Deksametazon: pierwszy lek o oficjalnie potwierdzonej skuteczności w walce z koronawirusem
Katarzyna Szulik

Deksametazon: pierwszy lek o oficjalnie potwierdzonej skuteczności w walce z koronawirusem

Światowa Organizacja Zdrowia mianem przełomowych określiła wyniki badań naukowców z Wielkiej Brytanii, którym na drodze badań klinicznych udało się potwierdzić skuteczność deksametazonu w leczeniu chorych na ciężką postać COVID-19. Lek ten ma w sposób znaczący zmniejszać śmiertelność pacjentów wymagających podpięcia do respiratora lub podawania tlenu. 

Deksametazon zmniejsza śmiertelność?

Badania nad stosowaniem deksametazonu osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 prowadzili naukowcy z Oxford University. Pokazały one, że podawanie go chorym zmniejsza ich śmiertelność w wyniku zakażenia koronawirusem aż o 30 proc. Jest to lek z grupy sterydów, wykazujący silne działanie przeciwzapalne, który do tej pory był stosowany między innymi w leczeniu alergii, chorób skóry oraz reumatyzmu.

Co ważne, lek jest łatwo dostępny i niedrogi, co sprawia, że mógłby znaleźć szerokie zastosowanie w leczeniu chorych z COVID-19 na całym świecie. W Polsce lek ten jest refundowany i wówczas jego opakowanie kosztuje około 4 zł. Bez refundacji – niecałe 30. 

Ryzyko śmierci niższe o jedną trzecią

W badaniu naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie udział wzięło 11,5 tysiąca pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 z 175 szpitali w Wielkiej Brytanii. W jego ramach nieco ponad 2000 chorych otrzymywało niską dawkę deksametazonu przez okres 10 dni w formie doustnej lub za pośrednictwem iniekcji. Wyniki ich leczenia zostały porównane z efektami terapii ponad 4300 pacjentów poddawanych standardowemu leczeniu.

Deksametazon obniżał śmiertelność pacjentów podpiętych do respiratora o jedną trzecią, a tych, którym podawano tlen, o jedną piątą. Lek nie odnosił jednak żadnego skutku terapeutycznego u chorych niewymagających wspomagania tlenowego i respiracji. 

Polecane dla Ciebie

Kolejne leki pod lupą

Ta sama grupa naukowców prowadzi badania nad skutecznością innych dostępnych już leków w leczeniu COVID-19. Mowa o kombinacji lopinaviru i ritonaviru, dotąd podawanych pacjentom z HIV, popularnym antybiotyku – azytromycynie, tocilizumabie o działaniu przeciwzapalnym, hydroksychlorochinie, wokół której w ostatnich tygodniach piętrzą się kontrowersje, jak również nad przeciwciałami pochodzącymi z osocza ozdrowieńców. 

Wnioski wymagają przeglądu

Wyniki badań nie zostały jeszcze ocenione przez przedstawicieli środowiska naukowego. Dopiero wówczas będzie można mówić o ich wiarygodności. Zaledwie dwa tygodnie temu światem naukowym wstrząsnęły badania sugerujące, że podawanie pacjentom z COVID-19 pochodnych chlorochiny może zwiększać ryzyko ich śmierci i narażać na schorzenia serca.

Dopiero weryfikacja badań przez przedstawicieli środowiska naukowego pokazała, że sposób przeprowadzenia badań był nierzetelny i podważyli wyniki. Autorzy badania wystosowali oficjalne przeprosiny, do których dołączyło się również pismo The Lancet, które opublikowało wyniki badania. 

Prawie połowa chorych na COVID-19 nie ma objawów

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzały także wyniki badania, które dowodzi, że średnio 45 proc., wszystkich przypadków COVID-19 jest asymptomatyczna. Oznacza to, że ogromna rzesza ludzi może nie wiedzieć o tym, że są zakażeni i zarażać innych. Ta informacja daje także większe pojęcie o tym, ile osób faktycznie jest zarażonych – mowa o podwojeniu ich liczby.

Dodatkowo naukowcy odkryli, że osoby nie wykazujące objawów zakażenia  mogą przenosić wirusa na innych przez okres dłuższy niż wcześniej sądzono. Jest to okres dłuższy niż 14 dni, co poddaje w wątpliwość skuteczność kwarantanny. 

  1. Oxford University, Dexamethasone reduces death in hospitalised patients with severe respiratory complications of COVID-19, "ox.ac.uk" [online], http://www.ox.ac.uk/news/2020-06-16-dexamethasone-reduces-death-hospitalised-patients-severe-respiratory-complications, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
  2. T. Hale, Biggest Coronavirus Breakthrough Yet As Trial Drug Reduces Covid-19 Deaths, "iflscience.com" [online] https://www.iflscience.com/health-and-medicine/biggest-coronavirus-breakthrough-yet-as-trial-drug-reduces-covid19-deaths/, [dostęp:] 17.06.2020 r.
  3. TVN24, „Naukowy przełom" w walce z koronawirusem. WHO gratuluje Brytyjczykom, "tvn24.pl" [online], https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-deksametazon-lek-na-covid-19-ktorego-skutecznosc-potwierdzili-brytyjscy-naukowcy-4612279, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
  4. M. Madejski, Deksametazon pomocny przy koronawirusie. Polski producent dla money.pl: "To lek za kilka złotych", "money.pl" [online], https://www.money.pl/gospodarka/deksametazon-pomocny-przy-koronawirusie-polski-producent-dla-moneypl-to-lek-za-kilka-zlotych-6522441614050945a.html, [dostęp:] 17.06.2020 r.
  5. M. Depcevich, As the world reopens, almost half of covid-19 cases thought to be asymptomatic, 'iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/as-the-world-reopens-almost-half-of-covid19-cases-thought-to-be-asymptomatic/, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
  6. D. P. Oran, E. J. Topol, Prevalence of Asymptomatic SARS-CoV-2 Infection, “Annals of Internal Medicine”, https://doi.org/10.7326/M20-3012, [dostęp:] 17.06.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij