
Jak wybrać dobry krem?
Sklepy kosmetyczne, drogerie i apteki oferują wachlarz różnego rodzaju produktów. Aby mieć pewność dobrej jakości produktów warto wybierać dermokosmetyki apteczne lub kosmetyki ekologiczne.
Certyfikat to podstawa
Warto także kupować kosmetyki, które posiadają na opakowaniu certyfikat. Mamy wtedy pewność, że nie kupujemy kota w worku.
- DEMETER
- COSMEBIO
- ECOCERT
- BDIH (Bundesverband Deutscher Industrie und Handelsunternehmen)
- AIAB (Associazione Italiana per l’Agricoltura Biologica)
- Cosmetics Organic and Natural Standard
Jakie kosmetyki wybierać?
Oprócz tego, dobrze jest wybierać kosmetyki z efektywnymi substancjami czynnymi do których miedzy innymi należą:
-
Antyutleniacze – jest to liczna grupa substancji, których zadaniem jest ochrona skóry przed działanie wolnych rodników, powstających głównie pod wpływem promieniowania słonecznego, zanieczyszczeń środowiska, palenia tytoniu oraz picia alkoholu Wolne rodniki niszczą włókna elastyny, kolagenu oraz DNA w skórze, przez co cera wydaje się być „zszarzała” oraz zmęczona. Głównymi antyutleniaczami w kosmetykach są witamina C (ascorbyl palmitate, ascorbic acid), witamina E (tocopherol), koenzym Q (ubiquinone, CoQ10), kwas liponowy (alpha lipoic acid), oraz roślinne ekstrakty bogate w polifenole i flawonoidy z: soi, zielonej herbaty, pestek winogron, ostropestu plamistego, owoców cytrusowych, rozmarynu, miłorzębu japońskiego.
-
Ceramidy (Ceramide, Hydroxypalmitoyl Sphinganine ) – są związkami chemicznymi, z grupy lipidów obecne w warstwie rogowej naskórka. Głównym składnikiem ceramidów są niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT. Dzięki swojej budowie ceramidy „wypełniają” ubytki w warstwie ochronnej naskórka, przez co chronią skórę przed utratą wody oraz wzmagają jej wchłanianie.
-
Ceramidy poprawiają również elastyczność skóry i nawilżają ją. Biorą udział w procesie hamowania starzenia się skóry i pojawiania się zmarszczek. Kremy i żele z ceramidami zalecane są szczególnie dla skóry cienkiej, suchej, starzejącej się. Poleca się je również do pielęgnacji skóry wrażliwej.
-
Kwas hialuronowy (Sodium Hyaluronate) – jest wytwarzany przez nasz organizm, jednak z czasem jego produkcja zmniejsza się, co powoduje, że nasza skóra staje mniej gładka i elastyczna. W kosmetykach został zastosowany jako substancja silnie nawilżająca i wzmacniająca barierę ochronną naskórka. Dodatkowo, ze względu na doskonałe właściwości nawilżające kwas hialuronowy wykorzystywany jest również zabiegach dermatologii estetycznej.
-
Mocznik (Urea) – jest jednym z głównych składników naturalnego czynnika nawilżającego skórę (NMF - Natural Moisturizing Factor), który odpowiada za nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Mocznik ma właściwości nawilżające, działa na skórę zmiękczająco i przeciwświądowo. Sprawia, że skóra jest gładka i jędrna. Jest również wykorzystywany przy leczeniu łupieżu i rozstępów. Podobne właściwości ma alantoin (Allantoin), która jest pochodną mocznika.
-
Kwas Mlekowy (Lactic Acid) - (do 5%) działa nawilżająco, ze względu na swoje właściwości wiązania wody w wierzchnich warstwach naskórka. Dodatkowo stosowanie kosmetyków z kwasem mlekowym poprzez złuszczanie zrogowaciałych komórek naskórka odmładza naskórek i spłyca zmarszczki.Pozbawiony warstwy zrogowaciałych komórek naskórek o wiele lepiej wchłania inne kosmetyki odżywcze. Produkty z kwasem mlekowym należą do podstawowych kosmetyków pielęgnacyjnych cery tłustej i mieszanej, dojrzałej. Szczególnie ostrożnie jednak należy stosować je przy cerze suchej. Kosmetyki zawierające kwas mlekowy wspomagają również leczenie trądziku. Redukując warstwę rogową zabezpieczają mieszki włosowe przed zapychaniem złuszczonymi komórkami. Zapobiega to nadmiernemu gromadzeniu się bakterii i wytwarzaniu przez nich drażniących kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za powstawanie pryszczy i krostek.