Nowotwór jelita cienkiego - jak go rozpoznać?
Michał Posmykiewicz

Nowotwór jelita cienkiego - jak go rozpoznać?

Nowotwór jelita cienkiego jest guzem, który może być zarówno łagodny, jak i złośliwy. Guzy jelita cienkiego mogą być zarówno nowotworami pierwotnymi, czyli pierwotnie powstają one w jelicie cienkim, mogą też być jednak guzami przerzutowymi z innych nowotworów, między innymi z guzów jelita grubego, trzustki, żołądka, gruczołu krokowego, macicy, jajnika czy też pęcherza moczowego.

Czy nowotwory jelita cienkiego występuja często?

Nie. Nowotwory jelita cienkiego są jednymi z rzadziej występujących nowotworów. Stanowią one bowiem mniej niż 5% wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego.

Czy istnieją czynniki, które predysponują do rozwoju nowotworu jelita cienkiego?

Do tej pory nie udało się dokładnie ustalić, jakie czynniki mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów jelita cienkiego. Na pewno jednak bierze się pod uwagę szkodliwy wpływ palenia tytoniu i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Poza tym, często zdarza się, że nowotwór jelita cienkiego jest obecny u pacjenta, u którego zdiagnozowano inną, przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego. Do chorób tych zalicza się między innymi celiakię, chorobę Leśniowskiego-Crohna czy też zespoły polipowatości (jak np. zespół Gardnera czy też zespół Peutza-Jeghersa). Ponadto, zdarza się, że nowotwór jelita cienkiego występuje u pacjentów, u których wcześniej zdiagnozowano inny nowotwór, przede wszystkim wymienia się tu pacjentów cierpiących z powodu raka jelita grubego, raka prostaty czy też raka piersi.

Powiązane produkty

Jakie są objawy nowotworów jelita cienkiego?

Objawy, które dają nowotwory jelita cienkiego, nie są charakterytyczne, dlatego bardzo łatwo jest je zbagatelizować lub też w ogóle ich nie zauważyć.
Najczęstsze objawy, które zaczynają niepokoić pacjenta, to częste i uporczywe wzdęcia, jak również nudności i wymioty, które zazwyczaj pojawiają się w okresowy sposób. Dodatkowo zaczynają się pojawiać bóle brzucha, które zwykle dotyczą środkowej części brzucha, pacjenci często opisują je jako "bóle tępe", które nie mają związku z jedzeniem, porą dnia czy też aktywnością fizyczną. Zdarzają się też uporczywe zaparcia. Pacjent zaczyna odczuwać uogólnione złe samopoczucie, zmęczenie, często traci na wadze i nie ma apetytu. Są to najczęstsze objawy, które skłaniają pacjenta do wizyty u lekarza. Niestety ich obecność może świadczyć o zaawansowaniu procesu nowotworowego, w związku z czym leczenie może być wtedy nieskuteczne lub wręcz niemożliwe. 

Jakie można wyróżnić nowotwory jelita cienkiego?

Wśród nowotworów jelita cienkiego można wyróżnić zarówno nowotwory łagodne, jak i złośliwe.
Nowotworami łagodnymi jelita cienkiego są przede wszystkim gruczolaki, występujące w postaci polipów, jak również tłuszczaki. Do innych, zdecydowanie rzadszych łagodnych nowotworów jelita cienkiego, zalicza się także mięśniaki, włókniaki, nerwiaki i naczyniaki. Jakie są najczęstsze objawy łagodnych nowotworów jelita cienkiego? Do najczęstszych objawów łagodnych nowotworów jelita cienkiego zalicza się przede wszystkim krwawienie z przewodu pokarmowego oraz niedrożności jelit (rosnący guz może po prostu zamknąć światło jelita).
Wśród nowotworów złośliwych jelita cinkiego można zdiagnozować :
  • rakowiaka,
  • chłoniaka,
  • mięsaka,
  • gruczolakoraka (czyli raka jelita cienkiego),
  • przerzuty z innych nowotworów złośliwych.
Bardzo charakterystycznym nowotworem jelita cienkiego jest rakowiak. Może on występować u osób w każdym wieku, jednak zazwyczaj pojawia się on u ludzi pomiędzy 50 a 60 rokiem życia. Może on lokalizować się w wielu miejscach jelita cienkiego, zwykle w jego końcowym odcinku. Jeśli stwierdzi się obecność przerzutów rakowiaka do innych narządów, przede wszystkim do wątroby i płuc, wtedy wiadomo, że rakowiak jest złośliwy (pojedyczny rakowiak zlokalizowany w jelicie może być też guzem łagodnym). Rakowiak jest guzem wytwarzającym hormony, przede wszystkim serotoninę, przez co daje on bardzo charakterystyczne objawy - mówi się o zespole rakowiaka. Typowym objawem jest zatem "flush"- napadowe uczucie gorąca, zaczerwienie twarzy, przechodzące często w sinice, kołatania serca oraz poty. Często obecna jest także biegunka, jak również zwłóknienie wsierdzia, napady astmy oskrzelowej czy też bezdech i niedrożność jelit. 
Jeśli chodzi o gruczolakoraka, czyli raka jelita cienkiego, to zazwyczaj występuje on u osób po 50 roku życia, zwykle częściej obecny jest u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej lokalizuje się on w dwunastnicy, najrzadziej zaś w końcowym odcinku jelita cienkiego. Najczęstszym, choć mało charakterystycznym objawem, są silne, napadowe bóle brzucha, które mogą świadczyć o rozwijającej się niedrożności jelit. 

Jak wygląda rozpoznanie i leczenie nowotworów jelita cienkiego?

Do rozpoznania niezbędny jest oczywiście bardzo dokładnie zebrany od pacjenta wywiad dotyczący jego dolegliwości oraz badanie fizyklane pacjenta. Ponadto należy wykonać badania laboratoryjne, przede wszystkim morfologię krwi, poziom OB, próby wątrobowe, elektrolity, czasami też marker CEA. W przypadku podejrzenia rakowiaka, oznacza się także poziom serotoniny w krwi oraz poziom kwasu 5-hydroksyindolooctowego w moczu (jest to bowiem metabolit serotoniny, przed wykonaniem tego badania należy wykluczyć z diety banany, czekoladę, orzechy oraz ananasy, te produkty zawierają bowiem serotoninę, należy też unikać leków przeciwhistaminowych, przeciwnadciśnieniowych oraz neuroleptyków). Ponadto wykonuje się badanie na krew utajoną w kale. Konieczne są też badania obrazowe: duodenoskopia, czyli endoskopia dwunastnicy, usg jamy brzusznej, tomografia komputerowa jamy brzusznej, badanie rtg jelita cienkiego z podaniem środka kontrastowego oraz badanie endoskopowe z zastosowaniem kapsuły endoskopowej (badanie to niestety nie jest jeszcze powszechne i łatwo dostepne). Leczenie w przypadku guzów łagodnych polega na ich usunięciu. W przypadku guzów złośliwych, jeśli jest to guz operacyjny, należy go usunąć, często zabieg uzupełnia się o chemioterapię. Zdarza się, że zachodzi potrzeba wykonania tzw. operacji paliatywnej. Taką operację wykonuje się w sytuacji, kiedy guz nie jest operacyjny, ale jest tak rozległy, że niebawem zamknie on światło jelita i doprowadzi do niedrożności - wtedy należy wykonać zespolenie omijające guz, które zapewni pasaż przez przewód pokarmowy. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.