
Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka
Czy nadwaga matki ma coś wspólnego z ADHD lub autyzmem dziecka?
Wzrost wagi w ciąży jest oczywistym zjawiskiem. U ciężarnych zwiększa się ilość krążącej w organizmie krwi, przybywa wód płodowych, powiększają się piersi oraz macica. To, ile kilogramów powinna przytyć przyszła mama zależy od tego, ile wynosiło jej BMI przed zajściem w ciążę.
Naukowcy znaleźli powiązanie między wysokim BMI, czyli indeksem masy ciała, a zmianami w dwóch rejonach mózgu – korze przedczołowej i tzw. wyspie przedniej. Oba te rejony mózgu odgrywają ważną rolę w procesach podejmowania decyzji oraz mają wpływ na nasze zachowania, a zaburzenie ich rozwoju jest łączone między innymi z podwyższonym ryzykiem rozwoju ADHD i autyzmu, jak również z zaburzeniami odżywiania w kierunku przejadania się. Wyniki badania ukazały się na łamach pisma Journal of Child Psychology and Psychiatry.
Otyłość kontra rozwój mózgu
W ramach badania naukowcy przebadali 197 grup metabolicznie aktywnych komórek nerwowych w mózgu płodu, które następnie podzielili na 16 podgrup. Jak się okazało, tylko w dwóch rejonach mózgu liczba połączeń między neuronami miała związek z wagą matki.
Bogatsi w tę wiedzę, badacze postanowili sprawdzić swoją tezę na grupie kobiet w ciąży o różnym BMI, w przedziale od 25 do 47, gdzie 25 to granica wagi prawidłowej oznaczająca ryzyko nadwagi, natomiast BMI powyżej 30 uznawane jest za otyłość. Wszystkie kobiety biorące udział w badaniu były między 6. a 9. miesiącem ciąży.
Następnie, wykorzystując obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, mierzyli aktywność mózgów dzieci i mapowali schematy komunikacji między dużymi grupami komórek mózgu zebranych w różnych rejonach mózgu. Wyniki badań poszczególnych użytkowniczek badania zostały porównane, by wykazać różnice w komunikacji między grupami neuronów u kobiet o odmiennej wadze.
Polecane dla Ciebie
Kolejny argument za zachowaniem zdrowej wagi
Badanie naukowców z Nowego Jorku jest pierwszym, które wskazuje, że nieprawidłowa waga matki może negatywnie wpływać na dziecko już na wczesnym etapie ciąży. Do tej pory zależność między nadmierną wagą a rozwojem mózgu sprawdzano jedynie u dzieci już po narodzinach. Naukowcy postanowili wykonać badanie na etapie neuronalnym, by wyeliminować czynniki dodatkowe, takie jak między innymi karmienie piersią.
Badacze podkreślają, że nie można wywodzić związku przyczynowo–skutkowego między BMI matki a rozwojem mózgu dziecka, niemniej jest to kolejny argument za zachowaniem prawidłowej wagi nie tylko ze względu na zdrowie własne, ale także dziecka. Badanie ma być kontynuowane z udziałem już narodzonych dzieci uczestniczek, by sprawdzić, czy zgodnie z podejrzeniem u części z nich dojdzie do wykształcenia zaburzeń behawioralnych lub innych ryzyk zdrowotnych.
Niższe IQ dzieci otyłych matek
Tezę o związku otyłości w ciąży z późniejszymi problemami behawioralnymi dziecka potwierdzają również badania z 2019 roku, przeprowadzone przez naukowców z Columbia University. Wykazali oni, że poważna otyłość matki może przekładać się na rozwój zaburzeń u dziecka, które ujawniają się dopiero w wieku szkolnym. W przypadku chłopców, siedmiolatki urodzone przez matki otyłe w ciąży miały średnio o 5 punktów niższe IQ od rówieśników, których matki zachowały w ciąży prawidłową wagę.