Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka
Katarzyna Szulik

Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

Czy nadwaga matki ma coś wspólnego z ADHD lub autyzmem dziecka?

Wzrost wagi w ciąży jest oczywistym zjawiskiem. U ciężarnych zwiększa się ilość krążącej w organizmie krwi, przybywa wód płodowych, powiększają się piersi oraz macica. To, ile kilogramów powinna przytyć przyszła mama zależy od tego, ile wynosiło jej BMI przed zajściem w ciążę.

Ogólna zasada jest taka, że im niższy indeks masy ciała kobiety przed zajściem w ciążę, tym więcej może ona przybrać na wadze przez kolejne 9 miesięcy. Przy BMI poniżej 19 ciężarna może przytyć 12–16 kg, przy czym przy otyłości, czyli BMI powyżej 29 – maksymalnie 10 kg.

Naukowcy znaleźli powiązanie między wysokim BMI, czyli indeksem masy ciała, a zmianami w dwóch rejonach mózgu – korze przedczołowej i tzw. wyspie przedniej. Oba te rejony mózgu odgrywają ważną rolę w procesach podejmowania decyzji oraz mają wpływ na nasze zachowania, a zaburzenie ich rozwoju jest łączone między innymi z podwyższonym ryzykiem rozwoju ADHD i autyzmu, jak również z zaburzeniami odżywiania w kierunku przejadania się. Wyniki badania ukazały się na łamach pisma Journal of Child Psychology and Psychiatry.

Otyłość kontra rozwój mózgu

W ramach badania naukowcy przebadali 197 grup metabolicznie aktywnych komórek nerwowych w mózgu płodu, które następnie podzielili na 16 podgrup. Jak się okazało, tylko w dwóch rejonach mózgu liczba połączeń między neuronami miała związek z wagą matki. 

Bogatsi w tę wiedzę, badacze postanowili sprawdzić swoją tezę na grupie kobiet w ciąży o różnym BMI, w przedziale od 25 do 47, gdzie 25 to granica wagi prawidłowej oznaczająca ryzyko nadwagi, natomiast BMI powyżej 30 uznawane jest za otyłość. Wszystkie kobiety biorące udział w badaniu były między 6. a 9. miesiącem ciąży. 

Następnie, wykorzystując obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, mierzyli aktywność mózgów dzieci i mapowali schematy komunikacji między dużymi grupami komórek mózgu zebranych w różnych rejonach mózgu. Wyniki badań poszczególnych użytkowniczek badania zostały porównane, by wykazać różnice w komunikacji między grupami neuronów u kobiet o odmiennej wadze. 

Polecane dla Ciebie

Kolejny argument za zachowaniem zdrowej wagi

Badanie to potwierdziło, że otyłość matki podczas ciąży może mieć realny – negatywny wpływ na neurologiczny rozwój dziecka, rzutując na całe jego późniejsze życie. To ważna informacja, biorąc pod uwagę, że otyłość jest realnym problemem rozwiniętych społeczeństw, w których jej skala (wspólnie z nadwagą) nierzadko przekracza 50 proc. wśród osób dorosłych.

Badanie naukowców z Nowego Jorku jest pierwszym, które wskazuje, że nieprawidłowa waga matki może negatywnie wpływać na dziecko już na wczesnym etapie ciąży. Do tej pory zależność między nadmierną wagą a rozwojem mózgu sprawdzano jedynie u dzieci już po narodzinach. Naukowcy postanowili wykonać badanie na etapie neuronalnym, by wyeliminować czynniki dodatkowe, takie jak między innymi karmienie piersią.

Badacze podkreślają, że nie można wywodzić związku przyczynowo–skutkowego między BMI matki a rozwojem mózgu dziecka, niemniej jest to kolejny argument za zachowaniem prawidłowej wagi nie tylko ze względu na zdrowie własne, ale także dziecka. Badanie ma być kontynuowane z udziałem już narodzonych dzieci uczestniczek, by sprawdzić, czy zgodnie z podejrzeniem u części z nich dojdzie do wykształcenia zaburzeń behawioralnych lub innych ryzyk zdrowotnych. 

Niższe IQ dzieci otyłych matek

Tezę o związku otyłości w ciąży z późniejszymi problemami behawioralnymi dziecka potwierdzają również badania z 2019 roku, przeprowadzone przez naukowców z Columbia University. Wykazali oni, że poważna otyłość matki może przekładać się na rozwój zaburzeń u dziecka, które ujawniają się dopiero w wieku szkolnym. W przypadku chłopców, siedmiolatki urodzone przez matki otyłe w ciąży miały średnio o 5 punktów niższe IQ od rówieśników, których matki zachowały w ciąży prawidłową wagę.

  1. M. E. Norr, J. L. Hect, C. J. Lenniger i in., An examination of maternal prenatal BMI and human fetal brain development, “Journal of Child Psychology and Psychiatry” 2020, DOI: 10.1111/jcpp.13301, [dostęp:]12.08.2020 r.
  2. NYU Langone Health / NYU School of Medicine, Excess weight among pregnant women may interfere with child's developing brain, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200811120149.htm, [dostęp:]12.08.2020 r.
  3. E. M. Widen, A. R. Nichols, L. G. Kahn i in., Prepregnancy obesity is associated with cognitive outcomes in boys in a low-income, multiethnic birth cohort, “BMC Pediatrics” 2019; 19 (1) DOI: 10.1186/s12887-019-1853-4, [dostęp:]12.08.2020 r.
  4. Columbia University's Mailman School of Public Health., "Moms" obesity in pregnancy is linked to lag in sons' development and IQ, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191223122808.htm, [dostęp:] 12.08.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij