Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi
Justyna Piekara

Semaglutyd – lek na cukrzycę spektakularnie wspomaga utratę wagi

Najnowsze badania wskazują, że cotygodniowy zastrzyk semaglutydu, w połączeniu z wdrożeniem zasad zdrowego stylu życia, skutkuje znaczną i klinicznie istotną utratą masy ciała. Odkrycie może rozpocząć "nową erę" w leczeniu otyłości.

Lek na cukrzycę wspomaga odchudzanie

Otyłość wpływa na jakość i długość życia, wiąże się z wieloma powikłaniami, takimi jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby serca, zapalenie stawów, bezdech senny, niektóre postacie raka. Zdaniem Roberta Kushnera, profesora medycyny na Northwestern University Freiberg School of Medicine, „wiele problemów zdrowotnych, które obserwujemy u osób zmagających się ze swoją wagą, takich jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi lub choroba refluksowa przełyku, zwykle ustępuje, gdy osiągają utratę wagi o 10%”.

Semaglutyd ma budowę chemiczną zbliżoną do peptydu glukagonopodobnego (GLP-1), reguluje wydzielanie insuliny, kontroluje apetyt. Działając na receptory w mózgu, hamuje łaknienie i zwiększa uczucie sytości. Nowe, przełomowe odkrycie może wkrótce diametralnie zmienić sytuację osób zmagających się z nadwaga i otyłością. 

Okazuje się, że włączenie do terapii semaglutydu, powszechnie stosowanego w leczeniu objawów cukrzycy typu 2, daje spektakularne efekty związane z utrata zbędnych kilogramów. Jeżeli zostanie zatwierdzony do użytku, w połączeniu ze zdrowym stylem życia, może być nowym, bardzo obiecującym sposobem leczenia otyłości.

Wyniki badania klinicznego, które opublikowano w “New England Journal of Medicine” świadczą o tym, że semaglutyd jest skuteczniejszy niż większość obecnie zatwierdzonych i dostępnych na rynku leków odchudzających i pomaga uzyskać efekt zbliżony do utraty wagi, jaką osiągają pacjenci po operacji bariatrycznej. Wcześniejsze badania naukowców z Uniwersytetu w Leeds, wykazały, że codzienne spożycie kalorii wśród osób otyłych zmniejszyło się o 24%. Pomimo redukcji wielkości posiłków, średnio o 30%, badani zgłaszali uczucie sytości. Podawanie semaglutydu powodowało zmniejszenie apetytu i miało wpływ na ograniczenie częstości sięgania po wysokotłuszczowe pokarmy.

Jak przebiegało badanie?

W badaniu przeprowadzonym przez Johna Wildinga i jego zespół z Wielkiej Brytanii wzięło udział 1961 osób dorosłych z nadwagą lub otyłością. Uczestnikom udzielono konsultacji, jak radzić sobie z wagą poprzez stosowanie odpowiedniej diety i ćwiczeń oraz co tydzień wykonywano zastrzyk semaglutydu. Po 68 tygodniach terapii, uczestnicy badania stracili średnio 15,3 kg, w porównaniu do zaledwie 2,6 kg u osób, które otrzymały zastrzyk placebo.

Naukowcy zwracają uwagę, że sposób, w jaki lek zostanie wprowadzony do organizmu może wpłynąć na jego skuteczność. Regularna iniekcja okazuje się bardziej efektywna niż przyjmowanie leku w postaci tabletki, ponieważ postrzegana jest jako poważniejsza procedura medyczna, o której pacjenci nie zapominają tak łatwo, co sprawia, że uzyskują lepsze rezultaty.

Masa ciała uczestników badania klinicznego spadała systematycznie przez ponad rok. Nieprzerwane działanie leku na receptory w mózgu skutecznie hamuje łaknienie, jednak gdy przestanie się go regularnie podawać, apetyt wraca do stanu sprzed terapii i najprawdopodobniej zaowocuje powrotem do dawnej wagi. Rozpoczęto dalsze badania, aby sprawdzić, czy utrata wagi może być utrzymana w dłuższej perspektywie. Przyszłe badania będą musiały także uwzględnić, czy płeć wpływa na skuteczność semaglutydu., ponieważ w tym wypadku, aż 75% uczestników stanowiły kobiety.

Polecane dla Ciebie

Skutki uboczne leczenia semaglutydem

Stopień utraty wagi jest bardzo obiecujący, jednak nie wiadomo, czy samodzielne działanie leku, bez zmiany stylu życia, byłoby równie skuteczne. Faktem jest jednak to, że eksperyment zaowocował najbardziej spektakularnymi rezultatami, jakie kiedykolwiek zaobserwowano w przypadku leków stosowanych w leczeniu otyłości. 

Według Stephena O'Rahilly’ego z Uniwersytetu w Cambridge „to początek nowej ery w opracowywaniu leków na otyłość, a przyszłym kierunkiem jest osiągnięcie poziomów utraty wagi porównywalnych z semaglutydem przy jednoczesnym zmniejszeniu skutków ubocznych”. Podczas stosowania semaglutydu obserwowano niepożądane efekty, takie jak nudności, biegunka, wymioty i zaparcia.

  1. J. P. H. Wilding, R. L. Batterham, S.  Calanna, Once-weekly semaglutide in adults with overweight or obesity, „New England Journal of Medicine” 2021, [online] DOI: 10.1056/NEJMoa2032183, [dostęp:] 22.02.2021.
  2. J. Blundell, Appetite drug shows promise in treating obesity, https://theconversation.com/appetite-drug-shows-promise-in-treating-obesity-155410, „theconversation.com” [online], [dostęp:] 22.02.2021.
  3. K. Samuelson, New anti-obesity medication almost twice as effective as most currently approved weight-loss drugs, “news.northwestern.edu” [online], https://news.northwestern.edu/stories/2021/02/anti-obesity-medication/?stage=Live, [dostęp:] 22.02.2021.
  4. J. Gallagher, Obesity: appetite drug could mark 'new era' in tackling condition, “bbc.com” [online], https://www.bbc.com/news/health-56011979, [dostęp:] 22.02.2021.
  5. New diabetes drug may help people with obesity lose weight, ”sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180318144816.htm, [dostęp:] 22.02.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij