W jaki sposób hemodializa może pomóc chorym na Covid-19?
Katarzyna Szulik

W jaki sposób hemodializa może pomóc chorym na Covid-19?

Kanadyjczycy testują nową metodę leczenia chorych zarażonych koronawirusem w krytycznym stadium choroby. Korzystając ze specjalistycznego sprzętu do dializ, są w stanie przetoczyć im krew po wcześniejszej modyfikacji białych krwinek pod kątem bardziej skutecznej walki z burzą cytokinową, która powstaje w organizmach niektórych pacjentów. Jeśli wyniki testów okażą się pomyślne, metoda ta może dołączyć do skromnego arsenału metod leczenia tego zagrażającego życiu stanu. 

Hemodializa pomoże chorym na Covid-19?

Testy leczenia ciężkiej postaci Covid-19 przy użyciu zmodyfikowanego aparatu do hemodializy są prowadzone w London Health Sciences Centre w miejscowości Londyn w Kanadzie (prowincja Ontario). Tamtejsi lekarze w poszukiwaniu nowych metod leczenia pacjentów będących w najcięższym stanie, wpadli na pomysł, by spróbować „leczyć” krew pacjentów poza organizmem, na co pozwala zmodyfikowana dializa.

Dializa to metoda oczyszczania krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii, m. in. z mocznika, u osób z ciężką, przewlekłą lub ostrą niewydolnością nerek. Odbywa się to w specjalnym filtrze, w dializatorze, zbudowanym z cienkich rurek, przez które płynie krew chorego. Szkodliwe substancje na zasadzie dyfuzji przechodzą przez błonę półprzepuszczalną do płynu dializacyjnego.

U pewnej części chorych na Covid-19 pojawia się tzw. burza cytokinowa, czyli podwyższona odpowiedź immunologiczna na patogeny, która odpowiada za ciężki przebieg zakażenia. Za pomocą dializoterapii można stopniowo wyprowadzać krew chorego na Covid-19 z organizmu i już poza nim przeprogramować białe krwinki odpowiedzialne za odporność w sposób, który wzmacnia ich reakcję obronną. 

Dializa na nowo

W tym celu lekarze wykorzystali zmodyfikowaną wersję standardowego urządzenia do dializ, którego używa się w przypadku niewydolności nerek. Wersja, z której korzystają chorzy na Covid-19 to pozaustrojowe urządzenie modyfikujące leukocyty. Jest ono w stanie delikatnie i powoli usunąć krew z ciała chorego, która już poza jego organizmem jest modyfikowana za pomocą biokomponentów pozwalających na wzmocnienie aktywności białych komórek krwi w walce przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W testach klinicznych prowadzonych przez szpital udział bierze 40 pacjentów w stanie krytycznym. Część z nich zyska możliwość terapii za pomocą zmodyfikowanej dializy, natomiast reszta będzie leczona metodami standardowymi, by wykazać, czy nowa metoda terapii okaże się skuteczna. 

Naukowcy liczą, że jeśli metoda okaże się efektywna, pozwoli zwiększyć przeżywalność pacjentów i obniżyć ich uzależnienie od zewnętrznego podawania tlenu za pośrednictwem respiratora. Metoda nie będzie w stanie wyleczyć wirusa, ale powinna zdecydowanie zwiększyć szanse chorych na przeżycie w kombinacji z nowoczesnymi lub standardowymi lekami. Ponadto, jeśli metoda ta okaże się skuteczna, może znaleźć zastosowanie w innych trudnych do leczenie schorzeniach o szybkim przebiegu, takich jak sepsa. 

Polecane dla Ciebie

Lepsze jest wrogiem dobrego?

Naukowcy nieustannie poszukują nowych metod leczenia Covid-19, ale jak się okazuje, te dostępne obecnie także odnoszą pozytywne skutki w walce z pandemią. Do takich wniosków doszli lekarze z dwóch szpitali w Bostonie, w tym prestiżowego Massachusets General Hospital i Beth Israel Deaconess Medical Centre, gdzie także leczeni są pacjenci zakażeni SARS-CoV-2. Efekty leczenia chorych z tej grupy pokazują, że większość nawet najciężej chorych pacjentów, wymagających wspomagania oddychania przez respirator, jest w stanie odzyskać zdrowie dzięki standardowemu leczeni stosowanemu w przypadku najcięższych zaburzeń oddychania.

Badaniem tego zjawiska zajęli się naukowcy z Harvardu, którego siedziba również znajduje się w Bostonie. U większości najciężej chorych na Covid-19 dochodzi do wykształcenia się zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), znanego od co najmniej pół wieku schorzenia zagrażającego życiu, które jest wywoływane przez szereg różnych patogenów. W związku z tym w leczeniu pacjentów z Covid-19 lekarze są w sanie skorzystać z gromadzonej przez dziesiątki lat wiedzy na temat metod leczenia tego zespołu, które zostały zweryfikowane klinicznie pod kątem skuteczności. Dzięki temu udaje się z powodzeniem leczyć pacjentów zakażonych nowym i nieznanym patogenem, ponieważ stan, do którego doprowadza on organizm, został dobrze rozpoznany już wiele lat temu. 

Standardowa procedura w leczeniu Covid-19

Naukowcy zauważyli, że zastosowanie standardowych metod leczenia zespołu ostrej niewydolności oddechowej u chorych z Covid-19, doprowadziło do uzyskania znacznie niższego odsetka śmierci w wyniku choroby w porównaniu do innych szpitali, wynoszącego niecałe 17 proc. Okazało się również, że dzięki nim udało się skutecznie wyleczyć niemal 76 proc. pacjentów, u których choroba rozwinęła się na tyle poważnie, że konieczne było zastosowanie intensywnej terapii z użyciem respiratora. 

Na tej podstawie naukowcy sugerują, by obecnie w szpitalach wobec pacjentów z Covid-19 stosowano standardową i potwierdzona pod kątem skuteczności terapię zespołu ostrej niewydolności oddechowej do czasu klinicznego potwierdzenia ewentualnych nowych metod leczenia, których badania trwają. 

  1. Lawson Health Research Institut, Canadian team first in world to treat COVID-19 with specialized dialysis, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-05/lhri-ctf050620.php, [dostęp:] 07.05.2020 r.
  2. D. R. Ziehr, J. Alladina, C. R. Petri i in., Respiratory pathophysiology of mechanically ventilated patients with COVID-19: a cohort study, “American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”, https://doi.org/10.1164/rccm.202004-1163LE, [dostęp:] 07.05.2020 r.
  3. Massachusetts General Hospital, Study reveals most critically ill patients with COVID-19 survive with standard treatment, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-05/mgh-srm050620.php, [dostęp:] 07.05.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij