
Dlaczego boli?
Po co nam ból?
Ból ostry jest zwykle łagodzony doraźnie tradycyjnymi środkami przeciwbólowymi. Jest krótkotrwały i pełni funkcję informacyjną (sygnalizuje o chorobie bądź uszkodzeniu ciała). Ból ostry daje sygnał i motywację do podjęcia natychmiastowego leczenia.
W niektórych przypadkach ból ostry zmienia swoją formę (przestaje sygnalizować o uszkodzeniu tkanek organizmu) i przechodzi w ból przewlekły. Trudno jest uchwycić moment, w którym ból „zaczyna żyć swoim życiem” i staje się sam w sobie cierpieniem. Dla potrzeb diagnostyki lekarze przyjmują, że o ból przewlekłym mówimy, gdy chory odczuwa go przez minimum pół roku.
Ból długotrwały sam w sobie jest chorobą i wiąże się z dużym, niepotrzebnym, cierpieniem, co dezorganizuje dotychczasowe życie.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli ból pojawia się często lub gdy stosowane środki przeciwbólowe nie pomagają, należy koniecznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zaordynuje on odpowiednie leczenie bądź skieruje na dodatkowe badania. Może również poprosić o konsultację lekarza specjalistę.
W przypadku, gdy zastosowane leczenie jest nieskuteczne warto poprosić o skierowanie do specjalistycznej poradni przeciwbólowej.
Odnalezienie przyczyny bólu, a następnie dopasowanie skutecznej terapii może być długotrwałe. Jeśli ból jest wyjątkowo dokuczliwy w proces leczenia bywają zaangażowani różni specjaliści, tj. neurolog, anestezjolog, rehabilitant, czy psychoterapeuta.
Polecane dla Ciebie
Pamiętaj!
W leczeniu bólu przewlekłego powinieneś byś szczególnie zdyscyplinowany. Koniecznie zastosuj się do zaleceń lekarza – tylko wypełnianie poleceń lekarza może przynieść ulgę w bólu przewlekłym.
Łagodzenie bólu. Jak należy walczyć z bólem?
Lekarze dysponują całym arsenałem środków do walki z bólem. Mogą być stosowane oddzielnie, terapia może również łączyć różne techniki. Wśród metod walki z bólem wyróżniamy (za: Marek Hilgier „O bólu do bólu. Niedokończona rozmowa”)
- leczenie farmakologiczne – polega na podawaniu np. leków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych, przeciwdrgawkowych i innych
- blokady nerwowe
- elektrostymulacja
- urządzenia wszczepiane – np. pompy
- terapia psychologiczna – np. relaksacja, sposoby radzenia sobie ze stresem, techniki dystrakcyjne
- fizykoterapia – m.in. ćwiczenia, ultradźwięki, masaż
- leczenie uzupełniające – np. akupunktura
Dlaczego niektórzy są bardziej odporni na ból niż inni?
Poziom wrażliwości na ból jest zmienny i nie zależy on od tego, czy ból jest mniejszy czy większy. Poziom wrażliwości na ból jest kwestią indywidualną, zależy od wieku, płci oraz ogólnego stanu zdrowia, a także miejsca ciała, którego dotyczy (okolice głowy są bardziej wrażliwe niż kończyny dolne).
Z reguły ból jest lepiej tolerowany przez osoby wysportowane niż prowadzące siedzący tryb życia, przez kobiety niż przez mężczyzn.
Odczuwanie bólu może się zmieniać w zależności od nastroju i sytuacji życiowej pacjenta. Bardzo pomocne w radzeniu sobie z dolegliwościami bólowymi jest przyjazne środowisko chorego.
Kochająca rodzina czy przyjaciele zapewniający psychiczne wsparcie mogą zmniejszać odczuwanie bólu, a przynajmniej czynić go bardziej znośnym.