
Trening w podskokach
Zastosowania
Trampolina może mieć różnorakie zastosowania. Jako pierwsza nasuwa się na myśl zabawa. I słusznie, bo skoki na trampolinie to doskonały sposób na zabawę i aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Nie wszyscy jednak wiedzą, że coraz większą popularność trampoliny zdobywają jako przyrząd do ćwiczeń zarówno w domu jak i klubie fitness, pozwalający wzmocnić mięśnie i zrzucić zbędne kilogramy. Stosowane są także w rehabilitacji do ćwiczeń poprawiających równowagę i koordynacje, także do odzyskiwania tzw. czucia głębokiego po urazach i zabiegach operacyjnych, np. po rekonstrukcji więzadeł w kolanie.
Dla kogo?
Ćwiczenia na trampolinie są łatwe i nieskomplikowane. Oprócz tego są mniej obciążające dla stawów niż jogging, zatem może je wykonywać każdy – zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby starsze.
Polecane dla Ciebie
Rodzaje
Trampoliny można podzielić na dwie podstawowe kategorie: trampoliny ogrodowe oraz domowe. Te pierwsze są większe, mają dużą średnicę – 3, 4m. W związku z większą średnicą, także wybicie z nich jest większe. Dla potrzeb użytkowników domowych stworzono małe trampoliny, o średnicy maksymalnej 120cm. Wybicie z nich nie jest tak duże, zatem nie ma ryzyka uderzenia głową o sufit podczas zabawy lub ćwiczeń. Niewielkie gabaryty sprawiają, że można z nich korzystać bez problemu w domu, nie wymagają dużej przestrzeni.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Kupując trampolinę, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, takich jak:
- Rama: powinna być wykonana z wytrzymałego materiału, najlepiej ze stali – musi być sztywna i stabilna.
- Sprężyny – od ich jakości zależy komfort skoków. Należy zwrócić uwagę na ich umocowanie do ramy oraz do materiału. Ważne jest też, aby były przykryte materiałem – zapewni to bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.
- Maksymalne dopuszczalne obciążenie – w zależności od tego, dla kogo będzie przeznaczona trampolina – dla dziecka czy osoby dorosłej. Najlepiej jest kierować się zasadą: im większe dopuszczalne maksymalne obciążenie, tym lepsza jakość produktu.
- Siatki zabezpieczające – trampoliny ogrodowe mogą być wyposażone opcjonalnie w boczne siatki zabezpieczające. Warto się w nie zaopatrzyć, szczególnie jeśli z trampoliny będą korzystać dzieci.
Zalety
Jedną z głównych zalet ćwiczeń na trampolinie jest wspomniana już wcześniej dostępność. Mogą na niej ćwiczyć wszyscy, niezależnie od wieku. Nie potrzeba też dużo przestrzeni, gdyż mała trampolina domowa zmieści się praktycznie wszędzie. 4 metry kwadratowe w zupełności wystarczą. Skoki na trampolinie nie obciążają stawów w takim stopniu jak bieganie, zatem mogą być doskonałą alternatywą dla joggingu dla osób skarżących się na bóle kolan lub bioder. Na pewno należy podkreślić korzyści związane z utratą zbędnych kilogramów. Godzina ćwiczeń na trampolinie pozwala spalić nawet do 1000 kcal, co czyni je jednymi z najbardziej efektywnych ćwiczeń odchudzających. Na trampolinie można wykonać zarówno trening aerobowy jak i trening cardio, który wzmocni mięsień sercowy i poprawi krążenie. Świetnie sprawdzi się także w treningu interwałowym. W trakcie podskoków mięśnie szybko, cyklicznie kurczą się i rozkurczają, podobnie jak podczas sprintu. Poprawia to ich wytrzymałość oraz ogólną wydolność całego organizmu.
Ćwiczenia te zapewniają harmonijny rozwój całego ciała. W trakcie podskoków angażowane są praktycznie wszystkie większe grupy mięśniowe – nóg, tułowia i ramion. Można także wykonywać ćwiczenia wzmacniające poszczególne grupy mięśni. Oprócz wymienionych zalet warto wspomnieć o redukcji stresu. Skacząc na trampolinie uwalniamy do krwi dawkę endorfin, które szybko poprawią nastrój.
Oto kilka przykładowych ćwiczeń, jakie można wykonać na trampolinie – zarówno tej małej, domowej, jak i na większej ogrodowej.
Podstawowymi ćwiczeniami na trampolinie są oczywiście podskoki. Podstawowe wybicie odbywa się z pozycji stojącej obunóż. Istnieją także modyfikacje takie jak wybicie z siadu lub też wybicie z kolan.
Przeskoki na boki
Utrzymując nogi złączone, przeskakuj obunóż z boku na bok. Tułów staraj się utrzymać napięty, ustabilizowany, zbliżony do pionu. Poruszać powinna się dolna część ciała. Nogi w tym ćwiczeniu wykonują ruch podobny do ruchu wahadła. Intensywnie ćwiczą mięśnie nóg oraz mięśnie skośne brzucha.
Przeskoki przód – tył
Ćwiczenie podobne do poprzedniego, z tym że skoki wykonywane są w przód i w tył. Tutaj mocniej angażują się mięśnie brzucha, pośladków oraz mięśnie grzbietu.
Obrót o 180 stopni
Wykonując podskoki obunóż w miejscu, w fazie lotu (czyli wtedy, kiedy jesteś w górze) wykonaj ruch ramieniem tak, aby całe ciało obróciło się o 180 stopni. W tym ćwiczeniu intensywnie pracują mięśnie tułowia.
Skręty tułowia
Ćwiczenie podobne do obrotu, z tą różnicą, że obracać się będzie tylko dolna część tułowia. Górną część tułowia staraj się utrzymywać cały czas w tym samym ułożeniu.
Wbieganie i zbieganie z trampoliny
Stań przed trampoliną. Wejdź na nią prawą nogą, dostaw lewą, następnie zejdź na ziemię odpowiednio prawą i lewą nogą. To samo spróbuj wykonać w biegu. Następnie powtórz ćwiczenie, zaczynając od lewej nogi. To ćwiczenie wykonasz oczywiście jedynie na małej, domowej trampolinie.
Możliwości jest wiele, ich ilość zależy wyłącznie od fantazji ćwiczącego. Można wykonywać podczas podskoków rozkroki, szpagaty, „pajacyki”, unoszenie kolan i wiele, wiele innych.