Klofazymina – czy lek na trąd może być przydatny w leczeniu COVID-19?
Justyna Piekara

Klofazymina – czy lek na trąd może być przydatny w leczeniu COVID-19?

Najnowsze dane dostarczają dowodów na to, że klofazymina – antybiotyk stosowany w leczeniu trądu – wykazuje silne działanie przeciwwirusowe i zapobiega wzmożonej reakcji zapalnej związanej z ciężkim COVID-19. Czy po przejściu testów klinicznych stanie się środkiem używanym w zwalczaniu pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2?

Klofazymina – stary lek, nowe zastosowanie

Klofazymina została odkryta w 1954 roku i jest stosowana w terapii trądu. Lek ma dobrą biodostępność i stosunkowo niski koszt produkcji, dlatego jest atrakcyjnym kandydatem do leczenia ambulatoryjnego, ale jak się okazuje, także terapii kombinatorycznej dla COVID-19. Ponadto podaje się go doustnie, co działa na korzyść, jeśli chodzi o jego dystrybucję i upowszechnienie.

Analiza zasobów biblioteki leków REFRAME, która jest jednym z najbardziej wszechstronnych zbiorów związków, jakie zostały zatwierdzone przez FDA wykazała, że działanie klofazyminy odpowiada potencjalnemu lekowi na infekcje wywołane przez SARS-CoV-2. W badaniu wytypowano 21 preparatów zdolnych do powstrzymania procesu replikacji koronawirusa, które poddano potem badaniom laboratoryjnym.

Badania na klofazyminą

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w San Diego i University of Hong Kong w Pok Fu Lam także sugeruje, że lek może być przydatny w leczeniu COVID-19.

Sumit Chanda, dyrektor programu odporności i patogenezy Burnham Prebys Medical Discovery Institute, stwierdził, że „jest idealnym kandydatem do leczenia COVID-19. Jest bezpieczna, niedroga, łatwa do wykonania, a jako pigułka może być łatwo udostępniona na całym świecie”. Zdaniem eksperta, lek może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, co jest szczególnie ważne, gdy pojawiły się nowe warianty SARS-CoV-2, przeciwko którym dostępne szczepionki wydają się mniej skuteczne.

Zdaniem Kwok-Yang Yuena dyrektora katedry chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Hong Kongu najważniejsze jest to, że “klofazymina wydaje się mieć aktywność pan koronawirusową, co wskazuje, że może być ważną bronią przeciwko przyszłym pandemiom". Lek może być stosowany nie tylko przeciwko SARS-CoV-2, ale także innym koronawirusom, które mogą zagrażać globalnemu zdrowiu publicznemu.

Obecnie na Uniwersytecie w Hongkongu prowadzone są badania kliniczne II fazy, gdzie testuje się połączenie klofazyminy oraz interferonu beta-1b, u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Jak działa klofazymina?

Naukowcy przetestowali działanie klofazyminy u syryjskich chomików. Jednej grupie lek podawano profilaktycznie, druga frakcja zwierząt została zakażona SARS-CoV-2. 

Okazało się, że lek tłumi wirusa w płucach, co zmniejsza ich uszkodzenia i zapobiega powikłaniom, takim jak burza cytokinowa, czyli nadmierna reakcja zapalna organizmu przeciwko patogenowi. Zaobserwowano także obniżenie liczby cząsteczek wirusa w próbkach kału pochodzących od chomików. Lek ograniczył stan, gdy wirus replikuje się w organizmie i jest uwalniany do środowiska (ang. viral shedding).

Ren Sun, profesor na Uniwersytecie w Hongkongu stwierdził, że „oprócz hamowania procesu replikacji wirusa, lek prawdopodobnie reguluje również odpowiedź gospodarza na wirusa, co zapewnia lepszą kontrolę infekcji i zapalenia.”.

Klofazymina działała również synergistycznie z remdesivirem, który jest obecnym standardem leczenia dla osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Współstosowanie takiej kombinacji leków wpływa na ograniczenie replikacji SARS-CoV-2 i miana wirusa w śluzówce nosa, co nie było osiągalne w przypadku terapeutycznego stosowania remdezywiru lub samej klofazyminy.


 1. S. Yuan, X. Yin, X. Meng, Clofazimine broadly inhibits coronaviruses including SARS-CoV-2, „Nature” 2021, [online] https://doi.org/10.1038/s41586-021-03431-4, [dostęp:] 26.03.2021.
 2. Decades-old leprosy drug inhabits coronaviruses, may treat COVID-19, “genengnews.com”[online], https://www.genengnews.com/news/decades-old-leprosy-drug-inhibits-coronaviruses-may-treat-covid-19/, [dostęp:] 26.03.2021.
 3. A. Liu, Could low-cost leprosy drug clofazimine be repurposed for COVID-19?, “fiercebiotech.com” [online], https://www.fiercebiotech.com/research/could-low-cost-leprosy-drug-clofazimine-be-repurposed-for-covid-19, [dostęp:] 26.03.2021.
 4. A. Laguipo, Clofazimine inhibits coronaviruses including SARS-CoV-2, study finds, “news-medical.net” [online], https://www.news-medical.net/news/20210321/Clofazimine-inhibits-coronaviruses-including-SARS-CoV-2-study-finds.aspx, [dostęp:] 26.03.2021.
 5. Leprosy drug exhibits potent antiviral activities against SARS-CoV-2, “technologynetworks.com” [online], https://www.technologynetworks.com/drug-discovery/news/leprosy-drug-exhibits-potent-antiviral-activities-against-sars-cov-2-346837, [dostęp:] 26.03.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij