Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi
Justyna Piekara

Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

Lek na cukrzycę wspomaga odchudzanie

Otyłość wpływa na jakość i długość życia, wiąże się z wieloma powikłaniami, takimi jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby serca, zapalenie stawów, bezdech senny, niektóre postacie raka. Zdaniem Roberta Kushnera, profesora medycyny na Northwestern University Freiberg School of Medicine, „wiele problemów zdrowotnych, które obserwujemy u osób zmagających się ze swoją wagą, takich jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi lub choroba refluksowa przełyku, zwykle ustępuje, gdy osiągają utratę wagi o 10%”.

Semaglutyd ma budowę chemiczną zbliżoną do peptydu glukagonopodobnego (GLP-1), reguluje wydzielanie insuliny, kontroluje apetyt. Działając na receptory w mózgu, hamuje łaknienie i zwiększa uczucie sytości. Nowe, przełomowe odkrycie może wkrótce diametralnie zmienić sytuację osób zmagających się z nadwaga i otyłością. 

Okazuje się, że włączenie do terapii semaglutydu, powszechnie stosowanego w leczeniu objawów cukrzycy typu 2, daje spektakularne efekty związane z utrata zbędnych kilogramów. Jeżeli zostanie zatwierdzony do użytku, w połączeniu ze zdrowym stylem życia, może być nowym, bardzo obiecującym sposobem leczenia otyłości.

Wyniki badania klinicznego, które opublikowano w “New England Journal of Medicine” świadczą o tym, że semaglutyd jest skuteczniejszy niż większość obecnie zatwierdzonych i dostępnych na rynku leków odchudzających i pomaga uzyskać efekt zbliżony do utraty wagi, jaką osiągają pacjenci po operacji bariatrycznej. Wcześniejsze badania naukowców z Uniwersytetu w Leeds, wykazały, że codzienne spożycie kalorii wśród osób otyłych zmniejszyło się o 24%. Pomimo redukcji wielkości posiłków, średnio o 30%, badani zgłaszali uczucie sytości. Podawanie semaglutydu powodowało zmniejszenie apetytu i miało wpływ na ograniczenie częstości sięgania po wysokotłuszczowe pokarmy.

Jak przebiegało badanie?

W badaniu przeprowadzonym przez Johna Wildinga i jego zespół z Wielkiej Brytanii wzięło udział 1961 osób dorosłych z nadwagą lub otyłością. Uczestnikom udzielono konsultacji, jak radzić sobie z wagą poprzez stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń oraz co tydzień wykonywano zastrzyk semaglutydu. Po 68 tygodniach terapii, uczestnicy badania stracili średnio 15,3 kg, w porównaniu do zaledwie 2,6 kg u osób, które otrzymały zastrzyk placebo.

Naukowcy zwracają uwagę, że sposób, w jaki lek zostanie wprowadzony do organizmu może wpłynąć na jego skuteczność. Regularna iniekcja okazuje się bardziej efektywna niż przyjmowanie leku w postaci tabletki, ponieważ postrzegana jest jako poważniejsza procedura medyczna, o której pacjenci nie zapominają tak łatwo, co sprawia, że uzyskują lepsze rezultaty.

Masa ciała uczestników badania klinicznego spadała systematycznie przez ponad rok. Nieprzerwane działanie leku na receptory w mózgu skutecznie hamuje łaknienie, jednak gdy przestanie się go regularnie podawać, apetyt wraca do stanu sprzed terapii i najprawdopodobniej zaowocuje powrotem do dawnej wagi. Rozpoczęto dalsze badania, aby sprawdzić, czy utrata wagi może być utrzymana w dłuższej perspektywie. Przyszłe badania będą musiały także uwzględnić, czy płeć wpływa na skuteczność semaglutydu., ponieważ w tym wypadku, aż 75% uczestników stanowiły kobiety.

Skutki uboczne leczenia semaglutydem

Stopień utraty wagi jest bardzo obiecujący, jednak nie wiadomo, czy samodzielne działanie leku, bez zmiany stylu życia, byłoby równie skuteczne. Faktem jest jednak to, że eksperyment zaowocował najbardziej spektakularnymi rezultatami, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w przypadku leków stosowanych w leczeniu otyłości. 

Według Stephena O'Rahilly’ego z Uniwersytetu w Cambridge „to początek nowej ery w opracowywaniu leków na otyłość, a przyszłym kierunkiem jest osiągnięcie poziomów utraty wagi porównywalnych z semaglutydem przy jednoczesnym zmniejszeniu skutków ubocznych”. Podczas stosowania semaglutydu obserwowano niepożądane efekty, takie jak nudności, biegunka, wymioty i zaparcia.

 1. J. P. H. Wilding, R. L. Batterham, S.  Calanna, Once-weekly semaglutide in adults with overweight or obesity, „New England Journal of Medicine” 2021, [online] DOI: 10.1056/NEJMoa2032183, [dostęp:] 22.02.2021.
 2. J. Blundell, Appetite drug shows promise in treating obesity, https://theconversation.com/appetite-drug-shows-promise-in-treating-obesity-155410, „theconversation.com” [online], [dostęp:] 22.02.2021.
 3. K. Samuelson, New anti-obesity medication almost twice as effective as most currently approved weight-loss drugs, “news.northwestern.edu” [online], https://news.northwestern.edu/stories/2021/02/anti-obesity-medication/?stage=Live, [dostęp:] 22.02.2021.
 4. J. Gallagher, Obesity: appetite drug could mark 'new era' in tackling condition, “bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-56011979, [dostęp:] 22.02.2021.
 5. New diabetes drug may help people with obesity lose weight, ”sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180318144816.htm, [dostęp:] 22.02.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij