Diagnostyka depresji i zaburzeń lękowych dzięki woskowinie usznej? Naukowcy twierdzą, że to możliwe
Justyna Piekara

Diagnostyka depresji i zaburzeń lękowych dzięki woskowinie usznej? Naukowcy twierdzą, że to możliwe

Andres Herane–Vives, naukowiec z King’s College London i jego zespół, opracowali nowy sposób monitorowania depresji i stanów związanych z długotrwałym stresem. Naukowcy stworzyli urządzenie, które może mierzyć poziom kortyzolu (hormonu stresu) w próbkach woskowiny usznej.

Hiperkortyzolemia a depresja

Kortyzol jest uważany za potencjalny biomarker, dzięki któremu będzie można zdiagnozować depresję (trudności z jego dokładnym pomiarem powodują, że jeszcze nie uzyskał tego statusu). Pewna metaanaliza miała na celu zbadanie związku między depresją a reakcją kortyzolu na stresory psychologiczne. Wykazała, że osoby ze stwierdzoną depresją i niedoświadczające zaburzeń psychicznych, miały wyjściowo podobny poziom kortyzolu. U obu grup, po pojawieniu się czynników stresowych, wskaźnik hormonu wzrastał. Powrót do normy zajmował więcej czasu osobom, które cierpiały na stany depresyjne.

W ciężkich postaciach depresji często stwierdza się hiperkortyzolemię i rozregulowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), o czym dowodzi m.in. praca naukowców z Uniwersytetu Medycyny i Farmacji w Tîrgu Mureş w Rumunii. Badacze dostrzegli, że w grupie osób, którą monitorowali u pacjentów z nawracającymi zaburzeniami depresyjnymi utrzymywał się wyższy poziom kortyzolu w surowicy krwi. 

Pomiar kortyzolu na podstawie próbki włosów

Precyzyjny pomiar kortyzolu nie jest łatwy. Tradycyjnie stężenie tego hormonu oznacza się w próbce krwi. Materiał do badania należy jednak pobrać o ściśle określonych porach (najlepiej między godziną 8 a 9), parametr wykazuje bowiem zmienność dobową. Należy także pamiętać, że wysiłek i stres mają wpływ na wynik testu. 

Jakiś czas temu naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio zaproponowali oznaczenie stężenia kortyzolu we włosach w celu rozpoznawania zaburzeń depresyjnych u nastolatków. Nie jest to jednak precyzyjny sposób, ponieważ włosy są podatne na wahania kortyzolu. Co więcej, nie każdy ma ich wystarczająco dużo, aby można było uzyskać wiarygodny pomiar. Dodatkowo na niekorzyść tej techniki przemawia fakt, że jest dość czasochłonna i kosztowna. 

Pobieranie próbek kortyzolu jest niezwykle trudne, ponieważ poziom tego hormonu może się zmieniać, więc próbka może nie być dokładnym odzwierciedleniem ilości kortyzolu u danej osoby. Ponadto same metody pobierania próbek mogą wywoływać stres i wpływać na wyniki”. – mówi Andres Herane–Vives. 

Powiązane produkty

Nowy sposób testowania poziomu kortyzolu

Według badań prowadzonych przez naukowców z UCL i King’s College London, metoda, która wykorzystuje woskowinę uszną może być tanim i skutecznym sposobem pomiaru poziomu kortyzolu. Co więcej, próbkę w łatwy sposób można pobrać samodzielnie i przesłać do laboratorium pocztą bez większego ryzyka jej zanieczyszczenia. 

Nowatorskie urządzenie do pobierania woskowiny przypomina patyczek higieniczny. Jest wyposażone w hamulec, który nie dopuszcza do zbyt głębokiego umieszczenia go w kanale słuchowym i zapobiega możliwym uszkodzeniom. Końcówka pokryta gąbką, która jest nasączona roztworem z MgCl2.

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem dr Herane–Vives’a przetestował różne techniki pobierania próbek kortyzolu – standardowej i nowatorskiej procedury. Uczeni przeanalizowali również próbki włosów i krwi od 37 uczestników eksperymentu. 

Innowacyjna metoda okazała się być skuteczniejsza pod wieloma względami. Przede wszystkim była najtańsza, o wiele wygodniejsza niż standardowe techniki diagnostyczne i najszybciej dawała wynik badania. Pomiar kortyzolu na podstawie woskowiny usznej okazał najmniej podatny na czynniki zakłócające, jak np. spożycie alkoholu przez pacjenta.

Urządzenie Herane–Vives’a w diagnostyce innych chorób

Naukowiec i jego zespół badają aktualnie, czy skonstruowane przez nich urządzenie może być używane do pomiaru poziomu glukozy z próbek woskowiny i monitorowania cukrzycy. 

„Po tym udanym badaniu pilotażowym, jeśli nasze urządzenie przejdzie dalszą analizę w większych badaniach, mamy nadzieję zmienić diagnostykę i opiekę nad milionami ludzi z depresją lub schorzeniami związanymi z kortyzolem, takimi jak choroba Addisona i zespół Cushinga i potencjalnie wiele innych warunków” – mówi Herane–Vives. 

  1. C. Lane, Earwax sampling could measure stress hormone, „www. ucl. ac. uk” [online], https: //www. ucl. ac. uk/news/2020/nov/earwax–sampling–could–measure–stress–hormone, [dostęp:] 30.11.2020.
  2. A. Herane–Vives, L. Ortega, R. Sandoval, Measuring earwax cortisol concentration using a non-stressful sampling method, „Heliyon” 2020, nr 11 (6) [online], https: //doi. org/10.1016/j. heliyon. 2020.e0512, [dostęp:] 30.11.2020.
  3. H. M. Burke, M. C. Davis, C. Otte, Depression and cortisol responses to psychological stress: a meta–analysis, „Psychoneuroendocrinology” 2005, nr 9 (30), s 846–856 [online], https: //doi. org/10.1016/j. psyneuen. 2005.02.010, [dostęp:] 30.11.2020.
  4. A. Lennon, Device measures stress hormones with earwax, „labroots.com” [online], https: //www. labroots. com/trending/neuroscience/19123/device–measures–stress–hormones–earwax, [dostęp:] 30.11.2020.
  5. D. Yasvinski, Stressed or depressed? Ear wax may be best test, „healthing.ca” [online], https: //www. healthing. ca/mental–health/stressed–or–depressed–ear–wax–may–be–best–test, [dostęp:] 30.11.2020.
  6. T. Moica , I. G. Grecu, G. E. Buicu, Increased cortisol levels in depression: a comparative study evaluating the correlation of hypercortisolemia with prosocial coping mechanisms, „Acta Marisiensis – Seria Medica” 2016, nr 62 (1), s. 68–72, [online] https://doi.org/10.1515/amma–2015–0116, [dostęp:] 30.11.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij