×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak kontrolować się po zakończeniu leczenia?

Zakończenie terapii wiąże się zwykle z nadzieją na całkowite wyleczenie. Należy jednak pamiętać, że nowotwory to choroby podstępne i może dojść do nawrotu, kiedy najmniej się tego spodziewamy. Dlatego niezwykle istotne jest, by przestrzegać terminów badań kontrolnych i wizyt u lekarza. Pozwoli to na uchwycenie ewentualnych ognisk wznowy na czas.

Najważniejsze jest regularne odwiedzanie swojego lekarza i konsultowanie z nim wszelkich niepokojących objawów. Przez pierwsze 5 lat wizyta u onkologa powinna mieć miejsce raz na 3 miesiące. Przy niemal każdym spotkaniu lekarz zleci oznaczenie markera nowotworowego CEA. Powinno się go oznaczać co 3 miesiące przez 3 lata. Marker ten ma specyficzne znaczenie.

Na początku choroby jego poziom niewiele mówi. Wysoki poziom nie zawsze idzie w parze z dużym zaawansowaniem choroby, a niskie wartości wcale nie muszą oznaczać, że proces nowotworowy jest bagatelny. Jego oznaczenie ma niezwykłą wartość jeżeli chodzi o monitorowanie pacjenta po leczeniu. Wzrost wartości CEA w trakcie i po leczeniu może oznaczać wznowę choroby, a jego spadek świadczy raczej o remisji. W przypadku wzrostu wartości CEA w kolejnych oznaczeniach w trakcie leczenia należy wykonać kolonoskopię i zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej.

Zalecany schemat badań kontrolnych po zakończeniu leczenia raka jelita grubego (wg ASCO 2005)

  • Wizyta u onkologa prowadzącego - co 3 miesiące przez 5 lat,
  • CEA - co 3 miesiące przez 3 lata,
  • Kolonoskopia - 3 lata po operacji, a następnie co 5 lat,
  • USG/tomografia komputerowa jamy brzusznej - co pół roku przez 3 lata,
  • RTG klatki piersiowej - raz w roku przez 3 lata.

Podziel się: