Nadaktywność mitochondriów powodem rozwoju co piątego glejaka
Justyna Piekara

Nadaktywność mitochondriów powodem rozwoju co piątego glejaka

Nowe badanie wykazało, że rozwój 20% glejaków dopingowany jest przez nadaktywne mitochondria. Jest też dobra wiadomość – guzy nowotworowe są wyleczalne dzięki lekom, które obecnie są już w fazie badań klinicznych.  

Mitochondria

Mitochondria to organelle odpowiedzialne za zaopatrzenie komórek w energię. Te struktury uczestniczą w przekaźnictwie sygnałów komórkowych, regulacji cyklu komórkowego oraz najważniejszych szlakach metabolicznych. Można porównać je do komórkowych elektrowni, które przekształcają energię pobraną z pokarmem w zasoby, które komórka może wykorzystać.

Mitochondria nazywane są też piecami energetycznymi, ponieważ w ich wnętrzu, w wyniku oddychania komórkowego, powstaje adenozynotrifosforan (ATP), który jest nośnikiem energii wykorzystywanym w metabolizmie komórkowym.

Nadaktywne mitochondria i wzrost guzów nowotworowych

Nowe badanie naukowców z Vagelos College of Physicians and Surgeons Columbia University oraz Herbert Irving Comprehensive Cancer Center wykazało, że nadaktywne mitochondria promują rozwój 20% zdiagnozowanych glejaków wielopostaciowych. Doniesienie opublikowano na łamach “Nature Cancer”.

Komórki rakowe są wysoce proliferacyjne, to znaczy, że intensywnie się namnażają, dlatego potrzebują nadzwyczaj wydajnego metabolizmu. Mitochondria w komórkach nowotworowych różnią się funkcjonalnie od swoich odpowiedników w normalnych komórkach. Odgrywają podwójną rolę w nowotworzeniu. 

Po pierwsze, biorą udział w generowaniu reaktywne formy tlenu (RFT) i rozwoju guzów z powodu mutacji w genomie mitochondrialnym. W mitochondriach, miejscu oddychania komórkowego, gromadzą się reaktywne formy tlenu. Komórki rakowe generują ich więcej w porównaniu z innymi, prawidłowymi komórkami. Po drugie, mitochondria mają swój własny genom – mitochondrialne DNA (mtDNA), które dość często ulega mutacjom, gdy jest eksponowane na reaktywne formy tlenu. Te mutacje mogą prowadzić do transformacji onkogennej i sprzyjać progresji raka.

Nowe podejście do klasyfikacji nowotworów

„Uważamy, że jednym z powodów, dla których postęp terapeutyczny w raku mózgu był tak powolny, jest brak dobrego sposobu klasyfikowania tych guzów” – mówi autor badania Antonio Iavarone, profesor neurologii.

Naukowcy opracowali podejście obliczeniowe do identyfikacji podstawowych procesów biologicznych komórek. Scharakteryzowali właściwości 17367 pojedynczych komórek z 36 różnych guzów, które zaklasyfikowano do czterech grup. Dwie z nich odnoszą się do funkcjonowania neuronów lub komórek macierzystych w mózgu. Pozostałe grupy obejmują guzy mitochondrialne oraz te o wielu aktywnościach metabolicznych, które są bardzo oporne na dostępne terapie.

„Kiedy klasyfikujemy na podstawie podstawowych biologicznych czynności, na których opiera się funkcjonowanie komórki, aby mogła ona przetrwać i rozwijać się, możemy stwierdzić, że nowotwory mają więcej wspólnego niż wydawało się wcześniej, gdy uwzględniono tylko ich geny” – mówi profesor pediatrii Anna Lasorella, członkini Columbia Institute for Cancer Genetics.

Systematyzując nowotwory mózgu na podstawie ich podstawowych cech biologicznych, a nie tylko zmian genetycznych lub markerów komórkowych, można uzyskać dokładniejszy wgląd w to, co tak naprawdę dopinguje do rozwoju każdy guz.

