Zmiany aktywności fizycznej w różnym wieku
Artur Partyka

Zmiany aktywności fizycznej w różnym wieku

Chyba się starzeję! Coraz częściej nachodzą mnie refleksje dotyczące mojej obecnej kondycji i sprawności fizycznej, porównuję ją również z tą sprzed kilkunastu lat.

Podobno to typowe dla osób po czterdziestce. Wspominam czasy, kiedy, mając dwadzieścia lat, mogłem niedospać nocy, a mimo to następnego dnia czułem się świetnie i nie brakowało mi sił na ciężkie treningi. Cóż, czas płynie nieubłaganie i nie można go zatrzymać... Mając za sobą ponad dwadzieścia lat wyczynowego uprawiania sportu i ponad dziesięć lat aktywności rekreacyjnej chciałbym podzielić się z Państwem kilkoma spostrzeżeniami na ten temat.

Jak wiek wpływa na sprawność fizyczną i całe ciało?

Z wiekiem nasze ciało i sprawność fizyczna ulega – niestety – stopniowemu pogorszeniu. Proces ten zaczyna przyspieszać około czterdziestego roku życia. Odnosi się to prawie do wszystkich cech motorycznych, takich jak siła, szybkość, moc, gibkość, zwinność i skoczność. W mniejszym stopniu dotyczy wytrzymałości, a zwłaszcza długich wysiłków związanych z bieganiem i chodzeniem. Ta cecha stosunkowo długo daje się rozwijać i utrzymuje się na zadowalającym poziomie. Nie przypadkiem obserwujemy tak dużą popularność różnego rodzaju biegów masowych, a ostatnio również zawodów nordic walking.
Zmiany dotyczą także wszystkich narządów i mięśni potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Jak sobie z tym radzić? Jakie formy treningu można wprowadzić, aby te procesy opóźnić i być w relatywnie dobrej formie przez wiele lat? Najlepiej zacząć przyzwyczajać swój organizm do umiarkowanego wysiłku już wieku nastoletnim. Nawyki nabyte jeszcze w szkole często pozostają nam na długie lata.

Nie ograniczajmy się w sporcie

Będąc w młodym wieku, stawiamy przede wszystkim na wszechstronność. Próbujmy jak najszerszej gamy sportów począwszy od gier zespołowych po pływanie, bieganie, jazdę na nartach. Możemy aktywność dostosować do pór roku panujących w naszym klimacie. Na przykład w zimie skoncentrować się na sportach halowych, takich jak siatkówka, koszykówka czy halowa piłka nożna. Nie zapominajmy oczywiście o nartach! Na wiosnę, gdy robi się cieplej, wychodzimy w teren pobiegać, pospacerować lub pojeździć na rowerze. Lato to tenis, pływanie i sporty wodne. Taki podział na „pory roku" pozwala zachować dobrą formę i różnorodność, która nie pozwala nam się nudzić.

Polecane dla Ciebie

Rozgrzewka najważniejszą częścią aktywności fizycznej

Wraz z upływem lat nie jesteśmy już w stanie utrzymywać na tak wysokim poziomie aktywności fizycznej. Wtedy staramy się obniżyć intensywność zajęć i wyselekcjonować te dyscypliny, które naprawdę lubimy. Popularna siłownia jak najbardziej, ale z akcentem nie na masę mięśniową, a na utrzymanie sprawności. Zajęcia muszą być bardzo wszechstronne, z zachowaniem spokojnego tempa.

Zawsze najistotniejszą rzeczą powinna być rozgrzewka przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Jednak jej znaczenie zdecydowanie wzrasta z wiekiem. Nie powinniśmy lekceważyć rozgrzewki w postaci krótkiego truchtu i ćwiczeń rozciągających. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych urazów i pozwoli szybciej złapać właściwy rytm planowanych zajęć.
Staramy się oczywiście nie szarżować i nie poprawiać osiągnięć z przeszłości za wszelką cenę. Chęć udowodnienia sobie i światu, że jeszcze możemy wiele, jest przeogromna, starajmy się jednak nad nią zapanować. W aktywności po czterdziestce nie to jest najważniejsze. Chodzi o zwykły ruch i pobudzenie układu krwionośnego – czas na rekordy niestety już minął.

Jak to jest z aktywnością w wieku seniora, czyli po sześćdziesiątce? Decydującą rzeczą przed rozpoczęciem jakiegokolwiek treningu powinna być konsultacja z lekarzem i wstępne badania, które określą poziom wydolności i dadzą odpowiedź, jaki rodzaj sportu jest najbardziej odpowiedni.

Na koniec wspomnę o jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy wspomagającej aktywność fizyczną bez względu na wiek. Mam na myśli dietę, bo to ona niezmiennie towarzyszy nam przez całe życie. Jest takie powiedzenie "jesteś tym, co jesz" – ta sentencja trafia w samo sedno. To, co dostarczamy organizmowi ma ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak organizm regeneruje się po wysiłku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Moda na trening z kijkami

    W poprzednim wpisie wspomniałem o nordic walkingu jako ciekawej formie aktywności. Moda na uprawianie tego sportu rozwija się w naszym kraju błyskawicznie.

  • Walka z zakwasami

    Uczucie bólu mięśni towarzyszy wszystkim, którzy choć trochę zajmowali się sportem. I nie ma znaczenia czy robili to na poziomie wyczynowym, czy czysto amatorskim. Jak powstają zakwasy i co je wywołuje?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij