Włosy po chemioterapii. Jak im pomóc?
Magdalena Wierucka-Rybak

Włosy po chemioterapii. Jak im pomóc?

Choroby nowotworowe to poważne zagrożenie życia i zdrowia pacjenta. Nie bez znaczenia ma właściwa i szybka diagnoza oraz rozpoczęcie leczenia. Jedną z metod postępowania jest chemioterapia, która wiąże się z całkowitą utratą włosów na skórze głowy lub ich przerzedzeniem. Może wystąpić także utrata owłosienia z innych okolic ciała np. okolicy łonowej. W tym szczególnie trudnym okresie czasu, warto skupić się przede wszystkim na nastawieniu psychicznym, które jest nieodzownym elementem leczenia.

Osobom poddającym się chemioterapii trudno jest budować poczucie własnej wartości. Już samo słowo wywołuje dreszcz, a co dopiero fakt wystąpienia choroby nowotworowej. Nieraz brakuje fachowej wiedzy na temat leczenia, a terminologia onkologiczna dodatkowo budzi poczucie lęku. W tym okresie bardzo istotna jest pomoc lekarska oraz zrozumienie i wsparcie ze strony najbliższych. Jednak czasem trudno jest się cieszyć, gdy wciąż wypadają nam włosy, a do tego skutki uboczne, jakie wiążą się z przyjmowaniem chemii, stają się coraz bardziej przytłaczające. Postępujące łysienie nie sprzyja budowaniu własnej wartości i pozytywnej samooceny. Dlatego należy uświadomić sobie, że utrata włosów jest wyłącznie skutkiem leczenia, które ma na celu powrót do zdrowia, a włosy odrosną.

Pamiętaj, że utrata włosów jest przede wszystkim zależna od rodzaju zastosowanego cytostatyku, dawki i czasu trwania terapii, jednak po jej zakończeniu, włosy zaczną także odrastać. Jednak powrót do ich stanu sprzed choroby jest kwestią czasu. Zaczynają one odrastać 1-2 miesiące po zakończeniu terapii i najprawdopodobniej będą mieć nie tylko ciemniejszą barwę, ale i odrastające włoski są silniejsze, grubsze i bardziej kręcone. Konieczna wydaje się oczywiście odpowiednia pielęgnacja, która umożliwi prawidłowy wzrost włosa, a efekty poprawią samopoczucie i wzbudzą w chorym chęć walki.

Postępowanie przed chemioterapią

Przed chemioterapią należy unikać chemicznych zabiegów fryzjerskich. Farbowanie i ondulacja nie są odpowiednią strategią postępowania. Ponadto zbyt duża ilość kosmetyków do stylizacji oraz narażanie włosów na wysokie temperatury za pomocą prostownicy, również należy odstawić. W tym okresie warto skorzystać z fachowych usług fryzjerskich i zafundować sobie krótką, lekką i prostą w układaniu fryzurkę. Tym sposobem nie tylko nie będziemy narażać włosów na substancje chemiczne, obciążenie, ale także objętość wizualna wypadających później włosów będzie mniejsza. Ponadto, warto na czas terapii zaopatrzyć się w perukę lub ochronną chustę już przed rozpoczęciem terapii. Na rynku jest wiele firm oferujących tego typu produkty, a odpowiednio dobrany kapelusz, niezależnie od pory roku, na pewno doda uroku nie jednej kobiecie.

Postępowanie w trakcie leczenia

  • Przed umyciem włosów

W trakcie leczenia zaleca się dbać o włosy ze szczególną troską. Na początku, na 10 minut przed umyciem włosów, zaleca się zastosowanie olejków bądź olejów pielęgnacyjnych. Wpłyną one korzystnie na stan włosów oraz ułatwią rozczesywanie. Wśród preparatów do tego typu pielęgnacji znajdziemy olej kokosowy, który nawilży i wygładzi, a także arganowy, bogaty w NNKT oraz witaminę E, który poprawi kondycję i ochroni przed czynnikami zewnętrznymi.

  • Mycie włosów

Kolejny krok to mycie. Już podczas tego zabiegu należy skupić się na sposobie oczyszczania skóry głowy i włosów. Najlepiej jest usuwać zanieczyszczenia od nasady głowy wzdłuż włosów w pozycji ich naturalnego wzrostu. Zmniejszy to ilość poplątanych kosmków. Ponadto, zaleca się używać szamponów przeznaczonych do włosów cienkich bądź stworzonych z myślą o pielęgnacji delikatnych kosmyków dzieci. Na rynku znajdziemy również szampony i odżywki przeznaczone specjalnie dla osób będących w trakcie chemioterapii.

  • Rozczesywanie włosów

Szczotki i grzebienie do czesania powinny w delikatny sposób rozczesywać kosmki tak, aby ich nie szarpać. Poleca się stosowanie tych produktów, które mają szeroki rozstaw włosia/zębów. Nie należy obawiać się, że w trakcie mycia włosów czy rozczesywania utraciło się sporo kosmków, gdyż paradoksalnie, te, które zostaną po zakończeniu leczenia, również powinny wypaść.

Powiązane produkty

Co po chemioterapii?

Zaleca się stosowanie w okresie letnim ochrony skóry głowy, a także nie poddawanie się zabiegom farbowania przez pół roku od zakończenia terapii. W pielęgnacji włosów istotna jest także dieta. Podczas chemioterapii warto skorzystać z porad dietetyka, który sporządzi dla chorego jadłospis bogaty w produkty białkowe, oleje i warzywa. Zaleca się produkty tj. czerwone mięso, warzywa liściaste oraz zielone, do których należą: szpinak, sałata, pietruszka. Niewskazane są owoce i soki cytrusowe, a także pomidory i pikantne/ostre przyprawy. Dieta taka wzmocni nie tylko organizm, ale pozytywnie wpłynie na wszystkie przydatki skóry, w tym włosy.

Suplementy diety

Pacjenci często sięgają po suplementy diety. Zdania na temat ich stosowania w trakcie chemioterapii są podzielone. Z jednej strony środki te mogą dodatkowo nasilić zaburzenia gastryczne lub wchodzić w interakcje z innymi lekami. Ponadto, suplementy bogate w witaminę C mogą osłabić skuteczność leków przeciwnowotworowych. Z drugiej strony, w niektórych sytuacjach medycznych, powinno zastosować się np. suplementację żelaza w przypadku stwierdzenia niedokrwistości u pacjenta leczonego przy pomocy chemioterapii. Należy jednak pamiętać, że stosowanie jakichkolwiek preparatów ziołowych, preparatów wzmacniających i suplementów diety powinno być zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym. Dlatego sięganie po środki wpływające na porost, wzmocnienie czy zapobieganie wypadaniu włosów w postaci kapsułek, przed, w trakcie i po leczeniu powinno zostać zgłoszone lekarzowi.

Piękne włosy w trakcie ich odrastania

Warto udać się do gabinetu trychologicznego. Specjalista obejrzy skórę głowy, a odrastające włosy mikrokamerą, co umożliwi dalszy dobór odpowiednich preparatów leczniczych. Ponadto, może zaproponować zabiegi tj. peeling, który nie tylko oczyści skórę głowy, ale i pobudzi krążenie. W ofercie gabinetów tego typu jest także terapia lampą PUVA, w której wykorzystuje się promieniowanie UV w różnych spektrach. W trakcie zabiegu skóra głowy pokryta jest odpowiednią ampułką. Natomiast jonoforeza umożliwia wprowadzenie substancji aktywnej w głąb skóry jonów działających leczniczo przy pomocy sił pola elektrycznego. W przypadku mezoterapii, substancje aktywne są wstrzykiwane w skórę głowy. Zabiegi te, w zależności od zastosowanego produktu leczniczego, zrewitalizują i dotlenią cebulki włosowe.

Utrata włosów jest problemem psychologicznym, szczególnie dotyczącym kobiet. Dlatego stosowanie się do zasad prawidłowej pielęgnacji skóry owłosionej wpłynie w pewnym stopniu proces wypadania i odrastania. Ponieważ najważniejsze jednak jest zdrowie i samopoczucie pacjenta onkologicznego, dlatego warto wiedzieć, że cytostatyki wpływając na DNA komórek macierzy włosa, osłabiają go, czego skutkiem jest wypadnięcie, ale również działają na DNA komórek raka, czego efektem jest jego niszczenie. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Retinoidy i ich wielokierunkowe działanie na skórę

    Termin „retinoidy" obejmuje naturalne i syntetyczne związki będące analogami retinolu (witamina A). Należy pamiętać, że witamina A jest nazwą zwyczajową i dotyczy grupy związków występujących głównie w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego, natomiast aktywność witaminy A wykazuje także β-karoten (prowitamina A), występujący w roślinach.

  • Dermokosmetyki jako podstawa pielęgnacji skóry atopowej

    Skóra atopowa jest szczególnie wrażliwa, skłonna do podrażnień i alergii. Cechuje ją zaczerwienienie, suchość i pękanie oraz silne swędzenie. Prawidłowa pielęgnacja skóry stanowi podstawę leczenia, zarówno w fazie zaostrzenia zmian skórnych, jak i ich remisji. Głównym celem terapeutycznym jest odtworzenie zaburzenia funkcjonowania bariery skórno–naskórkowej, zmniejszenie nadmiernej suchości skóry i rozwoju wtórnego nadkażenia.

  • Świąteczny prezent z apteki

    Zbliża się jedno z najpiękniejszych świąt w całym roku kalendarzowym. Okres Bożego Narodzenia jest w szczególny sposób celebrowany przez ludzi. Ten piękny czas spędzamy z najbliższymi. To wspaniałe i magiczne Święto kojarzy się nam z dzieciństwem, zapachem świerku i piernika, a także z tradycją wspólnego kolędowania, wigilijnej wieczerzy oraz radością obdarowanych przez nas bliskich. Jak sprawić, aby i w tym roku prezenty spod choinki były trafione i równie cieszyły naszą rodzinę i przyjaciół?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.