
„Posłoneczna” ochrona skóry
Po lecie ważnym problemem dla wielu osób staje się nadmierna suchość skóry. Nasza skóra po kąpielach w słonej wodzie, morskim wietrze, dłuższej ekspozycji słonecznej wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie dziwi zatem fakt, iż na opakowaniach kosmetyków coraz częściej można spotkać napisy typu: po opalaniu, after sun itp. Preparaty tego segmentu oferowane są w różnej postaci: emulsji, żeli, pianek.
Ważnymi komponentami preparatów „posłonecznych” są substancje o działaniu kojącym, łagodzącym podrażnienia, przeciwzapalnym. Do często pojawiających się w ich recepturach surowców należą: alantoina, bisabolol, algi, odpowiednio dobrane ekstrakty roślinne. Wykorzystuje się również D-pantenol, kwas foliowy i biotynę.
Alantoina - cenna pochodna mocznika
Do ważnych składników tego segmentu preparatów należy alantoina. Pod względem chemicznym jest to pochodna mocznika. Związek ten działa regenerująco, przyspiesza odnowę i ułatwia gojenie uszkodzonego naskórka. Wykazuje też silne właściwości łagodzące i kojące, zmniejsza pieczenie i zaczerwienienie skóry narażonej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Cechują go również silne właściwości nawilżające. Preparaty z alantoiną polecane są do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do uczuleń i podrażnień. Wykorzystuje się ją między innymi w kosmetykach po opalaniu, preparatach dla dzieci, zasypkach, pudrach kosmetycznych.
Levomenol - naturalny składnik rumianku
Podobne działanie do alantoiny wykazuje alfa-bisabolol, znany także jako levomenol. Ten naturalny składnik rumianku, od setek lat stosowanych w farmacji i kosmetyce ze względu na właściwości lecznicze. Związek, charakteryzujący się słodkim, kwiatowym zapachem, wykazuje bowiem bardzo silne właściwości kojące, łagodzące, przeciwinfekcyjne. Stosowany w kosmetykach ogranicza podrażnienia skóry, chroni ją przed powstawaniem zaczerwienień i uczuleń, zapobiega stanom zapalnym. Jego działanie związane jest także ze zdolnością zwiększenia wchłaniania przez skórę innych składników receptur. Obecny w preparatach kosmetycznych w widoczny sposób ogranicza negatywne skutki zanieczyszczenia środowiska, stresu, promieniowania słonecznego.
Powiązane produkty
Bogate w witaminy algi
Ważnymi składnikami preparatów po opalaniu są także algi. Te zróżnicowane pod względem chemicznym komponenty stanowią cenne źródło wielu substancji, dzięki którym wykazują szerokie spektrum aktywności biologicznej. Występują w nich m.in. witaminy z grupy B, biorące udział w metabolizmie tłuszczów i białek. W ich skład wchodzą także witaminy E i C, beta-karoten, polifenole, mikroelementy, mukopolisacharydy, węglowodany. Zawierają również nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym charakteryzujący się dużą aktywnością kwas γ-linolenowy (GLA). Komponenty te chronią keranocyty i fibroblasty przed działaniem wolnych rodników, wzmacniają barierę lipidową naskórka, wykazują silne właściwości nawilżające. Działają bakteriostatycznie, likwidują stany zapalne naskórka, wpływają korzystnie na jego odnowę, przyspieszają proces ziarninowania drobnych ran. Stosowane w preparatach kosmetycznych zapewniają prawidłowe funkcjonowanie skóry, opóźniają procesy jej starzenia się.
Łagodzący D-pantenol
W kosmetykach zarówno do opalania, jak i po opalaniu praktyczne zastosowanie znalazły witaminy, wśród nich D-pantenol, będący prekursorem witaminy B5. Surowiec ten jest całkowicie nietoksyczny, nie powoduje uczuleń, ani podrażnień, łatwo wchłania się przez barierę warstwy rogowej. Stosowany zewnętrznie stymuluje powstawanie nabłonka, przyspiesza proces gojenia drobnych uszkodzeń skóry. Działa ochronnie, łagodzi podrażnienia, nawilża, zmiękcza naskórek, poprawia jego strukturę. Jest użytecznym środkiem w przypadku stanów zapalnych oraz zmian pęcherzowych z ubytkami naskórka. Używany w preparatach kosmetycznych w celu poprawy i zwiększenia wilgotności suchej skóry. Po jego aplikacji staje się ona gładka i elastyczna. D-pantenol przyspiesza opalanie, a jednocześnie chroni skórę przed skutkami nadmiernego działania promieni UV. Z tego powodu jest chętnie wykorzystywany w preparatach promieniochronnych, gdzie stymuluje pigmentację, zmniejsza rumień oraz łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Znajduje zastosowanie także jako efektywny środek w leczeniu oparzeń, w tym posłonecznych.
Kwas foliowy
Swoje miejsce w tego typu produktach, wśród wielu innych witamin, znalazł również kwas foliowy, znany jako folacyna (witamina B9). Surowiec ten ułatwia wzrost komórek, zwiększa zdolność regeneracji, poprawia elastyczność i koloryt skóry, natłuszcza i nawilża.
Biotyna
Jest w nich wykorzystywana także biotyna, czyli witamina H, która stymuluje różnicowanie keratynocytów, wpływa na skład keratyny, wspomaga powstawanie wewnątrzkomórkowych błon lipidowych, wpływa korzystnie na TEWL, czyli poprzez naskórkowy ubytek wody, efektywnie pielęgnuje skórę. Stąd zresztą wywodzi się jej nazwa (Haut - skóra).
Ekstrakty roślinne
W preparatach do suchej, podrażnionej słońcem cery chętnie wykorzystuje się ekstrakty roślinne. Często pojawiającym się surowcem jest aloes (Aloe vera). Jego wyciąg, bogaty w aminokwasy, witaminy, mikroelementy, cechuje działanie silnie nawilżające, biostymulujące, bakteriobójcze, oczyszczające. Aktywizuje on i poprawia ukrwienie skóry, pomaga w utrzymaniu jej równowagi kwasowej.
Zastosowanie w wyrobach „posłonecznych” znalazły również inne rośliny, charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym, antyseptycznym, łagodzącym. Można tu wymienić między innymi: wyciągi z nagietka, oczaru, rumianku, szałwii, świetlika, tymianku, owsa, rokitnika, podbiału.