Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka - portal DOZ.pl
Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka
Katarzyna Szulik

Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

Czy nadwaga matki ma coś wspólnego z ADHD lub autyzmem dziecka?

Wzrost wagi w ciąży jest oczywistym zjawiskiem. U ciężarnych zwiększa się ilość krążącej w organizmie krwi, przybywa wód płodowych, powiększają się piersi oraz macica. To, ile kilogramów powinna przytyć przyszła mama zależy od tego, ile wynosiło jej BMI przed zajściem w ciążę.

Ogólna zasada jest taka, że im niższy indeks masy ciała kobiety przed zajściem w ciążę, tym więcej może ona przybrać na wadze przez kolejne 9 miesięcy. Przy BMI poniżej 19 ciężarna może przytyć 12–16 kg, przy czym przy otyłości, czyli BMI powyżej 29 – maksymalnie 10 kg.

Naukowcy znaleźli powiązanie między wysokim BMI, czyli indeksem masy ciała, a zmianami w dwóch rejonach mózgu – korze przedczołowej i tzw. wyspie przedniej. Oba te rejony mózgu odgrywają ważną rolę w procesach podejmowania decyzji oraz mają wpływ na nasze zachowania, a zaburzenie ich rozwoju jest łączone między innymi z podwyższonym ryzykiem rozwoju ADHD i autyzmu, jak również z zaburzeniami odżywiania w kierunku przejadania się. Wyniki badania ukazały się na łamach pisma Journal of Child Psychology and Psychiatry.

Otyłość kontra rozwój mózgu

W ramach badania naukowcy przebadali 197 grup metabolicznie aktywnych komórek nerwowych w mózgu płodu, które następnie podzielili na 16 podgrup. Jak się okazało, tylko w dwóch rejonach mózgu liczba połączeń między neuronami miała związek z wagą matki. 

Bogatsi w tę wiedzę, badacze postanowili sprawdzić swoją tezę na grupie kobiet w ciąży o różnym BMI, w przedziale od 25 do 47, gdzie 25 to granica wagi prawidłowej oznaczająca ryzyko nadwagi, natomiast BMI powyżej 30 uznawane jest za otyłość. Wszystkie kobiety biorące udział w badaniu były między 6. a 9. miesiącem ciąży. 

Następnie, wykorzystując obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, mierzyli aktywność mózgów dzieci i mapowali schematy komunikacji między dużymi grupami komórek mózgu zebranych w różnych rejonach mózgu. Wyniki badań poszczególnych użytkowniczek badania zostały porównane, by wykazać różnice w komunikacji między grupami neuronów u kobiet o odmiennej wadze. 

Polecane dla Ciebie

Kolejny argument za zachowaniem zdrowej wagi

Badanie to potwierdziło, że otyłość matki podczas ciąży może mieć realny – negatywny wpływ na neurologiczny rozwój dziecka, rzutując na całe jego późniejsze życie. To ważna informacja, biorąc pod uwagę, że otyłość jest realnym problemem rozwiniętych społeczeństw, w których jej skala (wspólnie z nadwagą) nierzadko przekracza 50 proc. wśród osób dorosłych.

Badanie naukowców z Nowego Jorku jest pierwszym, które wskazuje, że nieprawidłowa waga matki może negatywnie wpływać na dziecko już na wczesnym etapie ciąży. Do tej pory zależność między nadmierną wagą a rozwojem mózgu sprawdzano jedynie u dzieci już po narodzinach. Naukowcy postanowili wykonać badanie na etapie neuronalnym, by wyeliminować czynniki dodatkowe, takie jak między innymi karmienie piersią.

Badacze podkreślają, że nie można wywodzić związku przyczynowo–skutkowego między BMI matki a rozwojem mózgu dziecka, niemniej jest to kolejny argument za zachowaniem prawidłowej wagi nie tylko ze względu na zdrowie własne, ale także dziecka. Badanie ma być kontynuowane z udziałem już narodzonych dzieci uczestniczek, by sprawdzić, czy zgodnie z podejrzeniem u części z nich dojdzie do wykształcenia zaburzeń behawioralnych lub innych ryzyk zdrowotnych. 

Niższe IQ dzieci otyłych matek

Tezę o związku otyłości w ciąży z późniejszymi problemami behawioralnymi dziecka potwierdzają również badania z 2019 roku, przeprowadzone przez naukowców z Columbia University. Wykazali oni, że poważna otyłość matki może przekładać się na rozwój zaburzeń u dziecka, które ujawniają się dopiero w wieku szkolnym. W przypadku chłopców, siedmiolatki urodzone przez matki otyłe w ciąży miały średnio o 5 punktów niższe IQ od rówieśników, których matki zachowały w ciąży prawidłową wagę.

 1. M. E. Norr, J. L. Hect, C. J. Lenniger i in., An examination of maternal prenatal BMI and human fetal brain development, “Journal of Child Psychology and Psychiatry” 2020, DOI: 10.1111/jcpp.13301, [dostęp:]12.08.2020 r.
 2. NYU Langone Health / NYU School of Medicine, Excess weight among pregnant women may interfere with child's developing brain, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200811120149.htm, [dostęp:]12.08.2020 r.
 3. E. M. Widen, A. R. Nichols, L. G. Kahn i in., Prepregnancy obesity is associated with cognitive outcomes in boys in a low-income, multiethnic birth cohort, “BMC Pediatrics” 2019; 19 (1) DOI: 10.1186/s12887-019-1853-4, [dostęp:]12.08.2020 r.
 4. Columbia University's Mailman School of Public Health., "Moms" obesity in pregnancy is linked to lag in sons' development and IQ, “sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/12/191223122808.htm, [dostęp:] 12.08.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nacinanie krocza – kontrowersje wokół rutynowego nacinania krocza podczas porodu

  Wątpliwości narastające wokół tematu rutynowych nacięć krocza w trakcie porodu towarzyszą środowisku medycznemu już od wielu dekad. Niesłabnąca od lat argumentacja zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego zabiegu sprawiła, że również w Polsce toczy się spór o zasadność episiotomii w kontekście wielu sytuacji położniczych. Co zatem sprawia, że pomimo upływu wielu lat doświadczenia i praktyki temat nacięcia krocza jest nadal równie kontrowersyjny, jak niemal dwie dekady temu, a wizja porodu siłami natury budzi coraz większy lęk wśród pacjentek? 

 • Nadciśnienie w ciąży – przyczyny, leczenie, powikłania

  Nadciśnienie tętnicze jest jedną z wielu chorób, które mogą towarzyszyć ciężarnej. Choć zwykle początkowo nie daje ono żadnych objawów, to brak wdrożenia odpowiedniego postępowania i leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji, które stanowią zagrożenie życia zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. 

 • Duszności w ciąży – przyczyny. Kiedy trudności z oddychaniem w ciąży powinny zaniepokoić?

  Duszność jest subiektywnym objawem występującym w przypadku wielu schorzeń, przede wszystkim u osób z ostrymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia. Jest również dolegliwością, na którą dość często skarżą się kobiety ciężarne, nawet już w I trymestrze ciąży. Subiektywność objawu polega na tym, że nie jesteśmy w stanie ocenić jego nasilenia za pomocą badań obrazowych czy laboratoryjnych, tak jak np. nasilenie niedokrwistości za pomocą wartości hemoglobiny i hematokrytu. Jakie mogą być przyczyny duszności w ciąży?

 • Poronienie – najczęstsze przyczyny. Jakie są objawy poronienia?

  Poronienie jest problemem, który dotyczy coraz większej ilości kobiet. Jest to samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem, a więc momentem, w którym płód uzyskuje zdolność do przeżycia poza łonem matki. Do utraty ciąży może dojść na różnych etapach jej rozwoju, również przyczyny poronienia mogą być różne – mogą to być czynniki anatomiczne, hormonalne czy środowiskowe. 

 • Połóg – ile trwa? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety po porodzie?

  Połóg to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, która urodziła dziecko. To szereg procesów fizjologicznych, dzięki którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Połogowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe związane z inwolucją narządów oraz tzw. odchody połogowe, które są źródłem bakterii. Rany powstałe po nacięciu krocza lub w wyniku cięcia cesarskiego należy starannie pielęgnować i odkażać. Jak to robić i o czym jeszcze pamiętać podczas połogu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ciąża pozamaciczna – objawy i postępowanie po rozpoznaniu ciąży ektopowej

  Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w każdej innej lokalizacji oprócz błony śluzowej trzony macicy. Szczególnie niebezpieczna jest ciąża brzuszna zlokalizowana w jamie otrzewnej, gdyż niesie 17-krotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z pozostałym lokalizacjami. Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

 • Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

  Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij