterapii, która ogranicza się do podawania leków spazmolitycznych i ułatwiających usuwanie gazów jelitowych (koper włoski, rumianek, simetikon, dimetikon, trimebutyna).

Należy zasięgnąć porady lekarskiej, gdy:

  • pojawi się płacz odbiegający od dziennego wzorca płaczu w kolce niemowlęcej;
  • dołączą się inne objawy chorobowe;
  • płacz pojawi się u niemowlęcia w 3. miesiącu życia;
  • płacz utrzymuje się powyżej 3. miesiąca życia.

 

Roztocze kurzu domowego, Aldona Zawadzka-Krajewska, fragment książki „ABC chorób wieku dziecięcego” pod red. Romy Rokickiej-Milewskiej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2012

 Portal Dbam o Zdrowie jest patronem poradnika dla rodziców „ABC chorób wieku dziecięcego”.


Podziel się: