Nasturcja - kwiat Ameryki Południowej
Przemysław Rokicki

Nasturcja - kwiat Ameryki Południowej

Kwiaty nasturcji znajdują zastosowanie w medycynie, kosmetyce, kuchni i w ogrodzie.

Cała roślina jest surowcem wykorzystywanym w fitoterapii peruwiańskiej. Dawni i dzisiejsi Peruwiańczycy leczą infekcje bakteryjne okładami ze świeżych liści nasturcji. Z nalewki, odwaru bądź naparu z całej rośliny przygotowuje się kąpiele, które łagodzą bóle głowy i całego ciała. Kąpiele zawierające przetwory z liści i korzeni rośliny Peruwiańczycy zalecają dla osób ze skórą pokrytą strupami, pryszczami i innymi infekcjami. Mają przyspieszyć gojenie. Odwary sporządzone z winem osuszają ropiejące rany. Nacieranie twarzy kwiatami nasturcji likwiduje  zsinienia i tzw. jęczmień na powiekach. Doustnie podawane preparaty z jej liści, a zwłaszcza z rozgniecionych nasion działają  przeciwbakteryjnie w infekcjach dróg moczowych i układu oddechowego. Picie jej soku  zaleca się  przy szkorbucie oraz w celu wzmocnienia organizmu ze względu na dużą zawartość witaminy C.

Wyciągi z nasturcji zawierają miedzy innymi mirozynazę. Jest to enzym o silnych właściwościach bakterio-, wiruso- i grzybobójczych. Wyciągi z nasturcji są pomocne przy leczeniu opryszczki, trądziku, wyprysków, liszaji i innych dermatoz.

Ekstrakty z nasturcji stosowane są w kosmetykach łagodzących podrażnienia oraz w preparatach przyśpieszających gojenie się skóry.

Dzięki wysokiej zawartości różnych związków biologicznie czynnych, szczególnie tioglikozydów (glukozynolanów), nasturcja posiada właściwości przeciwskurczowe, antyszkorbutowe i antyseptyczne. Działa wykrztuśnie, ponadto dezynfekująco na układ moczowy i pokarmowy. Nasturcja charakteryzuje się wysoką zawartością glukozynolanu benzylu (glukotropaeolina). W przewodzie pokarmowym następuje enzymatyczna hydroliza tego związku, w wyniku czego powstaje izotiocyjanian benzylu, związek ograniczający wzrost bakterii powodujących zapalenie dróg moczowych. Aby zapewnić wystarczającą ilość aktywnego izotiocyjanianu benzylu w moczu, powinno się przyjmować dziennie co najmniej 150 mg glukotropaeoliny. Do użytku wewnętrznego sporządza się granulki ze sproszkowanych nasion powleczonych cukrem. Izotiocyjanian benzylu stosowany jest także przy zakażeniach dróg oddechowych oraz przy grypie. W tkankach roślinnych rozkład glukozynolanów zachodzi pod wpływem enzymu mirozynazy, aktywowanego przez kwas askorbinowy, co również prowadzi do powstawania olejków gorczycznych (izotiocyjaniany). Ze względu na obecność wyżej wymienionych związków, nasturcji przypisywane jest ostatnio działanie antynowotworowe.

Ekstrakt z nasturcji należy do bardzo ważnej grupy preparatów roślinnych zawierających siarkę, stosowanych do pielęgnacji skóry, włosów ze skłonnością do przetłuszczania się, hamujących łojotok, wzmacniających włosy oraz zapobiegających ich wypadaniu. Sok z liści wykazuje działanie przeciwświądowe.

Nasturcje wykorzystuje się również w rolnictwie i ogrodnictwie ekologicznym. Pomarańczowe kwiaty nasturcji przyciągają mszyce. Sadząc ją między warzywami sprawimy, że mszyce zjedzą ją a nie warzywa na sprzedaż. Dodatkowo stabilna populacja mszyc zapewni pożywienie dla min. biedronek, które nie dopuszczą gwałtownego namnożenia się niechcianych miłośników naszych warzyw.

Nasturcja w kuchni

Nasturcja posiada ogromne walory kulinarne. Każda część nasturcji jest jadalna, choć w warunkach domowych najczęściej wykorzystywane są jej liście oraz kwiaty. Nasturcja to doskonała roślina sałatkowa. Jej smak przypomina rzeżuchę, lub rukolę. Dość ostry, co nadaje sałatkom lub kanapkom odświeżający smak. Kwiaty nasturcji poza tym, że ożywią pomarańczową barwą każdą sałatkę.

W kuchni, niedojrzałe, marynowane nasiona nasturcji są namiastką  kaparów i przyprawą do mięs, ryb i sałatek. Świeże liście dodaje się do sałatek wiosennych.

Nasturcja a la kapary

Składniki:

  • pół kilograma zielonych owoców nasturcji
  • 2 szklanki 6 % octu winnego
  • 100 g cukru
  • 2 liście laurowe, czarny pieprz ziarnisty, ziele angielskie, goździki, sól
  • niegazowana woda mineralna

Zagotować litr wody i dobrze posolić. Wrzucić owoce nasturcji i gotować 10 minut. Następnie osączyć na sicie i ułożyć w słoiczkach wyparzonych wrzątkiem. Zagotować ocet z cukrem i kilkoma ziarnami przypraw oraz liśćmi laurowymi. Gorącą zalewą napełnić słoiczki z nasturcją i dodać jeszcze po kilka ziaren przypraw. Zakręcić pokrywki. Pasteryzować kwadrans w temperaturze 90°C. Przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. 

Polecane dla Ciebie

Napar z liści nasturcji

Napar z liści nasturcji poprawia strukturę włosów, odświeża je, sprawia, że lepiej się układają i są usztywnione. Napar przygotowuje się podobnie jak mocną herbatę. Garść liści nasturcji należy zalać 1/2 litra wrzątku i pozostawić do naciągnięcia. Po ostygnięciu napar należy przecedzić przez gazę. Można używać go jako płukanki lub przelać do buteleczki z atomizerem i przed suszeniem suszarką spryskać włosy u nasady.

Artykuł  jest pracą przeglądową. Literatura źródłowa, na podstawie, której opracowano powyższą publikację dostępna jest u autora.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Środki roślinne stosowane w przeziębieniu

    Jesienią i zimą jesteśmy szczególnie narażeni na różnego rodzaju infekcje, czemu sprzyjają zmieniające się – nieraz dość gwałtownie – warunki pogodowe. Jeśli przemarzniemy, a na dodatek spędzamy większość czasu w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach, to o przeziębienie nie trudno.

  • Rośliny lecznicze stosowane w łagodnym przeroście gruczołu krokowego

    Łagodny przerost prostaty jest najczęstszą chorobą gruczołu krokowego i jedną z najczęstszych chorób mężczyzn po 40. roku życia.

  • Pyłek pszczeli - dla zdrowia i urody

    Pyłek pszczeli nazywany często pyłkiem kwiatowym kryje w sobie prawdziwe bogactwo dobroczynnych właściwości. Ze względu na zawartość substancji odżywczych znalazł zastosowanie jako substancja lecznicza. W ostatnim czasie pyłek pszczeli stał się przedmiotem zainteresowania nie tylko medycyny naturalnej, lecz także... kosmetologii.

  • Oparzenia słoneczne – pierwsza pomoc

    Oparzenie słoneczne to nasilony rumień skóry, połączony z uczuciem pieczenia, a nierzadko i pęcherzami, pojawiający się po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Skóra, zamiast zostać opalona, staje się czerwona i wrażliwa na dotyk. Sezon urlopowy w pełni, ale beztroskie plażowanie może skończyć się dla skóry boleśnie już po pierwszym dniu urlopu. Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym oraz jak radzić sobie, gdy wystąpią?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij