Deksametazon: pierwszy lek o oficjalnie potwierdzonej skuteczności w walce z koronawirusem - portal DOZ.pl
Deksametazon: pierwszy lek o oficjalnie potwierdzonej skuteczności w walce z koronawirusem
Katarzyna Szulik

Deksametazon: pierwszy lek o oficjalnie potwierdzonej skuteczności w walce z koronawirusem

Światowa Organizacja Zdrowia mianem przełomowych określiła wyniki badań naukowców z Wielkiej Brytanii, którym na drodze badań klinicznych udało się potwierdzić skuteczność deksametazonu w leczeniu chorych na ciężką postać COVID-19. Lek ten ma w sposób znaczący zmniejszać śmiertelność pacjentów wymagających podpięcia do respiratora lub podawania tlenu. 

Deksametazon zmniejsza śmiertelność?

Badania nad stosowaniem deksametazonu osób zarażonych wirusem SARS-CoV-2 prowadzili naukowcy z Oxford University. Pokazały one, że podawanie go chorym zmniejsza ich śmiertelność w wyniku zakażenia koronawirusem aż o 30 proc. Jest to lek z grupy sterydów, wykazujący silne działanie przeciwzapalne, który do tej pory był stosowany między innymi w leczeniu alergii, chorób skóry oraz reumatyzmu.

Co ważne, lek jest łatwo dostępny i niedrogi, co sprawia, że mógłby znaleźć szerokie zastosowanie w leczeniu chorych z COVID-19 na całym świecie. W Polsce lek ten jest refundowany i wówczas jego opakowanie kosztuje około 4 zł. Bez refundacji – niecałe 30. 

Ryzyko śmierci niższe o jedną trzecią

W badaniu naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie udział wzięło 11,5 tysiąca pacjentów zarażonych SARS-CoV-2 z 175 szpitali w Wielkiej Brytanii. W jego ramach nieco ponad 2000 chorych otrzymywało niską dawkę deksametazonu przez okres 10 dni w formie doustnej lub za pośrednictwem iniekcji. Wyniki ich leczenia zostały porównane z efektami terapii ponad 4300 pacjentów poddawanych standardowemu leczeniu.

Deksametazon obniżał śmiertelność pacjentów podpiętych do respiratora o jedną trzecią, a tych, którym podawano tlen, o jedną piątą. Lek nie odnosił jednak żadnego skutku terapeutycznego u chorych niewymagających wspomagania tlenowego i respiracji. 

Polecane dla Ciebie

Kolejne leki pod lupą

Ta sama grupa naukowców prowadzi badania nad skutecznością innych dostępnych już leków w leczeniu COVID-19. Mowa o kombinacji lopinaviru i ritonaviru, dotąd podawanych pacjentom z HIV, popularnym antybiotyku – azytromycynie, tocilizumabie o działaniu przeciwzapalnym, hydroksychlorochinie, wokół której w ostatnich tygodniach piętrzą się kontrowersje, jak również nad przeciwciałami pochodzącymi z osocza ozdrowieńców. 

Wnioski wymagają przeglądu

Wyniki badań nie zostały jeszcze ocenione przez przedstawicieli środowiska naukowego. Dopiero wówczas będzie można mówić o ich wiarygodności. Zaledwie dwa tygodnie temu światem naukowym wstrząsnęły badania sugerujące, że podawanie pacjentom z COVID-19 pochodnych chlorochiny może zwiększać ryzyko ich śmierci i narażać na schorzenia serca.

Dopiero weryfikacja badań przez przedstawicieli środowiska naukowego pokazała, że sposób przeprowadzenia badań był nierzetelny i podważyli wyniki. Autorzy badania wystosowali oficjalne przeprosiny, do których dołączyło się również pismo The Lancet, które opublikowało wyniki badania. 

Prawie połowa chorych na COVID-19 nie ma objawów

W ostatnich dniach światło dzienne ujrzały także wyniki badania, które dowodzi, że średnio 45 proc., wszystkich przypadków COVID-19 jest asymptomatyczna. Oznacza to, że ogromna rzesza ludzi może nie wiedzieć o tym, że są zakażeni i zarażać innych. Ta informacja daje także większe pojęcie o tym, ile osób faktycznie jest zarażonych – mowa o podwojeniu ich liczby.

Dodatkowo naukowcy odkryli, że osoby nie wykazujące objawów zakażenia  mogą przenosić wirusa na innych przez okres dłuższy niż wcześniej sądzono. Jest to okres dłuższy niż 14 dni, co poddaje w wątpliwość skuteczność kwarantanny. 

 1. Oxford University, Dexamethasone reduces death in hospitalised patients with severe respiratory complications of COVID-19, "ox.ac.uk" [online], http://www.ox.ac.uk/news/2020-06-16-dexamethasone-reduces-death-hospitalised-patients-severe-respiratory-complications, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
 2. T. Hale, Biggest Coronavirus Breakthrough Yet As Trial Drug Reduces Covid-19 Deaths, "iflscience.com" [online] https://www.iflscience.com/health-and-medicine/biggest-coronavirus-breakthrough-yet-as-trial-drug-reduces-covid19-deaths/, [dostęp:] 17.06.2020 r.
 3. TVN24, „Naukowy przełom" w walce z koronawirusem. WHO gratuluje Brytyjczykom, "tvn24.pl" [online], https://tvn24.pl/swiat/koronawirus-deksametazon-lek-na-covid-19-ktorego-skutecznosc-potwierdzili-brytyjscy-naukowcy-4612279, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
 4. M. Madejski, Deksametazon pomocny przy koronawirusie. Polski producent dla money.pl: "To lek za kilka złotych", "money.pl" [online], https://www.money.pl/gospodarka/deksametazon-pomocny-przy-koronawirusie-polski-producent-dla-moneypl-to-lek-za-kilka-zlotych-6522441614050945a.html, [dostęp:] 17.06.2020 r.
 5. M. Depcevich, As the world reopens, almost half of covid-19 cases thought to be asymptomatic, 'iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health-and-medicine/as-the-world-reopens-almost-half-of-covid19-cases-thought-to-be-asymptomatic/, [dostęp:] 17.06.2020 r. 
 6. D. P. Oran, E. J. Topol, Prevalence of Asymptomatic SARS-CoV-2 Infection, “Annals of Internal Medicine”, https://doi.org/10.7326/M20-3012, [dostęp:] 17.06.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Torbiel Bakera – przyczyny, objawy, leczenie cysty Bakera

  Torbiel Bakera (nazywana również cystą Bakera lub też torbielą dołu podkolanowego) to zmiana wypełniona płynem stawowym, która przybiera kształt guzka i lokalizuje się w dole podkolanowym. Torbiel ta jest zmianą nienowotworową i nie ulega zezłośliwieniu. Przyczyn powstawania torbieli Bakera może być kilka, np. urazy, stan zapalny czy przewlekłe schorzenia dotyczące stawu kolanowego. Objawy cysty Bakera to m. in. ból z tyłu kolana, obrzęk kolana oraz uczucie dyskomforu podczas zginania nogi w stawie kolanowym.

 • Klasterowy ból głowy – przyczyny, objawy i leczenie zespołu Hortona

  Klasterowy ból głowy (łac. cephalae Hortoni), określany także jako zespół Hortona, to jednostronny, bardzo silny ból w okolicy oczodołu. Pojawia się on nagle, może trwać od kilkunastu minut do nawet 3 godzin. Klasterowy ból głowy występuje zawsze po tej samej stronie – może być zlokalizowany z prawej bądź z lewej strony. Towarzyszą mu objawy wegetatywne, takie jak łzawienie czy uczucie zatkania nosa. Napadowy, idiopatyczny ból głowy może występować w każdym wieku, a szczyt zachorowań przypada na 20.–30. rok życia. 

 • Bóle stawów – przyczyny, diagnostyka, leczenie. Rehabilitacja i ćwiczenia na bóle stawów

  Bóle stawów to jedna z częstych przypadłości, która dotyka zarówno osoby starsze, jak i te w młodym wieku, niezależnie od płci. Bolące stawy są najczęściej objawem świadczącym o występowaniu jakiejś choroby, mogą pojawić się jako konsekwencja urazu, np. zwichnięcia, przeciążenia czy skręcenia, ale także występują u osób z nadwagą i tych, prowadzących bardzo statyczny tryb życia. W medycynie ból stawów określa się jako artralgia. 

 • Zespół sztywnego człowieka – przyczyny, objawy, leczenie zespołu sztywności uogólnionej

  Zespół sztywnego człowieka (ang. stiff man syndrome), inaczej zespół Moerscha- Woltmanna, to bardzo rzadkie zaburzenie o podłożu neurologicznym. Charakteryzuje się postępującym sztywnieniem w obrębie mięśni, dodatkowo często można zaobserwować powtarzające się epizody skurczów mięśniowych. Odnotowuje się zmienność tych objawów, ich intensywność może być uzależniona od czynników takich jak: nagłe zdarzenia wzbudzające wiele emocji, gwałtowne dźwięki czy kontakt fizyczny.

 • Biceps – budowa, funkcje, urazy mięśnia dwugłowego ramienia

  Mięsień dwugłowy ramienia, zwany także bicepsem (łac. biceps brachii), jest wrzecionowatą, zaobloną tkanką złożoną z dwóch brzuśćców. Biegnie od łopatki aż do kości promieniowej. Przyczep głowy długiej jest zlokalizowany w okolicy guzka nadpanewkowego łopatki oraz obrąbka stawowego. Przyczepy głowy krótkiej bicepsa to wyrostek kruczy łopatki i dystalnie – guzowatość kości promieniowej. Biceps umożliwia zginanie ramienia oraz zginanie i odwracanie przedramienia. Jakie urazy bicepsów są najczęstsze?

 • Grota solna – wskazania, przeciwwskazania, działanie

  Grota solna to pomieszczenie, w którym panuje wyjątkowy mikroklimat, zbliżony do nadmorskiego, posiadający właściwości prozdrowotne. Jaskinia wyłożona jest blokami soli, najczęściej morskiej, nie bez znaczenia są także światło oraz odpowiednia temperatura w niej panująca. Wszystko to powoduje, że pobyt w grocie solnej wpływa korzystnie na skórę, układ oddechowy,  krwionośny oraz nerwowy.

 • Ból zatok – przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonego występowania infekcji układu oddechowego. W sezonie przeziębieniowym, lecz również w innych porach roku, chorzy często skarżą się na ból zatok. Jakie mogą być jego przyczyny? Czy jest to niebezpieczne? Jak sobie radzić z bólem w okolicy zatok?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij