Polipigułka zmniejsza ryzyko zawału i udaru nawet o 40% - portal DOZ.pl
Polipigułka zmniejsza ryzyko zawału i udaru nawet o 40%
Justyna Piekara

Polipigułka zmniejsza ryzyko zawału i udaru nawet o 40%

Według danych Eurostatu, choroby sercowo-naczyniowe zbierają większe żniwo niż nowotwory złośliwe, są główną przyczyną zgonów w UE. Najczęstsze z nich to zawały serca i udary. Niedawno naukowcy znaleźli sposób, aby obniżyć ich liczbę nawet o 40%. Wszystko dzięki zastosowaniu aspiryny i tzw. polypill. 

Czym jest pigułka typu polypill?

Polipigułka (ang. polypill, polycap, combopill) to wieloskładnikowy lek, który łączy kilka substancji czynnych w jednej tabletce lub kapsułce, przeznaczony do leczenia, bądź zapobiegania chorobom przewlekłym.

Polypill pozwala zażywać mniej lekarstw, które przyjmuje się doustnie, ułatwia to obchodzenie się lekami i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Oprócz zatwierdzonych już kombinacji, wieloskładnikowa tabletka może być dedykowana konkretnemu pacjentowi, przygotowana na zamówienie i zawierać unikalny skład. 

Polipigułki wpływają na obniżenie ciśnienia i cholesterolu

Naukowcy potwierdzają, że regularne przyjmowanie polipigułek istotnie przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi i cholesterolu LDL. Najnowsze badania dowodzą, że stosowanie takich złożonych farmaceutyków może posłużyć jako dodatkowy, ale przede wszystkim skuteczny element profilaktyki chorób układu krążenia, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Choć upowszechnieni działań prewencyjnych wykorzystujących polipigułki wiąże się jeszcze z wieloma ograniczeniami, to w świetle obecnej wiedzy taka terapia może przynieść istotne korzyści.

Około 18 mln ludzi umiera rocznie z powodu chorób sercowo-naczyniowych. W większości są to mieszkańcy krajów o niskim i średnim rozwoju ekonomicznym. Niektórzy eksperci szacują, że upowszechnienie terapii farmakologicznej polypill mogłoby obniżyć wskaźnik zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia nawet o 60-80%.

Zdarzają się też głosy przeciwne temu sposobowi leczenia, ze względu na możliwe skutki uboczne stosowania pigułek wieloskładnikowych. Niewielka grupa uczestników badań eksperymentalnych nad polipigułką odczuwała zawroty głowy lub miała niskie ciśnienie krwi.

Badania skuteczności pigułek wieloskładnikowych

Z eksperymentów TIPS-3, PolyIran i HOPE-3 wynika, że regularne stosowanie leku doprowadziło do zmniejszenia liczby poważnych incydentów sercowo-naczyniowych, średnio od 20% do 30%.

Badanie TIPS-3

Wyniki badania TIPS-3 (Polycap Study 3) opublikowano online w „New England Journal of Medicine”. Badanie zostało przeprowadzone w 89 ośrodkach z dziewięciu krajów i koordynowane na całym świecie przez Population Health Research Institute (PHRI), wspólny instytut McMaster University i Hamilton Health Sciences.

Polipigułka została wyprodukowana w Indiach, specjalnie na potrzeby badania. Zawiera simwastatynę, która obniża stężenie lipidów oraz leki hipotencyjne - atenolol, hydrochlorotiazyd i ramipryl. W badaniu wzięło udział ponad 5700 ochotników z całego świata. Uczestnicy w grupie podwyższonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych zostali zaklasyfikowani według skali INTERHEART. Badane osoby losowo przydzielono do grup, które otrzymywały niewielkie dawki aspiryny, tylko tabletki wieloskładnikowe, polipigułki i aspirynę lub placebo. Okazało się, po blisko 5-letnim okresie obserwacji, że częstość incydentów sercowo-naczyniowych była najniższa wśród uczestników otrzymujących polypill wraz z aspiryną. 

Średni poziom cholesterolu LDL i skurczowe ciśnienie krwi obserwowanych osób, na początku badania wynosiły odpowiednio 121 mg/dl i 144,5 mmHg. Leczenie polipigułkami spowodowało obniżenie wartości tych parametrów fizjologicznych. Końcowa średnia różnica między grupami leczonymi i placebo wyniosła 5,8 mmHg w odniesieniu ciśnienia krwi oraz 19,0 mg/dl w przypadku cholesterolu LDL.

Badanie PolyIran

Inne badanie, przeprowadzone przez lekarzy z Uniwersytetu w Teheranie i Uniwersytetu Birmingham, wykazało, że częstość zawałów serca spadła o ponad połowę wśród mieszkańców Iranu po 50. roku życia, którzy brali tabletki zawierające leki generyczne. W składzie leku znalazła się aspiryna, atorwastatyna, hydrochlorotiazyd oraz enalapryl lub walsartan.

Badanie HOPE-3

W badaniu HOPE-3, w które zaangażowano 12 705 osób powyżej 55. roku życia, sprawdzano efekty leczenia stałą dawką leku rosuwastatyna oraz połączenia kandesartanu i hydrochlorotiazydu o działaniu hipotensyjnym u pacjentów charakteryzujących się średnim ryzykiem zdarzeń sercowo-naczyniowym. To w pewnym sensie badanie przełomowe, ponieważ eksperyment potwierdził skuteczność obniżenia stężenia cholesterolu LDL małą dawką statyny – sięgającą progu 100 mg/dl. Nie obserwowano efektu synergistycznego ani niekorzystnych interakcji. Zgodnie z przewidywaniami zażywanie leku doprowadziło do obniżenia ciśnienia tętniczego, ale tym razem nie wiązało się z istotną redukcją ryzyka sercowo-naczyniowego.

 1. Cardiovascular diseases statistics, “ec.europa.eu” [online], https://ec.europa.eu/eurostat/statisticsexplained/index.php/Cardiovascular_diseases_statistics, [dostęp:] 11.12.2020.
 2. J. Christensen, A 'transformational' and inexpensive polypill could cut heart attacks and strokes up to 40%, study finds, “dition.cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/2020/11/15/health/polypill-heart-attack-strokes/index.html, [dostęp:] 11.12.2020.
 3. International study shows polypill along with aspirin cuts heart attacks and strokes by up to 40%, “mcmaster.ca” [online], https://healthsci.mcmaster.ca/home/2020/11/13/international-study-shows-polypill-along-with-aspirin-cuts-heart-attacks-and-strokes-by-up-to-40, [dostęp:] 11.12.2020.
 4. R. H. Shmerling, Are polypills and population-based treatment the next big things?, „www.health.harvard.edu „ [online], https://www.health.harvard.edu/blog/are-polypills-and-population-based-treatment-the-next-big-things-2020011318526, [dostęp:] 11.12.2020.
 5. G. Roshandel, M. Koshnia, Effectiveness of polypill for primary and secondary prevention of cardiovascular diseases (PolyIran): a pragmatic, cluster-randomised trial, „The Lancet” 2019, nr 10199 (394), s. 672-683, https://doi.org/10.1016/S0140-6736(19)31791-X, [dostęp:] 11.12.2020.
 6. S. Yusuf, D. Phil., P. Joseph, Polypill with or without aspirin in persons without crdiovascular disease, „The New England Journal of Medicine” 2020 [online], DOI: 10.1056 / NEJMoa2028220, [dostęp:] 11.12.2020.
 7. M. O’Rordian, One pill to treat them all: polycap strategy sees success in TIPS-3, “tctmd.com” [online], https://www.tctmd.com/news/one-pill-treat-them-all-polycap-strategy-sees-success-tips-3, [dostęp:] 11.12.2020.
 8. B. Uznańska-Loch, J. D. Kasprzak, HOPE-3 — „nowa nadzieja” dla polypill?, „Folia Cardiologica” 2016, nr 11 (4), s. 359–362.
 9. W. C. Cushman, D. C. Goff, More HOPE for prevention with statins, „New England Journal of Medicine” 2016, nr 374, s. 2085-2087, [dostęp:] 11.12.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Molnupiravir – przełomowy lek na COVID-19 dostępny w Polsce

  Molnupiravir to lek, który powstrzymuje namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie, według producenta koncernu – Merck i Ridgeback Biotherapeutics. Tabletka ma znaczny potencjał kliniczny i obniża prawdopodobieństwo hospitalizacji oraz śmierci z powodu COVID-19, nawet o 50%. Już niebawem farmaceutyk będzie dostępny w naszym kraju.

 • Szczepinka senolityczna. Powstaje eksperymentalny preparat przeciw starzeniu się

  „Szczepionka na starość" coraz bliżej? Według najnowszych wyników badań japońskiego zespołu naukowców udało się wyeliminować starzejące się komórki z ciał myszy, dzięki czemu ich życie się wydłużyło. Zatrzymano także rozwijającą się chorobę cywilizacyjną związaną z wiekiem – miażdżycę.  Na czym polegał ten projekt i kiedy szczepionka przedłużająca życie będzie mogła być podawana ludziom?

 • Jak natura wpływa na nasze zdrowie? Co na ten temat mówi nauka?

  W długie zimowe wieczory oferta serwisów streamingowych wydaje się bardziej kusząca niż spacer na łonie natury. Warto zastanowić się jednak, która z tych form spędzania wolnego czasu jest lepsza dla naszego zdrowia. Jakie korzyści zdrowotne wynikające z bliskiego kontaktu z przyrodą?

 • Szczepionka mRNA przeciwko HIV – co wiadomo o wynikach badań przedkliniczch?

  Szczepionka na HIV to temat, który od dekad jest wciąż otwarty i nierozwiązany. Wiele zespołów naukowych z całego świata nie ustaje w swoich próbach stworzenia takiego preparatu, co jakiś czas donosząc o wynikach swoich badań. Co wiadomo o najnowszym preparacie tuż przed kolejną fazą analiz, czyli badaniami klinicznymi?

 • Zmiany w cyklu miesiączkowym po szczepionce na COVID-19?

  Zaburzenia cyklu miesiączkowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 – to jeden z wątków, który od pewnego czasu jest tematem wiodącym na nie jednym forum internetowym czy społecznościowych grupach dyskusyjnych. Naukowcy postanowili przyjrzeć się temu problemowi, wyciągając pierwsze wnioski.

 • Czy marynowana żywność może powodować raka?

  Rodzaj stosowanej diety bezdyskusyjnie wpływa na zdrowie lub jego brak. Żywność może służyć naszemu zdrowiu albo wręcz przeciwnie – szkodzić, potęgować rozwój procesów zapalnych, a nawet mechanizmów nowotworowych. Opublikowane niedawno w „American Association for Cancer Research'' wyniki badań azjatyckich naukowców, wskazują, że jedzenie marynowanych warzyw może potencjalnie zwiększyć ryzyko zachorowania na raka żołądka o 50 procent.

 • Jak różne warunki pogodowe wpływają na transmisję koronawirusa SARS-CoV-2?

  Czynniki pogodowe, takie jak prędkość wiatru, wilgotność i temperatura powietrza, mają wpływ na żywotność i rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2. Dzięki postępowi w dziedzinie symulacji dynamiki płynów i wymiany ciepła, jaki dokonał się w ciągu ostatniej dekady, naukowcy zyskali narzędzia, które pozwalają prowadzić badania bardziej wnikliwie.

 • Szczepienie na COVID-19. Lepiej szczepić się rano czy po południu?

  Według najnowszych wyników badań naukowych, nie tylko rodzaj przyjmowanej szczepionki, wiek i płeć pacjenta mają znaczenie w kontekście skutecznej stymulacji układu immunologicznego. Po szczepieniu powinien on wytworzyć odpowiednią ilość przeciwciał, które mają za zadanie chronić organizm przed zachorowaniem lub groźnym przebiegiem COVID-19. Okazuje się, że pora dnia, w której przyjmuje się preparat ma również ogromne znaczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij