×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kolki niemowlęce

Kolki niemowlęce są nie najlepiej określonym zespołem charakteryzującym się napadowym, niedającym się ukoić płaczem (krzykiem) z jednoczesnym podkurczaniem nóżek, powiększeniem brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych. Występują u 10–40% niemowląt.

Jak dotąd nie udało się powiązać występowania kolki niemowlęcej z jednym czynnikiem przyczynowym. Uważa się, że jest ona końcowym efektem złożonej interakcji między niemowlęciem a szeroko rozumianym środowiskiem.

Przypadłość tę rozpoznaje się, jeśli u niemowlęcia od urodzenia do 4. miesiąca życia stwierdza się:

  • napady drażliwości, niepokoju lub płaczu rozpoczynającego się i kończącego się bez uchwytnej przyczyny, które trwają 3 lub więcej godzin dziennie i występują częściej niż 3 dni w tygodniu przez co najmniej tydzień,
  • prawidłowy rozwój fizyczny.
Postępowanie terapeutyczne polega na wyjaśnieniu dolegliwości i uspokojeniu rodziców. W stosunku do dziecka zaleca się „minisposoby” pielęgnacyjne (kołysanie, noszenie, łagodny hałas, np. radio, suszarka do włosów, jazda samochodem, ciepła kąpiel lub okłady z ciepłej wody na brzuszek dziecka).

Jeżeli występują oznaki nietolerancji mleka lub zapalenia przełyku, wskazana jest dwudniowa próba karmienia hydrolizatami białkowymi lub podawanie leków hamujących wydzielanie żołądkowe.

W przypadku karmienia piersią podejmuje się próbę eliminacji z diety matki mocnej kawy i herbaty, ostrych przypraw, orzechów, czekolady oraz mleka. U niemowląt karmionych sztucznie próbuje się zastąpić mleko hydrolizatami białkowymi.

Wielu autorów nie zaleca leków. Niekiedy (po części w celu uspokojenia rodziców) wprowadzana jest farmakoterapia, która ogranicza się do podawania leków spazmolitycznych i ułatwiających usuwanie gazów jelitowych (koper włoski, rumianek, simetikon, dimetikon, trimebutyna).

Kolka niemowlęca — kiedy potrzebna porada lekarska?

Porada lekarska jest potrzebna, gdy:

  • pojawi się płacz odbiegający od dziennego wzorca płaczu w kolce niemowlęcej,
  • dołączą się inne objawy chorobowe,
  • płacz pojawi się u niemowlęcia w 3. miesiącu życia,
  • płacz utrzymuje się powyżej 3. miesiąca życia.

 

 

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. ABC chorób wieku dziecięcego, pod. red. R. Rokickiej-Milewskiej, Warszawa 2012.

Podziel się: