
RNA koronawirusa SARS-CoV-2 może przetrwać w kurzu nawet miesiąc
Jak odbywało się pobieranie próbek do badania?
Naukowcy współpracowali z personelem odpowiedzialnym za sprzątanie izolatek studentów zakażonych COVID-19 na uniwersytecie. Badacze pobrali również próbki kurzu z dwóch domów, w których mieszkały osoby z dodatnim wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2. Ze względów bezpieczeństwa, ponieważ wirus pozostaje żywotny w aerozolach, sprzątanie odbyło się dopiero kilka godzin po opuszczeniu pomieszczeń przez wyleczonych pacjentów. Ekipa sprzątająca rozpyliła w pokojach środek dezynfekujący na bazie chloru przed przetarciem powierzchni i odkurzaniem, co mogło zniszczyć zewnętrzną warstwę ochronną wirusa, która pomaga mu przyczepić się do ludzkich komórek.
Próbki poddano testom zaraz po ich przybyciu do laboratorium. Dodatkowo były ponownie badane co tydzień, aby potwierdzić, czy wirus był w stanie przetrwać z upływem czasu. Okazało się, że był obecny nawet po czterech tygodniach w workach próżniowych z odkurzacza, w których gromadzono materiał do badania. Taki rezultat zaskoczył naukowców.
„Nie byliśmy pewni, czy materiał genetyczny przetrwa – w pyle jest wiele różnych organizmów i nie byliśmy pewni, czy w ogóle zobaczymy wirusowe RNA” – mówi Nicole Renninger, pierwsza autorka badania.
Nowy sposób badania ognisk COVID-19
Na początku epidemii COVID-19 podjęto już próby zrozumienia częstości występowania wirusa w określonych społecznościach. Kopie genów i fragmenty wirusa mogą być obecne w ludzkich odchodach, dlatego, aby określić, jak rozpowszechniony może być wirus, przeprowadzano badania ścieków.
Według dr Karen Dannnmiller z Ohio State University, badaczki, która zdobyła duże doświadczenie w analizowaniu kurzu i jego związku z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi, taka metoda mogłaby zapewnić wgląd w sposób transmisji SARS-CoV-2 w mniejszych społecznościach i miejscach, gdzie możliwe jest wysokie ryzyko przeniesienia wirusa, np. w szkołach, domach opieki, szpitalach i biurach.
Powiązane produkty
Mikroorganizmy w kurzu zwalczają szkodliwe chemikalia
Nasze gospodarstwa domowe są pełne drobnoustrojów. W kurzu, który osadza się na powierzchniach, można znaleźć różnorodne grzyby i bakterie gronkowca (łac. Staphylococcus) i paciorkowca (łac. Streptococcus). Wcześniejsze prace naukowców z Ohio udowodniły, że chociaż stanowią pewne zagrożenie dla zdrowia, potrafią być pomocne i rozkładać ftalany – rakotwórcze chemikalia, które znajdują się w naszym otoczeniu. Produkty uboczne powstałe w wyniku degradacji mogą być nawet bardziej szkodliwe dla zdrowia. Artykuł opisujący wyniki badania ukazał się w “Environmental Science: Processes & Impacts”.