Uwaga! Epidemia nadciśnienia
Jerzy Głuszek

Uwaga! Epidemia nadciśnienia

Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego nie zależnie od wieku chorego kształtują się poniżej 140/90 mm Hg. Wartości równe lub wyższe są traktowane jako nadciśnienie tętnicze. Optymalne wartości ciśnienia są jednak niższe i wynoszą poniżej120/80 mm Hg.

Kto jest narażony na nadciśnienie?

Nadciśnienie tętnicze jest przede wszystkim chorobą wieku dorosłego. Może co prawda pojawiać się nawet u niemowląt, są to jednak sporadyczne przypadki. Przed 40-tym rokiem życia częstość występowania nadciśnienia tętniczego jest u kobiet wyraźnie niższa niż u mężczyzn. W przedziale wieku 40-59 lat nadciśnienie tętnicze występuje z podobną częstością u kobiet i  mężczyzn. Natomiast po  60-tym roku życia jest częstsze u kobiet, i występuje aż w 60% przypadków.

Uważa się, że u młodych kobiet estrogeny zapobiegają rozwojowi nadciśnienia tętniczego poprzez swój korzystny wpływ wazodylatacyjny (naczyniowo – rozkurczowy).

W sytuacji kiedy mimo wszystko u młodych kobiet dojdzie do rozwoju nadciśnienia tętniczego, to ma ono zwykle łagodniejszy charakter niż u mężczyzn. U 10% kobiet nadciśnienie tętnicze pojawia się w czasie trwania ciąży.

Jak wypadamy w badaniach?

Obecnie dysponujemy dokładnymi badaniami epidemiologicznymi dotyczącymi naszego kraju, które oceniają częstość występowania nadciśnienia tętniczego. W Polsce w , wykazano, że nadciśnienie tętnicze dotyczy 29% osób powyżej 20 roku życia, a 30% kolejnych osób jest zagrożonych tym schorzeniem. Tak więc prawie 8 milionów ludzi w naszym kraju już choruje na nadciśnienie tętnicze, a drugie tyle znajduje się w okresie przednadciśnieniowym.

Polecane dla Ciebie

Polska a reszta świata

U naszych zachodnich sąsiadów nadciśnienie tętnicze występuje jeszcze częściej, np. w Niemczech choruje na nie aż 55% populacji, w Hiszpanii 47%, a we Włoszech 38%. Odsetek chorych z nadciśnieniem jest niższy w Stanach Zjednoczonych -  i wynosi 28%, natomiast w w Kanadzie 27%.  Nie dysponujemy pełnymi badaniami epidemiologicznymi w najludniejszym kraju świata, czyli w Chinach, wiadomo jednak, że w uprzemysłowionym regionie Beijing odsetek chorych z nadciśnieniem tętniczym wynosi 30%.

Dzieci z nadciśnieniem Bardzo niepokojący jest wzrost częstości występowania zachorowań na nadciśnienie tętnicze wśród dzieci i młodzieży. Szczególny wzrost częstości zachorowań na nadciśnienie tętnicze notuje się w Stanach Zjednoczonych, wśród dziewczynek i żeńskiej młodzieży Częściej chorują dzieci i dorośli czarnoskórzy. Nadciśnienie tętnicze, jak już wspomniano, ma istotny związek z nadwagą i otyłością.

Szczególnie narażone na zachorowanie są dzieci ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, a także z Meksyku, Węgier, Holandii i Turcji.

W Stanach Zjednoczonych odsetek dzieci otyłych  w wieku przedszkolnym  pochodzących z ubogich rodzin wzrósł z 12,4% w 1998 r. do 14,5% w 2008 r. Jeszcze większy, bo ponad dwukrotny wzrost dzieci z nadwagą notowano w Kanadzie. Podobne dane dokumentujące wzrost nadwagi u dzieci napływają z Meksyku, Węgier, Holandii, Turcji. Jedynie w Szwajcarii obserwowano niewielki spadek odsetka dzieci otyłych.

W licznych badaniach wykazano, że otyłość zwiększa częstość wystąpienia nadciśnienia 4-krotnie u dziewczynek i 4,3 krotnie u chłopców. Można się więc spodziewać znacznego wzrostu częstości nadciśnienia już w najbliższych już latach.

Ponadto nadciśnienie tętnicze częściej rozwija się u osób  z małą wagą urodzeniową. Postępy medycyny sprawiają, że obecnie przy życiu można utrzymać bardzo małe wcześniaki. U wielu z nich, w dorosłym życiu rozwinie się nadciśnienie.

Gdzie jeszcze szukać przyczyn nadciśnienia?

Coraz więcej danych jako jedną z przyczyn zwiększonej zachorowalności na nadciśnienie tętnicze wskazuje naczynniki zapalne. Wykładniki przewlekłego stanu zapalnego możemy zaobserwować u osób z otyłością, nie przestrzegających zasad higieny, czy unikających stomatologa. Przewlekły stan zapalny sprzyja przedwczesnemu sztywnieniu naczyń krwionośnych, a to z kolei ułatwia rozwój nadciśnienia tętniczego. 

Co ciekawe, jako przyczynę wielu schorzeń, także kardiologicznych zaczęto w ostatnim czasie uznawać zanieczyszczenie środowiska.  Przewlekła ekspozycja na pewne zanieczyszczenia organiczne istotnie zwiększa częstość występowania nadciśnienia  tętniczego. 

Niektórzy badacze zauważają związek pomiędzy niedoborem witamy D, a nadciśnieniem tętniczym. Stosowanie zbyt wysokich filtrów ochronnych przed opalaniem się  może prowadzić do niedoborów tej witaminy i sprzyjać rozwojowi nadciśnienia.Największą rolę w rozwoju nadciśnienia ma jednak dieta zawierająca zbyt dużą ilość soli kuchennej. Spożycie soli kuchennej jest w naszym kraju dwukrotnie wyższe niż w Kanadzie i o 30% wyższe niż w Wielkiej Brytanii. 

Prawidłowe leczenie - recepta na lepsze życie

Prawidłowo leczone nadciśnienie tętnicze zapobiega powikłaniom typowym dla tego schorzenia i powoduje, że długość życia prawie nie odbiega od  wartości, spotykanych u ludzi zdrowych. Badania wykazują, że wiele osób nie wie o swoim nadciśnieniu. Niektóre z nich  pomimo informacji o podwyższonym ciśnieniu, nie rozpoczyna terapii.  Znaczna część osób zaprzestaje przyjmować zalecane leki lub zażywa je bardzo nieregularnie. Odsetek osób skutecznie leczonych (to jest takich, u których ciśnienie obniżyło się do wartości poniżej 140/90 mm Hg) jest niepokojąco niski.

Profilaktyka i edukacja wśród pacjentów powinna przekonać  ich o konieczności terapii nadciśnienia tętniczego, pomimo braku niepokojących objawów chorobowych. 

Symptomy niepożądane związane z przyjmowaniem leków hipotensyjnych są niewielkie lub nie ma ich wcale, dlategonie powinny być wymówką przed podjęciem terapii.

Niekorzystne zmiany stylu życia (nadmierne spożycie soli kuchennej, nadwaga i otyłość, brak aktywności fizycznej) są w dużej mierze przyczyną narastania epidemii nadciśnienia tętniczego. Przestrzeganie zaleceń lekarskich wśród pacjentów, mogłoby znacznie zmniejszyć ilość powikłań nadciśnienia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zdrowe serce to podstawa

    Choroby sercowo-naczyniowe są przyczyną prawie połowy zgonów ogółu mieszkańców Europy, w tym także Polski. Odsetek zgonów osób poniżej 65 roku życia (tzw. przedwczesnych zgonów), w ponad 25% wywołany jest schorzeniami sercowo-naczyniowymi.

  • Cukrzyca a przewlekłe zapalenie trzustki

    Insulina, hormon chroniący przed rozwojem cukrzycy, wytwarzany jest w trzustce. Przewlekłe zapalenie trzustki nie zawsze jednak jest przyczyną cukrzycy, z kolei występująca najczęściej cukrzyca typu 2 i typu 1 przebiega bez objawów przewlekłego zapalenia tego narządu.

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij