Ekstrakt z wodorostów pomoże w zwalczaniu SARS-CoV-2?
Katarzyna Szulik

Ekstrakt z wodorostów pomoże w zwalczaniu SARS-CoV-2?

Koronawirus SARS-CoV-2 nie odpuszcza – liczba zakażonych na świecie przekroczyła 20 milionów. Kraje, które jakiś czas temu zdecydowały się poluzować restrykcje obecnie, wobec gwałtownego wzrostu liczby zachorowań, ponownie je wprowadzają. Równolegle trwają poszukiwania szczepionki oraz leków dla osób chorych. Naukowcy z Rensselaer Polytechnic Institute odkryli, że dobre efekty leczenia, lepsze od szeroko stosowanego leku antywirusowego – remdesiviru, może dawać ekstrakt z wodorostów. 

Pandemia koronawirusa nie słabnie. Wręcz przeciwnie

Wyniki badań ukazały się czasopiśmie naukowym „Cell Discovery”. Podobnie jak wszystkie wirusy, również SARS-CoV-2 mnoży się poprzez przyłączenie do membrany komórkowej komórek gospodarza, dzięki czemu jest w stanie przekazać mu swój materiał genetyczny i wykorzystać jego zasoby do własnej replikacji i tym samym zainfekować całe ciało lub konkretne organy. 

Pandemia koronawirusa od pewnego czasu ponownie zaczyna przybierać na sile. Ponad połowę ze wszystkich zakażeń na świecie stanowią przypadki odnotowane w USA, Brazylii oraz Indiach. Największy wzrost zachorowań obserwuje się w Ameryce Południowej, jednak także w Europie można zauważyć wyraźny wzrost ilości zakażonych. Według Światowej Organizacji Zdrowia, około 150 laboratoriów na całym świecie prowadzi badania i testy szczepionek na koronawirusa, z czego 25 jest w fazie badań klinicznych na ludziach.

Strategia zwalczania wirusa

Gdy myjemy ręce, uszkadzamy zewnętrzną powłokę cząsteczek wirusa, przez co staje się niezdolna do przyczepiania się do powierzchni zdrowych komórek. Gdy natomiast przyjmujemy leki antywirusowe, nie dochodzi do zniszczenia powłoki, ale do połączenia substancje czynne z komponentem wirusowej komórki, która przytwierdza się do komórek gospodarza. Ten proces można porównać do „rozbrojenia” komórek wirusa, które nie są w stanie zainfekować zdrowych komórek i się rozmnożyć. 

Właśnie w ten sposób działa remdisivir, czyli lek przeciwwirusowy, który obecnie jest jednym z wiodących preparatów w terapii osób chorych na Covid-19. Jest to metoda skuteczna, ale zdaniem badaczy, mogłaby działać jeszcze lepiej, stąd pomysł podjęcia się badań nad nową substancją o silnych właściwościach wirusobójczych, czyli ekstraktem z wodorostów.

Polecane dla Ciebie

Skuteczny lek z natury

W wyciągu z tych roślin znajduje się heparyna, która rozcieńcza krew. Zespół naukowców zbadał trzy warianty heparyny oraz dwa fukoidanu, również pozyskanego z wodorostów, tym razem z brązowego gatunku, by sprawdzić ich skuteczność w kontekście zwalczania wirusa SARS-CoV-2.

W ramach badania naukowcy zaaplikowali ekstrakt z wodorostów na linie komórkowe ssaków. Jak się okazało, jeden z fukoidanów i dwa rodzaje heparyn były w stanie zredukować efektywność wirusa o połowę w bardzo niewielkim stężeniu. Przy okazji badano też toksyczność wysokich stężeń ekstraktów z wodorostów, która pokazała, że nawet w tych najwyższych są one całkowicie bezpieczne. 

Aerozol do nosa może zapobiec zakażeniu?

Zdaniem autorów badania ich odkrycie mogłoby pomóc w opracowaniu nowych form leku na koronawirusa. Zgodnie z obecną wiedzą, wirus dociera do organizmu przede wszystkim przez nos, a ekstrakt z wodorostów mógłby stać się bazą sprayu do nosa neutralizującego jego działanie na początku dróg oddechowych. W ten sposób można zapobiec przedostaniu się wirusa w głąb organizmu, dzięki czemu Covid-19 nie miałby szans się rozwinąć.

Oczywiście wyniki tych badań muszą zostać zweryfikowane przynajmniej na ludzkich komórkach, bo na tym etapie naukowcy użyli tych, pochodzących od zwierząt. 

  1. G. Issa, Global coronavirus cases hit 20 million: Reuters tally, “www.reuters.com” [online], https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-global-cases/global-coronavirus-cases-hit-20-million-reuters-tally-idUSKCN25629N, [dostęp:] 11.08.2020.
  2. P. S. Kwon, H. Oh, S. Kwon i in., Sulfated polysaccharides effectively inhibit SARS-CoV-2 in vitro, "Cell Discov” 2020, https://doi.org/10.1038/s41421-020-00192-8, [dostęp:] 30.07.2020.
  3. T. Huzar, COVID-19: Seaweed extract may be more effective than remdesivir, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/covid-19-seaweed-extract-may-be-more-effective-than-remdesivir, [dostęp:] 30.07.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij