
Zdrowe żywienie ucznia – dieta pomocna w nauce
Każdy rodzic chciałby, aby nowy rok szkolny przebiegł pomyślnie, choćby z niewielkimi sukcesami, a przynajmniej bez większych kłopotów. Jednym z czynników, mających wpływ na kondycję umysłową i fizyczną dziecka jest właściwe odżywianie. Takie, które zapewni właściwy poziom energii, pomoże w utrzymaniu koncentracji i uwagi oraz da siły na wieczorne odrabianie lekcji lub zajęcia dodatkowe.
Czy dziecko musi jeść śniadanie przed wyjściem do szkoły?
Śniadanie to podstawowy posiłek dnia. Ten, bez którego dziecko nie ma prawa wyjść z domu. Uczniowie bardzo często bronią się przed jego zjedzeniem, twierdząc, że o tej porze nie mają apetytu lub tłumacząc się brakiem czasu. Mimo, iż uważam, że zdanie dziecka w kwestiach jedzenia jest ważne i należy je brać pod uwagę, do zjedzenia śniadania trzeba je nakłonić. Może to być chociaż jogurt z musli, płatki z mlekiem lub jedna kanapka – byleby nie wyszło z domu na czczo. Jeżeli śniadanie nie jest problemem, dobrze żeby było dość obfite i pożywne, zawierało białko (wędlinę, jajka lub nabiał) , węglowodany złożone (pieczywo, najlepiej razowe lub pełnoziarniste, niesłodzone płatki, musli) i warzywa lub owoce (np. suszone owoce jako dodatek musli).
Co powinno dostać dziecko na drugie śniadanie?
Jeżeli dziecko przebywa w szkole 4-5 godzin (młodsze klasy) – powinno tam zjeść jeden posiłek i jedną przekąskę (owoc). Może to być kanapka z wędliną lub serem i warzywami albo obiad szkolny. W przypadku tego ostatniego, radzę się dowiedzieć, czy dziecko zjada choćby jego większą część – zdarza się, szczególnie niejadkom, że oddają go niemal w całości kolegom – a nieświadomi tego rodzice nadal je opłacają. Dobrze też sprawdzić, czy w plecaku nie zalegają noszone tygodniami nie zjedzone kanapki.
Dzieci ze starszych klas, spędzające 6-7 godzin w szkole powinny w niej jeść 2 posiłki. Może to być kanapka i obiad, mogą być 2 kanapki. Jako jeden posiłek dobrym pomysłem jest jogurt lub twarożek - ułatwią to jednorazowe łyżeczki. Nie należy zapomnieć o napojach – najlepsza jest woda mineralna lub rozcieńczone soki bez dodatku cukru.
Kiedy podać dziecku obiad?
Idealną sytuacją byłoby, żeby po powrocie do domu uczeń miał możliwość zjeść obiad. Tak jak każdy posiłek, powinien zawierać białko (mięso, ryby, jajka lub warzywa strączkowe), warzywa, węglowodany skrobiowe jako dodatek (kasza, ryż, najlepiej naturalny, makaron, najlepiej pełnoziarnisty lub razowy, ziemniaki). Często starsze dzieci wracają do domu same, czekają na powrót rodziców z pracy i ciepły posiłek jest jedzony później. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas przygotowana wcześniej zupa, którą nastolatek może sobie bezpiecznie podgrzać – np. w mikrofalówce.
Co podać na podwieczorek?
Przekąską pomiędzy obiadem i kolacją mogą być owoce lub jogurt, koktajl owocowy, sałatka.
O której godzinie dziecko powinno zjeść kolację?
Kolacja może być podobna do śniadania, ale nieco mniej obfita. Nie powinna być jedzona później niż 3 godziny przed snem. Należy dopilnować, aby po niej nie było podjadania chipsów czy słodyczy, gdyż poza ich wątpliwymi wartościami zdrowotnymi może być to powodem braku apetytu rano.