W jaki sposób hemodializa może pomóc chorym na Covid-19?
Katarzyna Szulik

W jaki sposób hemodializa może pomóc chorym na Covid-19?

Kanadyjczycy testują nową metodę leczenia chorych zarażonych koronawirusem w krytycznym stadium choroby. Korzystając ze specjalistycznego sprzętu do dializ, są w stanie przetoczyć im krew po wcześniejszej modyfikacji białych krwinek pod kątem bardziej skutecznej walki z burzą cytokinową, która powstaje w organizmach niektórych pacjentów. Jeśli wyniki testów okażą się pomyślne, metoda ta może dołączyć do skromnego arsenału metod leczenia tego zagrażającego życiu stanu. 

Hemodializa pomoże chorym na Covid-19?

Testy leczenia ciężkiej postaci Covid-19 przy użyciu zmodyfikowanego aparatu do hemodializy są prowadzone w London Health Sciences Centre w miejscowości Londyn w Kanadzie (prowincja Ontario). Tamtejsi lekarze w poszukiwaniu nowych metod leczenia pacjentów będących w najcięższym stanie, wpadli na pomysł, by spróbować „leczyć” krew pacjentów poza organizmem, na co pozwala zmodyfikowana dializa.

Dializa to metoda oczyszczania krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii, m. in. z mocznika, u osób z ciężką, przewlekłą lub ostrą niewydolnością nerek. Odbywa się to w specjalnym filtrze, w dializatorze, zbudowanym z cienkich rurek, przez które płynie krew chorego. Szkodliwe substancje na zasadzie dyfuzji przechodzą przez błonę półprzepuszczalną do płynu dializacyjnego.

U pewnej części chorych na Covid-19 pojawia się tzw. burza cytokinowa, czyli podwyższona odpowiedź immunologiczna na patogeny, która odpowiada za ciężki przebieg zakażenia. Za pomocą dializoterapii można stopniowo wyprowadzać krew chorego na Covid-19 z organizmu i już poza nim przeprogramować białe krwinki odpowiedzialne za odporność w sposób, który wzmacnia ich reakcję obronną. 

Dializa na nowo

W tym celu lekarze wykorzystali zmodyfikowaną wersję standardowego urządzenia do dializ, którego używa się w przypadku niewydolności nerek. Wersja, z której korzystają chorzy na Covid-19 to pozaustrojowe urządzenie modyfikujące leukocyty. Jest ono w stanie delikatnie i powoli usunąć krew z ciała chorego, która już poza jego organizmem jest modyfikowana za pomocą biokomponentów pozwalających na wzmocnienie aktywności białych komórek krwi w walce przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. W testach klinicznych prowadzonych przez szpital udział bierze 40 pacjentów w stanie krytycznym. Część z nich zyska możliwość terapii za pomocą zmodyfikowanej dializy, natomiast reszta będzie leczona metodami standardowymi, by wykazać, czy nowa metoda terapii okaże się skuteczna. 

Naukowcy liczą, że jeśli metoda okaże się efektywna, pozwoli zwiększyć przeżywalność pacjentów i obniżyć ich uzależnienie od zewnętrznego podawania tlenu za pośrednictwem respiratora. Metoda nie będzie w stanie wyleczyć wirusa, ale powinna zdecydowanie zwiększyć szanse chorych na przeżycie w kombinacji z nowoczesnymi lub standardowymi lekami. Ponadto, jeśli metoda ta okaże się skuteczna, może znaleźć zastosowanie w innych trudnych do leczenie schorzeniach o szybkim przebiegu, takich jak sepsa. 

Polecane dla Ciebie

Lepsze jest wrogiem dobrego?

Naukowcy nieustannie poszukują nowych metod leczenia Covid-19, ale jak się okazuje, te dostępne obecnie także odnoszą pozytywne skutki w walce z pandemią. Do takich wniosków doszli lekarze z dwóch szpitali w Bostonie, w tym prestiżowego Massachusets General Hospital i Beth Israel Deaconess Medical Centre, gdzie także leczeni są pacjenci zakażeni SARS-CoV-2. Efekty leczenia chorych z tej grupy pokazują, że większość nawet najciężej chorych pacjentów, wymagających wspomagania oddychania przez respirator, jest w stanie odzyskać zdrowie dzięki standardowemu leczeni stosowanemu w przypadku najcięższych zaburzeń oddychania.

Badaniem tego zjawiska zajęli się naukowcy z Harvardu, którego siedziba również znajduje się w Bostonie. U większości najciężej chorych na Covid-19 dochodzi do wykształcenia się zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), znanego od co najmniej pół wieku schorzenia zagrażającego życiu, które jest wywoływane przez szereg różnych patogenów. W związku z tym w leczeniu pacjentów z Covid-19 lekarze są w sanie skorzystać z gromadzonej przez dziesiątki lat wiedzy na temat metod leczenia tego zespołu, które zostały zweryfikowane klinicznie pod kątem skuteczności. Dzięki temu udaje się z powodzeniem leczyć pacjentów zakażonych nowym i nieznanym patogenem, ponieważ stan, do którego doprowadza on organizm, został dobrze rozpoznany już wiele lat temu. 

Standardowa procedura w leczeniu Covid-19

Naukowcy zauważyli, że zastosowanie standardowych metod leczenia zespołu ostrej niewydolności oddechowej u chorych z Covid-19, doprowadziło do uzyskania znacznie niższego odsetka śmierci w wyniku choroby w porównaniu do innych szpitali, wynoszącego niecałe 17 proc. Okazało się również, że dzięki nim udało się skutecznie wyleczyć niemal 76 proc. pacjentów, u których choroba rozwinęła się na tyle poważnie, że konieczne było zastosowanie intensywnej terapii z użyciem respiratora. 

Na tej podstawie naukowcy sugerują, by obecnie w szpitalach wobec pacjentów z Covid-19 stosowano standardową i potwierdzona pod kątem skuteczności terapię zespołu ostrej niewydolności oddechowej do czasu klinicznego potwierdzenia ewentualnych nowych metod leczenia, których badania trwają. 

 1. Lawson Health Research Institut, Canadian team first in world to treat COVID-19 with specialized dialysis, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-05/lhri-ctf050620.php, [dostęp:] 07.05.2020 r.
 2. D. R. Ziehr, J. Alladina, C. R. Petri i in., Respiratory pathophysiology of mechanically ventilated patients with COVID-19: a cohort study, “American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”, https://doi.org/10.1164/rccm.202004-1163LE, [dostęp:] 07.05.2020 r.
 3. Massachusetts General Hospital, Study reveals most critically ill patients with COVID-19 survive with standard treatment, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-05/mgh-srm050620.php, [dostęp:] 07.05.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Foliany – właściwości i źródła folacyny i kwasu foliowego

  Foliany, czyli folacyna i kwas foliowy stanowią szeroką grupę związków, będącymi pochodnymi pteryny, które różnią się stopniem utlenienia i charakteryzują się aktywnością biologiczną kwasu foliowego. Kwas foliowy nie ma toksycznego charakteru, niemniej jego zbyt duże dawki mogą utrudniać rozpoznanie niedokrwistości wywołanej niedoborem witaminy B12. Jakie są objawy niedoboru folianów, co stanowi najlepsze źródła tych związków w pożywieniu oraz jaka jest zalecana dawka dzienna folianów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkownie, efekty

  Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „super paliwa" dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

 • Chlorella – jakie ma właściwości? Czy warto ją stosować i jak dawkować?

  Chlorella jest zieloną algą, która należy do grupy zielenic. Zawiera więcej kwasu foliowego i żelaza niż inne pokarmy roślinne. Suplementacja chlorelli może wpływać korzystnie na obniżenie czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, stanowić element uzupełniający niedobory białka, a także być stosowana podczas detoksu organizmu. Jak dawkować chlorellę, czy można ją stosować w ciąży lub podawać ją dzieciom, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego produktu typu superfood?

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij