W jaki sposób hemodializa może pomóc chorym na Covid-19?
Katarzyna Szulik

W jaki sposób hemodializa może pomóc chorym na Covid-19?

Kanadyjczycy testują nową metodę leczenia chorych zarażonych koronawirusem w krytycznym stadium choroby. Korzystając ze specjalistycznego sprzętu do dializ, są w stanie przetoczyć im krew po wcześniejszej modyfikacji białych krwinek pod kątem bardziej skutecznej walki z burzą cytokinową, która powstaje w organizmach niektórych pacjentów. Jeśli wyniki testów okażą się pomyślne, metoda ta może dołączyć do skromnego arsenału metod leczenia tego zagrażającego życiu stanu. 

Hemodializa pomoże chorym na Covid-19?

Testy leczenia ciężkiej postaci Covid-19 przy użyciu zmodyfikowanego aparatu do hemodializy są prowadzone w London Health Sciences Centre w miejscowości Londyn w Kanadzie (prowincja Ontario). Tamtejsi lekarze w poszukiwaniu nowych metod leczenia pacjentów będących w najcięższym stanie, wpadli na pomysł, by spróbować „leczyć” krew pacjentów poza organizmem, na co pozwala zmodyfikowana dializa.

Dializa to metoda oczyszczania krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii, m. in. z mocznika, u osób z ciężką, przewlekłą lub ostrą niewydolnością nerek. Odbywa się to w specjalnym filtrze, w dializatorze, zbudowanym z cienkich rurek, przez które płynie krew chorego. Szkodliwe substancje na zasadzie dyfuzji przechodzą przez błonę półprzepuszczalną do płynu dializacyjnego.

U pewnej części chorych na Covid-19 pojawia się tzw. burza cytokinowa, czyli podwyższona odpowiedź immunologiczna na patogeny, która odpowiada za ciężki przebieg zakażenia. Za pomocą dializoterapii można stopniowo wyprowadzać krew chorego na Covid-19 z organizmu i już poza nim przeprogramować białe krwinki odpowiedzialne za odporność w sposób, który wzmacnia ich reakcję obronną. 

Dializa na nowo

W tym celu lekarze wykorzystali zmodyfikowaną wersję standardowego urządzenia do dializ, którego używa się w przypadku niewydolności nerek. Wersja, z której korzystają chorzy na Covid-19 to pozaustrojowe urządzenie modyfikujące leukocyty. Jest ono w stanie delikatnie i powoli usunąć krew z ciała chorego, która już poza jego organizmem jest modyfikowana za pomocą biokomponentów pozwalających na wzmocnienie aktywności białych komórek krwi w walce przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W testach klinicznych prowadzonych przez szpital udział bierze 40 pacjentów w stanie krytycznym. Część z nich zyska możliwość terapii za pomocą zmodyfikowanej dializy, natomiast reszta będzie leczona metodami standardowymi, by wykazać, czy nowa metoda terapii okaże się skuteczna. 

Naukowcy liczą, że jeśli metoda okaże się efektywna, pozwoli zwiększyć przeżywalność pacjentów i obniżyć ich uzależnienie od zewnętrznego podawania tlenu za pośrednictwem respiratora. Metoda nie będzie w stanie wyleczyć wirusa, ale powinna zdecydowanie zwiększyć szanse chorych na przeżycie w kombinacji z nowoczesnymi lub standardowymi lekami. Ponadto, jeśli metoda ta okaże się skuteczna, może znaleźć zastosowanie w innych trudnych do leczenie schorzeniach o szybkim przebiegu, takich jak sepsa. 

Lepsze jest wrogiem dobrego?

Naukowcy nieustannie poszukują nowych metod leczenia Covid-19, ale jak się okazuje, te dostępne obecnie także odnoszą pozytywne skutki w walce z pandemią. Do takich wniosków doszli lekarze z dwóch szpitali w Bostonie, w tym prestiżowego Massachusets General Hospital i Beth Israel Deaconess Medical Centre, gdzie także leczeni są pacjenci zakażeni SARS-CoV-2. Efekty leczenia chorych z tej grupy pokazują, że większość nawet najciężej chorych pacjentów, wymagających wspomagania oddychania przez respirator, jest w stanie odzyskać zdrowie dzięki standardowemu leczeni stosowanemu w przypadku najcięższych zaburzeń oddychania.

Badaniem tego zjawiska zajęli się naukowcy z Harvardu, którego siedziba również znajduje się w Bostonie. U większości najciężej chorych na Covid-19 dochodzi do wykształcenia się zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), znanego od co najmniej pół wieku schorzenia zagrażającego życiu, które jest wywoływane przez szereg różnych patogenów. W związku z tym w leczeniu pacjentów z Covid-19 lekarze są w sanie skorzystać z gromadzonej przez dziesiątki lat wiedzy na temat metod leczenia tego zespołu, które zostały zweryfikowane klinicznie pod kątem skuteczności. Dzięki temu udaje się z powodzeniem leczyć pacjentów zakażonych nowym i nieznanym patogenem, ponieważ stan, do którego doprowadza on organizm, został dobrze rozpoznany już wiele lat temu. 

Standardowa procedura w leczeniu Covid-19

Naukowcy zauważyli, że zastosowanie standardowych metod leczenia zespołu ostrej niewydolności oddechowej u chorych z Covid-19, doprowadziło do uzyskania znacznie niższego odsetka śmierci w wyniku choroby w porównaniu do innych szpitali, wynoszącego niecałe 17 proc. Okazało się również, że dzięki nim udało się skutecznie wyleczyć niemal 76 proc. pacjentów, u których choroba rozwinęła się na tyle poważnie, że konieczne było zastosowanie intensywnej terapii z użyciem respiratora. 

Na tej podstawie naukowcy sugerują, by obecnie w szpitalach wobec pacjentów z Covid-19 stosowano standardową i potwierdzona pod kątem skuteczności terapię zespołu ostrej niewydolności oddechowej do czasu klinicznego potwierdzenia ewentualnych nowych metod leczenia, których badania trwają. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

 • Szczepienia przeciwko COVID-19 w aptece – o czym trzeba wiedzieć?

  W obliczu kolejnej fali zachorowań na COVID-19 farmaceuci mogą odgrywać ważną rolę w zwiększeniu poziomu wyszczepialności społeczeństwa. Jak wygląda procedura szczepienia w punkcie aptecznym? W których placówkach można będzie się zaszczepić? Kto nie powinien korzystać z tego rozwiązania? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij