Masz trudności z koncentracją? To może być wina diety
Katarzyna Szulik

Masz trudności z koncentracją? To może być wina diety

Praca w domu, która w związku z pandemią stała się codziennością wielu z nas, nie sprzyja koncentracji. Warto więc zadbać, by stworzyć możliwie najlepsze warunki dla naszego mózgu, co wiąże się również z właściwą dietą. Badania naukowców z Ohio State University wykazały, że zjedzenie nawet jednego posiłku bogatego w tłuszcze nasycone dziennie fatalnie wpływa na koncentrację, zwłaszcza w przypadku kobiet. Czy zatem zdrowa i lekka dieta sprzyja nie tylko sylwetce, ale też mózgowi?

Dieta kontra koncentracja

Wspomniane badanie zostało wykonane na próbie 51 kobiet, a jego celem było sprawdzenie, jak poradzą sobie z wypełnieniem testu na koncentrację po zjedzeniu posiłku bogatego w tłuszcze nasycone oraz nienasycone, w tym wypadku na bazie oleju słonecznikowego. Pierwszym etapem badania był trwający 10 minut komputerowy test oceniający koncentrację, składający się z serii zadań i czynności mających pokazać, z jakiego poziomu koncentracji „startują” uczestniczki. 

Następnie grupę podzielono na połowę i podano im identyczne posiłki, przyrządzone jednak z wykorzystaniem różnych tłuszczy. Grupa pierwsza zjadła jajka, herbatniki oraz kiełbaskę z indyka przyrządzone na bazie oleju palmowego, zawierającego dużo tłuszczy nasyconych. Osoby z grupy drugiej zjadły dokładnie to samo, ale do przyrządzenia dań został użyty olej słonecznikowy. Oba posiłki zawierały 930 kalorii, by w ten sposób odpowiadać kaloryczności popularnych zestawów fast foodowych. 

Po pięciu godzinach od zjedzenia posiłku kobiety zostały poproszone ponowne przejście testu. Kolejny etap badania nastąpił po upływie od 1 do 4 tygodni, gdy uczestniczki przeszły dokładnie tę samą drogę poza zamianą typu posiłków. Te z nich, które najpierw jadły dania na bazie tłuszczy nasyconych otrzymały te, na bazie nienasyconych i odwrotnie. 

Dodatkowym elementem badania była analiza próbek krwi pobranych na czczo, by sprawdzić, czy zawierają one zapalną molekułę wskazującą na obecność toksyny będącej przejawem nieszczelności przewodu pokarmowego. Naukowcy mierzyli również ten wskaźnik, by przy okazji sprawdzić tezę mówiącą, że ta dolegliwość także wpływa na koncentrację. 

Tłuszcz pogarsza pracę mózgu

Jak się okazało, po zjedzeniu posiłku bogatego w tłuszcze nasycone wszystkie uczestniczki wypadły gorzej podczas testu koncentracji w porównaniu z wynikami, które uzyskano po posiłku na bazie oleju słonecznikowego. W przypadku kobiet, u których wykryto toksynę wskazującą na nieszczelny przewód pokarmowy, pogorszenie koncentracji nie miało związku z typem tłuszczu – oba wysokokaloryczne posiłki wpłynęły na nią negatywnie.

Taki efekt prawdopodobnie wiąże się z faktem, że spożywanie posiłków bogatych w tłuszcze prowadzi do powstania stanu zapalnego w organizmie, który obejmuje także mózg, ponieważ kwasy tłuszczowe są w stanie przeniknąć barierę krew–mózg. Ta teza została pozostawiona we wcześniejszych badaniach, a te, wykonane przez naukowców z Ohio University zdają się ją potwierdzać. 

W badaniu zidentyfikowano także inne czynniki, które mogły wpłynąć na pogorszenie koncentracji uczestniczek. Mowa o objawach depresji oraz ogólnym sposobie odżywiania. By zniwelować ten drugi czynnik, wszystkie uczestniczki przed rozpoczęciem badania poproszono o zjedzenie trzech ustandaryzowanych posiłków oraz poszczenie przez 12 godzin przed każdą wizytą w laboratorium. To pozwoliło pokazać, że próba sięgnięcia po wysokokaloryczne przekąski w celu złagodzenia stresu wywołanego pandemią dodatkowo pogarsza koncentrację, przy okazji podnosząc poziom zdenerwowania, związany z niemożnością efektywnego wykonywania obowiązków służbowych. 

Jeden posiłek zmienia wszystko

Wyniki badania są tym bardziej interesujące, że większość podobnych mu analiz uwzględniało to, w jaki sposób dieta może wpłynąć na koncentrację w dłuższym okresie czasu, zakładając, że jest on konieczny, by zmodyfikować fizjologię. Jak się okazuje, by zmiany zaszły w tej sferze, wystarczy jeden posiłek. Zaznaczyli także, że zawartość tłuszczu w obu posiłkach była wysoka. Obniżenie jej w przypadku dania na bazie oleju słonecznikowego prawdopodobnie pokazałoby jeszcze większą różnicę w wynikach testu na koncentrację.

Warto więc pamiętać, że warto planować lekkostrawne i zdrowe posiłki, które pomogą utrzymać koncentrację na wyższym poziomie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Czy „latające kleszcze” mogą zagrażać ludziom? W jaki sposób się przed nimi chronić?

  Strzyżaki sarnie obecne w polskich lasach, potocznie zwane „latającymi kleszczami”, to pasożyty, które żerują głównie na dzikich zwierzętach, ale zdarza się, że tymczasowo, także ludziach. Podobnie jak kleszcze, żywią się krwią, nie są jednak pajęczakami. Ukąszenia strzyżyków są wyjątkowo bolesne i mogą być niebezpieczne dla alergików. Te stawonogi mogą być wektorem, który przenosi różne chorobotwórcze drobnoustroje.

 • Cytyzyna – pogromca nałogu nikotynowego ukryty w tabletkach na rzucenie palenia? Jak działa, skutki uboczne, przeciwwskazania

  Cytyzyna to alkaloid (ma pochodzenie roślinne) pobudzający układ nerwowy w sposób podobny do nikotyny. Występuję w nasionach łac. Laburnum anagyroides, czyli złotokapu. Od wielu lat jest wykorzystywana jako substancja czynna w preparatach na rzucenie palenia. Działa podobnie jak nikotyna, niemniej tworzy silniejsze niż ona połączenia z receptorami nikotynowymi w mózgu. Liczne badania kliniczne nad cytyzyną potwierdziły, że pomaga ona rzucić palenie osobom decydującym się na ten krok, którym towarzyszy również wysoki poziom motywacji. Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące mogą brać tabletki na rzucenie palenia z cytyzyną, czy terapię można zakończyć wcześniej i czy cytyzyna jest bardziej skuteczna od żywicy nikotynowej? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij