Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz
Justyna Piekara

Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

Skaner oczu ułatwia ocenę wieku biologicznego

Nowe narzędzie opracowane przez bostońskich naukowców znacznie ułatwia szacowanie wieku biologicznego. Skaner oczu pozwala na ich odczytywanie i sprawdzenie, jak szybko postępuje proces starzenia się organizmu człowieka. Prace nad nim trwały prawie dwie dekady. Białka krystalinowe soczewki oka zawierają zapis historii życia każdego z nas. Ponieważ są długowieczne, obecne przez całe życie człowieka, kumulują się w nich wszelkie modyfikacje i uszkodzenia związane z wiekiem.

„Brak narzędzi klinicznych i wskaźników do ilościowej oceny, w jaki sposób każda osoba starzeje się na poziomie molekularnym, stanowi poważną przeszkodę w zrozumieniu starzenia się i trwania w dobrym zdrowiu przez całe życie”, powiedział profesor Lee E. Goldstein z Boston University School of Medicine w wywiadzie dla „Futurity”.

Najnowsze osiągnięcia torują drogę do skonstruowania narzędzia klinicznego do obiektywnej oceny i śledzenia starzenia molekularnego u ludzi. Na tej podstawie możliwe będzie stworzenie lepszych rozwiązań spersonalizowanej opieki medycznej. Wyniki pracy naukowców zostały opublikowane w „Journal of Gerontology: Biological Sciences”. Obecnie zespół badaczy planuje przeprowadzenie dużych badań klinicznych w celu sprawdzenia metody pomiarowej.

Inne biomarkery starzenia się

Dotychczas, szacując wiek biologiczny brano pod uwagę:

  1. Długość telomerów – badania sugerują, że w procesie starzenia się ważną rolę odgrywają telomery, czyli nukleotydy znajdujące się na końcach chromosomów, które dyktują, jak szybko komórki starzeją się i obumierają. Wiele prac badawczych udowodniło, że im wyższy wiek metrykalny danej osoby, tym krótsze są jej telomery. Naukowcy stwierdzili, że wraz z ich skracaniem wzrasta ryzyko i rozwoju zaburzeń neurodegeneracyjnych i przedwczesnej śmierci. Na szczęście przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia może sprzyjać wydłużeniu się telomerów i odwróceniu procesu starzenia.
  2. Metylację DNA – z chemicznego punktu widzenia metylacja to proces, który polega na przeniesieniu grupy metylowej (-CH3) między dwoma molekułami: donorem i akceptorem. Komórki wykorzystują ją do kontrolowania ekspresji genów, ich aktywacji lub wyciszenia. Z wiekiem nasze wzorce metylacji zmieniają się. Szacowanie wieku biologicznego na podstawie wzorców metylacji DNA, często określane jest jako szacowanie „wieku epigenetycznego”, który jest stosunkowo dobrym predyktorem naszych wyników zdrowotnych.

Polecane dla Ciebie

Niektórzy ludzie starzeją się szybciej

W 2016 roku biostatystycy z University of California w Los Angeles (UCLA) pod kierunkiem Steve'a Horvatona przeanalizowali próbki krwi od ponad 13 000 Amerykanów i zsekwencjonowali ich genomy. Ustalili, że tempo starzenia się organizmu, oprócz ciśnienia krwi, masy ciała i nawyków zdrowotnych, jest istotnym czynnikiem wpływającym na średnią długość ludzkiego życia.

To, że ludzie starzeją się w różnym tempie, jest dość powszechnie znanym faktem, ale pomiar jednostki biologicznego wskaźnika jest niezwykle trudny. Wiek metrykalny nie odzwierciedla rzeczywistego tempa starzenia się organizmu. Różne czynniki środowiskowe, styl życia czy poziom codziennego stresu mogą na nie wpływać.

Nowsze badanie, przeprowadzone na podstawie danych zebranych w nowozelandzkiej bazie Dunedin, potwierdziło teorię, że niektórzy ludzie starzeją się szybciej niż inni. Naukowcy prześledzili historię zdrowia osób urodzonych w latach 70. – przeanalizowali różne parametry, w tym sprawność serca, pojemność płuc, biomarkery stanu zapalnego we krwi, a nawet ubytki w zębach.

Po przeprowadzeniu analizy podzielili uczestników badania na dwie grupy:

  • fast agers – osoby te miały szybsze tempo starzenia się i już w średnim wieku wykazywały oznaki neurodegeneracji i doświadczały ograniczenia zdolności poznawczych, sensoryczno-ruchowych,
  • slow agers – osoby starzejące się wolniej, które w wieku średnim wyglądały młodziej niż rówieśnicy, miały mniej widocznych zmarszczek, pozostawały bardziej sprawne umysłowo i cieszyły się lepszym zdrowiem układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy przyznają, że badanie ma pewne ograniczenia, ponieważ dotyczy tylko jednej kohorty osób z Nowej Zelandii, dlatego może nie odzwierciedlać dokładnie trendów starzenia się panujących na całym świecie.

  1. G. Duncan, I. M. Wormstone, P. D. Davie, The aging human lens: structure, growth, and physiological behaviour, „British Journal of Ophthalmology” 1997, nr 81, s. 818–823 [dostęp:] 23.07.2021. 
  2. N. J. Ray, Biophysical chemistry of the ageing eye lens, „Biophysical Reviews” 2015, nr 7(4), s. 353–368, [online] doi: 10.1007/s12551-015-0176-4, [dostęp:] 23.07.2021. 
  3. O. Minaeva, S. Sarangi, D. M. Ledoux, In vivo quasi-elastic light scattering eye scanner detects molecular aging in humans, „The Journals of Gerontology: Series A” 2020, nr 75 (9), s. 53–62, [online] https://doi.org/10.1093/gerona/glaa121, [dostęp:] 23.07.2021. 
  4. M. L. Elliott, A. Caspi, R. M. Houts, Disparities in the pace of biological aging among midlife adults of the same chronological age have implications for future frailty risk and policy, „Nature Aging" 2021, nr 1, s. 295–308.
  5. Eye scanner reveals your „biological age”, „futurity.org” [online], https://www.futurity.org/eye-scanner-biological-aging-2390082/, [dostęp:] 23.07.2021. 
  6. S. Basaraba, Defining chronological and biological age, „verywellhealth.com” [online], https://www.verywellhealth.com/what-is-chronological-age-2223384, [dostęp:] 23.07.2021. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij