Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce
Ewa Gąsecka

Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

Każdy rodzic chciałby, aby nowy rok szkolny przebiegł pomyślnie – choćby z niewielkimi sukcesami, a przynajmniej bez większych kłopotów. Jednym z czynników mających wpływ na kondycję umysłową i fizyczną dziecka jest właściwe odżywianie. Takie, które zapewni odpowiedni poziom energii, pomoże w utrzymaniu koncentracji i uwagi oraz da siły na wieczorne odrabianie lekcji lub zajęcia dodatkowe.

Czy dziecko musi jeść śniadanie przed wyjściem do szkoły?

Śniadanie to podstawowy posiłek dnia. Ten, bez którego dziecko nie powinno wyjść z domu. Uczniowie bardzo często bronią się przed jego zjedzeniem, twierdząc, że o tej porze nie mają apetytu lub tłumacząc się brakiem czasu. Mimo iż uważam, że zdanie dziecka w kwestiach jedzenia jest ważne i należy je brać pod uwagę, tak do zjedzenia śniadania trzeba je nakłonić, spróbować przekonać. Może to być chociaż jogurt z musli, płatki z mlekiem lub jedna kanapka – byleby dziecko nie wyszło z domu na czczo. Jeżeli śniadanie nie jest problemem, dobrze żeby było dość obfite i pożywne, zawierało białko (wędlinę, jajka lub nabiał), węglowodany złożone (pieczywo, najlepiej razowe lub pełnoziarniste, niesłodzone płatki, musli) i warzywa czy owoce (np. suszone owoce jako dodatek do owsianki).

Co powinno zjeść dziecko na drugie śniadanie?

Jeżeli dziecko przebywa w szkole 4–5 godzin (młodsze klasy), powinno tam zjeść jeden posiłek i jedną przekąskę (owoc). Może to być kanapka z wędliną lub serem i warzywami albo obiad szkolny. W przypadku tego ostatniego radzę dowiedzieć się, czy dziecko zjada choćby jego większą część. Zdarza się, że dzieci – szczególnie niejadki – oddają obiad niemal w całości kolegom, a nieświadomi tego rodzice nadal opłacają posiłki. Dobrze też sprawdzić, czy w plecaku nie zalegają noszone tygodniami kanapki.

Dzieci ze starszych klas, spędzające 6–7 godzin w szkole, powinny w niej jeść dwa posiłki. Może to być kanapka i obiad, mogą być dwie kanapki, najlepiej z pełnoziarnistego chleba. Jako jeden posiłek dobrym pomysłem jest jogurt lub twarożek czy smoothie owocowe lub warzywne. Nie należy zapomnieć o napojach – najlepsza jest woda mineralna lub rozcieńczone soki bez dodatku cukru.

Powiązane produkty

Kiedy podać dziecku obiad?

Idealną sytuacją byłoby, żeby po powrocie do domu uczeń miał możliwość zjedzenia obiadu. Tak jak każdy posiłek obiad powinien zawierać białko (mięso, ryby, jajka lub warzywa strączkowe), warzywa, węglowodany skrobiowe jako dodatek (kasza, ryż, najlepiej naturalny, makaron, najlepiej pełnoziarnisty lub razowy, ziemniaki). Często starsze dzieci wracają do domu same, czekają na powrót rodziców z pracy i ciepły posiłek jest jedzony później. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas przygotowana wcześniej zupa, którą nastolatek może sobie bezpiecznie podgrzać.

Co podać na podwieczorek?

Przekąską pomiędzy obiadem i kolacją mogą być owoce lub jogurt, koktajl owocowy, mus czy garść orzechów lub zdrowy baton np. z orzechów i daktyli.

O której godzinie dziecko powinno zjeść kolację?

Kolacja może być podobna do śniadania, ale nieco mniej obfita. Nie powinna być jedzona później niż 3 godziny przed snem. Należy dopilnować, aby po niej nie było podjadania chipsów czy słodyczy, gdyż poza ich wątpliwymi wartościami zdrowotnymi może być to powodem braku apetytu rano.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak zmotywować się do ćwiczeń? Porady, jak utrzymać regularną aktywność fizyczną

    Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Dla wielu osób utrzymanie systematyczności w ćwiczeniach bywa jednak trudne, w szczególności w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Jak znaleźć w sobie motywację i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem i częścią naszej codzienności?

  • Czy sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia? Na te środki musisz uważać

    Sprzątanie przy użyciu chemicznych środków czystości negatywnie wpływa na płuca – wynika z najnowszych badań. Naukowcy ostrzegają, że regularne wdychanie oparów detergentów może przyczyniać się m.in. do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego, a nawet pogarszać funkcjonowanie płuc u zdrowych osób. Jakich detergentów najlepiej unikać? Na co jeszcze wpływają środki czystości?

  • Jak wzmocnić stawy kolanowe? Praktyczne porady i zestawy ćwiczeń na kolana

    Stawy kolanowe są jednymi z najważniejszych stawów w ludzkim ciele. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla mobilności i komfortu w codziennym życiu. Problemy z kolanami mogą wystąpić z różnych powodów, a ból i osłabienie potrafią poważnie ograniczyć naszą aktywność. W tym artykule przedstawimy przyczyny bólu kolan, skuteczne sposoby na ich wzmocnienie, zalecane ćwiczenia oraz inne metody, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych.

  • Pielęgnacja psa – jak dbać o sierść, pazury i higienę czworonoga

    Regularne wizyty u lekarza weterynarii, szczepienia, badania okresowe i odpowiednia dieta to podstawy opieki nad psem. W utrzymaniu dobrostanu zwierzęcia ogromną rolę grają również higiena i odpowiednia pielęgnacja.

  • Czym jest rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie daje efekty?

    Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe (RMP) to technika terapeutyczna, która zyskuje coraz większą popularność w leczeniu różnych dolegliwości bólowych oraz w poprawie ogólnej sprawności ciała. Metoda ta ma na celu zwiększenie mobilności i zmniejszenie napięcia zarówno w mięśniach, jak i w powięzi, czyli tkance łącznej otaczającej wszystkie struktury w ciele. Na czym polega rozluźnianie mięśniowo-powięziowe? Jakie są wskazania do stosowania tej metody?

  • Dieta NiMe – zasady i korzyści dla zdrowia. Na czym polega dieta na poprawę mikrobiomu?

    Dieta NiMe (ang. Non-Industrialised Microbiome Restore) to nowy sposób odżywiania, który według naukowców może wpłynąć na poprawę mikrobiomu jelitowego, w znaczny sposób zredukować ryzyko wielu chorób metabolicznych oraz poprawić samopoczucie. Dieta NiMe inspirowana jest tradycyjnym stylem życia mieszkańców Papui-Nowej Gwinei. Na czym polega dieta NiMe?

  • Splot słoneczny – jakie pełni funkcje? Ból i urazy splotu trzewnego

    Splot słoneczny jest jednym z najważniejszych elementów autonomicznego układu nerwowego człowieka. Pełni szereg kluczowych funkcji w naszym organizmie, dlatego ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Czym dokładnie jest splot słoneczny i jakie pełni funkcje? Jakie objawy mogą sygnalizować problemy z jego pracą oraz jakie konsekwencje zdrowotne może mieć uderzenie w ten obszar ciała?

  • Badania profilaktyczne u psa i kota, czyli kontrola zdrowia zwierzaka

    Badania kontrolne to temat coraz częściej poruszany zarówno w medycynie ludzkiej, jak i weterynaryjnej. Regularna kontrola stanu zdrowia to ważna część profilaktyki i wczesnego wykrywania poważnych schorzeń. Pierwsze badania profilaktyczne warto wykonać u domowego pupila po ukończeniu przez niego roku, a w niektórych przypadkach nieco wcześniej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl