
Zmiany aktywności fizycznej w różnym wieku
Podobno to typowe dla osób po czterdziestce. Wspominam czasy, kiedy, mając dwadzieścia lat, mogłem niedospać nocy, a mimo to następnego dnia czułem się świetnie i nie brakowało mi sił na ciężkie treningi. Cóż, czas płynie nieubłaganie i nie można go zatrzymać... Mając za sobą ponad dwadzieścia lat wyczynowego uprawiania sportu i ponad dziesięć lat aktywności rekreacyjnej chciałbym podzielić się z Państwem kilkoma spostrzeżeniami na ten temat.
Jak wiek wpływa na sprawność fizyczną i całe ciało?
Z wiekiem nasze ciało i sprawność fizyczna ulega – niestety – stopniowemu pogorszeniu. Proces ten zaczyna przyspieszać około czterdziestego roku życia. Odnosi się to prawie do wszystkich cech motorycznych, takich jak siła, szybkość, moc, gibkość, zwinność i skoczność. W mniejszym stopniu dotyczy wytrzymałości, a zwłaszcza długich wysiłków związanych z bieganiem i chodzeniem. Ta cecha stosunkowo długo daje się rozwijać i utrzymuje się na zadowalającym poziomie. Nie przypadkiem obserwujemy tak dużą popularność różnego rodzaju biegów masowych, a ostatnio również zawodów nordic walking.
Zmiany dotyczą także wszystkich narządów i mięśni potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Jak sobie z tym radzić? Jakie formy treningu można wprowadzić, aby te procesy opóźnić i być w relatywnie dobrej formie przez wiele lat? Najlepiej zacząć przyzwyczajać swój organizm do umiarkowanego wysiłku już wieku nastoletnim. Nawyki nabyte jeszcze w szkole często pozostają nam na długie lata.
Nie ograniczajmy się w sporcie
Będąc w młodym wieku, stawiamy przede wszystkim na wszechstronność. Próbujmy jak najszerszej gamy sportów począwszy od gier zespołowych po pływanie, bieganie, jazdę na nartach. Możemy aktywność dostosować do pór roku panujących w naszym klimacie. Na przykład w zimie skoncentrować się na sportach halowych, takich jak siatkówka, koszykówka czy halowa piłka nożna. Nie zapominajmy oczywiście o nartach! Na wiosnę, gdy robi się cieplej, wychodzimy w teren pobiegać, pospacerować lub pojeździć na rowerze. Lato to tenis, pływanie i sporty wodne. Taki podział na „pory roku" pozwala zachować dobrą formę i różnorodność, która nie pozwala nam się nudzić.
Polecane dla Ciebie
Rozgrzewka najważniejszą częścią aktywności fizycznej
Wraz z upływem lat nie jesteśmy już w stanie utrzymywać na tak wysokim poziomie aktywności fizycznej. Wtedy staramy się obniżyć intensywność zajęć i wyselekcjonować te dyscypliny, które naprawdę lubimy. Popularna siłownia jak najbardziej, ale z akcentem nie na masę mięśniową, a na utrzymanie sprawności. Zajęcia muszą być bardzo wszechstronne, z zachowaniem spokojnego tempa.
Zawsze najistotniejszą rzeczą powinna być rozgrzewka przed jakąkolwiek aktywnością fizyczną. Jednak jej znaczenie zdecydowanie wzrasta z wiekiem. Nie powinniśmy lekceważyć rozgrzewki w postaci krótkiego truchtu i ćwiczeń rozciągających. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych urazów i pozwoli szybciej złapać właściwy rytm planowanych zajęć.
Staramy się oczywiście nie szarżować i nie poprawiać osiągnięć z przeszłości za wszelką cenę. Chęć udowodnienia sobie i światu, że jeszcze możemy wiele, jest przeogromna, starajmy się jednak nad nią zapanować. W aktywności po czterdziestce nie to jest najważniejsze. Chodzi o zwykły ruch i pobudzenie układu krwionośnego – czas na rekordy niestety już minął.
Na koniec wspomnę o jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy wspomagającej aktywność fizyczną bez względu na wiek. Mam na myśli dietę, bo to ona niezmiennie towarzyszy nam przez całe życie. Jest takie powiedzenie "jesteś tym, co jesz" – ta sentencja trafia w samo sedno. To, co dostarczamy organizmowi ma ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak organizm regeneruje się po wysiłku.