Klofazymina – czy lek na trąd może być przydatny w leczeniu COVID-19?
Justyna Piekara

Klofazymina – czy lek na trąd może być przydatny w leczeniu COVID-19?

Najnowsze dane dostarczają dowodów na to, że klofazymina – antybiotyk stosowany w leczeniu trądu – wykazuje silne działanie przeciwwirusowe i zapobiega wzmożonej reakcji zapalnej związanej z ciężkim COVID-19. Czy po przejściu testów klinicznych stanie się środkiem używanym w zwalczaniu pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2?

Klofazymina – stary lek, nowe zastosowanie

Klofazymina została odkryta w 1954 roku i jest stosowana w terapii trądu. Lek ma dobrą biodostępność i stosunkowo niski koszt produkcji, dlatego jest atrakcyjnym kandydatem do leczenia ambulatoryjnego, ale jak się okazuje, także terapii kombinatorycznej dla COVID-19. Ponadto podaje się go doustnie, co działa na korzyść, jeśli chodzi o jego dystrybucję i upowszechnienie.

Analiza zasobów biblioteki leków REFRAME, która jest jednym z najbardziej wszechstronnych zbiorów związków, jakie zostały zatwierdzone przez FDA wykazała, że działanie klofazyminy odpowiada potencjalnemu lekowi na infekcje wywołane przez SARS-CoV-2. W badaniu wytypowano 21 preparatów zdolnych do powstrzymania procesu replikacji koronawirusa, które poddano potem badaniom laboratoryjnym.

Badania na klofazyminą

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute w San Diego i University of Hong Kong w Pok Fu Lam także sugeruje, że lek może być przydatny w leczeniu COVID-19.

Sumit Chanda, dyrektor programu odporności i patogenezy Burnham Prebys Medical Discovery Institute, stwierdził, że „jest idealnym kandydatem do leczenia COVID-19. Jest bezpieczna, niedroga, łatwa do wykonania, a jako pigułka może być łatwo udostępniona na całym świecie”. Zdaniem eksperta, lek może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, co jest szczególnie ważne, gdy pojawiły się nowe warianty SARS-CoV-2, przeciwko którym dostępne szczepionki wydają się mniej skuteczne.

Zdaniem Kwok-Yang Yuena dyrektora katedry chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Hong Kongu najważniejsze jest to, że “klofazymina wydaje się mieć aktywność pan koronawirusową, co wskazuje, że może być ważną bronią przeciwko przyszłym pandemiom". Lek może być stosowany nie tylko przeciwko SARS-CoV-2, ale także innym koronawirusom, które mogą zagrażać globalnemu zdrowiu publicznemu.

Obecnie na Uniwersytecie w Hongkongu prowadzone są badania kliniczne II fazy, gdzie testuje się połączenie klofazyminy oraz interferonu beta-1b, u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Powiązane produkty

Jak działa klofazymina?

Naukowcy przetestowali działanie klofazyminy u syryjskich chomików. Jednej grupie lek podawano profilaktycznie, druga frakcja zwierząt została zakażona SARS-CoV-2. 

Okazało się, że lek tłumi wirusa w płucach, co zmniejsza ich uszkodzenia i zapobiega powikłaniom, takim jak burza cytokinowa, czyli nadmierna reakcja zapalna organizmu przeciwko patogenowi. Zaobserwowano także obniżenie liczby cząsteczek wirusa w próbkach kału pochodzących od chomików. Lek ograniczył stan, gdy wirus replikuje się w organizmie i jest uwalniany do środowiska (ang. viral shedding).

Ren Sun, profesor na Uniwersytecie w Hongkongu stwierdził, że „oprócz hamowania procesu replikacji wirusa, lek prawdopodobnie reguluje również odpowiedź gospodarza na wirusa, co zapewnia lepszą kontrolę infekcji i zapalenia.”.

Klofazymina działała również synergistycznie z remdesivirem, który jest obecnym standardem leczenia dla osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Współstosowanie takiej kombinacji leków wpływa na ograniczenie replikacji SARS-CoV-2 i miana wirusa w śluzówce nosa, co nie było osiągalne w przypadku terapeutycznego stosowania remdezywiru lub samej klofazyminy.


  1. S. Yuan, X. Yin, X. Meng, Clofazimine broadly inhibits coronaviruses including SARS-CoV-2, „Nature” 2021, [online] https://doi.org/10.1038/s41586-021-03431-4, [dostęp:] 26.03.2021.
  2. Decades-old leprosy drug inhabits coronaviruses, may treat COVID-19, “genengnews.com”[online], https://www.genengnews.com/news/decades-old-leprosy-drug-inhibits-coronaviruses-may-treat-covid-19/, [dostęp:] 26.03.2021.
  3. A. Liu, Could low-cost leprosy drug clofazimine be repurposed for COVID-19?, “fiercebiotech.com” [online], https://www.fiercebiotech.com/research/could-low-cost-leprosy-drug-clofazimine-be-repurposed-for-covid-19, [dostęp:] 26.03.2021.
  4. A. Laguipo, Clofazimine inhibits coronaviruses including SARS-CoV-2, study finds, “news-medical.net” [online], https://www.news-medical.net/news/20210321/Clofazimine-inhibits-coronaviruses-including-SARS-CoV-2-study-finds.aspx, [dostęp:] 26.03.2021.
  5. Leprosy drug exhibits potent antiviral activities against SARS-CoV-2, “technologynetworks.com” [online], https://www.technologynetworks.com/drug-discovery/news/leprosy-drug-exhibits-potent-antiviral-activities-against-sars-cov-2-346837, [dostęp:] 26.03.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij