Klofazymina – czy lek na trąd może być przydatny w leczeniu COVID-19?
Justyna Piekara

Klofazymina – czy lek na trąd może być przydatny w leczeniu COVID-19?

Najnowsze dane dostarczają dowodów na to, że klofazymina – antybiotyk stosowany w leczeniu trądu – wykazuje silne działanie przeciwwirusowe i zapobiega wzmożonej reakcji zapalnej związanej z ciężkim COVID-19. Czy po przejściu testów klinicznych stanie się środkiem używanym w zwalczaniu pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2?

Klofazymina – stary lek, nowe zastosowanie

Klofazymina została odkryta w 1954 roku i jest stosowana w terapii trądu. Lek ma dobrą biodostępność i stosunkowo niski koszt produkcji, dlatego jest atrakcyjnym kandydatem do leczenia ambulatoryjnego, ale jak się okazuje, także terapii kombinatorycznej dla COVID-19. Ponadto podaje się go doustnie, co działa na korzyść, jeśli chodzi o jego dystrybucję i upowszechnienie.

Analiza zasobów biblioteki leków REFRAME, która jest jednym z najbardziej wszechstronnych zbiorów związków, jakie zostały zatwierdzone przez FDA wykazała, że działanie klofazyminy odpowiada potencjalnemu lekowi na infekcje wywołane przez SARS-CoV-2. W badaniu wytypowano 21 preparatów zdolnych do powstrzymania procesu replikacji koronawirusa, które poddano potem badaniom laboratoryjnym.

Badania na klofazyminą

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w San Diego i University of Hong Kong w Pok Fu Lam także sugeruje, że lek może być przydatny w leczeniu COVID-19.

Sumit Chanda, dyrektor programu odporności i patogenezy Burnham Prebys Medical Discovery Institute, stwierdził, że „jest idealnym kandydatem do leczenia COVID-19. Jest bezpieczna, niedroga, łatwa do wykonania, a jako pigułka może być łatwo udostępniona na całym świecie”. Zdaniem eksperta, lek może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, co jest szczególnie ważne, gdy pojawiły się nowe warianty SARS-CoV-2, przeciwko którym dostępne szczepionki wydają się mniej skuteczne.

Zdaniem Kwok-Yang Yuena dyrektora katedry chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Hong Kongu najważniejsze jest to, że “klofazymina wydaje się mieć aktywność pan koronawirusową, co wskazuje, że może być ważną bronią przeciwko przyszłym pandemiom". Lek może być stosowany nie tylko przeciwko SARS-CoV-2, ale także innym koronawirusom, które mogą zagrażać globalnemu zdrowiu publicznemu.

Obecnie na Uniwersytecie w Hongkongu prowadzone są badania kliniczne II fazy, gdzie testuje się połączenie klofazyminy oraz interferonu beta-1b, u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Jak działa klofazymina?

Naukowcy przetestowali działanie klofazyminy u syryjskich chomików. Jednej grupie lek podawano profilaktycznie, druga frakcja zwierząt została zakażona SARS-CoV-2. 

Okazało się, że lek tłumi wirusa w płucach, co zmniejsza ich uszkodzenia i zapobiega powikłaniom, takim jak burza cytokinowa, czyli nadmierna reakcja zapalna organizmu przeciwko patogenowi. Zaobserwowano także obniżenie liczby cząsteczek wirusa w próbkach kału pochodzących od chomików. Lek ograniczył stan, gdy wirus replikuje się w organizmie i jest uwalniany do środowiska (ang. viral shedding).

Ren Sun, profesor na Uniwersytecie w Hongkongu stwierdził, że „oprócz hamowania procesu replikacji wirusa, lek prawdopodobnie reguluje również odpowiedź gospodarza na wirusa, co zapewnia lepszą kontrolę infekcji i zapalenia.”.

Klofazymina działała również synergistycznie z remdesivirem, który jest obecnym standardem leczenia dla osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Współstosowanie takiej kombinacji leków wpływa na ograniczenie replikacji SARS-CoV-2 i miana wirusa w śluzówce nosa, co nie było osiągalne w przypadku terapeutycznego stosowania remdezywiru lub samej klofazyminy.


 1. S. Yuan, X. Yin, X. Meng, Clofazimine broadly inhibits coronaviruses including SARS-CoV-2, „Nature” 2021, [online] https://doi.org/10.1038/s41586-021-03431-4, [dostęp:] 26.03.2021.
 2. Decades-old leprosy drug inhabits coronaviruses, may treat COVID-19, “genengnews.com”[online], https://www.genengnews.com/news/decades-old-leprosy-drug-inhibits-coronaviruses-may-treat-covid-19/, [dostęp:] 26.03.2021.
 3. A. Liu, Could low-cost leprosy drug clofazimine be repurposed for COVID-19?, “fiercebiotech.com” [online], https://www.fiercebiotech.com/research/could-low-cost-leprosy-drug-clofazimine-be-repurposed-for-covid-19, [dostęp:] 26.03.2021.
 4. A. Laguipo, Clofazimine inhibits coronaviruses including SARS-CoV-2, study finds, “news-medical.net” [online], https://www.news-medical.net/news/20210321/Clofazimine-inhibits-coronaviruses-including-SARS-CoV-2-study-finds.aspx, [dostęp:] 26.03.2021.
 5. Leprosy drug exhibits potent antiviral activities against SARS-CoV-2, “technologynetworks.com” [online], https://www.technologynetworks.com/drug-discovery/news/leprosy-drug-exhibits-potent-antiviral-activities-against-sars-cov-2-346837, [dostęp:] 26.03.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij