RNA koronawirusa SARS-CoV-2 może przetrwać w kurzu nawet miesiąc
Justyna Piekara

RNA koronawirusa SARS-CoV-2 może przetrwać w kurzu nawet miesiąc

Zespół badawczy z Ohio State University poinformował, że wyekstrahował materiał genetyczny koronawirusa SARS-CoV-2 znajdujący się w kurzu. Odkrycie otwiera nowe, interesujące możliwości monitorowania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 i pozwoli lepiej kontrolować epidemię. Nie można jeszcze stwierdzić, czy za jego pośrednictwem może dojść do zakażenia, ale “zleżały” wirus nie powinien już stanowić zagrożenia. Z czasem otoczka koronawirusa rozpada się i przestaje być on zdolny do infekowania. 

Jak odbywało się pobieranie próbek do badania?

Naukowcy współpracowali z personelem odpowiedzialnym za sprzątanie izolatek studentów zakażonych COVID-19 na uniwersytecie. Badacze pobrali również próbki kurzu z dwóch domów, w których mieszkały osoby z dodatnim wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Ze względów bezpieczeństwa, ponieważ wirus pozostaje żywotny w aerozolach, sprzątanie odbyło się dopiero kilka godzin po opuszczeniu pomieszczeń przez wyleczonych pacjentów. Ekipa sprzątająca rozpyliła w pokojach środek dezynfekujący na bazie chloru przed przetarciem powierzchni i odkurzaniem, co mogło zniszczyć zewnętrzną warstwę ochronną wirusa, która pomaga mu przyczepić się do ludzkich komórek.

Badając kurz, naukowcy odkryli materiał genetyczny SARS-CoV-2. RNA koronawirusa był obecny w 97% próbek. Ponadto wykryto go również w 55% próbek wymazów powierzchniowych pobranych w pokojach.

Próbki poddano testom zaraz po ich przybyciu do laboratorium. Dodatkowo były ponownie badane co tydzień, aby potwierdzić, czy wirus był w stanie przetrwać z upływem czasu. Okazało się, że był obecny nawet po czterech tygodniach w workach próżniowych z odkurzacza, w których gromadzono materiał do badania. Taki rezultat zaskoczył naukowców.

„Nie byliśmy pewni, czy materiał genetyczny przetrwa – w pyle jest wiele różnych organizmów i nie byliśmy pewni, czy w ogóle zobaczymy wirusowe RNA” – mówi Nicole Renninger, pierwsza autorka badania.

Nowy sposób badania ognisk COVID-19

Na początku epidemii COVID-19 podjęto już próby zrozumienia częstości występowania wirusa w określonych społecznościach. Kopie genów i fragmenty wirusa mogą być obecne w ludzkich odchodach, dlatego, aby określić, jak rozpowszechniony może być wirus, przeprowadzano badania ścieków. 

Teraz powstał pomysł, aby użyć kurzu w tym samym celu. Metoda ma potencjał, aby stać się tańszą alternatywą badania ognisk COVID-19. Procedura mogłaby być kompromisem między niespecyficznym badaniem ścieków, a precyzyjnym i drogim indywidualnym testowaniem na obecność infekcji wywołanej SARS-CoV-2.

Według dr Karen Dannnmiller z Ohio State University, badaczki, która zdobyła duże doświadczenie w analizowaniu kurzu i jego związku z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi, taka metoda mogłaby zapewnić wgląd w sposób transmisji SARS-CoV-2 w mniejszych społecznościach i miejscach, gdzie możliwe jest wysokie ryzyko przeniesienia wirusa, np. w szkołach, domach opieki, szpitalach i biurach.

Powiązane produkty

Mikroorganizmy w kurzu zwalczają szkodliwe chemikalia

Nasze gospodarstwa domowe są pełne drobnoustrojów. W kurzu, który osadza się na powierzchniach, można znaleźć różnorodne grzyby i bakterie gronkowca (łac. Staphylococcus) i paciorkowca (łac. Streptococcus). Wcześniejsze prace naukowców z Ohio udowodniły, że chociaż stanowią pewne zagrożenie dla zdrowia, potrafią być pomocne i rozkładać ftalany – rakotwórcze chemikalia, które znajdują się w naszym otoczeniu. Produkty uboczne powstałe w wyniku degradacji mogą być nawet bardziej szkodliwe dla zdrowia. Artykuł opisujący wyniki badania ukazał się w “Environmental Science: Processes & Impacts”.

  1. N. Renninger, N. Nastasi, A. Bope, Indoor dust as a matrix for surveillance of COVID-19, “mSystems.asm.org” [online], DOI: 10.1128/mSystems.01350-20, [dostęp:] 19.04.2021.
  2. K. Camero, Dust may help us predict COVID outbreaks, study finds, “newsobserver.com” [online], https://www.newsobserver.com/news/coronavirus/article250705794.html, [dostęp:] 19.04.2021.
  3. COVID-19 in our dust may help predict outbreaks, study finds, “eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pubreleases/2021-04/osu-cio041321.php, [dostęp:] 19.04.2021.
  4. M. Martin, Collecting dust could help researchers predict COVID-19 outbreaks, “academictimes.com” [online], https://academictimes.com/collecting-dust-could-help-researchers-predict-covid-19-outbreak, [dostęp:] 19.04.2021.
  5. R. Jordan, Covid particles in the dust may help predict potential outbreaks, “natureworldnews.com” [online], https://www.natureworldnews.com/articles/45688/20210413/covid-particles-dust-help-predict-potential-outbreaks.htm, [dostęp:] 19.04.2021.
  6. A. Sandoiu, House dust microbes degrade cancer-causing chemical, “medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/324996, [dostęp:] 19.04.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

  • Naukowcy opracowali test pozwalający zdiagnozować zespół chronicznego zmęczenia

    Diagnoza zespołu chronicznego zmęczenia jest skomplikowanym procesem, który wymaga wykluczenia innych możliwych przyczyn objawów pacjenta. Z tego powodu wielu chorych nie zostaje właściwie zdiagnozowanych i nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali narzędzie diagnostyczne, które umożliwia diagnozę CFS na podstawie badania krwi.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij