
Jak dbać o skórę pod maseczką ochronną?
Jak noszenie maseczki ochronnej wpływa na skórę?
W temacie wpływu maseczki ochronnej na skórę obserwujemy zarówno pozytywy, jak i negatywy. Skutki uboczne noszenia maseczki ochronnej w kontekście kondycji skóry mogą przejawiać się na różne sposoby. Daje się ono we znaki zwłaszcza posiadaczom cery problematycznej.
Noszone przez nas maseczki pełne są różnego rodzaju bakterii i pleśni, które w wilgotnym, a zarazem ciepłym otoczeniu szybko się namnażają. Może się to przyczyniać z jednej strony do powstawania podrażnień, z drugiej do rozszerzania porów i tworzenia się różnego rodzaju niedoskonałości w okolicy ust, linii szczęki i żuchwy.
Maskne i maseczki ochronne – co mają ze sobą wspólnego?
Termin "maskne" jest stosunkowo nowy. Jest on odpowiedzią na obecną sytuację związaną z pandemią, powstał w wyniku połączenia dwóch angielskich słów: mask (ang. maseczka) i acne (ang. trądzik). Maskne to zatem rodzaj trądziku o podłożu mechanicznym, będący konsekwencją regularnego i długotrwałego noszenia maseczki. Warto w tym miejscu podkreślić, iż na problem ten narażone są nie tylko osoby o problematycznej cerze, ale także te osoby, które nigdy wcześniej nie zaobserwowały u siebie jakichkolwiek zmian (niedoskonałości) na twarzy.
Polecane dla Ciebie
Jak dobrać maseczkę ochronną do rodzaju cery?
Najbardziej popularną maseczką ochronną dostępną na rynku jest maseczka włókninowa typu chirurgicznego. Zabezpiecza ona przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami i zakażeniami bakteryjnymi. Jest to oczywiście wyrób medyczny, niejałowy, posiadający kilka warstw hipoalergicznego. Należy jednak pamiętać, iż jest to zarazem produkt jednorazowego użytku. Po zdjęciu takiej maseczki należy wyrzucić ją do śmieci.
Równie popularną, dla niektórych nawet bardziej wygodną w użytkowaniu, jest maseczka bawełniana. Szczególnie polecana jest ta wykonana z najwyższej jakości bawełny, która nie powoduje podrażnień, uczuleń i alergii. Ciekawostką jest, że możemy również spotkać tu maseczki ochronne wzbogacone o jony srebra o właściwościach bakteriostatycznych. Właściwy dobór takiego środka ochronny jest o tyle ważny, że będzie się przekładał bezpośrednio na stan naszej skóry.
Jak dbać o skórę podczas noszenia maseczki ochronnej?
Ze skórą wrażliwą (a taką jest zazwyczaj nasza skóra w dobie zakrywania twarzy maseczką) należy postępować bardzo ostrożnie. Rytuały pielęgnacyjne są tu prawie takie same jak w przypadku skóry suchej, co oznacza, że preparaty do demakijażu powinny się charakteryzować właściwościami zarówno nawilżającymi, jak i natłuszczającymi (działanie dwutorowe). Sięgając po poszczególne kosmetyki, przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czy są one hipoalergiczne, znaczenie ma tu ilość barwników, konserwantów i substancji zapachowych zawartych w ich składzie. Jest to o tyle ważne, że mogą one wywoływać u nas wszelkiego rodzaju uczulenia i alergie, co może się objawiać miejscowym zaczerwienieniem skóry, a nawet wysypką.
Maseczki a kosmetyki do oczyszczania, nawilżania i ochrony skóry
Istnieje wiele wskazówek dotyczących odpowiedniej pielęgnacji – jej podstawą powinny być delikatne preparaty oczyszczające do twarzy, np. emulsje micelarne. Kosmetyki takie skutecznie i delikatnie oczyszczają twarz, nie naruszając jej płaszcza lipidowego, który jest naturalną barierą ochronną dla naszej skóry. Emulsje są wygodne w użyciu, mogą być stosowane zarówno z wodą, jak i bez niej (wtedy usuwamy je za pomocą wacika kosmetycznego). Z uwagi na brak zawartości w składzie mydła, nie podrażniają i tak już zaczerwienionej skóry.
Podobnie jest w przypadku kremów pielęgnacyjnych polecane są tu zwłaszcza wszelkiego rodzaju kremy ochronne do twarzy z witaminami A, E, F. Na uwagę zasługują również preparaty natłuszczające (emolientowe), przeznaczone do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i atopowej, a także skóry skłonnej do podrażnień i alergii, zapobiegające nadmiernemu wysuszaniu. W sytuacji, gdy dojdzie do podrażnienia lub wręcz otarcia naskórka, warto sięgnąć po preparaty kojące, przyspieszające regenerację skóry. W ich składzie znajdziemy m.in. allantoinę, ceramidy, liczne ekstrakty roślinne. Do pielęgnacji domowej, zwłaszcza na noc, warto używać produktów o lekkiej konsystencji, zawierających kwas azelainowy, migdałowy czy salicylowy, które poprzez swoje działanie złuszczające, będą zmniejszały wydzielanie sebum i eliminowały zaskórniki.
Nie zapominajmy przy tym o pielęgnacji ust, one również narażone są na liczne uszkodzenia mechaniczne (a jak wiadomo, wilgotna maseczka to idealne środowisko dla rozwoju flory bakteryjnej i grzybiczej). Najlepsze pomadki ochronne to te, które mają bogatą konsystencję i są treściwe. Są to głównie gęste formuły na bazie olejów roślinnych (kokosowego, rycynowego, migdałowego, jojoba, inca inchi, bawełnianego, canola, z nasion wiesiołka czy z pestek malin), masła kakaowego, masła shea, wosku pszczelego, miodu czy witamin A i E.
Maseczka ochronna a makijaż
W kwestii kosmetyków kolorowych bądźmy raczej minimalistkami. Możemy pozostać tu jednak przy makijażu mineralnym, ten rodzaj produktów sprawia, że aplikowane kosmetyki nie zatykają porów, nie wysuszają cery i nie wywołują podrażnień, w swoim składzie zawierają bowiem czyste pigmenty i minerały w proszku. Kosmetyki takie, zwłaszcza pudry sypkie i w kamieniu, mają właściwości matujące, pochłaniają nadmiar sebum. Sprawia to, że ograniczamy w ten sposób ilość namnażanych bakterii.
Maseczka ochronna a męska skóra
Podobnie jest zresztą w przypadku pielęgnacji twarzy u panów, zwłaszcza pielęgnacji zarostu (brody). Aby odpowiednio zadbać tu o higienę, do jej mycia zaleca się wykorzystywać choćby zwykły szampon (kosmetyki dla mężczyzn). Pamiętajmy również o akcesoriach typu grzebień, nożyczki, trymer czy maszynka, one również powinny być utrzymane w czystości, czyli myte i dezynfekowane bezpośrednio po użyciu.