
Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi
Lek na cukrzycę wspomaga odchudzanie
Otyłość wpływa na jakość i długość życia, wiąże się z wieloma powikłaniami, takimi jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby serca, zapalenie stawów, bezdech senny, niektóre postacie raka. Zdaniem Roberta Kushnera, profesora medycyny na Northwestern University Freiberg School of Medicine, „wiele problemów zdrowotnych, które obserwujemy u osób zmagających się ze swoją wagą, takich jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi lub choroba refluksowa przełyku, zwykle ustępuje, gdy osiągają utratę wagi o 10%”.
Semaglutyd ma budowę chemiczną zbliżoną do peptydu glukagonopodobnego (GLP-1), reguluje wydzielanie insuliny, kontroluje apetyt. Działając na receptory w mózgu, hamuje łaknienie i zwiększa uczucie sytości. Nowe, przełomowe odkrycie może wkrótce diametralnie zmienić sytuację osób zmagających się z nadwaga i otyłością.
Wyniki badania klinicznego, które opublikowano w “New England Journal of Medicine” świadczą o tym, że semaglutyd jest skuteczniejszy niż większość obecnie zatwierdzonych i dostępnych na rynku leków odchudzających i pomaga uzyskać efekt zbliżony do utraty wagi, jaką osiągają pacjenci po operacji bariatrycznej. Wcześniejsze badania naukowców z Uniwersytetu w Leeds, wykazały, że codzienne spożycie kalorii wśród osób otyłych zmniejszyło się o 24%. Pomimo redukcji wielkości posiłków, średnio o 30%, badani zgłaszali uczucie sytości. Podawanie semaglutydu powodowało zmniejszenie apetytu i miało wpływ na ograniczenie częstości sięgania po wysokotłuszczowe pokarmy.
Jak przebiegało badanie?
W badaniu przeprowadzonym przez Johna Wildinga i jego zespół z Wielkiej Brytanii wzięło udział 1961 osób dorosłych z nadwagą lub otyłością. Uczestnikom udzielono konsultacji, jak radzić sobie z wagą poprzez stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń oraz co tydzień wykonywano zastrzyk semaglutydu. Po 68 tygodniach terapii, uczestnicy badania stracili średnio 15,3 kg, w porównaniu do zaledwie 2,6 kg u osób, które otrzymały zastrzyk placebo.
Naukowcy zwracają uwagę, że sposób, w jaki lek zostanie wprowadzony do organizmu może wpłynąć na jego skuteczność. Regularna iniekcja okazuje się bardziej efektywna niż przyjmowanie leku w postaci tabletki, ponieważ postrzegana jest jako poważniejsza procedura medyczna, o której pacjenci nie zapominają tak łatwo, co sprawia, że uzyskują lepsze rezultaty.
Masa ciała uczestników badania klinicznego spadała systematycznie przez ponad rok. Nieprzerwane działanie leku na receptory w mózgu skutecznie hamuje łaknienie, jednak gdy przestanie się go regularnie podawać, apetyt wraca do stanu sprzed terapii i najprawdopodobniej zaowocuje powrotem do dawnej wagi. Rozpoczęto dalsze badania, aby sprawdzić, czy utrata wagi może być utrzymana w dłuższej perspektywie. Przyszłe badania będą musiały także uwzględnić, czy płeć wpływa na skuteczność semaglutydu., ponieważ w tym wypadku, aż 75% uczestników stanowiły kobiety.
Polecane dla Ciebie
Skutki uboczne leczenia semaglutydem
Według Stephena O'Rahilly’ego z Uniwersytetu w Cambridge „to początek nowej ery w opracowywaniu leków na otyłość, a przyszłym kierunkiem jest osiągnięcie poziomów utraty wagi porównywalnych z semaglutydem przy jednoczesnym zmniejszeniu skutków ubocznych”. Podczas stosowania semaglutydu obserwowano niepożądane efekty, takie jak nudności, biegunka, wymioty i zaparcia.