Powstała aplikacja na smartfona, która wykrywa anemię. Jak działa?
Justyna Piekara

Powstała aplikacja na smartfona, która wykrywa anemię. Jak działa?

Obecnie złotym standardem diagnozowania niedokrwistości jest morfologia krwi. Naukowcy z Brown University i Rhode Island Hospital w Stanach Zjednoczonych opracowali metodę diagnostyczną, która nie wymaga pobierania krwi od pacjenta. Co więcej, badanie może zostać przeprowadzone samodzielnie, w warunkach domowych. Algorytm jest w stanie określić, czy ktoś cierpi na anemię, na podstawie zdjęcie zrobionego smartfonem. 

Nowy sposób wykrywania anemii 

Niedokrwistość jest stanem, w którym liczba czerwonych krwinek lub ich zdolność do przenoszenia tlenu jest niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb fizjologicznych organizmu. Jej główną przyczyną jest niedobór żelaza, ale może zostać wywołana przez inne niedobory żywieniowe, a także towarzyszyć szeregowi schorzeń, takich jak malaria, infekcje pasożytnicze oraz defekty genetyczne powodujące hemoglobinopatie.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że około dwóch miliardów ludzi na całym świecie ma anemię. Problem obejmuje zarówno kraje rozwijające się, jak i rozwinięte. Szczególnie narażone są na nią kobiety w ciąży i dzieci. 

Wczesne wykrycie i leczenie niedokrwistości są stosunkowo proste, a mogą znacznie poprawić jakość życia i istotnie wpłynąć na ogólne samopoczucie pacjenta. Choroba, gdy nie jest leczona, może powodować szereg problemów zdrowotnych, w tym wywoływać poczucie zmęczenia, zawroty i silne bóle głowy, problemy z sercem oraz powikłania podczas ciąży. Ciężka postać anemii przyczynia się także do wzrostu ryzyka śmierci wśród dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. 

Anemia wykrywana przy użyciu aplikacji

Obecnie aplikacje mogą zamienić dowolny smartfon w przenośne medyczne urządzenie diagnostyczne. Smartfony są już w stanie zastąpić stetoskop, otoskop, elektrokardiograf czy encefalograf. Pacjenci mogą monitorować siebie w domu i przesyłać dane do lekarza drogą elektroniczną.

Według Naukowców z Brown University, fotografie wykonane za pomocą smartfona można wykorzystać do oszacowania stężenia hemoglobiny we krwi i przewidywania niedokrwistości. Wcześniejsze prace badawcze dowiodły, że spojówka powiekowa oka wydaje się bledsza, gdy dana osoba cierpi na anemię.

Nowatorskie rozwiązanie może być szczególnie pomocne dla osób, które mieszkają na obszarach, gdzie dostęp do opieki medycznej jest ograniczony. Jeden z autorów badania, dr Selim Suner, stwierdził, że istnieje zapotrzebowanie na niedrogie, nieinwazyjne i powszechnie dostępne narzędzia do badania i diagnozowania niedokrwistości, ponieważ doświadcza jej wiele osób. 

Przeczytaj również, jak interpretować wyniki morfologii krwi.

Na czym polegało badanie?

Wykonane smartfonem zdjęcia obszaru oczu zebrano od 142 pacjentów. Na każdym z nich naukowcy powiększyli mały obszar spojówki i opracowali algorytm, który porównał jego kolor z otaczającą go skórą i białkiem oka. Narzędzie zostało ponownie przetestowane na 202 nowych pacjentach. Model okazał się skuteczny w 70%. Na podstawie testu badacze byli też w stanie przewidzieć, kiedy pacjenci wymagali transfuzji krwi. 

Twórcy aplikacji sugerują, że może ona posłużyć do badań przesiewowych. Zauważają jednak, że algorytm, który opracowali, może nie działać skutecznie z obrazami o niskiej jakości.

Inne pomysły wykorzystania smartfonów jako narzędzi diagnostycznych

Okazuje się, że podobne pomysły powstawały już wcześniej. Na przykład aplikacja „Colorimetrix”, opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, ułatwia monitorowanie stanów, takich jak cukrzyca, choroby nerek i infekcje dróg moczowych. Po wykonaniu zdjęcia telefonem, system porównuje wyniki testu kolorymetrycznego płynu ustrojowego z wcześniej nagraną kalibracją i wyświetla wynik numeryczny na ekranie urządzenia.

W 2016 roku zespół z University of Washington odkrył, że aparat w smartfonie może mierzyć hemoglobinę, przechwytując światło przechodzące przez palec pacjenta. Opracowany przez badaczy system umożliwił rozpoznawanie zmian koloru, przepływającej przez palec krwi, co wskazywało na niedobór czerwonych krwinek. 

Dwa lata później naukowcy z Atlanty opracowali aplikację na smartfony, która szacuje poziom hemoglobiny na podstawie zdjęć paznokci. Analizując kolor i metadane tych zdjęć, udało się określić jej poziom z większą dokładnością, niż czynią to obecne nieinwazyjne metody badań przesiewowych w kierunku niedokrwistości.

 1. S. Suner, J. Rayner, I. U. Ozturan, Prediction of anemia and estimation of hemoglobin concentration using a smartphone camera, „PLOS ONE 2021, [online] https://doi.org/10.1371/journal.pone.0253495, [dostęp:] 24.08.2021.”
 2. Smartphone photos can be used to detect anemia, „eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/news-releases/671958, [dostęp:] 24.08.2021.
 3. Smartphone app can detect anemia by analyzing your eye, „studyfinds.org” [online], https://www.studyfinds.org/smartphone-app-detects-anemia-eye-scan/, [dostęp:] 24.08.2021.
 4. R. G. Mannino, D. R.  Myers, E. A. Tyburski, Smartphone app for non-invasive detection of anemia using only patient-sourced photos, „Nature Communication” 2018, nr 9, [online] https://doi.org/10.1038/s41467-018-07262-2, [dostęp:] 24.08.2021.
 5. W. Knight, How to make a smartphone detect anemia, „techhnologyreview.com” [online] nemia, „ndtv.com” [online], https://gadgets.ndtv.com/apps/news/colorimetrix-smartphone-app-to-help-diagnose-diseases-499641, [dostęp:] 24.08.2021.
 6. Smartphones as medical devices, „zaggocare.org” [online], https://zaggocare.org/smartphones-medical-devices/, [dostęp:] 24.08.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Co to jest USG? Co warto wiedzieć o badaniu? Rodzaje, wskazania i przeciwskazania do badania ultrasonograficznego

  Jednym z chętniej przeprowadzanych badań z zakresu diagnostyki obrazowej jest USG. Dzięki niemu możliwe jest dokonanie oceny kształtu i wielkości narządów wewnętrznych, stwierdzenie obecności guzów, zmian nowotworowych czy innych stanów patologicznych. Z powodzeniem od wielu lat stosuje się je także w trakcie monitorowania ciąży, już od jej pierwszych tygodni. Jakie są rodzaje badania USG, jak się do niego przygotować i ile kosztuje? Odpowiedzi na te pytania znajdują się niniejszym artykule.

 • GGTP – Gamma-glutamylotranspeptydaza – badanie, normy, wskazania

  GGTP to enzym pomocny w diagnozowaniu między innymi chorób wątroby, trzustki czy nerek. Jego wysoki  poziom obserwuje się również u osób z problemem nadużywania alkoholu. Istnieje szereg objawów towarzyszących chorobom wątroby i dróg żółciowych, które powinny skłonić pacjenta do oznaczenia poziomu gamma-glutamylotranspeptydazy. Uwagę powinno przykuć chociażby żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych, obrzęki i świąd skóry czy ból po prawej stronie brzucha. Jak się przygotować do badania GGTP, ile kosztuje to oznaczenie i czy do badania należy zgłosić się na czczo? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

 • Tomografia komputerowa naczyń krwionośnych – kiedy wykonać badanie?

  Angio-TK jest mniej inwazyjną techniką angiografii naczyń krwionośnych. Badanie to pozwala na zobrazowanie stanu żył i tętnic praktycznie każdego obszaru naszego ciała. Zaletą angio-TK, będącego jednym z najdroższych badań obrazowych, jest z pewnością sposób podawania kontrastu. Jakie badania diagnostyczne należy wykonać przed tomografią komputerową naczyń krwionośnych, czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzania obrazowania i czy trzeba mieć skierowanie na angiografię tomografii komputerowej? Odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule. 

 • RTG kręgosłupa – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

  RTG kręgosłupa jest metodą obrazową, którą od wielu lat wykorzystuje się podczas diagnozowania wad postawy, zmian zapalnych czy zwyrodnieniowych, a także w przypadku urazów i bóli kręgosłupa. Co prawda interpretacja wyników prześwietlania kręgosłupa może stanowić problem dla pacjenta, niemniej samo RTG kręgosłupa nie jest badaniem bolesnym lub długotrwałym. Ile kosztuje rentgen kręgosłupa, jak należy się przygotować do badania i czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Glikemia – badanie, wskazanie, normy. Jak interpretować wyniki poziomu cukru we krwi?

  Regularne badanie poziomu cukru we krwi (glikemia) jest jednym z podstawowych oznaczeń parametrów krwi, które może pomóc wykryć choroby związane z gospodarką węglowodanową, jak np. cukrzycę i odpowiednio wcześnie wdrożyć niezbędne leczenie. Na badanie glikemii trzeba być na czczo, nie jest wskazane wykonywanie analizy bezpośrednio po jakiejkolwiek infekcji, ciężkim wysiłku fizycznym lub w trakcie zażywania niektórych leków, np. aspiryny. Kto powinien regularnie sprawdzać poziom cukru we krwi, jak dokładnie wygląda badanie glikemii na czczo i czy podlega ono refundacji przez NFZ? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Aminogram – badanie poziomu aminokwasów

  Do oceny stężenia wolnych aminokwasów służy aminogram (profil aminokwasów). Badanie jest stosowane w diagnostyce wrodzonych wad metabolicznych, ale także przy projektowaniu odpowiedniej diety uzupełniającej lub obniżającej poziom konkretnych aminokwasów. Badanie poziomu aminokwasów zaleca się także sportowcom. Wynik oznaczenia w tym przypadku pozwala na wprowadzenie właściwej suplementacji diety, od której m.in. zależy osiągnięcie założonych celów treningowych.  Czy do profilu aminokwasów trzeba być na czczo, ile kosztuje aminogram i jakie są objawy niedoboru i nadmiaru aminokwasów?

 • Holotranskobalamina – badanie wczesnych niedoborów witaminy B12

  Istnieje pula badań, które regularnie powinien wykonać każdy weganin lub wegetarianin, a także osoby, które mają wszelkie objawy niedokrwistości lub zauważają u siebie niedobory witaminy B12, do których należy, chociażby mrowienie i pieczenie skóry, drętwienie kończyn lub zaburzenia snu. Postawienie diagnozy dotyczącej groźnego niedoboru wit. B12 jest możliwe już na jego wczesnym etapie, dzięki wykonaniu oznaczenia poziomu holoTC, czyli holotranskobalaminy. Jak się przygotować do badania poziomu holoTC, czy trzeba być na czczo i jakie są objawy obniżonego poziomu witaminy B12? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Aminopeptydaza leucynowa (LAP) – badanie, normy, wskazania

  Badanie poziomu aminopeptydazy leucynowej, w wyniku oznaczanej jako LAP, zleca się najczęściej podczas prowadzenia diagnostyki uszkodzenia komórek wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Podwyższone LAP świadczy o możliwej chorobie tych narządów, w tym także tej o podłożu onkologicznym. Oznaczenie aktywności aminopeptydazy leucynowej pozwala również na zróżnicowanie przyczyn w odpływie żółci w sytuacji, kiedy u pacjenta oznaczono także podwyższony poziom ALP, czyli fosfatazy alkalicznej. Jak się przygotować do badania LAP, ile kosztuje i czy jest refundowane? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij