Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka
Katarzyna Szulik

Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

Czy nadwaga matki ma coś wspólnego z ADHD lub autyzmem dziecka?

Wzrost wagi w ciąży jest oczywistym zjawiskiem. U ciężarnych zwiększa się ilość krążącej w organizmie krwi, przybywa wód płodowych, powiększają się piersi oraz macica. To, ile kilogramów powinna przytyć przyszła mama zależy od tego, ile wynosiło jej BMI przed zajściem w ciążę.

Ogólna zasada jest taka, że im niższy indeks masy ciała kobiety przed zajściem w ciążę, tym więcej może ona przybrać na wadze przez kolejne 9 miesięcy. Przy BMI poniżej 19 ciężarna może przytyć 12–16 kg, przy czym przy otyłości, czyli BMI powyżej 29 – maksymalnie 10 kg.

Naukowcy znaleźli powiązanie między wysokim BMI, czyli indeksem masy ciała, a zmianami w dwóch rejonach mózgu – korze przedczołowej i tzw. wyspie przedniej. Oba te rejony mózgu odgrywają ważną rolę w procesach podejmowania decyzji oraz mają wpływ na nasze zachowania, a zaburzenie ich rozwoju jest łączone między innymi z podwyższonym ryzykiem rozwoju ADHD i autyzmu, jak również z zaburzeniami odżywiania w kierunku przejadania się. Wyniki badania ukazały się na łamach pisma Journal of Child Psychology and Psychiatry.

Otyłość kontra rozwój mózgu

W ramach badania naukowcy przebadali 197 grup metabolicznie aktywnych komórek nerwowych w mózgu płodu, które następnie podzielili na 16 podgrup. Jak się okazało, tylko w dwóch rejonach mózgu liczba połączeń między neuronami miała związek z wagą matki. 

Bogatsi w tę wiedzę, badacze postanowili sprawdzić swoją tezę na grupie kobiet w ciąży o różnym BMI, w przedziale od 25 do 47, gdzie 25 to granica wagi prawidłowej oznaczająca ryzyko nadwagi, natomiast BMI powyżej 30 uznawane jest za otyłość. Wszystkie kobiety biorące udział w badaniu były między 6. a 9. miesiącem ciąży. 

Następnie, wykorzystując obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, mierzyli aktywność mózgów dzieci i mapowali schematy komunikacji między dużymi grupami komórek mózgu zebranych w różnych rejonach mózgu. Wyniki badań poszczególnych użytkowniczek badania zostały porównane, by wykazać różnice w komunikacji między grupami neuronów u kobiet o odmiennej wadze. 

Kolejny argument za zachowaniem zdrowej wagi

Badanie to potwierdziło, że otyłość matki podczas ciąży może mieć realny – negatywny wpływ na neurologiczny rozwój dziecka, rzutując na całe jego późniejsze życie. To ważna informacja, biorąc pod uwagę, że otyłość jest realnym problemem rozwiniętych społeczeństw, w których jej skala (wspólnie z nadwagą) nierzadko przekracza 50 proc. wśród osób dorosłych.

Badanie naukowców z Nowego Jorku jest pierwszym, które wskazuje, że nieprawidłowa waga matki może negatywnie wpływać na dziecko już na wczesnym etapie ciąży. Do tej pory zależność między nadmierną wagą a rozwojem mózgu sprawdzano jedynie u dzieci już po narodzinach. Naukowcy postanowili wykonać badanie na etapie neuronalnym, by wyeliminować czynniki dodatkowe, takie jak między innymi karmienie piersią.

Badacze podkreślają, że nie można wywodzić związku przyczynowo–skutkowego między BMI matki a rozwojem mózgu dziecka, niemniej jest to kolejny argument za zachowaniem prawidłowej wagi nie tylko ze względu na zdrowie własne, ale także dziecka. Badanie ma być kontynuowane z udziałem już narodzonych dzieci uczestniczek, by sprawdzić, czy zgodnie z podejrzeniem u części z nich dojdzie do wykształcenia zaburzeń behawioralnych lub innych ryzyk zdrowotnych. 

Niższe IQ dzieci otyłych matek

Tezę o związku otyłości w ciąży z późniejszymi problemami behawioralnymi dziecka potwierdzają również badania z 2019 roku, przeprowadzone przez naukowców z Columbia University. Wykazali oni, że poważna otyłość matki może przekładać się na rozwój zaburzeń u dziecka, które ujawniają się dopiero w wieku szkolnym. W przypadku chłopców, siedmiolatki urodzone przez matki otyłe w ciąży miały średnio o 5 punktów niższe IQ od rówieśników, których matki zachowały w ciąży prawidłową wagę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

  Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

 • Test PAPP-A – wskazania do wykonania testu podwójnego, wyniki, cena

  Test PAPPA to nieinwazyjne badanie prenatalne, dzięki któremu można ocenić ryzyko wystąpienia wad genetycznych u płodu (zespołu Downa, zespołu Edwardsa, zespołu Pataua). Badanie składa się z pobrania krwi matki (oznacza się białko PAPPA oraz wolną podjednostkę beta–hCG, stąd test PAPP-A nazywany jest testem podwójnym) oraz USG genetycznego płodu. Należy go wykonać przed 14. tygodniem ciąży – między 11. a 13. (13 tygodni + 6 dni).

 • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

  Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

 • Witaminy dla kobiet w ciąży – jakie witaminy powinny suplementować ciężarne?

  Okres ciąży jest czasem zwiększonego zapotrzebowania na pewne składniki odżywcze, kobiety ciężarne powinny szczególnie pamiętać o zaopatrzeniu organizmu w niezbędne składniki budulcowe, energetyczne, mikroelementy, a także witaminy. Jakie witaminy i minerały warto zażywać, gdy planujemy zajście w ciążę? Jakie suplementy powinna przyjmować kobieta ciężarna?

 • Jaka ilość kawy w ciąży jest bezpieczna? Jak kofeina wpływa na masą urodzeniową noworodka?

  Nowe badanie National Institutes of Health (NIH) sugeruje, że kofeina może przyczyniać się do tego, że dziecko będzie miało mniejszą masę urodzeniową. Czy przyszłe mamy całkowicie powinny zrezygnować z kawy?  

 • Leki w ciąży – klasyfikacje leków stosowanych u kobiet ciężarnych

  Ciąża to czas szczególnego dbania o zdrowie przez przyszłą mamę. Przewlekłe choroby, infekcje oraz przemiany zachodzące w organizmie kobiety ciężarnej często wiążą się z koniecznością przyjmowania leków. Ich działanie wpływa nie tylko na organizm matki, bowiem przenikając przez łożysko, docierają również do płodu. Zatem, które z nich są bezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka?

 • Zapalenie pęcherza w ciąży – przyczyny, objawy, leczenie, domowe sposoby na zakażenie dróg moczowych u ciężarnych

  Kobieta ciężarna jest szczególnie podatna na zakażenia dróg moczowo-płciowych, co związane jest z licznymi zmianami zachodzącymi w jej organizmie. O infekcji mogą świadczyć nieprzyjemne dolegliwości lub zdiagnozowany podczas rutynowych badań kontrolnych bezobjawowy bakteriomocz. Zapalenia pęcherza w ciąży nie należy lekceważyć, bowiem zwiększa on ryzyko przedwczesnego porodu oraz urodzenia dziecka z niską masą ciała.

 • Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

  Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij