Jak bezpiecznie robić zakupy w czasach pandemii?
Katarzyna Szulik

Jak bezpiecznie robić zakupy w czasach pandemii?

Pandemia koronawirusa zmusiła nas do ograniczenia społecznych aktywności do minimum. Hasło „#zostańwdomu” stało się naczelnym sloganem walki z SARS-CoV-2, jednak nie możemy pominąć jednego elementu: zakupów spożywczych. Sklepy, jako przestrzenie, w których przecinają się drogi setek osób, zwiększają ryzyko zakażenia, dlatego podczas zrobienia sprawunków powinniśmy w sposób szczególny pamiętać o środkach ostrożności. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, robiąc zakupy w czasach pandemii. 

Po pierwsze: myj ręce

W sklepie mamy styczność z bardzo wieloma powierzchniami, dlatego ogromnie ważne jest, by zachowywać zasady higieny rąk i maksymalnie ograniczać dotykanie twarzy. Rękawiczki ochronią nasze dłonie, ale są bezużyteczne, jeśli w trakcie zakupów będziemy dotykać okolic nosa czy ust zakrytymi w ten sposób rękami. 

Ręce myj przed wejściem do sklepu i po odłożeniu wózka czy koszyka. Jeśli masz taką możliwość, zdezynfekuj ich uchwyty przed użyciem, by zminimalizować ryzyko zakażenia. Możesz w tym celu użyć np. chusteczek antybakteryjnych z alkoholem bądź płynu antybakteryjnego (taki płyn możesz przygotować samodzielnie w domu). Po zakończeniu zakupów ponownie umyj i zdezynfekuj nie tylko ręce, ale najlepiej także klamkę samochodu bądź kierownicę roweru, zanim na niego wsiądziesz. 

Czy maseczki i rękawiczki są potrzebne? Eksperci nie są zgodni, aczkolwiek pewne jest, że zwykła maseczka skutecznie nie ochroni przed zakażeniem SARS-CoV-2 ani nas samych, ani osób postronnych. Może natomiast uchronić przed konsekwencjami częstego dotykania twarzy, więc wybór jest kwestią indywidualną, podobnie jak w przypadku rękawiczek, które nie znoszą konieczności mycia i dezynfekcji rąk. 

Po drugie: uważnie wybieraj sklepy

Podczas pandemii korzystaj ze sklepów, które wprowadzają dodatkowe środki ostrożności na czas pandemii. Wiele z nich umożliwia dezynfekcję rąk przed rozpoczęciem zakupów, oferuje klientom rękawiczki i wyznacza strefy pozwalające zachować bezpieczny dystans między klientami (1,5–2 m). 

Zwracaj uwagę na dodatkową ochronę w strefie kas i w miarę możliwości wybieraj płatności bezgotówkowe. Jeśli posługujesz się pieniędzmi, nie przekazuj ich kasjerowi z rąk do rąk. Pamiętaj, że to właśnie obsługa sklepu, mająca kontakt z setkami osób, jest najbardziej narażona na zakażenie. By uniknąć kontaktu, możesz skorzystać z kasy samoobsługowej, ale pamiętaj, że w tej sytuacji musisz dotykać ekranów gołymi rękami, więc koniecznie zdezynfekuj dłonie po zakończeniu zakupów. 

Powiązane produkty

Zakupy rób rano lub późnym wieczorem

Tuż po otwarciu sklepy są stosunkowo najczystsze, bo klienci nie zdążyli odwiedzić ich w dużej liczbie, co jest dobrym argumentem za tym, by wybierać się na zakupy w godzinach porannych. Jeśli nie masz takiej możliwości, udaj się do marketu późnym wieczorem, by spotkać się z jak najmniejszą liczbą osób. Zdecydowanie unikaj godzin szczytu, by nie mieć trudności z zachowaniem społecznego dystansu.

Wybieraj się do marketu indywidualnie, nie narazisz w ten sposób bliskich i nie przyczynisz się do zatłoczenia sklepu.

Zrób listę. Korzystaj z bawełnianych toreb na zakupy

Lista pozwoli Ci ograniczyć poruszanie się i czas spędzony w sklepie do niezbędnego minimum, a przy okazji uchroni przed impulsywnymi zakupami i niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy. 

Pandemia sprzyja stosowaniu rozwiązań zero-waste. Bawełniane torby wielokrotnego użytku można wyprać w pralce nawet w wysokiej temperaturze, dlatego są najlepszym sposobem na transport zakupów w dobie obaw o zakażenie.

Wybieraj produkty o długim terminie ważności

By ograniczyć zakupy, warto skupić się na produktach, których nie trzeba będzie uzupełniać przez dłuższy czas. Mowa o wszelkich produktach w puszkach i słoikach, ale też suchych, takich jak makarony, kasze czy warzywa strączkowe.

Pamiętaj, że pieczywo świetnie nadaje się do mrożenia, a alternatywą dla niego może być znacznie trwalsze pieczywo pakowane próżniowo. Spośród warzyw i owoców długo i dobrze przechowują się rozmaite warzywa korzeniowe, a z owoców jabłka czy cytrusy. 

Pamiętaj o higienie również w domu

Po powrocie do domu i rozpakowaniu zakupów również umyj ręce i pamiętaj o dokładnym myciu produktów świeżych, zwłaszcza warzyw i owoców, przed zjedzeniem ich na surowo. Obróbka termiczna skutecznie zlikwiduje bakterie na mięsie czy innych potrawach jedzonych na ciepło.

Jeśli chcesz (choć zdaniem ekspertów nie jest to konieczne), możesz przetrzeć chusteczkami antybakteryjnymi opakowania z tworzywa i puszki. 

A może zakupy przez Internet?

Kupując przez Internet, do maksimum ograniczamy możliwość zarażenia się koronawirusem. Nie musimy opuszczać domu, spotykać innych ludzi i płacimy online. Trzeba jednak pamiętać, że nie mamy wpływu na to, kto i w jakich warunkach pakuje nasze zakupy, więc przy odbiorze i przygotowaniu posiłków także trzeba pamiętać o względach ostrożności. Poza tym dostawa zakupów spożywczych wciąż jest oferowana w ograniczonych zakresie, co oznacza długi czas oczekiwania na zakupy i konieczność liczenia się z tym, że nasze zamówienie będzie niekompletne.

Z tego powodu warto pamiętać, że jeśli sami czujemy się dobrze i względnie bezpiecznie, warto nie nadużywać zakupów internetowych i pozostawić tę możliwość osobom, które znajdują się w grupie szczególnie zagrożonej bądź chorym przebywającym na kwarantannie. 

Znacznie więcej możliwości daje nam dostawa posiłków do domu, która obecnie często prowadzona jest bezkontaktowo. Oznacza to, że opłacone z góry zamówienie kurier pozostawia pod drzwiami i daje znać, dzwonkiem lub telefonicznie, że możemy je odebrać. W ten sposób maksymalnie ograniczamy kontakt z dostawcą, co, ponownie, nie zwalnia nas z konieczności umycia rąk tuż przed i po posiłku. Dania dostarczone tą drogą warto też przekładać do własnych naczyń.

  1. T. Parker–Pope, Who knew grocery shopping could be so stressful?, "nytimes.com" [online], https://www.nytimes.com/2020/03/26/well/eat/coronavirus-shopping-food-groceries-infection.html, [dostęp:] 31.03.2020 r.
  2. I. Jiang, 2 experts share advice for safely shopping for groceries during the coronavirus pandemic, "businessinsider.com"[online], https://www.businessinsider.com/coronavirus-experts-grocery-shop-safely-during-pandemic-2020-3?IR=T, [dostęp:] 31.03.2020 r.
  3. T. Stanger, How to protect yourself from coronavirus when grocery shopping, "consumerreports.org" [online], https://www.consumerreports.org/food-shopping/how-to-protect-yourself-from-coronavirus-when-grocery-shopping/,  [dostęp:] 31.03.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij