Powstała aplikacja na smartfona, która wykrywa anemię. Jak działa?
Justyna Piekara

Powstała aplikacja na smartfona, która wykrywa anemię. Jak działa?

Obecnie złotym standardem diagnozowania niedokrwistości jest morfologia krwi. Naukowcy z Brown University i Rhode Island Hospital w Stanach Zjednoczonych opracowali metodę diagnostyczną, która nie wymaga pobierania krwi od pacjenta. Co więcej, badanie może zostać przeprowadzone samodzielnie, w warunkach domowych. Algorytm jest w stanie określić, czy ktoś cierpi na anemię, na podstawie zdjęcie zrobionego smartfonem. 

Nowy sposób wykrywania anemii 

Niedokrwistość jest stanem, w którym liczba czerwonych krwinek lub ich zdolność do przenoszenia tlenu jest niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb fizjologicznych organizmu. Jej główną przyczyną jest niedobór żelaza, ale może zostać wywołana przez inne niedobory żywieniowe, a także towarzyszyć szeregowi schorzeń, takich jak malaria, infekcje pasożytnicze oraz defekty genetyczne powodujące hemoglobinopatie.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około dwóch miliardów ludzi na całym świecie ma anemię. Problem obejmuje zarówno kraje rozwijające się, jak i rozwinięte. Szczególnie narażone są na nią kobiety w ciąży i dzieci. 

Wczesne wykrycie i leczenie niedokrwistości są stosunkowo proste, a mogą znacznie poprawić jakość życia i istotnie wpłynąć na ogólne samopoczucie pacjenta. Choroba, gdy nie jest leczona, może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym wywoływać poczucie zmęczenia, zawroty i silne bóle głowy, problemy z sercem oraz powikłania podczas ciąży. Ciężka postać anemii przyczynia się także do wzrostu ryzyka śmierci wśród dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. 

Anemia wykrywana przy użyciu aplikacji

Obecnie aplikacje mogą zamienić dowolny smartfon w przenośne medyczne urządzenie diagnostyczne. Smartfony są już w stanie zastąpić stetoskop, otoskop, elektrokardiograf czy encefalograf. Pacjenci mogą monitorować siebie w domu i przesyłać dane do lekarza drogą elektroniczną.

Według Naukowców z Brown University, fotografie wykonane za pomocą smartfona można wykorzystać do oszacowania stężenia hemoglobiny we krwi i przewidywania niedokrwistości. Wcześniejsze prace badawcze dowiodły, że spojówka powiekowa oka wydaje się bledsza, gdy dana osoba cierpi na anemię.

Nowatorskie rozwiązanie może być szczególnie pomocne dla osób, które mieszkają na obszarach, gdzie dostęp do opieki medycznej jest ograniczony. Jeden z autorów badania, dr Selim Suner, stwierdził, że istnieje zapotrzebowanie na niedrogie, nieinwazyjne i powszechnie dostępne narzędzia do badania i diagnozowania niedokrwistości, ponieważ doświadcza jej wiele osób. 

Przeczytaj również, jak interpretować wyniki morfologii krwi.

Polecane dla Ciebie

Na czym polegało badanie?

Wykonane smartfonem zdjęcia obszaru oczu zebrano od 142 pacjentów. Na każdym z nich naukowcy powiększyli mały obszar spojówki i opracowali algorytm, który porównał jego kolor z otaczającą go skórą i białkiem oka. Narzędzie zostało ponownie przetestowane na 202 nowych pacjentach. Model okazał się skuteczny w 70%. Na podstawie testu badacze byli też w stanie przewidzieć, kiedy pacjenci wymagali transfuzji krwi. 

Twórcy aplikacji sugerują, że może ona posłużyć do badań przesiewowych. Zauważają jednak, że algorytm, który opracowali, może nie działać skutecznie z obrazami o niskiej jakości.

Inne pomysły wykorzystania smartfonów jako narzędzi diagnostycznych

Okazuje się, że podobne pomysły powstawały już wcześniej. Na przykład aplikacja „Colorimetrix”, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, ułatwia monitorowanie stanów, takich jak cukrzyca, choroby nerek i infekcje dróg moczowych. Po wykonaniu zdjęcia telefonem, system porównuje wyniki testu kolorymetrycznego płynu ustrojowego z wcześniej nagraną kalibracją i wyświetla wynik numeryczny na ekranie urządzenia.

W 2016 roku zespół z University of Washington odkrył, że aparat w smartfonie może mierzyć hemoglobinę, przechwytując światło przechodzące przez palec pacjenta. Opracowany przez badaczy system umożliwił rozpoznawanie zmian koloru, przepływającej przez palec krwi, co wskazywało na niedobór czerwonych krwinek. 

Dwa lata później naukowcy z Atlanty opracowali aplikację na smartfony, która szacuje poziom hemoglobiny na podstawie zdjęć paznokci. Analizując kolor i metadane tych zdjęć, udało się określić jej poziom z większą dokładnością, niż czynią to obecne nieinwazyjne metody badań przesiewowych w kierunku niedokrwistości.

  1. S. Suner, J. Rayner, I. U. Ozturan, Prediction of anemia and estimation of hemoglobin concentration using a smartphone camera, „PLOS ONE 2021, [online] https://doi.org/10.1371/journal.pone.0253495, [dostęp:] 24.08.2021.”
  2. Smartphone photos can be used to detect anemia, „eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/news-releases/671958, [dostęp:] 24.08.2021.
  3. Smartphone app can detect anemia by analyzing your eye, „studyfinds.org” [online], https://www.studyfinds.org/smartphone-app-detects-anemia-eye-scan/, [dostęp:] 24.08.2021.
  4. R. G. Mannino, D. R.  Myers, E. A. Tyburski, Smartphone app for non-invasive detection of anemia using only patient-sourced photos, „Nature Communication” 2018, nr 9, [online] https://doi.org/10.1038/s41467-018-07262-2, [dostęp:] 24.08.2021.
  5. W. Knight, How to make a smartphone detect anemia, „techhnologyreview.com” [online] nemia, „ndtv.com” [online], https://gadgets.ndtv.com/apps/news/colorimetrix-smartphone-app-to-help-diagnose-diseases-499641, [dostęp:] 24.08.2021.
  6. Smartphones as medical devices, „zaggocare.org” [online], https://zaggocare.org/smartphones-medical-devices/, [dostęp:] 24.08.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij