Masz trudności z koncentracją? To może być wina diety
Katarzyna Szulik

Masz trudności z koncentracją? To może być wina diety

Praca w domu, która w związku z pandemią stała się codziennością wielu z nas, nie sprzyja koncentracji. Warto więc zadbać, by stworzyć możliwie najlepsze warunki dla naszego mózgu, co wiąże się również z właściwą dietą. Badania naukowców z Ohio State University wykazały, że zjedzenie nawet jednego posiłku bogatego w tłuszcze nasycone dziennie fatalnie wpływa na koncentrację, zwłaszcza w przypadku kobiet. Czy zatem zdrowa i lekka dieta sprzyja nie tylko sylwetce, ale też mózgowi?

Dieta kontra koncentracja

Wspomniane badanie zostało wykonane na próbie 51 kobiet, a jego celem było sprawdzenie, jak poradzą sobie z wypełnieniem testu na koncentrację po zjedzeniu posiłku bogatego w tłuszcze nasycone oraz nienasycone, w tym wypadku na bazie oleju słonecznikowego. Pierwszym etapem badania był trwający 10 minut komputerowy test oceniający koncentrację, składający się z serii zadań i czynności mających pokazać, z jakiego poziomu koncentracji „startują” uczestniczki. 

Następnie grupę podzielono na połowę i podano im identyczne posiłki, przyrządzone jednak z wykorzystaniem różnych tłuszczy. Grupa pierwsza zjadła jajka, herbatniki oraz kiełbaskę z indyka przyrządzone na bazie oleju palmowego, zawierającego dużo tłuszczy nasyconych. Osoby z grupy drugiej zjadły dokładnie to samo, ale do przyrządzenia dań został użyty olej słonecznikowy. Oba posiłki zawierały 930 kalorii, by w ten sposób odpowiadać kaloryczności popularnych zestawów fast foodowych. 

Po pięciu godzinach od zjedzenia posiłku kobiety zostały poproszone ponowne przejście testu. Kolejny etap badania nastąpił po upływie od 1 do 4 tygodni, gdy uczestniczki przeszły dokładnie tę samą drogę poza zamianą typu posiłków. Te z nich, które najpierw jadły dania na bazie tłuszczy nasyconych otrzymały te, na bazie nienasyconych i odwrotnie. 

Dodatkowym elementem badania była analiza próbek krwi pobranych na czczo, by sprawdzić, czy zawierają one zapalną molekułę wskazującą na obecność toksyny będącej przejawem nieszczelności przewodu pokarmowego. Naukowcy mierzyli również ten wskaźnik, by przy okazji sprawdzić tezę mówiącą, że ta dolegliwość także wpływa na koncentrację. 

Tłuszcz pogarsza pracę mózgu

Jak się okazało, po zjedzeniu posiłku bogatego w tłuszcze nasycone wszystkie uczestniczki wypadły gorzej podczas testu koncentracji w porównaniu z wynikami, które uzyskano po posiłku na bazie oleju słonecznikowego. W przypadku kobiet, u których wykryto toksynę wskazującą na nieszczelny przewód pokarmowy, pogorszenie koncentracji nie miało związku z typem tłuszczu – oba wysokokaloryczne posiłki wpłynęły na nią negatywnie.

Taki efekt prawdopodobnie wiąże się z faktem, że spożywanie posiłków bogatych w tłuszcze prowadzi do powstania stanu zapalnego w organizmie, który obejmuje także mózg, ponieważ kwasy tłuszczowe są w stanie przeniknąć barierę krew–mózg. Ta teza została pozostawiona we wcześniejszych badaniach, a te, wykonane przez naukowców z Ohio University zdają się ją potwierdzać. 

W badaniu zidentyfikowano także inne czynniki, które mogły wpłynąć na pogorszenie koncentracji uczestniczek. Mowa o objawach depresji oraz ogólnym sposobie odżywiania. By zniwelować ten drugi czynnik, wszystkie uczestniczki przed rozpoczęciem badania poproszono o zjedzenie trzech ustandaryzowanych posiłków oraz poszczenie przez 12 godzin przed każdą wizytą w laboratorium. To pozwoliło pokazać, że próba sięgnięcia po wysokokaloryczne przekąski w celu złagodzenia stresu wywołanego pandemią dodatkowo pogarsza koncentrację, przy okazji podnosząc poziom zdenerwowania, związany z niemożnością efektywnego wykonywania obowiązków służbowych. 

Jeden posiłek zmienia wszystko

Wyniki badania są tym bardziej interesujące, że większość podobnych mu analiz uwzględniało to, w jaki sposób dieta może wpłynąć na koncentrację w dłuższym okresie czasu, zakładając, że jest on konieczny, by zmodyfikować fizjologię. Jak się okazuje, by zmiany zaszły w tej sferze, wystarczy jeden posiłek. Zaznaczyli także, że zawartość tłuszczu w obu posiłkach była wysoka. Obniżenie jej w przypadku dania na bazie oleju słonecznikowego prawdopodobnie pokazałoby jeszcze większą różnicę w wynikach testu na koncentrację.

Warto więc pamiętać, że warto planować lekkostrawne i zdrowe posiłki, które pomogą utrzymać koncentrację na wyższym poziomie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij