Ćwiczenia przy cukrzycy typu 1
Joanna Sławska

Ćwiczenia przy cukrzycy typu 1

Wiele osób chorujących na cukrzycę typu pierwszego rezygnuje z aktywności fizycznej. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż nie wiedzą na co zwracać uwagę, czego się wystrzegać i jak reagować na ewentualne niepokojące zmiany w organizmie. Artykuł ten przedstawi najważniejsze informacje w tym zakresie.

Dlaczego cukrzycy powinni ćwiczyć?

Ćwicząc, cukrzyk:

  • zwiększa możliwość wychwytywania glukozy przez ćwiczone partie mięśni, bez względu na ilość insuliny we krwi
  • stopniowo obniża masę ciała  (głównym składnikiem energetycznym staje się tłuszcz, a nie cukier)
  • względnie normalizuje poziomu cukru lub insuliny we krwi
  • przyczynia się do powysiłkowego zwiększenia ilości receptorów insulinowych, które pomagają w transporcie glukozy do wnętrza komórki.
Aby w pełni rozkoszować się korzyściami płynącymi z uprawiania sportu, należy pamiętać o jednej prostej zasadzie: diabetyk typu I podczas ćwiczeń zawsze powinien mieć przy sobie butelkę mocno słodzonego napoju.

Aktywność fizyczna a dawkowanie insuliny

Jeśli osoba chora na opisywany rodzaj cukrzycy zdecyduje się na systematyczny trening, to decyzja ta powinna być skonsultowana przede wszystkim z lekarzem. Jego zadaniem jest prawidłowa edukacja pacjenta w kierunku pozytywnego i negatywnego wpływu wysiłku fizycznego na jego organizm, a także odpowiednie dostosowanie dawkowania insuliny dla danego pacjenta.

Bardzo istotne jest także to, by nie dokonywać wstrzyknięć insuliny w mięśniach, które mają być obciążone przez ćwiczenia danego dnia (podwyższona temperatura ciała powoduje zwiększenie wchłaniania insuliny).

Powiązane produkty

Kontrola przed, podczas i po ćwiczeniach

Aktywność fizyczną należy zawsze poprzedzić oraz zakończyć zmierzeniem poziomu glukozy we krwi.

Niezbędne jest również stosowanie odpowiedniej diety oraz dostosowanie dawki insuliny do wielkości obciążeń stosowanych podczas ćwiczeń. Jeśli jej poziom jest stale chwiejny, to proponuje się zaprzestanie wysiłku fizycznego do momentu jej ustabilizowania. Najważniejsze jest stałe monitorowanie własnego organizmu, jego zachowań po wysiłku (czy nie występują objawy hipoglikemii) oraz ustalenie własnej reakcji na intensywność ćwiczeń.

Dieta a aktywność fizyczna w cukrzycy typu I

Przede wszystkim należy pamiętać, że rodzaj zastosowanej diety w stosunku do stosowanej aktywności fizycznej powinien być dopasowany dla każdego indywidualnie. Najlepiej jest więc skonsultować się z dietetykiem, który weźmie pod uwagę m.in. zapotrzebowanie organizmu na insulinę.

Samodzielne dawkowanie i eksperymentowanie z dietą jest niewskazane, gdyż może skutkować wielorakimi konsekwencjami oraz zaburzeniami w organizmie.

Zobacz także ćwiczenia dla diabetyków z cukrzycą typu 2.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij