
Polipigułka zmniejsza ryzyko zawału i udaru nawet o 40%
Czym jest pigułka typu polypill?
Polipigułka (ang. polypill, polycap, combopill) to wieloskładnikowy lek, który łączy kilka substancji czynnych w jednej tabletce lub kapsułce, przeznaczony do leczenia, bądź zapobiegania chorobom przewlekłym.
Polipigułki wpływają na obniżenie ciśnienia i cholesterolu
Naukowcy potwierdzają, że regularne przyjmowanie polipigułek istotnie przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi i cholesterolu LDL. Najnowsze badania dowodzą, że stosowanie takich złożonych farmaceutyków może posłużyć jako dodatkowy, ale przede wszystkim skuteczny element profilaktyki chorób układu krążenia, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Choć upowszechnieni działań prewencyjnych wykorzystujących polipigułki wiąże się jeszcze z wieloma ograniczeniami, to w świetle obecnej wiedzy taka terapia może przynieść istotne korzyści.
Zdarzają się też głosy przeciwne temu sposobowi leczenia, ze względu na możliwe skutki uboczne stosowania pigułek wieloskładnikowych. Niewielka grupa uczestników badań eksperymentalnych nad polipigułką odczuwała zawroty głowy lub miała niskie ciśnienie krwi.
Badania skuteczności pigułek wieloskładnikowych
Z eksperymentów TIPS-3, PolyIran i HOPE-3 wynika, że regularne stosowanie leku doprowadziło do zmniejszenia liczby poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, średnio od 20% do 30%.
Badanie TIPS-3
Wyniki badania TIPS-3 (Polycap Study 3) opublikowano online w „New England Journal of Medicine”. Badanie zostało przeprowadzone w 89 ośrodkach z dziewięciu krajów i koordynowane na całym świecie przez Population Health Research Institute (PHRI), wspólny instytut McMaster University i Hamilton Health Sciences.
Polipigułka została wyprodukowana w Indiach, specjalnie na potrzeby badania. Zawiera simwastatynę, która obniża stężenie lipidów oraz leki hipotencyjne - atenolol, hydrochlorotiazyd i ramipryl. W badaniu wzięło udział ponad 5700 ochotników z całego świata. Uczestnicy w grupie podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych zostali zaklasyfikowani według skali INTERHEART. Badane osoby losowo przydzielono do grup, które otrzymywały niewielkie dawki aspiryny, tylko tabletki wieloskładnikowe, polipigułki i aspirynę lub placebo. Okazało się, po blisko 5-letnim okresie obserwacji, że częstość incydentów sercowo-naczyniowych była najniższa wśród uczestników otrzymujących polypill wraz z aspiryną.
Średni poziom cholesterolu LDL i skurczowe ciśnienie krwi obserwowanych osób, na początku badania wynosiły odpowiednio 121 mg/dl i 144,5 mmHg. Leczenie polipigułkami spowodowało obniżenie wartości tych parametrów fizjologicznych. Końcowa średnia różnica między grupami leczonymi i placebo wyniosła 5,8 mmHg w odniesieniu ciśnienia krwi oraz 19,0 mg/dl w przypadku cholesterolu LDL.
Badanie PolyIran
Inne badanie, przeprowadzone przez lekarzy z Uniwersytetu w Teheranie i Uniwersytetu Birmingham, wykazało, że częstość zawałów serca spadła o ponad połowę wśród mieszkańców Iranu po 50. roku życia, którzy brali tabletki zawierające leki generyczne. W składzie leku znalazła się aspiryna, atorwastatyna, hydrochlorotiazyd oraz enalapryl lub walsartan.
Badanie HOPE-3
W badaniu HOPE-3, w które zaangażowano 12 705 osób powyżej 55. roku życia, sprawdzano efekty leczenia stałą dawką leku rosuwastatyna oraz połączenia kandesartanu i hydrochlorotiazydu o działaniu hipotensyjnym u pacjentów charakteryzujących się średnim ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowym. To w pewnym sensie badanie przełomowe, ponieważ eksperyment potwierdził skuteczność obniżenia stężenia cholesterolu LDL małą dawką statyny – sięgającą progu 100 mg/dl. Nie obserwowano efektu synergistycznego ani niekorzystnych interakcji. Zgodnie z przewidywaniami zażywanie leku doprowadziło do obniżenia ciśnienia tętniczego, ale tym razem nie wiązało się z istotną redukcją ryzyka sercowo-naczyniowego.