„Posłoneczna” ochrona skóry
Magdalena Sikora

„Posłoneczna” ochrona skóry

Przesuszona, podrażniona skóra? Dowiedz się, jakie substancje pomogą zregenerować skórę po lecie. Przedstawiamy popularne składniki preparatów po opalaniu.

Po lecie ważnym problemem dla wielu osób staje się nadmierna suchość skóry. Nasza skóra po kąpielach w słonej wodzie, morskim wietrze, dłuższej ekspozycji słonecznej wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie dziwi zatem fakt, iż na opakowaniach kosmetyków coraz częściej można spotkać napisy typu: po opalaniu, after sun itp. Preparaty tego segmentu oferowane są w różnej postaci: emulsji, żeli, pianek.

Ważnymi komponentami preparatów „posłonecznych” są substancje o działaniu kojącym, łagodzącym podrażnienia, przeciwzapalnym. Do często pojawiających się w ich recepturach surowców należą: alantoina, bisabolol, algi, odpowiednio dobrane ekstrakty roślinne. Wykorzystuje się również D-pantenol, kwas foliowy i biotynę.

Alantoina - cenna pochodna mocznika

Do ważnych składników tego segmentu preparatów należy alantoina. Pod względem chemicznym jest to pochodna mocznika. Związek ten działa regenerująco, przyspiesza odnowę i ułatwia gojenie uszkodzonego naskórka. Wykazuje też silne właściwości łagodzące i kojące, zmniejsza pieczenie i zaczerwienienie skóry narażonej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Cechują go również silne właściwości nawilżające. Preparaty z alantoiną polecane są do pielęgnacji cery wrażliwej, skłonnej do uczuleń i podrażnień. Wykorzystuje się ją między innymi w kosmetykach po opalaniu, preparatach dla dzieci, zasypkach, pudrach kosmetycznych.

Levomenol - naturalny składnik rumianku

Podobne działanie do alantoiny wykazuje alfa-bisabolol, znany także jako levomenol. Ten naturalny składnik rumianku, od setek lat stosowanych w farmacji i kosmetyce ze względu na właściwości lecznicze. Związek, charakteryzujący się słodkim, kwiatowym zapachem, wykazuje bowiem bardzo silne właściwości kojące, łagodzące, przeciwinfekcyjne. Stosowany w kosmetykach ogranicza podrażnienia skóry, chroni ją przed powstawaniem zaczerwienień i uczuleń, zapobiega stanom zapalnym. Jego działanie związane jest także ze zdolnością zwiększenia wchłaniania przez skórę innych składników receptur. Obecny w preparatach kosmetycznych w widoczny sposób ogranicza negatywne skutki zanieczyszczenia środowiska, stresu, promieniowania słonecznego.

Powiązane produkty

Bogate w witaminy algi

Ważnymi składnikami preparatów po opalaniu są także algi. Te zróżnicowane pod względem chemicznym komponenty stanowią cenne źródło wielu substancji, dzięki którym wykazują szerokie spektrum aktywności biologicznej. Występują w nich m.in. witaminy z grupy B, biorące udział w metabolizmie tłuszczów i białek. W ich skład wchodzą także witaminy E i C, beta-karoten, polifenole, mikroelementy, mukopolisacharydy, węglowodany. Zawierają również nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), w tym charakteryzujący się dużą aktywnością kwas γ-linolenowy (GLA). Komponenty te chronią keranocyty i fibroblasty przed działaniem wolnych rodników, wzmacniają barierę lipidową naskórka, wykazują silne właściwości nawilżające. Działają bakteriostatycznie, likwidują stany zapalne naskórka, wpływają korzystnie na jego odnowę, przyspieszają proces ziarninowania drobnych ran. Stosowane w preparatach kosmetycznych zapewniają prawidłowe funkcjonowanie skóry, opóźniają procesy jej starzenia się.

Łagodzący D-pantenol

W kosmetykach zarówno do opalania, jak i po opalaniu praktyczne zastosowanie znalazły witaminy, wśród nich D-pantenol, będący prekursorem witaminy B5. Surowiec ten jest całkowicie nietoksyczny, nie powoduje uczuleń, ani podrażnień, łatwo wchłania się przez barierę warstwy rogowej. Stosowany zewnętrznie  stymuluje powstawanie nabłonka, przyspiesza proces gojenia drobnych uszkodzeń skóry. Działa ochronnie, łagodzi podrażnienia, nawilża, zmiękcza naskórek, poprawia jego strukturę. Jest użytecznym środkiem w przypadku stanów zapalnych oraz zmian pęcherzowych z ubytkami naskórka. Używany w preparatach kosmetycznych w celu poprawy i zwiększenia wilgotności suchej skóry. Po jego aplikacji staje się ona gładka i elastyczna. D-pantenol przyspiesza opalanie, a jednocześnie chroni skórę przed skutkami nadmiernego działania promieni UV. Z tego powodu jest chętnie  wykorzystywany w preparatach promieniochronnych, gdzie stymuluje pigmentację, zmniejsza rumień oraz łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Znajduje zastosowanie także jako efektywny środek w leczeniu oparzeń, w tym posłonecznych.

Kwas foliowy

Swoje miejsce w tego typu produktach, wśród wielu innych witamin, znalazł również kwas foliowy, znany jako folacyna (witamina B9). Surowiec ten ułatwia wzrost komórek, zwiększa zdolność regeneracji, poprawia elastyczność i koloryt skóry, natłuszcza i nawilża.

Biotyna

Jest w nich wykorzystywana także biotyna, czyli witamina H, która stymuluje różnicowanie keratynocytów, wpływa na skład keratyny, wspomaga powstawanie wewnątrzkomórkowych błon lipidowych, wpływa korzystnie na TEWL, czyli poprzez naskórkowy ubytek wody, efektywnie pielęgnuje skórę. Stąd zresztą wywodzi się jej nazwa (Haut - skóra).

Ekstrakty roślinne

W preparatach do suchej, podrażnionej słońcem cery chętnie wykorzystuje się ekstrakty roślinne. Często pojawiającym się surowcem jest aloes (Aloe vera). Jego wyciąg, bogaty w aminokwasy, witaminy, mikroelementy, cechuje działanie silnie nawilżające, biostymulujące, bakteriobójcze, oczyszczające. Aktywizuje on i poprawia ukrwienie skóry, pomaga w utrzymaniu jej równowagi kwasowej.

Zastosowanie w wyrobach „posłonecznych” znalazły również inne rośliny, charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym, antyseptycznym, łagodzącym. Można tu wymienić między innymi: wyciągi z nagietka, oczaru, rumianku, szałwii, świetlika, tymianku, owsa, rokitnika, podbiału.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Powrót do natury

    Tradycja stosowania roślin w kosmetyce sięga czasów starożytnych. Bardzo często wiedza na temat możliwości ich wykorzystania przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Stąd też wiele substancji pozyskiwanych z roślin jest stosowanych od pradawnych czasów do dnia dzisiejszego. W ostatnim czasie w kosmetyce znalazło zastosowanie wiele nowych roślin dotychczas w tej dziedzinie nie wykorzystywanych. Szacuje się, że w recepturach preparatów kosmetycznych można znaleźć kilkaset różnorodnych surowców roślinnych.

  • Emolienty – druga młodość skóry

    Jednym z podstawowych warunków zachowania młodego wyglądu skóry jest zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia. W kosmetyce szczególnie często wykorzystywane jest do tego zjawisko okluzji, czyli szczelnego pokrycia powierzchni skóry przez układy zwane emolientami

  • Zdrowe i piękne włosy

    Włosy to istotny atrybut urody, szczególnie kobiecej. Nie dziwi zatem, że suche, łamliwe i bez połysku przysparzają wielu zmartwień. Na szczęście można temu zaradzić.

  • Zapachem w jesienną chandrę

    Ludzie od stuleci, choć nie zawsze do końca świadomi ich działania, otaczali się zapachami. Obecnie coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny element stanowią one w naszym życiu. Niektóre zapachy, zawarte np. w olejkach eterycznych, mogą poprawiać nastrój, działać uspokajająco i odprężającą. I one właśnie są przedmiotem zainteresowania aromaterapii.

  • Składniki w kosmetykach dla dzieci – jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy kosmetyk dla dziecka?

    Przyjmuje się, że dobre kosmetyki dla dzieci powinny być wytwarzane na bazie surowców najwyższej jakości, pozbawionych działania alergizującego, o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania. Istotą tego typu wyrobów jest ich odpowiednia czystość mikrobiologiczna, oraz dobrej jakości opakowanie, niewchodzące w reakcje ze składnikami preparatu. Bezpieczeństwo produktów oraz ich właściwości użytkowe powinny być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Jakie składniki w kosmetykach dla dzieci są pożądane? Jak wybrać najlepszy preparat do pielęgnacji dziecięcej skóry?

  • Walka z łupieżem

    Ze skórą łojotokową ściśle związany jest kolejny problem kosmetyczno-dermatologiczny, jakim jest łupież.

  • Kosmetyczny prezent dla uczuleniowca

    Coraz częściej towarzyszącymi nam schorzeniami, w tym także skóry, są choroby alergiczne. Bardzo często pojawiające się na niej zmiany powstają na skutek kontaktu z powszechnie znajdującymi się w otoczeniu substancjami. Jedną z chorób alergicznych jest atopowe zapalenie skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij