Ćwiczenia przy cukrzycy typu 1
Joanna Sławska

Ćwiczenia przy cukrzycy typu 1

Wiele osób chorujących na cukrzycę typu pierwszego rezygnuje z aktywności fizycznej. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż nie wiedzą na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać i jak reagować na ewentualne niepokojące zmiany w organizmie. Artykuł ten przedstawi najważniejsze informacje w tym zakresie.

Dlaczego cukrzycy powinni ćwiczyć?

Ćwicząc, cukrzyk:

  • zwiększa możliwość wychwytywania glukozy przez ćwiczone partie mięśni, bez względu na ilość insuliny we krwi
  • stopniowo obniża masę ciała  (głównym składnikiem energetycznym staje się tłuszcz, a nie cukier)
  • względnie normalizuje poziomu cukru lub insuliny we krwi
  • przyczynia się do powysiłkowego zwiększenia ilości receptorów insulinowych, które pomagają w transporcie glukozy do wnętrza komórki.
Aby w pełni rozkoszować się korzyściami płynącymi z uprawiania sportu, należy pamiętać o jednej prostej zasadzie: diabetyk typu I podczas ćwiczeń zawsze powinien mieć przy sobie butelkę mocno słodzonego napoju.

Aktywność fizyczna a dawkowanie insuliny

Jeśli osoba chora na opisywany rodzaj cukrzycy zdecyduje się na systematyczny trening, to decyzja ta powinna być skonsultowana przede wszystkim z lekarzem. Jego zadaniem jest prawidłowa edukacja pacjenta w kierunku pozytywnego i negatywnego wpływu wysiłku fizycznego na jego organizm, a także odpowiednie dostosowanie dawkowania insuliny dla danego pacjenta.

Bardzo istotne jest także to, by nie dokonywać wstrzyknięć insuliny w mięśniach, które mają być obciążone przez ćwiczenia danego dnia (podwyższona temperatura ciała powoduje zwiększenie wchłaniania insuliny).

Polecane dla Ciebie

Kontrola przed, podczas i po ćwiczeniach

Aktywność fizyczną należy zawsze poprzedzić oraz zakończyć zmierzeniem poziomu glukozy we krwi.

Niezbędne jest również stosowanie odpowiedniej diety oraz dostosowanie dawki insuliny do wielkości obciążeń stosowanych podczas ćwiczeń. Jeśli jej poziom jest stale chwiejny, to proponuje się zaprzestanie wysiłku fizycznego do momentu jej ustabilizowania. Najważniejsze jest stałe monitorowanie własnego organizmu, jego zachowań po wysiłku (czy nie występują objawy hipoglikemii) oraz ustalenie własnej reakcji na intensywność ćwiczeń.

Dieta a aktywność fizyczna w cukrzycy typu I

Przede wszystkim należy pamiętać, że rodzaj zastosowanej diety w stosunku do stosowanej aktywności fizycznej powinien być dopasowany dla każdego indywidualnie. Najlepiej jest więc skonsultować się z dietetykiem, który weźmie pod uwagę m.in. zapotrzebowanie organizmu na insulinę.

Samodzielne dawkowanie i eksperymentowanie z dietą jest niewskazane, gdyż może skutkować wielorakimi konsekwencjami oraz zaburzeniami w organizmie.

Zobacz także ćwiczenia dla diabetyków z cukrzycą typu 2.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij