W jaki sposób hemodializa może pomóc chorym na Covid-19? - portal DOZ.pl
W jaki sposób hemodializa może pomóc chorym na Covid-19?
Katarzyna Szulik

W jaki sposób hemodializa może pomóc chorym na Covid-19?

Kanadyjczycy testują nową metodę leczenia chorych zarażonych koronawirusem w krytycznym stadium choroby. Korzystając ze specjalistycznego sprzętu do dializ, są w stanie przetoczyć im krew po wcześniejszej modyfikacji białych krwinek pod kątem bardziej skutecznej walki z burzą cytokinową, która powstaje w organizmach niektórych pacjentów. Jeśli wyniki testów okażą się pomyślne, metoda ta może dołączyć do skromnego arsenału metod leczenia tego zagrażającego życiu stanu. 

Hemodializa pomoże chorym na Covid-19?

Testy leczenia ciężkiej postaci Covid-19 przy użyciu zmodyfikowanego aparatu do hemodializy są prowadzone w London Health Sciences Centre w miejscowości Londyn w Kanadzie (prowincja Ontario). Tamtejsi lekarze w poszukiwaniu nowych metod leczenia pacjentów będących w najcięższym stanie, wpadli na pomysł, by spróbować „leczyć” krew pacjentów poza organizmem, na co pozwala zmodyfikowana dializa.

Dializa to metoda oczyszczania krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii, m. in. z mocznika, u osób z ciężką, przewlekłą lub ostrą niewydolnością nerek. Odbywa się to w specjalnym filtrze, w dializatorze, zbudowanym z cienkich rurek, przez które płynie krew chorego. Szkodliwe substancje na zasadzie dyfuzji przechodzą przez błonę półprzepuszczalną do płynu dializacyjnego.

U pewnej części chorych na Covid-19 pojawia się tzw. burza cytokinowa, czyli podwyższona odpowiedź immunologiczna na patogeny, która odpowiada za ciężki przebieg zakażenia. Za pomocą dializoterapii można stopniowo wyprowadzać krew chorego na Covid-19 z organizmu i już poza nim przeprogramować białe krwinki odpowiedzialne za odporność w sposób, który wzmacnia ich reakcję obronną. 

Dializa na nowo

W tym celu lekarze wykorzystali zmodyfikowaną wersję standardowego urządzenia do dializ, którego używa się w przypadku niewydolności nerek. Wersja, z której korzystają chorzy na Covid-19 to pozaustrojowe urządzenie modyfikujące leukocyty. Jest ono w stanie delikatnie i powoli usunąć krew z ciała chorego, która już poza jego organizmem jest modyfikowana za pomocą biokomponentów pozwalających na wzmocnienie aktywności białych komórek krwi w walce przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W testach klinicznych prowadzonych przez szpital udział bierze 40 pacjentów w stanie krytycznym. Część z nich zyska możliwość terapii za pomocą zmodyfikowanej dializy, natomiast reszta będzie leczona metodami standardowymi, by wykazać, czy nowa metoda terapii okaże się skuteczna. 

Naukowcy liczą, że jeśli metoda okaże się efektywna, pozwoli zwiększyć przeżywalność pacjentów i obniżyć ich uzależnienie od zewnętrznego podawania tlenu za pośrednictwem respiratora. Metoda nie będzie w stanie wyleczyć wirusa, ale powinna zdecydowanie zwiększyć szanse chorych na przeżycie w kombinacji z nowoczesnymi lub standardowymi lekami. Ponadto, jeśli metoda ta okaże się skuteczna, może znaleźć zastosowanie w innych trudnych do leczenie schorzeniach o szybkim przebiegu, takich jak sepsa. 

Polecane dla Ciebie

Lepsze jest wrogiem dobrego?

Naukowcy nieustannie poszukują nowych metod leczenia Covid-19, ale jak się okazuje, te dostępne obecnie także odnoszą pozytywne skutki w walce z pandemią. Do takich wniosków doszli lekarze z dwóch szpitali w Bostonie, w tym prestiżowego Massachusets General Hospital i Beth Israel Deaconess Medical Centre, gdzie także leczeni są pacjenci zakażeni SARS-CoV-2. Efekty leczenia chorych z tej grupy pokazują, że większość nawet najciężej chorych pacjentów, wymagających wspomagania oddychania przez respirator, jest w stanie odzyskać zdrowie dzięki standardowemu leczeni stosowanemu w przypadku najcięższych zaburzeń oddychania.

Badaniem tego zjawiska zajęli się naukowcy z Harvardu, którego siedziba również znajduje się w Bostonie. U większości najciężej chorych na Covid-19 dochodzi do wykształcenia się zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), znanego od co najmniej pół wieku schorzenia zagrażającego życiu, które jest wywoływane przez szereg różnych patogenów. W związku z tym w leczeniu pacjentów z Covid-19 lekarze są w sanie skorzystać z gromadzonej przez dziesiątki lat wiedzy na temat metod leczenia tego zespołu, które zostały zweryfikowane klinicznie pod kątem skuteczności. Dzięki temu udaje się z powodzeniem leczyć pacjentów zakażonych nowym i nieznanym patogenem, ponieważ stan, do którego doprowadza on organizm, został dobrze rozpoznany już wiele lat temu. 

Standardowa procedura w leczeniu Covid-19

Naukowcy zauważyli, że zastosowanie standardowych metod leczenia zespołu ostrej niewydolności oddechowej u chorych z Covid-19, doprowadziło do uzyskania znacznie niższego odsetka śmierci w wyniku choroby w porównaniu do innych szpitali, wynoszącego niecałe 17 proc. Okazało się również, że dzięki nim udało się skutecznie wyleczyć niemal 76 proc. pacjentów, u których choroba rozwinęła się na tyle poważnie, że konieczne było zastosowanie intensywnej terapii z użyciem respiratora. 

Na tej podstawie naukowcy sugerują, by obecnie w szpitalach wobec pacjentów z Covid-19 stosowano standardową i potwierdzona pod kątem skuteczności terapię zespołu ostrej niewydolności oddechowej do czasu klinicznego potwierdzenia ewentualnych nowych metod leczenia, których badania trwają. 

 1. Lawson Health Research Institut, Canadian team first in world to treat COVID-19 with specialized dialysis, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-05/lhri-ctf050620.php, [dostęp:] 07.05.2020 r.
 2. D. R. Ziehr, J. Alladina, C. R. Petri i in., Respiratory pathophysiology of mechanically ventilated patients with COVID-19: a cohort study, “American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”, https://doi.org/10.1164/rccm.202004-1163LE, [dostęp:] 07.05.2020 r.
 3. Massachusetts General Hospital, Study reveals most critically ill patients with COVID-19 survive with standard treatment, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-05/mgh-srm050620.php, [dostęp:] 07.05.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

  Paracetamol jest jednym z bardziej popularnych leków sprzedawanych  bez recepty (OTC). Stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu, można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Fakty i mity o kacu

  Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

 • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

  „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

 • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

  Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

 • Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu

  Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

 • Siemię lniane – właściwości i zastosowanie ziaren lnu. Jak przygotować siemię lniane?

  Siemię lniane, czyli nasiona lnu pospolitego, to niewielkie ziarenka o brązowej lub lekko złotej barwie. Z powodu wielu właściwości prozdrowotnych zaliczane są do superfoods – wykorzystywane są we wspomagającym leczeniu wielu schorzeń, np. układu pokarmowego czy sercowo–naczyniowego, mają także pozytywne działanie na włosy oraz skórę. Jakie są właściwości siemienia lnianego? Jak przygotować siemię lniane?

 • Żele do dezynfekcji – jakie wybrać? Czy wszystkie ochronią przed koronawirusem?

  Mydło, płyny antybakteryjne i żele do dezynfekcji na stałe zagościły w naszym życiu. Choć oferta rynkowa jest ogromna, to nie wszystkie dostępne produkty skutecznie usuwają koronawirusa z powierzchni użytkowych, a przede wszystkim z naszych dłoni. Jak wybrać mądrze? Jakimi kryteriami się kierować?

 • Zioła na uchyłki jelita grubego

  Zła dieta, która jest oparta na produktach wysokoprzetworzonych i o niskiej zawartości błonnika pokarmowego, może doprowadzić do wystąpienia uchyłkowatości jelit, będącej chorobą cywilizacyjną. Uważa się również, że pewne znaczenie w pojawianiu się uchyłków jelit mają predyspozycje genetyczne, co udowodniło zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za powstawanie uchyłkowatości. Jakie zioła będą najlepsze dla prawidłowej pracy jelit i dlaczego przy siemieniu lnianym należy pić dużą ilość wody?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij