U pacjentów z Malezji wykryto psiego koronawirusa. Czy mamy się czego obawiać?
Justyna Piekara

U pacjentów z Malezji wykryto psiego koronawirusa. Czy mamy się czego obawiać?

Kilka lat temu w próbce wymazu pobranego od malezyjskich dzieci, u których zdiagnozowano zapalenie płuc, zidentyfikowano nowego koronawirusa. Patogen prawdopodobnie pochodzi od psa, a jego transmisja odbyła się bezpośrednio ze zwierzęcia na człowieka. Czy w związku z tym doniesieniem mamy nowy powód do niepokoju?

Psi koronawirus u malezyjskich dzieci

Naukowcy przebadali próbki z jamy nosowo–gardłowej pobrane od 301 malezyjskich pacjentów, hospitalizowanych z powodu zapalenia płuc w latach 2017 i 2018. Do analizy zebranego materiału wykorzystano molekularne narzędzie opracowane przez członka zespołu badawczego, Leshana Xiu, które identyfikuje koronawirusy z rodziny Coronaviridae. Większość testów diagnostycznych wykrywa jedynie wirusy infekujące ludzi. 

„Odkryliśmy bardzo, bardzo unikalną mutację w genomie” – mówi Anastasia Vlasova z Ohio State University (OSU), główna autorka pracy, która ukazała się niedawno w „Clinical Infectious Diseases”. W przypadku odkrytego wirusa zaistniała specyficzna delecja, która nie występuje w żadnym innym znanym psim koronawirusie, ale co ciekawe, jest obecna u wirusów, które infekują ludzi.

Po przeprowadzeniu analizy pełnego genomu wirusa, który zidentyfikowano u ośmiorga dzieci ze Sarawaku na Borneo, naukowcy doszli do wniosku, że to chimera chorobotwórczych drobnoustrojów, które wcześniej rozpoznano u psów i świń. O ile wiadomo, że zwierzęce koronawirusy mogą się mieszać, o tyle zaskakujący jest fakt, że mogły wywołać chorobę u człowieka.

Ostatecznie nie jest jasne, czy odkryty w Malezji wirus, genetycznie podobny do psich koronawirusów, może rozprzestrzeniać się między ludźmi. Nie można też jednoznacznie udowodnić, że to właśnie nowy patogen wywołuje zapalenie płuc u dzieci, ale jeżeli przypuszczenie się potwierdzi, patogen może stać się kolejnym, ósmym już, unikalnym koronawirusem, który wywołuje choroby u ludzi.

Znane ludzkie koronawirusy to:

  • o niskiej patogenności – HCoV-229E, HCoV-OC43, HCoV-NL63, HCoV-HKU1, odpowiedzialne za sezonowe, łagodnie przebiegające zakażenia dróg oddechowych,
  • o wysokiej patogenności – SARS-CoV, MERS-CoV, SARS-CoV–2, odpowiedzialne za ciężkie zakażenia dolnych dróg oddechowych.

Na czym polega „spillover event”?

Mutacje koronawirusów mogą czasami umożliwić im zmianę gospodarza. Proces pokonywania bariery międzygatunkowej nie odbywa się z dnia na dzień. Zanim patogen zdoła przystosować się do układu odpornościowego człowieka i będzie zdolny skutecznie wywołać infekcję, może minąć wiele lat. W świetle nowych informacji można stwierdzić, że koronawirusy są przenoszone ze zwierząt na ludzi częściej niż sądzono.

„Spillover event” to termin używany do opisania zdarzenia, kiedy wirus pokona wiele naturalnie występujących barier niezbędnych do „przeniesienia się” z jednego gatunku na drugi. Według dr Scotta Kenneya z Ohio State's Department of Veterinary Preventive Medicine, monitorowanie zdarzeń tego typu i wczesna identyfikacja nowych, potencjalnych zagrożeń może pozwolić uniknąć epidemii w przyszłości.

W jednym z artykułów opublikowanych na stronie Uniwersytetu Ohio ekspert wyjaśnia, że „przeskakiwanie” wirusa zazwyczaj przebiega w pięciu etapach.

  1. Najpierw wirus namnaża się wewnątrz pierwotnego gatunku żywiciela, nie wpływając na jego żywotność i zamienia go w rezerwuar wirusa.
  2. Inny gatunek, który w przyszłości stanie się żywicielem, zostaje narażony na działanie wirusa poprzez bliski kontakt z gatunkiem rezerwuarowym.
  3. Po pewnym czasie następuje przełom — wirus pokonuje niekompatybilność gatunkową i odpowiedź immunologiczna nowego żywiciela.
  4. W końcu wirus jest zdolny do skutecznej transmisji z jednego gatunku na inny.
  5. Ostatecznie wirus wywołuje wśród jego przedstawicieli zwiększoną zachorowalność.

Polecane dla Ciebie

Nowe odkrycia podkreślają istnienie zagrożenia ze strony koronawirusów zwierzęcych

Rodzina koronawirusów jest znana od dawna, głównie ze względu na choroby, które wywołują u zwierząt, ale w ostatnim czasie zyskała rozgłos przede wszystkim za sprawą powodowania epidemii ostrego zespołu oddechowego u ludzi (ARDS). W ciągu ostatnich dwudziestu lat SARS–CoV MERS i SARS–CoV–2 zdołały przejść ze zwierząt na ludzi. Dowodzi to, że wirusy pochodzenia zwierzęcego stanowią bardzo realne zagrożenie dla zdrowia publicznego na świecie. Najbardziej narażone na występowanie zjawiska spillover są kraje rozwijające się. 

Interaktywny sposób monitorowania zagrożenia

Ciekawym, publicznie dostępnym, interaktywnym narzędziem jest „Spillover” (https://spillover.global). Jego zadaniem jest ocena wirusów pod kątem ich potencjału pandemicznego. Powstała obserwacyjna lista patogenów, która ma pomóc określić cele w zakresie przeciwdziałania, w czołówce klasyfikacji znalazły się znane wirusy pochodzenia zwierzęcego, takie jak: wirus Lassa, SARS–CoV–2, Ebola, Seoul, Nipah.

Chociaż stworzony ranking obejmuje szeroki zakres czynników ryzyka uznanych za ważne przez globalnych ekspertów, nie jest jeszcze perfekcyjny, nadal istnieją parametry, które nie zostały uwzględnione. Wraz z gromadzeniem danych na bieżąco będą trwały prace nad poprawą użyteczności platformy.

  1. A. N. Vlasova, A. Diaz, D. Damtie, Novel canine coronavirus isolated from a hospitalized pneumonia patient, East Malaysia, „Clinical Infectious Diseases" 2021, [online] https://doi.org/10.1093/cid/ciab456, [dostęp:] 27.05.2021.
  2. Z. L. Grange, T. Goldstein, C. K. Johnson, Ranking the risk of animal–to–human spillover for newly discovered viruses, „PNAS" 2021, nr 118 (15), https://doi.org/10.1073/pnas.2002324118, [dostęp:] 27.05.2021.
  3.  B. Zawalińska, S. Szostek, Koronawirusy o niskiej i wysokiej patogenności, zakażające człowieka, „Zakażenia XXI wieku" 2020, nr 3(1), [online] 10.31350/zakazenia/2020/1/Z2020006, [dostęp:] 27.05.2021.
  4. A. King, Two more coronaviruses can infect people, studies suggest, „sciencemag” [online], https://www.sciencemag.org/news/2021/05/two–more–coronaviruses–can–infect–people–studies–suggest, [dostęp:] 27.05.2021.
  5. M. Doucleff, New coronavirus detected in patients at malaysian hospital; the source may be dogs, „npr.org” [online], https://www.npr.org/sections/goatsandsoda/2021/05/20/996515792/a–newly–identified–coronavirus–is–making–people–sick–and–it–s–coming–from–dogs?t=1621927218566&t=1622144511552, [dostęp:] 27.05.2021.
  6. G. Phillips, Duke–led team identifies new coronairus threat to Humans, „today.duke.edu” [online], https://today.duke.edu/2021/05/duke–led–team–identifies–new–coronavirus–threat–humans, [dostęp:] 27.05.2021.
  7. „Spillover" events like the coronavirus have happened before. How do we stop them?, „insights.osu.edu” [online], https://insights.osu.edu/food/coronavirus–spillover, [dostęp:] 27.05.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry (AZS) wiosną i latem?

    Egzema to przewlekła choroba skóry. Objawy czasem się nasilają, a innym razem nie dają żadnych przykrych dolegliwości. Pacjenci mogą doświadczać zaostrzeń z powodu pewnych czynników wyzwalających, w tym tych znajdujących się w środowisku. Pogorszenie stanu skóry wynika czasami ze zmienności pór roku. Jak sobie z tym radzić?

  • Czy erytrytol jest związany z wyższym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca?

    Naukowcy zbadali związek między powszechnie stosowanym sztucznym słodzikiem – erytrytolem – a ryzykiem sercowo-naczyniowym. Dzięki wstępnym analizom odkryto, że erytrytol zwiększa ryzyko wystąpienia schorzeń natury kardiologicznej. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki.

  • Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny, leczenie i pielęgnacja skóry

    Zapalenie mieszków włosowych jest często występującą dermatozą, która objawia się zaczerwienieniem skóry, czerwonymi grudkami oraz świądem. Zazwyczaj ma łagodny przebieg, choć może się zdarzyć, że towarzyszą jej bolesne zmiany ropne. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny schorzenia i jak leczy się zapalenie mieszków włosowych.

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij