Diagnostyka depresji i zaburzeń lękowych dzięki woskowinie usznej? Naukowcy twierdzą, że to możliwe
Justyna Piekara

Diagnostyka depresji i zaburzeń lękowych dzięki woskowinie usznej? Naukowcy twierdzą, że to możliwe

Andres Herane–Vives, naukowiec z King’s College London i jego zespół, opracowali nowy sposób monitorowania depresji i stanów związanych z długotrwałym stresem. Naukowcy stworzyli urządzenie, które może mierzyć poziom kortyzolu (hormonu stresu) w próbkach woskowiny usznej.

Hiperkortyzolemia a depresja

Kortyzol jest uważany za potencjalny biomarker, dzięki któremu będzie można zdiagnozować depresję (trudności z jego dokładnym pomiarem powodują, że jeszcze nie uzyskał tego statusu). Pewna metaanaliza miała na celu zbadanie związku między depresją a reakcją kortyzolu na stresory psychologiczne. Wykazała, że osoby ze stwierdzoną depresją i niedoświadczające zaburzeń psychicznych, miały wyjściowo podobny poziom kortyzolu. U obu grup, po pojawieniu się czynników stresowych, wskaźnik hormonu wzrastał. Powrót do normy zajmował więcej czasu osobom, które cierpiały na stany depresyjne.

W ciężkich postaciach depresji często stwierdza się hiperkortyzolemię i rozregulowanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), o czym dowodzi m.in. praca naukowców z Uniwersytetu Medycyny i Farmacji w Tîrgu Mureş w Rumunii. Badacze dostrzegli, że w grupie osób, którą monitorowali u pacjentów z nawracającymi zaburzeniami depresyjnymi utrzymywał się wyższy poziom kortyzolu w surowicy krwi. 

Pomiar kortyzolu na podstawie próbki włosów

Precyzyjny pomiar kortyzolu nie jest łatwy. Tradycyjnie stężenie tego hormonu oznacza się w próbce krwi. Materiał do badania należy jednak pobrać o ściśle określonych porach (najlepiej między godziną 8 a 9), parametr wykazuje bowiem zmienność dobową. Należy także pamiętać, że wysiłek i stres mają wpływ na wynik testu. 

Jakiś czas temu naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio zaproponowali oznaczenie stężenia kortyzolu we włosach w celu rozpoznawania zaburzeń depresyjnych u nastolatków. Nie jest to jednak precyzyjny sposób, ponieważ włosy są podatne na wahania kortyzolu. Co więcej, nie każdy ma ich wystarczająco dużo, aby można było uzyskać wiarygodny pomiar. Dodatkowo na niekorzyść tej techniki przemawia fakt, że jest dość czasochłonna i kosztowna. 

Pobieranie próbek kortyzolu jest niezwykle trudne, ponieważ poziom tego hormonu może się zmieniać, więc próbka może nie być dokładnym odzwierciedleniem ilości kortyzolu u danej osoby. Ponadto same metody pobierania próbek mogą wywoływać stres i wpływać na wyniki”. – mówi Andres Herane–Vives. 

Nowy sposób testowania poziomu kortyzolu

Według badań prowadzonych przez naukowców z UCL i King’s College London, metoda, która wykorzystuje woskowinę uszną może być tanim i skutecznym sposobem pomiaru poziomu kortyzolu. Co więcej, próbkę w łatwy sposób można pobrać samodzielnie i przesłać do laboratorium pocztą bez większego ryzyka jej zanieczyszczenia. 

Nowatorskie urządzenie do pobierania woskowiny przypomina patyczek higieniczny. Jest wyposażone w hamulec, który nie dopuszcza do zbyt głębokiego umieszczenia go w kanale słuchowym i zapobiega możliwym uszkodzeniom. Końcówka pokryta gąbką, która jest nasączona roztworem z MgCl2.

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierownictwem dr Herane–Vives’a przetestował różne techniki pobierania próbek kortyzolu – standardowej i nowatorskiej procedury. Uczeni przeanalizowali również próbki włosów i krwi od 37 uczestników eksperymentu. 

Innowacyjna metoda okazała się być skuteczniejsza pod wieloma względami. Przede wszystkim była najtańsza, o wiele wygodniejsza niż standardowe techniki diagnostyczne i najszybciej dawała wynik badania. Pomiar kortyzolu na podstawie woskowiny usznej okazał najmniej podatny na czynniki zakłócające, jak np. spożycie alkoholu przez pacjenta.

Urządzenie Herane–Vives’a w diagnostyce innych chorób

Naukowiec i jego zespół badają aktualnie, czy skonstruowane przez nich urządzenie może być używane do pomiaru poziomu glukozy z próbek woskowiny i monitorowania cukrzycy. 

„Po tym udanym badaniu pilotażowym, jeśli nasze urządzenie przejdzie dalszą analizę w większych badaniach, mamy nadzieję zmienić diagnostykę i opiekę nad milionami ludzi z depresją lub schorzeniami związanymi z kortyzolem, takimi jak choroba Addisona i zespół Cushinga i potencjalnie wiele innych warunków” – mówi Herane–Vives. 

 1. C. Lane, Earwax sampling could measure stress hormone, „www. ucl. ac. uk” [online], https: //www. ucl. ac. uk/news/2020/nov/earwax–sampling–could–measure–stress–hormone, [dostęp:] 30.11.2020.
 2. A. Herane–Vives, L. Ortega, R. Sandoval, Measuring earwax cortisol concentration using a non-stressful sampling method, „Heliyon” 2020, nr 11 (6) [online], https: //doi. org/10.1016/j. heliyon. 2020.e0512, [dostęp:] 30.11.2020.
 3. H. M. Burke, M. C. Davis, C. Otte, Depression and cortisol responses to psychological stress: a meta–analysis, „Psychoneuroendocrinology” 2005, nr 9 (30), s 846–856 [online], https: //doi. org/10.1016/j. psyneuen. 2005.02.010, [dostęp:] 30.11.2020.
 4. A. Lennon, Device measures stress hormones with earwax, „labroots.com” [online], https: //www. labroots. com/trending/neuroscience/19123/device–measures–stress–hormones–earwax, [dostęp:] 30.11.2020.
 5. D. Yasvinski, Stressed or depressed? Ear wax may be best test, „healthing.ca” [online], https: //www. healthing. ca/mental–health/stressed–or–depressed–ear–wax–may–be–best–test, [dostęp:] 30.11.2020.
 6. T. Moica , I. G. Grecu, G. E. Buicu, Increased cortisol levels in depression: a comparative study evaluating the correlation of hypercortisolemia with prosocial coping mechanisms, „Acta Marisiensis – Seria Medica” 2016, nr 62 (1), s. 68–72, [online] https://doi.org/10.1515/amma–2015–0116, [dostęp:] 30.11.2020.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Mononukleoza – przyczyny, objawy, leczenie mononukleozy zakaźnej

  Mononukleoza jest infekcją wirusową przenoszoną głównie drogą kropelkową – poprzez kontakt ze śliną (dlatego też często jest nazywana "chorobą pocałunków"). Wywołana jest przez wirusa z rodziny Herpes – wirusa Epstein-Barr (EBV). Łatwo pomylić ją ze zwykłym przeziębieniem, objawami są bowiem głównie ból gardła i głowy, podwyższona temperatura ciała, ogólne zmęczenie. Powiększają się węzły chłonne i migdałki, czasami również wątroba oraz śledziona.  Jak wygląda diagnostyka i leczenie mononukleozy zakaźnej?

 • Trzeszczka – przyczyny, objawy, leczenie zapalenia i złamania trzeszczki

  Trzeszczka (łac. ossa sesamoidea) to mała, zaokrąglona kostka, która wraz ze ścięgnami i więzadłami tworzy tzw. aparat trzeszczkowy. Trzeszczki znajdują się w okolicy stawów palców dłoni i stóp. Do urazów tych struktur – zapalenia bądź złamania – dochodzi najczęściej u osób aktywnych fizycznie, sportowców oraz tancerzy, ale także np. podczas zeskoku z wysokości. Objawy zapalenia trzeszczki to ból narastający stopniowo, kłucie, obrzęk. Jak leczy się urazy trzeszczek?

 • Nowa grupa antybiotyków o szerokim spektrum działania

  Naukowcy z Instytutu Wistar odkryli nową klasę antybiotyków, które wykazują podwójne działanie – blokują niezbędny dla bakterii szlak metaboliczny oraz aktywują adaptacyjną odpowiedź immunologiczną organizmu. Odkrycie opublikowano niedawno w “Nature”.

 • Zaburzenia mikrobiomu mogą przyczynić się do rozwoju raka piersi

  Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center i Bloomberg Kimmel Institute for Cancer Immunotherapy odkryli, że Bacteroides fragilis – drobnoustrój, który jest powszechnie związany z zapaleniem i rakiem okrężnicy, może mieć udział w rozwoju nowotworów piersi.

 • Odżywianie a zdrowie psychiczne – czy są ze sobą powiązane?

  Istnieje związek między tym, co jesz, a tym, jak się czujesz. Aktualne badania sugerują, że zdrowie psychiczne może zależeć od wyborów żywieniowych. Zdrowa dieta odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu i leczeniu chorób psychicznych.

 • Mukowiscydoza – przyczyny, objawy, leczenie, dziedziczenie

  Mukowiscydoza (łac. mucoviscidosis) jest ciężką, wieloukładową chorobą genetyczną, spowodowaną mutacją genu CFTR. Schorzenie ma postępujący przebieg, jest nieuleczalne. Objawy choroby dotyczą przede wszystkim dróg oddechowych oraz pokarmowych, cechą charakterystyczną osób chorych na mukowiscydozę jest także słony pot (wynikający z podwyższonego stężenia chloru i sodu), niedobór masy ciała, niedobór wzrostu. Jak przebiega leczenie mukowiscydozy?

 • Bakteryjne zapalenie gardła – przyczyny, objawy, leczenie. Jakie bakterie wywołują zapalenie gardła?

  Bakteryjne zapalenie gardła występuje zdecydowanie rzadziej niż infekcje o podłożu wirusowym. Infekcja gardła wywołana przez bakterie, w większości przez paciorkowce, ma przeważnie cięższy przebieg niż zakażenie wirusowe, objawia się wysoką gorączką, silnym bólem gardła, powiększeniem migdałków, dyskomfortem podczas przełykania pokarmów. Nie towarzyszą jej katar oraz kaszel. Leczenie bakteryjnego zapalenia gardła to antybiotykoterapia oraz stosowanie miejscowo działających preparatów przeciwbólowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij