
Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz
Skaner oczu ułatwia ocenę wieku biologicznego
Nowe narzędzie opracowane przez bostońskich naukowców znacznie ułatwia szacowanie wieku biologicznego. Skaner oczu pozwala na ich odczytywanie i sprawdzenie, jak szybko postępuje proces starzenia się organizmu człowieka. Prace nad nim trwały prawie dwie dekady. Białka krystalinowe soczewki oka zawierają zapis historii życia każdego z nas. Ponieważ są długowieczne, obecne przez całe życie człowieka, kumulują się w nich wszelkie modyfikacje i uszkodzenia związane z wiekiem.
„Brak narzędzi klinicznych i wskaźników do ilościowej oceny, w jaki sposób każda osoba starzeje się na poziomie molekularnym, stanowi poważną przeszkodę w zrozumieniu starzenia się i trwania w dobrym zdrowiu przez całe życie”, powiedział profesor Lee E. Goldstein z Boston University School of Medicine w wywiadzie dla „Futurity”.
Inne biomarkery starzenia się
Dotychczas, szacując wiek biologiczny brano pod uwagę:
- Długość telomerów – badania sugerują, że w procesie starzenia się ważną rolę odgrywają telomery, czyli nukleotydy znajdujące się na końcach chromosomów, które dyktują, jak szybko komórki starzeją się i obumierają. Wiele prac badawczych udowodniło, że im wyższy wiek metrykalny danej osoby, tym krótsze są jej telomery. Naukowcy stwierdzili, że wraz z ich skracaniem wzrasta ryzyko i rozwoju zaburzeń neurodegeneracyjnych i przedwczesnej śmierci. Na szczęście przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia może sprzyjać wydłużeniu się telomerów i odwróceniu procesu starzenia.
- Metylację DNA – z chemicznego punktu widzenia metylacja to proces, który polega na przeniesieniu grupy metylowej (-CH3) między dwoma molekułami: donorem i akceptorem. Komórki wykorzystują ją do kontrolowania ekspresji genów, ich aktywacji lub wyciszenia. Z wiekiem nasze wzorce metylacji zmieniają się. Szacowanie wieku biologicznego na podstawie wzorców metylacji DNA, często określane jest jako szacowanie „wieku epigenetycznego”, który jest stosunkowo dobrym predyktorem naszych wyników zdrowotnych.
Powiązane produkty
Niektórzy ludzie starzeją się szybciej
W 2016 roku biostatystycy z University of California w Los Angeles (UCLA) pod kierunkiem Steve'a Horvatona przeanalizowali próbki krwi od ponad 13 000 Amerykanów i zsekwencjonowali ich genomy. Ustalili, że tempo starzenia się organizmu, oprócz ciśnienia krwi, masy ciała i nawyków zdrowotnych, jest istotnym czynnikiem wpływającym na średnią długość ludzkiego życia.
Nowsze badanie, przeprowadzone na podstawie danych zebranych w nowozelandzkiej bazie Dunedin, potwierdziło teorię, że niektórzy ludzie starzeją się szybciej niż inni. Naukowcy prześledzili historię zdrowia osób urodzonych w latach 70. – przeanalizowali różne parametry, w tym sprawność serca, pojemność płuc, biomarkery stanu zapalnego we krwi, a nawet ubytki w zębach.
Po przeprowadzeniu analizy podzielili uczestników badania na dwie grupy:
- fast agers – osoby te miały szybsze tempo starzenia się i już w średnim wieku wykazywały oznaki neurodegeneracji i doświadczały ograniczenia zdolności poznawczych, sensoryczno-ruchowych,
- slow agers – osoby starzejące się wolniej, które w wieku średnim wyglądały młodziej niż rówieśnicy, miały mniej widocznych zmarszczek, pozostawały bardziej sprawne umysłowo i cieszyły się lepszym zdrowiem układu sercowo-naczyniowego.
Naukowcy przyznają, że badanie ma pewne ograniczenia, ponieważ dotyczy tylko jednej kohorty osób z Nowej Zelandii, dlatego może nie odzwierciedlać dokładnie trendów starzenia się panujących na całym świecie.