Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz
Justyna Piekara

Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

Skaner oczu ułatwia ocenę wieku biologicznego

Nowe narzędzie opracowane przez bostońskich naukowców znacznie ułatwia szacowanie wieku biologicznego. Skaner oczu pozwala na ich odczytywanie i sprawdzenie, jak szybko postępuje proces starzenia się organizmu człowieka. Prace nad nim trwały prawie dwie dekady. Białka krystalinowe soczewki oka zawierają zapis historii życia każdego z nas. Ponieważ są długowieczne, obecne przez całe życie człowieka, kumulują się w nich wszelkie modyfikacje i uszkodzenia związane z wiekiem.

„Brak narzędzi klinicznych i wskaźników do ilościowej oceny, w jaki sposób każda osoba starzeje się na poziomie molekularnym, stanowi poważną przeszkodę w zrozumieniu starzenia się i trwania w dobrym zdrowiu przez całe życie”, powiedział profesor Lee E. Goldstein z Boston University School of Medicine w wywiadzie dla „Futurity”.

Najnowsze osiągnięcia torują drogę do skonstruowania narzędzia klinicznego do obiektywnej oceny i śledzenia starzenia molekularnego u ludzi. Na tej podstawie możliwe będzie stworzenie lepszych rozwiązań spersonalizowanej opieki medycznej. Wyniki pracy naukowców zostały opublikowane w „Journal of Gerontology: Biological Sciences”. Obecnie zespół badaczy planuje przeprowadzenie dużych badań klinicznych w celu sprawdzenia metody pomiarowej.

Inne biomarkery starzenia się

Dotychczas, szacując wiek biologiczny brano pod uwagę:

 1. Długość telomerów – badania sugerują, że w procesie starzenia się ważną rolę odgrywają telomery, czyli nukleotydy znajdujące się na końcach chromosomów, które dyktują, jak szybko komórki starzeją się i obumierają. Wiele prac badawczych udowodniło, że im wyższy wiek metrykalny danej osoby, tym krótsze są jej telomery. Naukowcy stwierdzili, że wraz z ich skracaniem wzrasta ryzyko i rozwoju zaburzeń neurodegeneracyjnych i przedwczesnej śmierci. Na szczęście przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia może sprzyjać wydłużeniu się telomerów i odwróceniu procesu starzenia.
 2. Metylację DNA – z chemicznego punktu widzenia metylacja to proces, który polega na przeniesieniu grupy metylowej (-CH3) między dwoma molekułami: donorem i akceptorem. Komórki wykorzystują ją do kontrolowania ekspresji genów, ich aktywacji lub wyciszenia. Z wiekiem nasze wzorce metylacji zmieniają się. Szacowanie wieku biologicznego na podstawie wzorców metylacji DNA, często określane jest jako szacowanie „wieku epigenetycznego”, który jest stosunkowo dobrym predyktorem naszych wyników zdrowotnych.

Niektórzy ludzie starzeją się szybciej

W 2016 roku biostatystycy z University of California w Los Angeles (UCLA) pod kierunkiem Steve'a Horvatona przeanalizowali próbki krwi od ponad 13 000 Amerykanów i zsekwencjonowali ich genomy. Ustalili, że tempo starzenia się organizmu, oprócz ciśnienia krwi, masy ciała i nawyków zdrowotnych, jest istotnym czynnikiem wpływającym na średnią długość ludzkiego życia.

To, że ludzie starzeją się w różnym tempie, jest dość powszechnie znanym faktem, ale pomiar jednostki biologicznego wskaźnika jest niezwykle trudny. Wiek metrykalny nie odzwierciedla rzeczywistego tempa starzenia się organizmu. Różne czynniki środowiskowe, styl życia czy poziom codziennego stresu mogą na nie wpływać.

Nowsze badanie, przeprowadzone na podstawie danych zebranych w nowozelandzkiej bazie Dunedin, potwierdziło teorię, że niektórzy ludzie starzeją się szybciej niż inni. Naukowcy prześledzili historię zdrowia osób urodzonych w latach 70. – przeanalizowali różne parametry, w tym sprawność serca, pojemność płuc, biomarkery stanu zapalnego we krwi, a nawet ubytki w zębach.

Po przeprowadzeniu analizy podzielili uczestników badania na dwie grupy:

 • fast agers – osoby te miały szybsze tempo starzenia się i już w średnim wieku wykazywały oznaki neurodegeneracji i doświadczały ograniczenia zdolności poznawczych, sensoryczno-ruchowych,
 • slow agers – osoby starzejące się wolniej, które w wieku średnim wyglądały młodziej niż rówieśnicy, miały mniej widocznych zmarszczek, pozostawały bardziej sprawne umysłowo i cieszyły się lepszym zdrowiem układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy przyznają, że badanie ma pewne ograniczenia, ponieważ dotyczy tylko jednej kohorty osób z Nowej Zelandii, dlatego może nie odzwierciedlać dokładnie trendów starzenia się panujących na całym świecie.

 1. G. Duncan, I. M. Wormstone, P. D. Davie, The aging human lens: structure, growth, and physiological behaviour, „British Journal of Ophthalmology” 1997, nr 81, s. 818–823 [dostęp:] 23.07.2021. 
 2. N. J. Ray, Biophysical chemistry of the ageing eye lens, „Biophysical Reviews” 2015, nr 7(4), s. 353–368, [online] doi: 10.1007/s12551-015-0176-4, [dostęp:] 23.07.2021. 
 3. O. Minaeva, S. Sarangi, D. M. Ledoux, In vivo quasi-elastic light scattering eye scanner detects molecular aging in humans, „The Journals of Gerontology: Series A” 2020, nr 75 (9), s. 53–62, [online] https://doi.org/10.1093/gerona/glaa121, [dostęp:] 23.07.2021. 
 4. M. L. Elliott, A. Caspi, R. M. Houts, Disparities in the pace of biological aging among midlife adults of the same chronological age have implications for future frailty risk and policy, „Nature Aging" 2021, nr 1, s. 295–308.
 5. Eye scanner reveals your „biological age”, „futurity.org” [online], https://www.futurity.org/eye-scanner-biological-aging-2390082/, [dostęp:] 23.07.2021. 
 6. S. Basaraba, Defining chronological and biological age, „verywellhealth.com” [online], https://www.verywellhealth.com/what-is-chronological-age-2223384, [dostęp:] 23.07.2021. 

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania u dzieci i u dorosłych

  Zapalenie oskrzeli (ang. bronchitis) to stan zapalny błony śluzowej drzewa oskrzelowego. Najczęściej jest on wywołany przez wirusy, rzadziej bakterie. Początkowa faza infekcji charakteryzuje się występowaniem suchego, uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury ciała, bólu gardła i wodnistego kataru. Potem kaszel staje się mokry (chory odkrztusza dużą ilość wydzieliny), a katar ma postać gęstej wydzieliny. Sprawdź, jak leczy się zapalenie oskrzeli.

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są aktualnie największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij