Zidentyfikowany we Francji bretoński wariant koronawirusa jest niewykrywalny przez testy PCR
Justyna Piekara

Zidentyfikowany we Francji bretoński wariant koronawirusa jest niewykrywalny przez testy PCR

Pojawiły się doniesienia o nowym, „bretońskim” wariancie koronawirusa, którego regularne badania PCR nie są w stanie wykryć. Trudność w wykrywaniu tego wariantu skłoniła WHO do sklasyfikowania go jako odmiany „pod nadzorem”. Czy konieczne będzie opracowanie nowych metod testowania, aby móc potwierdzić zakażenia SARS-CoV-2.

Wariant bretoński

Nowy wariant SARS-CoV-2 został zidentyfikowany pod koniec lutego w północno-zachodnim regionie Bretanii, a dokładniej szpitalu w Lannion. W biuletynie epidemiologicznym Santé Publique France mianuje go „20C/H655Y”. Czasami w mediach można spotkać się także z nazwą „wariant Tregor”, jak określił go francuski polityk, Gabriel Attal (nawiązując do dawnego podziału administracyjnego).

Światowa Organizacja Zdrowia nadała mu miano „variant under investigation”, co oznacza, że wymaga on poddania szczegółowym badaniom. Wczesna analiza sugeruje, że bretoński mutant nie jest bardziej zaraźliwy lub bardziej śmiertelny niż wcześniejsze odmiany koronawirusa. Wiadomo, że ma 9 mutacji. To stosunkowo niewiele w porównaniu z wariantem brazylijskim, który ma ich 17, czy brytyjskim – 23.

Przyszłe prace będą miały na celu określenie, jak reaguje na szczepienia i przeciwciała wyprodukowane podczas wcześniejszych zakażeń SARA-CoV-2. Naukowcy chcą zrozumieć, czy rzeczywiście istnieje zagrożenie, że wariant może „ukryć się” przed testami po tym, jak kilku pacjentów uzyskało negatywne wyniki testów PCR. W przypadku tych pacjentów zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone za pomocą próbek pobranych z układu oddechowego i badaniom krwi. Infekcji towarzyszyły objawy typowe dla zakażenia SARS-CoV-2. Bretońska Regionalna Agencja Zdrowia (Agence Régionale de Santé Bretagne) poinformowała o zgonie siedmiu z trzynastu pacjentów, u których stwierdzono infekcje nowym wariantem.

Według Mircea Sofonea, starszego wykładowcy epidemiologii i ewolucji chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Montpellier, im mniejsza transmisja wirusa, tym mniej możliwości zajścia mutacji. Sytuacja epidemiczna we Francji jest coraz trudniejsza, dlatego niektóre gminy zdecydowały się na wprowadzenie lokalnych i weekedowych lockdownów, aby ograniczyć rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Niewykluczone, że takie obostrzenia obejmą wkrótce cały kraj.

Dlaczego 20C/H655Y jest trudniejszy do wykrycia za pomocą testów PCR?

Alain Tertre stwierdził, że nowy lokalny wariant woli infekować komórki płuc niż gardła. Niższe obciążenie wirusowe w tym miejscu spowodowało, że wykrywanie PCR standardowymi testami mogło być nieefektywne.

Instytut Pasteura w Paryżu, który przeprowadził szczegółowe badania wariantu „bretońskiego” i poddał go sekwencjonowaniu genetycznemu, proponuje jego identyfikację poprzez wykonanie wymazu z odbytu. Taką procedurę od pewnego czasu przychodzą osoby podróżujące do Chin. Zdaniem ekspertów wykonanie testu PCR z próbek kału może być alternatywną metodą diagnostyczną w przypadku podejrzenia infekcji tym nowym wariantem SARS-CoV-2.

Profesor Arnaud Fontanet, w wywiadzie dla francuskiej telewizji informacyjnej BFMT, stwierdził, że „prawdziwą wyzwaniem związanym z tym wariantem jest to, że rzeczywiście trudniej wykryć go w rejonie nosogardzieli”. Test może wypaść negatywnie ze względu na niskie miano wirusa, choć w rzeczywistości pacjent może być zainfekowany koronawirusem.

Trzeba mieć na uwadze, że testy reakcji łańcuchowej polimerazy, czyli w skrócie PCR (ang. polymerase chain reaction), są stosowane do wykrywania obecności antygenu. Jeśli powstanie niewystarczająca ilość kopii materiału genetycznego wirusa, nie będzie można wykryć jego obecności podczas badania próbki.

Benjamin Davido, specjalista chorób zakaźnych w Szpitalu Poincaré w Garches, zwraca uwagę, że urządzenia do wykonania testu PCR różnych producentów wykazują różna wrażliwość diagnostyczną. Zdaniem eksperta, jakość próbki również odgrywa ważną rolę – jeśli zostanie pobrana niewystarczająca ilość materiału do badania, test nie da wyniku zgodnego ze stanem faktycznym.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Johns Hopkins Medicine wynika, że testy PCR na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w co najmniej 20% przypadków dają wyniki fałszywie ujemne. Moment pobrania wymazu nie jest bez znaczenia dla prawdopodobieństwa uzyskania fałszywie ujemnego wyniku badania. Optymalny czas wykonania badania w kierunku SARS-CoV-2 to 8 dni po ekspozycji.

Polecane dla Ciebie

Wyzwanie dla producentów testów diagnostycznych

Wariant bretoński nie jest jedynym, który nie jest wykrywany przez testy PCR. Fińscy naukowcy informowali już wcześniej, że zidentyfikowali odmianę, która nie jest rozpoznawana przez co najmniej jeden ze standardowych testów tego typu.    

Graham Mullis, dyrektor generalny grupa biotechnologicznej Novacyt S.A., w rozmowie dla “BioWorld”, stwierdził, że „głównym wyzwaniem dla firm zajmujących się diagnostyką COVID-19 jest zapewnienie, że ich produkty będą nadal dokładnie testować wirusa, niezależnie od wariantu, oraz sprostanie wymagającemu tempu, konieczności wprowadzania innowacji, aby mogły zachować znaczenie kliniczne”.

  1. M. Chini, New coronavirus variant found in France is undetectable by PCR tests, “www.brusselstimes.com” [online], https://www.brusselstimes.com/news/belgium-all-news/health/160220/new-coronavirus-variant-found-in-france-is-undetectable-by-pcr-tests-steven-van-gucht-bretagne-brittany-belgium-labs/, [dostęp:] 30.03.2021.
  2. Coronavirus: France detects new variant in Brittany, “www.dw.com” [online], https://www.dw.com/en/coronavirus-france-detects-new-variant-in-brittany/a-56883234, [dostęp:] 30.03.2021.
  3. J. Cohen, Latest Covid-19 variant discovered in France isn’t detected by standard PCR tests, “www.forbes.com” [online], https://www.forbes.com/sites/joshuacohen/2021/03/17/latest-covid-19-variant-discovered-in-france-isnt-detected-by-standard-pcr-tests, [dostęp:]30.03.2021.
  4. M. Sebaihi, Variant breton du Covid: décès, symptômes, test, indétectable?, “www.journaldesfemmes.fr” [online], https://sante.journaldesfemmes.fr/fiches-maladies/2703433-variant-breton-que-sait-on-test-pcr-dgs-lannion-symptomes-indetectable-mort-deces-vaccin/, [dostęp:] 30.03.2021.
  5. M. Brunet, Variant breton du covid: pourquoi est-il plus difficile à détecter avec les PCR classiques ?, “www.marianne.net” [online], https://www.marianne.net/societe/sante/variant-breton-du-covid-pourquoi-est-il-plus-difficile-a-detecter-avec-les-pcr-classiques, [dostęp:] 30.03.2021.
  6. E. Bird, Tests may miss more than 1 in 5 COVID-19 cases, “www.medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/tests-may-miss-more-than-1-in-5-covid-19-cases#The-optimal-time-for-testing, [dostęp:] 30.03.2021.
  7. M. Bryant, COVID-19 test makers are adapting for variants, “www.biworld.com” [online], https://www.bioworld.com/articles/503479-covid-19-test-makers-are-adapting-for-variants, [dostęp:] 30.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Czy przy alergii może występować gorączka? Czym jest gorączka sienna?

    Najczęstsze objawy alergii na pyłki roślin to katar, kichanie, łzawienie, świąd oczu i zmiany skórne (np. swędząca pokrzywka). Reakcji uczuleniowej nie powinna towarzyszyć podwyższona temperatura ciała – jeśli pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, świadczy to o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

  • Atak woreczka żółciowego – objawy. Jak odróżnić ból pęcherzyka żółciowego od innych dolegliwości?

    Przeszywający, nagły ból brzucha po prawej stronie, któremu towarzyszą nudności, wymioty, dreszcze czy gorączka, może oznaczać atak woreczka żółciowego. Dowiedz się, jak rozpoznać ból pęcherzyka żółciowego. Sprawdź też, kiedy z tego typu dolegliwościami należy zgłosić się do lekarza.

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij