
Klofazymina – czy lek na trąd może być przydatny w leczeniu COVID-19?
Klofazymina – stary lek, nowe zastosowanie
Klofazymina została odkryta w 1954 roku i jest stosowana w terapii trądu. Lek ma dobrą biodostępność i stosunkowo niski koszt produkcji, dlatego jest atrakcyjnym kandydatem do leczenia ambulatoryjnego, ale jak się okazuje, także terapii kombinatorycznej dla COVID-19. Ponadto podaje się go doustnie, co działa na korzyść, jeśli chodzi o jego dystrybucję i upowszechnienie.
Badania na klofazyminą
Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w San Diego i University of Hong Kong w Pok Fu Lam także sugeruje, że lek może być przydatny w leczeniu COVID-19.
Sumit Chanda, dyrektor programu odporności i patogenezy Burnham Prebys Medical Discovery Institute, stwierdził, że „jest idealnym kandydatem do leczenia COVID-19. Jest bezpieczna, niedroga, łatwa do wykonania, a jako pigułka może być łatwo udostępniona na całym świecie”. Zdaniem eksperta, lek może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, co jest szczególnie ważne, gdy pojawiły się nowe warianty SARS-CoV-2, przeciwko którym dostępne szczepionki wydają się mniej skuteczne.
Zdaniem Kwok-Yang Yuena dyrektora katedry chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Hong Kongu najważniejsze jest to, że “klofazymina wydaje się mieć aktywność pan koronawirusową, co wskazuje, że może być ważną bronią przeciwko przyszłym pandemiom". Lek może być stosowany nie tylko przeciwko SARS-CoV-2, ale także innym koronawirusom, które mogą zagrażać globalnemu zdrowiu publicznemu.
Obecnie na Uniwersytecie w Hongkongu prowadzone są badania kliniczne II fazy, gdzie testuje się połączenie klofazyminy oraz interferonu beta-1b, u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.
Powiązane produkty
Jak działa klofazymina?
Naukowcy przetestowali działanie klofazyminy u syryjskich chomików. Jednej grupie lek podawano profilaktycznie, druga frakcja zwierząt została zakażona SARS-CoV-2.
Okazało się, że lek tłumi wirusa w płucach, co zmniejsza ich uszkodzenia i zapobiega powikłaniom, takim jak burza cytokinowa, czyli nadmierna reakcja zapalna organizmu przeciwko patogenowi. Zaobserwowano także obniżenie liczby cząsteczek wirusa w próbkach kału pochodzących od chomików. Lek ograniczył stan, gdy wirus replikuje się w organizmie i jest uwalniany do środowiska (ang. viral shedding).
Klofazymina działała również synergistycznie z remdesivirem, który jest obecnym standardem leczenia dla osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Współstosowanie takiej kombinacji leków wpływa na ograniczenie replikacji SARS-CoV-2 i miana wirusa w śluzówce nosa, co nie było osiągalne w przypadku terapeutycznego stosowania remdezywiru lub samej klofazyminy.