Naukowcy są entuzjastycznie nastawieni do dalszych badań. Stworzona przez nich metoda klasyfikacji otwiera możliwości stworzenia precyzyjniejszej terapii celowanej, która prawdopodobnie będzie bardziej skuteczna i zaoferuje pacjentowi lepsze rokowania.
Terapie przeciwnowotworowe ukierunkowane na mitochondria Badanie wykazało również, że eksperymentalne leki testowane aktualnie w badaniach klinicznych, które hamują aktywność mitochondriów, mają silne działanie przeciwnowotworowe. Bada się je wśród pacjentów, u których występuje rzadka fuzja genów, która sprawia, że mitochondria pracują intensywniej.

Zgromadzoną dotychczas wiedzę o roli mitochondriów w nowotworach wykorzystano do projektowania i ulepszania dostępnych terapii przeciwnowotworowych, w szczególności immunoterapii i radioterapii. Obranie mitochondriów za cel może pomóc w opracowywaniu nowych leków przeciwnowotworowych.

 1. D. C. Wallace, Mitochondria as a target in cancer treatment, „Nature Reviews Cancer” 2012, nr 12, [dostęp:] 27.01.2021.
 2. K. Klein, K. He, A. I. Younes, Role of mitochondria in cancer immune evasion and potential therapeutic approaches, „Frontiers in Immunology” 2020 [online], https://doi. org/10.3389/fimmu.2020.573326, [dostęp:] 27.01.2021.
 3. N. Badrinath, S Yoo, Mitochondria in cancer: in the aspects of tumorigenesis and targeted therapy, „Carcinogenesis” 2018, nr 12 (39), s 1419-1430 [online], https://doi. org/10.1093/carcin/bgy148, [dostęp:] 27.01.2021.
 4. Mitochondria in overdrivel to glioblastomas, „genengnews.com” [online], https://www.genengnews.com/news/mitochondria-in-overdrive-linked-to-glioblastomas/?utm_medium=, [dostęp:] 27.01.2021.
 5. One in five brain cancers fueled by overactive mitochondria, „neurosciencenews. com” [online], https://neurosciencenews.com/mitochondria-glioblastoma-brain-cancer-17562/, [dostęp:] 27.01.2021.
 6. E. Henderson, Study: 20% of glioblastomas are fueled by overactive mitochondria, „news-medical.net” [online], https://www.news-medical.net/news/20210111/Study-2025-of-glioblastomas-are-fueled-by-overactive-mitochondria.aspx, [dostęp:] 27.01.2021.
 7. D. C. Wallace, Mitochondria as a target in cancer treatment, "Nature Reviews Cancer" 2012, nr 12, [dostęp:] 27.01.2021.
 8. K. Klein, K. He, A. I. Younes, Role of Mitochondria in Cancer Immune Evasion and Potential Therapeutic Approaches, Frontiers in Immunology 2020,[online] https: //doi. org/10.3389/fimmu. 2020.573326[dostęp:] 27.01.2021.
 9. N. Badrinath, S Yoo, Mitochondria in cancer: in the aspects of tumorigenesis and targeted therapy, Carcinogenesis 2018, nr 12 (39), s 1419–1430,[online] https: //doi. org/10.1093/carcin/bgy148,[dostęp:] 27.01.2021.
 10. One in Five Brain Cancers Fueled by Overactive Mitochondria, „neurosciencenews. com”[online], https://neurosciencenews.com/mitochondria-glioblastoma-brain-cancer-17562/,[dostęp:] 27.01.2021.
 11. E. Henderson, Study: 20% of glioblastomas are fueled by overactive mitochondria, „news-medical.net” [online], https://www.news-medical.net/news/20210111/Study-2025-of-glioblastomas-are-fueled-by-overactive-mitochondria.aspx,[dostęp:] 27.01.2021.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij