Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi
Justyna Piekara

Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

Lek na cukrzycę wspomaga odchudzanie

Otyłość wpływa na jakość i długość życia, wiąże się z wieloma powikłaniami, takimi jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby serca, zapalenie stawów, bezdech senny, niektóre postacie raka. Zdaniem Roberta Kushnera, profesora medycyny na Northwestern University Freiberg School of Medicine, „wiele problemów zdrowotnych, które obserwujemy u osób zmagających się ze swoją wagą, takich jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi lub choroba refluksowa przełyku, zwykle ustępuje, gdy osiągają utratę wagi o 10%”.

Semaglutyd ma budowę chemiczną zbliżoną do peptydu glukagonopodobnego (GLP-1), reguluje wydzielanie insuliny, kontroluje apetyt. Działając na receptory w mózgu, hamuje łaknienie i zwiększa uczucie sytości. Nowe, przełomowe odkrycie może wkrótce diametralnie zmienić sytuację osób zmagających się z nadwaga i otyłością. 

Okazuje się, że włączenie do terapii semaglutydu, powszechnie stosowanego w leczeniu objawów cukrzycy typu 2, daje spektakularne efekty związane z utrata zbędnych kilogramów. Jeżeli zostanie zatwierdzony do użytku, w połączeniu ze zdrowym stylem życia, może być nowym, bardzo obiecującym sposobem leczenia otyłości.

Wyniki badania klinicznego, które opublikowano w “New England Journal of Medicine” świadczą o tym, że semaglutyd jest skuteczniejszy niż większość obecnie zatwierdzonych i dostępnych na rynku leków odchudzających i pomaga uzyskać efekt zbliżony do utraty wagi, jaką osiągają pacjenci po operacji bariatrycznej. Wcześniejsze badania naukowców z Uniwersytetu w Leeds, wykazały, że codzienne spożycie kalorii wśród osób otyłych zmniejszyło się o 24%. Pomimo redukcji wielkości posiłków, średnio o 30%, badani zgłaszali uczucie sytości. Podawanie semaglutydu powodowało zmniejszenie apetytu i miało wpływ na ograniczenie częstości sięgania po wysokotłuszczowe pokarmy.

Jak przebiegało badanie?

W badaniu przeprowadzonym przez Johna Wildinga i jego zespół z Wielkiej Brytanii wzięło udział 1961 osób dorosłych z nadwagą lub otyłością. Uczestnikom udzielono konsultacji, jak radzić sobie z wagą poprzez stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń oraz co tydzień wykonywano zastrzyk semaglutydu. Po 68 tygodniach terapii, uczestnicy badania stracili średnio 15,3 kg, w porównaniu do zaledwie 2,6 kg u osób, które otrzymały zastrzyk placebo.

Naukowcy zwracają uwagę, że sposób, w jaki lek zostanie wprowadzony do organizmu może wpłynąć na jego skuteczność. Regularna iniekcja okazuje się bardziej efektywna niż przyjmowanie leku w postaci tabletki, ponieważ postrzegana jest jako poważniejsza procedura medyczna, o której pacjenci nie zapominają tak łatwo, co sprawia, że uzyskują lepsze rezultaty.

Masa ciała uczestników badania klinicznego spadała systematycznie przez ponad rok. Nieprzerwane działanie leku na receptory w mózgu skutecznie hamuje łaknienie, jednak gdy przestanie się go regularnie podawać, apetyt wraca do stanu sprzed terapii i najprawdopodobniej zaowocuje powrotem do dawnej wagi. Rozpoczęto dalsze badania, aby sprawdzić, czy utrata wagi może być utrzymana w dłuższej perspektywie. Przyszłe badania będą musiały także uwzględnić, czy płeć wpływa na skuteczność semaglutydu., ponieważ w tym wypadku, aż 75% uczestników stanowiły kobiety.

Skutki uboczne leczenia semaglutydem

Stopień utraty wagi jest bardzo obiecujący, jednak nie wiadomo, czy samodzielne działanie leku, bez zmiany stylu życia, byłoby równie skuteczne. Faktem jest jednak to, że eksperyment zaowocował najbardziej spektakularnymi rezultatami, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w przypadku leków stosowanych w leczeniu otyłości. 

Według Stephena O'Rahilly’ego z Uniwersytetu w Cambridge „to początek nowej ery w opracowywaniu leków na otyłość, a przyszłym kierunkiem jest osiągnięcie poziomów utraty wagi porównywalnych z semaglutydem przy jednoczesnym zmniejszeniu skutków ubocznych”. Podczas stosowania semaglutydu obserwowano niepożądane efekty, takie jak nudności, biegunka, wymioty i zaparcia.

 1. J. P. H. Wilding, R. L. Batterham, S.  Calanna, Once-weekly semaglutide in adults with overweight or obesity, „New England Journal of Medicine” 2021, [online] DOI: 10.1056/NEJMoa2032183, [dostęp:] 22.02.2021.
 2. J. Blundell, Appetite drug shows promise in treating obesity, https://theconversation.com/appetite-drug-shows-promise-in-treating-obesity-155410, „theconversation.com” [online], [dostęp:] 22.02.2021.
 3. K. Samuelson, New anti-obesity medication almost twice as effective as most currently approved weight-loss drugs, “news.northwestern.edu” [online], https://news.northwestern.edu/stories/2021/02/anti-obesity-medication/?stage=Live, [dostęp:] 22.02.2021.
 4. J. Gallagher, Obesity: appetite drug could mark 'new era' in tackling condition, “bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-56011979, [dostęp:] 22.02.2021.
 5. New diabetes drug may help people with obesity lose weight, ”sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180318144816.htm, [dostęp:] 22.02.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Mleko z czosnkiem czy napar z imbiru? Przedstawiamy najlepsze napoje na przeziębienie!

  Mleko z czosnkiem i miodem, napój z imbiru, czarny bez, lukrecja, herbata z kurkumą, a może napar z prawoślazu – co i kiedy pić, gdy mamy kaszel, katar, drapie, a także boli gardło? Oto najlepsze napoje na przeziębienie.

 • Wrzody żołądka i dwunastnicy – przyczyny, objawy, badania, leczenie, żywienie i profilaktyka

  Silny ból żołądka głownie na czczo, ale też kilka godzin po posiłku, uczucie palącej zgagi? To mogą być wrzody żołądka i dwunastnicy. Co powoduje chorobę wrzodową i jakie inne objawy o niej świadczą? Kiedy należy udać się do gastrologa? Jak wygląda diagnostyka i leczenie wrzodów żołądka i dwunastnicy? W jaki sposób można zapobiegać powstaniu choroby wrzodowej? Podpowiadamy. 

 • Hipercholesterolemia – przyczyny, objawy i leczenie. Czy jest groźna?

  Choroby układu sercowo-naczyniowego są odpowiedzialne za ponad kilka milionów zgonów każdego roku w Europie. Profilaktyka tych schorzeń jest istotna dla zdrowia całej populacji i musi obejmować działania na wszystkie czynniki ryzyka. Wśród nich wymienia się redukcję zwiększonego stężenia cholesterolu LDL, który jest częścią hipercholesterolemii. Na czym dokładnie polega to zaburzenia? Jak można je leczyć?  

 • Fizjoterapia stomatologiczna – na czym polega? Wskazania, przebieg, cena

  Fizjoterapia stomatologiczna to zespół działań prowadzonych przez specjalistów z kilku dziedzin (stomatologa, fizjoterapeutę, ortodontę) w celu diagnostyki i leczenia zaburzeń skroniowo-żuchwowych. Obejmuje on badania funkcjonalne oraz terapię dysfunkcji układu stomatognatycznego (tkanek i narządów w obrębie jamy ustnej i twarzoczaszki), którym towarzyszą takie objawy jak: ból żuchwy, bruksizm, bóle głowy i kręgosłupa szyjnego, ból w okolicy uszu, uczucie zatkania ucha. Jak przebiega fizjoterapia stomatologiczna?

 • Odmiedniczkowe zapalenie nerek – objawy, przyczyny, leczenie

  Odmiedniczkowe zapalenie nerek to infekcja, która ma najczęściej podłoże bakteryjne. Patogenem wywołującym zakażenie jest zazwyczaj pałeczka okrężnicy, czyli E. coli. Pacjenci, którzy podlegali długotrwałemu cewnikowaniu lub po przebyciu zabiegów na drogach moczowych lub chorujący na cukrzycę, stanowią grupę podwyższonego ryzyka. Jak wygląda leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek, jakie są objawy choroby oraz o czym świadczy nieprzyjemny zapach i mętność moczu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czy grozi nam „twindemia”? Czym jest to zjawisko?

  Eksperci z dziedziny zdrowia publicznego ostrzegają przed tzw. twindemią, czyli zbiegnięciem się sezonu grypowego i wzrostem liczby przypadków COVID-19. Obawiają się, że taka sytuacja może przytłoczyć już mocno obciążone systemy opieki zdrowotnej. Co może się wydarzyć, gdy równocześnie zaistnieją dwie epidemie? W jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia zagrożenia?

 • Bakteryjne zapalenie pochwy – przyczyny, objawy, leczenie waginozy bakteryjnej

  Szacuje się, że każda kobieta przynajmniej raz w życiu zmaga się z infekcją bakteryjną lub grzybiczą pochwy (najczęstszą przyczyną zakażeń są infekcje bakteryjne, chociaż w ostatnich latach coraz większy udział stanowi także czynnik grzybiczy). Podejrzenie infekcji intymnej o etiologii bakteryjnej powinno bezwzględnie skłonić nas do wizyty u lekarza ginekologa w celu dobrania prawidłowego leczenia. 

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o trzeciej dawce szczepionki przeciwko COVID-19

  Według danych Ministerstwa Zdrowia wykonano 36,977 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 19,259 mln obywateli. Kiedy rusza kolejna seria szczepień przeciwko koronawirusowi? Jak przedstawia się aktualny harmonogram podawania trzeciej dawki? Kto będzie mógł zaszczepić się po raz kolejny w najbliższym czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij