
Ekstrakt z wodorostów pomoże w zwalczaniu SARS-CoV-2?
Pandemia koronawirusa nie słabnie. Wręcz przeciwnie
Wyniki badań ukazały się czasopiśmie naukowym „Cell Discovery”. Podobnie jak wszystkie wirusy, również SARS-CoV-2 mnoży się poprzez przyłączenie do membrany komórkowej komórek gospodarza, dzięki czemu jest w stanie przekazać mu swój materiał genetyczny i wykorzystać jego zasoby do własnej replikacji i tym samym zainfekować całe ciało lub konkretne organy.
Pandemia koronawirusa od pewnego czasu ponownie zaczyna przybierać na sile. Ponad połowę ze wszystkich zakażeń na świecie stanowią przypadki odnotowane w USA, Brazylii oraz Indiach. Największy wzrost zachorowań obserwuje się w Ameryce Południowej, jednak także w Europie można zauważyć wyraźny wzrost ilości zakażonych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, około 150 laboratoriów na całym świecie prowadzi badania i testy szczepionek na koronawirusa, z czego 25 jest w fazie badań klinicznych na ludziach.
Strategia zwalczania wirusa
Gdy myjemy ręce, uszkadzamy zewnętrzną powłokę cząsteczek wirusa, przez co staje się niezdolna do przyczepiania się do powierzchni zdrowych komórek. Gdy natomiast przyjmujemy leki antywirusowe, nie dochodzi do zniszczenia powłoki, ale do połączenia substancje czynne z komponentem wirusowej komórki, która przytwierdza się do komórek gospodarza. Ten proces można porównać do „rozbrojenia” komórek wirusa, które nie są w stanie zainfekować zdrowych komórek i się rozmnożyć.
Właśnie w ten sposób działa remdisivir, czyli lek przeciwwirusowy, który obecnie jest jednym z wiodących preparatów w terapii osób chorych na Covid-19. Jest to metoda skuteczna, ale zdaniem badaczy, mogłaby działać jeszcze lepiej, stąd pomysł podjęcia się badań nad nową substancją o silnych właściwościach wirusobójczych, czyli ekstraktem z wodorostów.
Polecane dla Ciebie
Skuteczny lek z natury
W wyciągu z tych roślin znajduje się heparyna, która rozcieńcza krew. Zespół naukowców zbadał trzy warianty heparyny oraz dwa fukoidanu, również pozyskanego z wodorostów, tym razem z brązowego gatunku, by sprawdzić ich skuteczność w kontekście zwalczania wirusa SARS-CoV-2.
Aerozol do nosa może zapobiec zakażeniu?
Zdaniem autorów badania ich odkrycie mogłoby pomóc w opracowaniu nowych form leku na koronawirusa. Zgodnie z obecną wiedzą, wirus dociera do organizmu przede wszystkim przez nos, a ekstrakt z wodorostów mógłby stać się bazą sprayu do nosa neutralizującego jego działanie na początku dróg oddechowych. W ten sposób można zapobiec przedostaniu się wirusa w głąb organizmu, dzięki czemu Covid-19 nie miałby szans się rozwinąć.
Oczywiście wyniki tych badań muszą zostać zweryfikowane przynajmniej na ludzkich komórkach, bo na tym etapie naukowcy użyli tych, pochodzących od zwierząt.