Naukowcy z Cambridge radzą: nośmy maski nawet mimo braku obowiązku
Katarzyna Szulik

Naukowcy z Cambridge radzą: nośmy maski nawet mimo braku obowiązku

Poszukiwania szczepionki i leków zwalczających COVID-19 trwają nieustanie, ale jedynym sposobem na zakończenie pandemii jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Służą temu zalecenia dotyczące zachowywania dystansu społecznego oraz, w sytuacjach, gdy jest on niemożliwy, noszenie masek ochronnych. W naszym kraju jest ono już konieczne jedynie w przestrzeniach zamkniętych, jednak zdaniem naukowców z Cambridge, nie powinniśmy rezygnować z tego środka ochronnego, bo ma on kluczowe znaczenie dla wstrzymania kolejnej fali zakażeń.

Czy warto nosić maseczki pomimo braku nakazu?

Czy pozwolenie na zdejmowanie masek na wolnej przestrzeni oznacza, że pandemia słabnie i niebezpieczeństwo minęło? Absolutnie nie, o czym przekonują zarówno eksperci, jak i fakty, w tym liczba zakażeń, nadal znajdująca się na istotnym poziomie również w Polsce. Wirus wciąż jest aktywny i groźny, a lekkomyślność sprzyja wzrostowi zakażeń, dlatego wobec braku skutecznej ochrony pod postacią szczepionki nasza strategia obronna musi opierać się na rozsądku, izolacji i środkach ochrony osobistej. 

Z najnowszych badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge w porozumieniu z badaczami Greenwich University wynika, że powszechne stosowanie masek ochronnych pozwala zachować współczynnik reprodukcyjności wirusa poniżej wartości 1, co oznacza, że epidemia zaczyna hamować. W praktyce oznacza to, że jedna osoba z SARS-CoV-2 zaraża mniej niż jedną kolejną osobę. Gdy natomiast jest równy lub wyższy 1, każdy zarażony SARS-CoV-2 przenosi wirusa na co najmniej jedną dodatkową osobę, co pozwala na dalsze rozprzestrzenianie się patogenu. 

Maski są niezbędne, by epidemia wyhamowała

W swoim badaniu naukowcy z Cambridge postanowili prześledzić dynamikę rozprzestrzeniania się wirusa między osobami i zestawić ją z modelami populacyjnymi, by w ten sposób ocenić skuteczność noszenia masek w różnych okolicznościach. Mowa między innymi o sytuacjach, gdy transmisja wirusa następuje zarówno przez otaczające nas powierzchnie, jak i z powietrza, z uwzględnieniem negatywnych aspektów noszenia masek, takich jak dotykanie twarzy. Badanie pokazało, że noszenie masek w miejscach publicznych niezależnie od okoliczności jest dwa razy bardziej skuteczne w redukcji współczynnika reprodukcyjności wirusa od noszenia ich dopiero w chwili wystąpienia symptomów COVID-19.

We wszystkich modelach noszenie masek przez co najmniej połowę populacji było w stanie sprowadzić współczynnik reprodukcyjności wirusa poniżej 1, co w dłuższej perspektywie oznacza spłaszczenie krzywej i złagodzenie obostrzeń dotyczących swobodnego poruszania się. W modelu, w którym maski były noszone przez wszystkich, a zasady izolacji społecznej pozostawały w mocy, udało się całkowicie zahamować wzrost zakażeń na okres 18 miesięcy, niezbędny do opracowania szczepionki przeciw SARS-CoV-2. 

Co więcej, analiza pokazuje, że upowszechnianie masek nawet w tym momencie, a więc kilka miesięcy po oficjalnym ogłoszeniu pandemii, może zapobiec drugiej fali zakażeń przewidywanej na jesień (po chwilowym osłabieniu epidemii w miesiącach letnich). Wynika to z faktu, że nawet domowe, płócienne maski są w stanie ograniczyć transmisję wirusa aż o 90 procent, ale nawet przy mniejszej efektywności na tym polu ich upowszechnienie mogłoby znacząco zredukować zakres epidemii nawet bez obostrzeń w dziedzinie aktywności społecznej. Warunkiem skuteczności tego podejścia jest, by maski nosiło jak najwięcej osób. 

Powiązane produkty

Państwa powinny zachęcać do noszenia masek

Wnioski z badań sugerują, że ograniczanie przebywania w przestrzeni publicznej nie wystarczy, by zahamować epidemię, ale nawet domowe maski pozbawione filtrów w sposób istotny ograniczają rozprzestrzenianie się wirusa pod warunkiem, że ich noszenie jest powszechne, a przynajmniej stosuje je większość osób. Ich zdaniem poszczególne państwa powinny kłaść znacznie większy nacisk na rolę masek i przypominać, że ich noszenie jest czynnością altruistyczną. Maska w stopniu większym chroni inne osoby niż nas samych, dlatego nosząc ją, dbamy o innych, natomiast inni – o nas. 

To szczególnie ważne że względu na fakt, ze wiele osób przechodzi zakażenie bezobjawowo, a więc nie wie, że zaraża. Zdaniem autorów badania strategią optymalną dla zmniejszania zasięgu wirusa jest upowszechnienie masek połączone z zachowaniem zasad dystansu społecznego i częściowym ograniczaniem mobilności społeczeństw. To pozwoli także na powrót do normalnej aktywności ekonomicznej na zmienionych zasadach, ale bez konieczności zamykania zakładów pracy. 

  1. R. Stutt, R. Retkute, M. Bradley i in., A modelling framework to assess the likely effectiveness of facemasks in combination with ‘lock-down’ in managing the COVID-19 pandemic, “Proceedings of the Royal Society A”, https://doi.org/10.1098/rspa.2020.0376, [dostęp:] 10.06.2020 r.
  2. University of Cambridge, Widespread facemask use could shrink the 'R' number and prevent a second COVID-19 wave, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-06/uoc-wfu060920.php, [dostęp:] 10.06.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij