Deksametazon: pierwszy lek o oficjalnie potwierdzonej skuteczności w walce z koronawirusem
Katarzyna Szulik

Deksametazon: pierwszy lek o oficjalnie potwierdzonej skuteczności w walce z koronawirusem

Światowa Organizacja Zdrowia mianem przełomowych określiła wyniki badań naukowców z Wielkiej Brytanii, którym na drodze badań klinicznych udało się potwierdzić skuteczność deksametazonu w leczeniu chorych na ciężką postać COVID-19. Lek ten ma w sposób znaczący zmniejszać śmiertelność pacjentów wymagających podpięcia do respiratora lub podawania tlenu. 

Deksametazon zmniejsza śmiertelność?

Badania nad stosowaniem deksametazonu osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 prowadzili naukowcy z Oxford University. Pokazały one, że podawanie go chorym zmniejsza ich śmiertelność w wyniku zakażenia koronawirusem aż o 30 proc. Jest to lek z grupy sterydów, wykazujący silne działanie przeciwzapalne, który do tej pory był stosowany między innymi w leczeniu alergii, chorób skóry oraz reumatyzmu.

Co ważne, lek jest łatwo dostępny i niedrogi, co sprawia, że mógłby znaleźć szerokie zastosowanie w leczeniu chorych z COVID-19 na całym świecie. W Polsce lek ten jest refundowany i wówczas jego opakowanie kosztuje około 4 zł. Bez refundacji – niecałe 30. 

Ryzyko śmierci niższe o jedną trzecią

W badaniu naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie udział wzięło 11,5 tysiąca pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 z 175 szpitali w Wielkiej Brytanii. W jego ramach nieco ponad 2000 chorych otrzymywało niską dawkę deksametazonu przez okres 10 dni w formie doustnej lub za pośrednictwem iniekcji. Wyniki ich leczenia zostały porównane z efektami terapii ponad 4300 pacjentów poddawanych standardowemu leczeniu.

Deksametazon obniżał śmiertelność pacjentów podpiętych do respiratora o jedną trzecią, a tych, którym podawano tlen, o jedną piątą. Lek nie odnosił jednak żadnego skutku terapeutycznego u chorych niewymagających wspomagania tlenowego i respiracji. 

Kolejne leki pod lupą

Ta sama grupa naukowców prowadzi badania nad skutecznością innych dostępnych już leków w leczeniu COVID-19. Mowa o kombinacji lopinaviru i ritonaviru, dotąd podawanych pacjentom z HIV, popularnym antybiotyku – azytromycynie, tocilizumabie o działaniu przeciwzapalnym, hydroksychlorochinie, wokół której w ostatnich tygodniach piętrzą się kontrowersje, jak również nad przeciwciałami pochodzącymi z osocza ozdrowieńców. 

Wnioski wymagają przeglądu

Wyniki badań nie zostały jeszcze ocenione przez przedstawicieli środowiska naukowego. Dopiero wówczas będzie można mówić o ich wiarygodności. Zaledwie dwa tygodnie temu światem naukowym wstrząsnęły badania sugerujące, że podawanie pacjentom z COVID-19 pochodnych chlorochiny może zwiększać ryzyko ich śmierci i narażać na schorzenia serca.

Dopiero weryfikacja badań przez przedstawicieli środowiska naukowego pokazała, że sposób przeprowadzenia badań był nierzetelny i podważyli wyniki. Autorzy badania wystosowali oficjalne przeprosiny, do których dołączyło się również pismo The Lancet, które opublikowało wyniki badania. 

Prawie połowa chorych na COVID-19 nie ma objawów

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzały także wyniki badania, które dowodzi, że średnio 45 proc., wszystkich przypadków COVID-19 jest asymptomatyczna. Oznacza to, że ogromna rzesza ludzi może nie wiedzieć o tym, że są zakażeni i zarażać innych. Ta informacja daje także większe pojęcie o tym, ile osób faktycznie jest zarażonych – mowa o podwojeniu ich liczby.

Dodatkowo naukowcy odkryli, że osoby nie wykazujące objawów zakażenia  mogą przenosić wirusa na innych przez okres dłuższy niż wcześniej sądzono. Jest to okres dłuższy niż 14 dni, co poddaje w wątpliwość skuteczność kwarantanny. 

 1. Oxford University, Dexamethasone reduces death in hospitalised patients with severe respiratory complications of COVID-19, "ox.ac.uk" [online], http://www.ox.ac.uk/news/2020-06-16-dexamethasone-reduces-death-hospitalised-patients-severe-respiratory-complications, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
 2. T. Hale, Biggest Coronavirus Breakthrough Yet As Trial Drug Reduces Covid-19 Deaths, "iflscience.com" [online] https://www.iflscience.com/health-and-medicine/biggest-coronavirus-breakthrough-yet-as-trial-drug-reduces-covid19-deaths/, [dostęp:] 17.06.2020 r.
 3. TVN24, „Naukowy przełom" w walce z koronawirusem. WHO gratuluje Brytyjczykom, "tvn24.pl" [online], https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-deksametazon-lek-na-covid-19-ktorego-skutecznosc-potwierdzili-brytyjscy-naukowcy-4612279, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
 4. M. Madejski, Deksametazon pomocny przy koronawirusie. Polski producent dla money.pl: "To lek za kilka złotych", "money.pl" [online], https://www.money.pl/gospodarka/deksametazon-pomocny-przy-koronawirusie-polski-producent-dla-moneypl-to-lek-za-kilka-zlotych-6522441614050945a.html, [dostęp:] 17.06.2020 r.
 5. M. Depcevich, As the world reopens, almost half of covid-19 cases thought to be asymptomatic, 'iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/as-the-world-reopens-almost-half-of-covid19-cases-thought-to-be-asymptomatic/, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
 6. D. P. Oran, E. J. Topol, Prevalence of Asymptomatic SARS-CoV-2 Infection, “Annals of Internal Medicine”, https://doi.org/10.7326/M20-3012, [dostęp:] 17.06.2020 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij