Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka
Katarzyna Szulik

Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

Czy nadwaga matki ma coś wspólnego z ADHD lub autyzmem dziecka?

Wzrost wagi w ciąży jest oczywistym zjawiskiem. U ciężarnych zwiększa się ilość krążącej w organizmie krwi, przybywa wód płodowych, powiększają się piersi oraz macica. To, ile kilogramów powinna przytyć przyszła mama zależy od tego, ile wynosiło jej BMI przed zajściem w ciążę.

Ogólna zasada jest taka, że im niższy indeks masy ciała kobiety przed zajściem w ciążę, tym więcej może ona przybrać na wadze przez kolejne 9 miesięcy. Przy BMI poniżej 19 ciężarna może przytyć 12–16 kg, przy czym przy otyłości, czyli BMI powyżej 29 – maksymalnie 10 kg.

Naukowcy znaleźli powiązanie między wysokim BMI, czyli indeksem masy ciała, a zmianami w dwóch rejonach mózgu – korze przedczołowej i tzw. wyspie przedniej. Oba te rejony mózgu odgrywają ważną rolę w procesach podejmowania decyzji oraz mają wpływ na nasze zachowania, a zaburzenie ich rozwoju jest łączone między innymi z podwyższonym ryzykiem rozwoju ADHD i autyzmu, jak również z zaburzeniami odżywiania w kierunku przejadania się. Wyniki badania ukazały się na łamach pisma Journal of Child Psychology and Psychiatry.

Otyłość kontra rozwój mózgu

W ramach badania naukowcy przebadali 197 grup metabolicznie aktywnych komórek nerwowych w mózgu płodu, które następnie podzielili na 16 podgrup. Jak się okazało, tylko w dwóch rejonach mózgu liczba połączeń między neuronami miała związek z wagą matki. 

Bogatsi w tę wiedzę, badacze postanowili sprawdzić swoją tezę na grupie kobiet w ciąży o różnym BMI, w przedziale od 25 do 47, gdzie 25 to granica wagi prawidłowej oznaczająca ryzyko nadwagi, natomiast BMI powyżej 30 uznawane jest za otyłość. Wszystkie kobiety biorące udział w badaniu były między 6. a 9. miesiącem ciąży. 

Następnie, wykorzystując obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, mierzyli aktywność mózgów dzieci i mapowali schematy komunikacji między dużymi grupami komórek mózgu zebranych w różnych rejonach mózgu. Wyniki badań poszczególnych użytkowniczek badania zostały porównane, by wykazać różnice w komunikacji między grupami neuronów u kobiet o odmiennej wadze. 

Kolejny argument za zachowaniem zdrowej wagi

Badanie to potwierdziło, że otyłość matki podczas ciąży może mieć realny – negatywny wpływ na neurologiczny rozwój dziecka, rzutując na całe jego późniejsze życie. To ważna informacja, biorąc pod uwagę, że otyłość jest realnym problemem rozwiniętych społeczeństw, w których jej skala (wspólnie z nadwagą) nierzadko przekracza 50 proc. wśród osób dorosłych.

Badanie naukowców z Nowego Jorku jest pierwszym, które wskazuje, że nieprawidłowa waga matki może negatywnie wpływać na dziecko już na wczesnym etapie ciąży. Do tej pory zależność między nadmierną wagą a rozwojem mózgu sprawdzano jedynie u dzieci już po narodzinach. Naukowcy postanowili wykonać badanie na etapie neuronalnym, by wyeliminować czynniki dodatkowe, takie jak między innymi karmienie piersią.

Badacze podkreślają, że nie można wywodzić związku przyczynowo–skutkowego między BMI matki a rozwojem mózgu dziecka, niemniej jest to kolejny argument za zachowaniem prawidłowej wagi nie tylko ze względu na zdrowie własne, ale także dziecka. Badanie ma być kontynuowane z udziałem już narodzonych dzieci uczestniczek, by sprawdzić, czy zgodnie z podejrzeniem u części z nich dojdzie do wykształcenia zaburzeń behawioralnych lub innych ryzyk zdrowotnych. 

Niższe IQ dzieci otyłych matek

Tezę o związku otyłości w ciąży z późniejszymi problemami behawioralnymi dziecka potwierdzają również badania z 2019 roku, przeprowadzone przez naukowców z Columbia University. Wykazali oni, że poważna otyłość matki może przekładać się na rozwój zaburzeń u dziecka, które ujawniają się dopiero w wieku szkolnym. W przypadku chłopców, siedmiolatki urodzone przez matki otyłe w ciąży miały średnio o 5 punktów niższe IQ od rówieśników, których matki zachowały w ciąży prawidłową wagę.

 1. M. E. Norr, J. L. Hect, C. J. Lenniger i in., An examination of maternal prenatal BMI and human fetal brain development, “Journal of Child Psychology and Psychiatry” 2020, DOI: 10.1111/jcpp.13301, [dostęp:]12.08.2020 r.
 2. NYU Langone Health / NYU School of Medicine, Excess weight among pregnant women may interfere with child's developing brain, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200811120149.htm, [dostęp:]12.08.2020 r.
 3. E. M. Widen, A. R. Nichols, L. G. Kahn i in., Prepregnancy obesity is associated with cognitive outcomes in boys in a low-income, multiethnic birth cohort, “BMC Pediatrics” 2019; 19 (1) DOI: 10.1186/s12887-019-1853-4, [dostęp:]12.08.2020 r.
 4. Columbia University's Mailman School of Public Health., "Moms" obesity in pregnancy is linked to lag in sons' development and IQ, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191223122808.htm, [dostęp:] 12.08.2020 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

  Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

  Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

 • Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają inną mikroflorę jelitową od tych, urodzonych siłami natury? Czy są bardziej podatne na alergie?

  Badania dowodzą, że we wczesnym okresie życia niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie mają inny zestaw bakterii jelitowych niż dzieci urodzone silami natury. Zamiast pobierać drobnoustroje od swoich matek, nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego. Czy dlatego są bardziej podatne na występowanie astmy, alergii oraz innych chorób immunologicznych?

 • Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polega i jakie wady genetyczne wykrywa badanie NIPT? Kiedy należy je wykonać?

  Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) to analiza materiału genetycznego dziecka, który przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Testy NIPT to nieinwazyjne, bezpieczne badania prenatalne, które pozwalają na oszacowanie z dużym prawdopodobieństwem (choć nie 100%) ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz określenie płci dziecka. Badanie cffDNA można wykonać już w pierwszym trymestrze – po 10. tygodniu ciąży.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?

  Analiza cyklu miesiączkowego jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli stanu zdrowia, sprawdzenia działania terapii, ale także (często przede wszystkim) podczas planowania powiększenia rodziny. Od pewnego czasu ogromnym powodzeniem cieszą się testy płodności, nazywane inaczej testami owulacyjnymi, które można bez recepty kupić w aptece. Wyróżnia się testy polegające na analizie próbki moczu – paskowe, strumieniowe i płytkowe oraz tzw. testy owulacyjne ze śliny. Co może zaburzać wynik testu płodności, jaka jest cena testu owulacyjnegoi i jak analizować wynik badania owulacji w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij