Deksametazon: pierwszy lek o oficjalnie potwierdzonej skuteczności w walce z koronawirusem
Katarzyna Szulik

Deksametazon: pierwszy lek o oficjalnie potwierdzonej skuteczności w walce z koronawirusem

Światowa Organizacja Zdrowia mianem przełomowych określiła wyniki badań naukowców z Wielkiej Brytanii, którym na drodze badań klinicznych udało się potwierdzić skuteczność deksametazonu w leczeniu chorych na ciężką postać COVID-19. Lek ten ma w sposób znaczący zmniejszać śmiertelność pacjentów wymagających podpięcia do respiratora lub podawania tlenu. 

Deksametazon zmniejsza śmiertelność?

Badania nad stosowaniem deksametazonu osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 prowadzili naukowcy z Oxford University. Pokazały one, że podawanie go chorym zmniejsza ich śmiertelność w wyniku zakażenia koronawirusem aż o 30 proc. Jest to lek z grupy sterydów, wykazujący silne działanie przeciwzapalne, który do tej pory był stosowany między innymi w leczeniu alergii, chorób skóry oraz reumatyzmu.

Co ważne, lek jest łatwo dostępny i niedrogi, co sprawia, że mógłby znaleźć szerokie zastosowanie w leczeniu chorych z COVID-19 na całym świecie. W Polsce lek ten jest refundowany i wówczas jego opakowanie kosztuje około 4 zł. Bez refundacji – niecałe 30. 

Ryzyko śmierci niższe o jedną trzecią

W badaniu naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie udział wzięło 11,5 tysiąca pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 z 175 szpitali w Wielkiej Brytanii. W jego ramach nieco ponad 2000 chorych otrzymywało niską dawkę deksametazonu przez okres 10 dni w formie doustnej lub za pośrednictwem iniekcji. Wyniki ich leczenia zostały porównane z efektami terapii ponad 4300 pacjentów poddawanych standardowemu leczeniu.

Deksametazon obniżał śmiertelność pacjentów podpiętych do respiratora o jedną trzecią, a tych, którym podawano tlen, o jedną piątą. Lek nie odnosił jednak żadnego skutku terapeutycznego u chorych niewymagających wspomagania tlenowego i respiracji. 

Kolejne leki pod lupą

Ta sama grupa naukowców prowadzi badania nad skutecznością innych dostępnych już leków w leczeniu COVID-19. Mowa o kombinacji lopinaviru i ritonaviru, dotąd podawanych pacjentom z HIV, popularnym antybiotyku – azytromycynie, tocilizumabie o działaniu przeciwzapalnym, hydroksychlorochinie, wokół której w ostatnich tygodniach piętrzą się kontrowersje, jak również nad przeciwciałami pochodzącymi z osocza ozdrowieńców. 

Wnioski wymagają przeglądu

Wyniki badań nie zostały jeszcze ocenione przez przedstawicieli środowiska naukowego. Dopiero wówczas będzie można mówić o ich wiarygodności. Zaledwie dwa tygodnie temu światem naukowym wstrząsnęły badania sugerujące, że podawanie pacjentom z COVID-19 pochodnych chlorochiny może zwiększać ryzyko ich śmierci i narażać na schorzenia serca.

Dopiero weryfikacja badań przez przedstawicieli środowiska naukowego pokazała, że sposób przeprowadzenia badań był nierzetelny i podważyli wyniki. Autorzy badania wystosowali oficjalne przeprosiny, do których dołączyło się również pismo The Lancet, które opublikowało wyniki badania. 

Prawie połowa chorych na COVID-19 nie ma objawów

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzały także wyniki badania, które dowodzi, że średnio 45 proc., wszystkich przypadków COVID-19 jest asymptomatyczna. Oznacza to, że ogromna rzesza ludzi może nie wiedzieć o tym, że są zakażeni i zarażać innych. Ta informacja daje także większe pojęcie o tym, ile osób faktycznie jest zarażonych – mowa o podwojeniu ich liczby.

Dodatkowo naukowcy odkryli, że osoby nie wykazujące objawów zakażenia  mogą przenosić wirusa na innych przez okres dłuższy niż wcześniej sądzono. Jest to okres dłuższy niż 14 dni, co poddaje w wątpliwość skuteczność kwarantanny. 

  1. Oxford University, Dexamethasone reduces death in hospitalised patients with severe respiratory complications of COVID-19, "ox.ac.uk" [online], http://www.ox.ac.uk/news/2020-06-16-dexamethasone-reduces-death-hospitalised-patients-severe-respiratory-complications, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
  2. T. Hale, Biggest Coronavirus Breakthrough Yet As Trial Drug Reduces Covid-19 Deaths, "iflscience.com" [online] https://www.iflscience.com/health-and-medicine/biggest-coronavirus-breakthrough-yet-as-trial-drug-reduces-covid19-deaths/, [dostęp:] 17.06.2020 r.
  3. TVN24, „Naukowy przełom" w walce z koronawirusem. WHO gratuluje Brytyjczykom, "tvn24.pl" [online], https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-deksametazon-lek-na-covid-19-ktorego-skutecznosc-potwierdzili-brytyjscy-naukowcy-4612279, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
  4. M. Madejski, Deksametazon pomocny przy koronawirusie. Polski producent dla money.pl: "To lek za kilka złotych", "money.pl" [online], https://www.money.pl/gospodarka/deksametazon-pomocny-przy-koronawirusie-polski-producent-dla-moneypl-to-lek-za-kilka-zlotych-6522441614050945a.html, [dostęp:] 17.06.2020 r.
  5. M. Depcevich, As the world reopens, almost half of covid-19 cases thought to be asymptomatic, 'iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/as-the-world-reopens-almost-half-of-covid19-cases-thought-to-be-asymptomatic/, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
  6. D. P. Oran, E. J. Topol, Prevalence of Asymptomatic SARS-CoV-2 Infection, “Annals of Internal Medicine”, https://doi.org/10.7326/M20-3012, [dostęp:] 17.06.2020 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij