Zidentyfikowany we Francji bretoński wariant koronawirusa jest niewykrywalny przez testy PCR
Justyna Piekara

Zidentyfikowany we Francji bretoński wariant koronawirusa jest niewykrywalny przez testy PCR

Pojawiły się doniesienia o nowym, „bretońskim” wariancie koronawirusa, którego regularne badania PCR nie są w stanie wykryć. Trudność w wykrywaniu tego wariantu skłoniła WHO do sklasyfikowania go jako odmiany „pod nadzorem”. Czy konieczne będzie opracowanie nowych metod testowania, aby móc potwierdzić zakażenia SARS-CoV-2.

Wariant bretoński

Nowy wariant SARS-CoV-2 został zidentyfikowany pod koniec lutego w północno-zachodnim regionie Bretanii, a dokładniej szpitalu w Lannion. W biuletynie epidemiologicznym Santé Publique France mianuje go „20C/H655Y”. Czasami w mediach można spotkać się także z nazwą „wariant Tregor”, jak określił go francuski polityk, Gabriel Attal (nawiązując do dawnego podziału administracyjnego).

Światowa Organizacja Zdrowia nadała mu miano „variant under investigation”, co oznacza, że wymaga on poddania szczegółowym badaniom. Wczesna analiza sugeruje, że bretoński mutant nie jest bardziej zaraźliwy lub bardziej śmiertelny niż wcześniejsze odmiany koronawirusa. Wiadomo, że ma 9 mutacji. To stosunkowo niewiele w porównaniu z wariantem brazylijskim, który ma ich 17, czy brytyjskim – 23.

Przyszłe prace będą miały na celu określenie, jak reaguje na szczepienia i przeciwciała wyprodukowane podczas wcześniejszych zakażeń SARA-CoV-2. Naukowcy chcą zrozumieć, czy rzeczywiście istnieje zagrożenie, że wariant może „ukryć się” przed testami po tym, jak kilku pacjentów uzyskało negatywne wyniki testów PCR. W przypadku tych pacjentów zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone za pomocą próbek pobranych z układu oddechowego i badaniom krwi. Infekcji towarzyszyły objawy typowe dla zakażenia SARS-CoV-2. Bretońska Regionalna Agencja Zdrowia (Agence Régionale de Santé Bretagne) poinformowała o zgonie siedmiu z trzynastu pacjentów, u których stwierdzono infekcje nowym wariantem.

Według Mircea Sofonea, starszego wykładowcy epidemiologii i ewolucji chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Montpellier, im mniejsza transmisja wirusa, tym mniej możliwości zajścia mutacji. Sytuacja epidemiczna we Francji jest coraz trudniejsza, dlatego niektóre gminy zdecydowały się na wprowadzenie lokalnych i weekedowych lockdownów, aby ograniczyć rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Niewykluczone, że takie obostrzenia obejmą wkrótce cały kraj.

Dlaczego 20C/H655Y jest trudniejszy do wykrycia za pomocą testów PCR?

Alain Tertre stwierdził, że nowy lokalny wariant woli infekować komórki płuc niż gardła. Niższe obciążenie wirusowe w tym miejscu spowodowało, że wykrywanie PCR standardowymi testami mogło być nieefektywne.

Instytut Pasteura w Paryżu, który przeprowadził szczegółowe badania wariantu „bretońskiego” i poddał go sekwencjonowaniu genetycznemu, proponuje jego identyfikację poprzez wykonanie wymazu z odbytu. Taką procedurę od pewnego czasu przychodzą osoby podróżujące do Chin. Zdaniem ekspertów wykonanie testu PCR z próbek kału może być alternatywną metodą diagnostyczną w przypadku podejrzenia infekcji tym nowym wariantem SARS-CoV-2.

Profesor Arnaud Fontanet, w wywiadzie dla francuskiej telewizji informacyjnej BFMT, stwierdził, że „prawdziwą wyzwaniem związanym z tym wariantem jest to, że rzeczywiście trudniej wykryć go w rejonie nosogardzieli”. Test może wypaść negatywnie ze względu na niskie miano wirusa, choć w rzeczywistości pacjent może być zainfekowany koronawirusem.

Trzeba mieć na uwadze, że testy reakcji łańcuchowej polimerazy, czyli w skrócie PCR (ang. polymerase chain reaction), są stosowane do wykrywania obecności antygenu. Jeśli powstanie niewystarczająca ilość kopii materiału genetycznego wirusa, nie będzie można wykryć jego obecności podczas badania próbki.

Benjamin Davido, specjalista chorób zakaźnych w Szpitalu Poincaré w Garches, zwraca uwagę, że urządzenia do wykonania testu PCR różnych producentów wykazują różna wrażliwość diagnostyczną. Zdaniem eksperta, jakość próbki również odgrywa ważną rolę – jeśli zostanie pobrana niewystarczająca ilość materiału do badania, test nie da wyniku zgodnego ze stanem faktycznym.

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Johns Hopkins Medicine wynika, że testy PCR na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 w co najmniej 20% przypadków dają wyniki fałszywie ujemne. Moment pobrania wymazu nie jest bez znaczenia dla prawdopodobieństwa uzyskania fałszywie ujemnego wyniku badania. Optymalny czas wykonania badania w kierunku SARS-CoV-2 to 8 dni po ekspozycji.

Wyzwanie dla producentów testów diagnostycznych

Wariant bretoński nie jest jedynym, który nie jest wykrywany przez testy PCR. Fińscy naukowcy informowali już wcześniej, że zidentyfikowali odmianę, która nie jest rozpoznawana przez co najmniej jeden ze standardowych testów tego typu.    

Graham Mullis, dyrektor generalny grupa biotechnologicznej Novacyt S.A., w rozmowie dla “BioWorld”, stwierdził, że „głównym wyzwaniem dla firm zajmujących się diagnostyką COVID-19 jest zapewnienie, że ich produkty będą nadal dokładnie testować wirusa, niezależnie od wariantu, oraz sprostanie wymagającemu tempu, konieczności wprowadzania innowacji, aby mogły zachować znaczenie kliniczne”.

 1. M. Chini, New coronavirus variant found in France is undetectable by PCR tests, “www.brusselstimes.com” [online], https://www.brusselstimes.com/news/belgium-all-news/health/160220/new-coronavirus-variant-found-in-france-is-undetectable-by-pcr-tests-steven-van-gucht-bretagne-brittany-belgium-labs/, [dostęp:] 30.03.2021.
 2. Coronavirus: France detects new variant in Brittany, “www.dw.com” [online], https://www.dw.com/en/coronavirus-france-detects-new-variant-in-brittany/a-56883234, [dostęp:] 30.03.2021.
 3. J. Cohen, Latest Covid-19 variant discovered in France isn’t detected by standard PCR tests, “www.forbes.com” [online], https://www.forbes.com/sites/joshuacohen/2021/03/17/latest-covid-19-variant-discovered-in-france-isnt-detected-by-standard-pcr-tests, [dostęp:]30.03.2021.
 4. M. Sebaihi, Variant breton du Covid: décès, symptômes, test, indétectable?, “www.journaldesfemmes.fr” [online], https://sante.journaldesfemmes.fr/fiches-maladies/2703433-variant-breton-que-sait-on-test-pcr-dgs-lannion-symptomes-indetectable-mort-deces-vaccin/, [dostęp:] 30.03.2021.
 5. M. Brunet, Variant breton du covid: pourquoi est-il plus difficile à détecter avec les PCR classiques ?, “www.marianne.net” [online], https://www.marianne.net/societe/sante/variant-breton-du-covid-pourquoi-est-il-plus-difficile-a-detecter-avec-les-pcr-classiques, [dostęp:] 30.03.2021.
 6. E. Bird, Tests may miss more than 1 in 5 COVID-19 cases, “www.medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/tests-may-miss-more-than-1-in-5-covid-19-cases#The-optimal-time-for-testing, [dostęp:] 30.03.2021.
 7. M. Bryant, COVID-19 test makers are adapting for variants, “www.biworld.com” [online], https://www.bioworld.com/articles/503479-covid-19-test-makers-are-adapting-for-variants, [dostęp:] 30.03.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna Inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij