ZUS zaostrza kontrole zwolnień lekarskich
Katarzyna Szulik

ZUS zaostrza kontrole zwolnień lekarskich

Zmiany w ustawie dotyczące zwolnień lekarskich, które weszły w życie 1 stycznia 2016 roku, ułatwiły kontrolę osób przebywających na zwolnieniu chorobowym. Dzięki elektronicznym zwolnieniom e-ZLA, informacja o stanie pacjenta, kodzie choroby i niezdolności pacjenta trafia do ZUS natychmiast, a nie po 7 dniach, jak do tej pory.

W 2015 roku ZUS przeprowadził kontrolę 584 tysięcy osób będących na zwolnieniu lekarskim. Wynikiem było wstrzymanie 25 tysięcy świadczeń chorobowych. Dla porównania w 2014 roku po 604 tysiącach kontroli, wydanych zostało 36 tysięcy decyzji wstrzymujących wypłatę świadczeń zdrowotnych.

E-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie

Od początku bieżącego roku funkcjonują elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA, które mają pomóc dokładniej kontrolować proces wystawiania L4 i ograniczyć liczbę nadużyć. Do tej pory pracownik miał 7 dni kalendarzowych na dostarczenie papierowego zwolnienia do pracodawcy, dlatego też ZUS mógł skontrolować jedynie osoby będące na dłuższym zwolnieniu. Nowy system e-ZUA przenosi ten obowiązek z pacjenta na lekarza, który wystawia zaświadczenie. Powinien je przesłać na elektroniczną skrzynkę ZUS jeszcze w tym samym dniu.

W ustawie zostały również wymienione uzasadnione powody, przez które lekarz nie może dostarczyć informacji tego samego dnia. Są nimi: brak dostępu do internetu, brak możliwości uwierzytelnienia elektronicznego podpisu oraz brak zaufanego profilu ePUAP. W tych przypadkach lekarz zobowiązany jest dostarczyć zwolnienie w najszybszym możliwym terminie.

Papierowe zwolnienia pozostaną w użyciu jedynie do końca 2017 roku. Od początku 2018 roku mają funkcjonować wyłącznie elektroniczne zwolnienia e-ZLA.

Goście z wizytą

Przebywającemu na zwolnieniu chorobowym niezapowiedzianą wizytę złozyć może przedstawiciel ZUS, który oceni, czy dana osoba dostosowała się do zaleceń lekarza. Oceniana jest przede wszystkim czynność, podczas której zastano pacjenta na zwolnieniu i czy jest ona niezbędna do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Dodatkowo sprawdza się oczywiście, czy osoba ta zastosowała się do poleceń lekarza, a więc czy np. leży w łóżku, jeżeli była taka powinność. Przepisy dotyczące kontroli pozwalają na wizytę w miejscu zamieszkania płatnika, miejscu czasowego pobytu oraz w miejscu jego zatrudnienia.

Prawo do skontrolowania pracownika przebywającego na L4 ma również pracodawca zatrudniający więcej niż 20 osób.

Powiązane produkty

Finansowe konsekwencje

W przypadku udowodnienia niezgodności związanych z dostosowaniem się pracownika do zaleceń lekarza, musi on liczyć się z odebraniem świadczenia chorobowego i opiekuńczego za cały okres zwolnienia. Może się to stać w przypadku, gdy chory mający leżeć w łóżku zostanie przyłapany na wykonywaniu fizycznych czynności (takich jak prace w ogródku lub remont) lub gdy pracuje zarobkowo podczas trwania zwolnienia.

Jeżeli jednak na kontrolę uda się pracodawca, konsekwencje mogą być poważniejsze. W razie nieprawidłowości może on podjąć decyzję o dyscyplinarnym rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia, z winy pracownika.

Problem fałszywych zwolnień lekarskich jest dotkliwy zarówno dla budżetu państwa jak i dla pracodawców. W samym tylko 2015 roku wstrzymanych zostało 25 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę świadczenia na łączną kwotę ponad 15 milionów złotych. Według obliczeń ZUS, w przeciągu pięciu najbliższych lat na emerytury i renty zabraknie 250 miliardów złotych, a w wersji pesymistycznej nawet 400 miliardów złotych. Nadzieje w częściowym załataniu dziury budżetowej pokłada się w nowym systemie elektronicznych zwolnień e-ZLA.

Źródła: ksiegowosc.infor.pl, wyborcza.pl, nie-tylko-podatki.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl