Dlaczego boli?
Justyna Bielecka

Dlaczego boli?

Dlaczego niektórzy są bardziej odporni na ból niż inni? Gdzie szukać pomocy, gdy tradycyjne środki przeciwbólowe są nieskuteczne? Jakie są metody łagodzenia bólu przewlekłego? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Po co nam ból?

Ból ostry jest zwykle łagodzony doraźnie tradycyjnymi środkami przeciwbólowymi. Jest krótkotrwały i pełni funkcję informacyjną (sygnalizuje o chorobie bądź uszkodzeniu ciała). Ból ostry daje sygnał i motywację do podjęcia natychmiastowego leczenia.

W niektórych przypadkach ból ostry zmienia swoją formę (przestaje sygnalizować o uszkodzeniu tkanek organizmu) i przechodzi w ból przewlekły. Trudno jest uchwycić moment, w którym ból „zaczyna żyć swoim życiem” i staje się sam w sobie cierpieniem. Dla potrzeb diagnostyki lekarze przyjmują, że o ból przewlekłym mówimy, gdy chory odczuwa go przez minimum pół roku.

Ból długotrwały sam w sobie jest chorobą i wiąże się z dużym, niepotrzebnym, cierpieniem, co dezorganizuje dotychczasowe życie.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli ból pojawia się często lub gdy stosowane środki przeciwbólowe nie pomagają, należy koniecznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Zaordynuje on odpowiednie leczenie bądź skieruje na dodatkowe badania. Może również poprosić o konsultację lekarza specjalistę.

W przypadku, gdy zastosowane leczenie jest nieskuteczne warto poprosić o skierowanie do specjalistycznej poradni przeciwbólowej.

Odnalezienie przyczyny bólu, a następnie dopasowanie skutecznej terapii może być długotrwałe. Jeśli ból jest wyjątkowo dokuczliwy w proces leczenia bywają zaangażowani różni specjaliści, tj. neurolog, anestezjolog, rehabilitant, czy psychoterapeuta.

Polecane dla Ciebie

Pamiętaj!

W leczeniu bólu przewlekłego powinieneś byś szczególnie zdyscyplinowany. Koniecznie zastosuj się do zaleceń lekarza – tylko wypełnianie poleceń lekarza może przynieść ulgę w bólu przewlekłym.

Nie pozwól aby ból się nasilał – łatwiej jest powstrzymać ból zanim ulegnie on zaognieniu.

Łagodzenie bólu. Jak należy walczyć z bólem?

Lekarze dysponują całym arsenałem środków do walki z bólem. Mogą być stosowane oddzielnie, terapia może również łączyć różne techniki. Wśród metod walki z bólem wyróżniamy (za: Marek Hilgier „O bólu do bólu. Niedokończona rozmowa”)

 • leczenie farmakologiczne – polega na podawaniu np. leków przeciwbólowych, przeciwdepresyjnych, przeciwdrgawkowych i innych
 • blokady nerwowe
 • elektrostymulacja
 • urządzenia wszczepiane – np. pompy
 • terapia psychologiczna – np. relaksacja, sposoby radzenia sobie ze stresem, techniki dystrakcyjne
 • fizykoterapia – m.in. ćwiczenia, ultradźwięki, masaż
 • leczenie uzupełniające – np. akupunktura

Dlaczego niektórzy są bardziej odporni na ból niż inni?

Poziom wrażliwości na ból jest zmienny i nie zależy on od tego, czy ból jest mniejszy czy większy. Poziom wrażliwości na ból jest kwestią indywidualną, zależy od wieku, płci oraz ogólnego stanu zdrowia, a także miejsca ciała, którego dotyczy (okolice głowy są bardziej wrażliwe niż kończyny dolne).

Z reguły ból jest lepiej tolerowany przez osoby wysportowane niż prowadzące siedzący tryb życia, przez kobiety niż przez mężczyzn.

Odczuwanie bólu może się zmieniać w zależności od nastroju i sytuacji życiowej pacjenta. Bardzo pomocne w radzeniu sobie z dolegliwościami bólowymi jest przyjazne środowisko chorego.

Kochająca rodzina czy przyjaciele zapewniający psychiczne wsparcie mogą zmniejszać odczuwanie bólu, a przynajmniej czynić go bardziej znośnym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nie bój się ćwiczyć z chorobą niedokrwienną

  Ćwiczenia odgrywają ważną rolę zarówno w zapobieganiu jak i rehabilitacji wielu chorób serca. Mogą one mieć pozytywny wpływ na wiele czynników ryzyka chorób serca takich jak nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy nadwaga.

 • Jedz błonnik, zadbaj o jelita

  Błonnik nierozpuszczalny w wodzie (inaczej włókno pokarmowe), jest odporny na działanie enzymów trawiennych i pełni wiele funkcji w naszym organizmie, m.in. reguluje poziom kwasu solnego w żołądku i wpływa na wydzielanie hormonów układu pokarmowego (gastryny). To nie jedyne jego zalety, stanowi bowiem dobre podłoże dla rozwoju właściwej flory bakteryjnej jelit, jest zatem niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 • Obawy przed noszeniem soczewek

  Osoby, które nigdy jeszcze soczewek nie nosiły, często mają pewne, zazwyczaj nieuzasadnione obawy. Pomagamy je rozwiać.

 • Nie daj się ograniczyć okularom. Noś kontakty!

  Ile razy musiałeś rezygnować z uprawiania sportu w obawie o to, że w trakcie ćwiczeń twoje okulary spadną lub ulegną uszkodzeniu? Od momentu wynalezienia soczewek kontaktowych wady wzroku przestały być już problemem dla sportowców. Ty również nie daj się ograniczyć okularom. Załóż soczewki i ciesz się pełną swobodą ruchu.

 • Jak gorączka wpływa na organizm?

  Czujesz, że twoje czoło jest rozpalone, a ciało przechodzą lodowate dreszcze? Dowiedz się co się dzieje z twoim organizmem podczas gorączki.

 • Jak schudnąć przed sylwestrem?

  Jeżeli w święta zdarzyło ci się zjeść troszkę za dużo, masz jeszcze kilka dni, żeby wrócić do formy i zmieścić się w sylwestrowej kreacji. Jak ratować się, jeżeli za bardzo sobie w święta pofolgowaliśmy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij