Koronawirus: zarażają także osoby bez symptomów
Katarzyna Szulik

Koronawirus: zarażają także osoby bez symptomów

Nie ustają badania nad koronawirusem i naturą jego rozprzestrzeniania się. Naukowcy z międzynarodowego zespołu dostarczyli kolejnego argumentu za tym, by zostać w domu i nie narażać się na kontakt z żadnymi postronnymi osobami, nawet przekonanymi o świetnym stanie ich zdrowia. Badacze twierdzą, że ponad 10 proc. chorych zaraziło się od osób, które nie wykazują żadnych symptomów zarażenia wirusem Covid-19. 

SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się błyskawicznie

Szybkość postępowania epidemii zależy przede wszystkim od tego, ile osób zostanie zakażonych oraz ile czasu zajmuje rozprzestrzenianie się infekcji między kolejnymi osobami, które weszły ze sobą w kontakt. Jak pokazały badania zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Hong Kongu i Chin, w przypadku COVID-19 okres ten jest bardzo krótki, co oznacza, że liczba zakażeń będzie rosnąć szybko, a jego zatrzymanie będzie trudne. 

Wspomniany zespół dokonał kalkulacji, na podstawie których udało się określić „interwał seryjny” koronawirusa, który wynika z tego, ile czasu mija od chwili zakażenia do pojawienia się symptomów u osób z dwóch kategorii: tych, które zarażają innych oraz zakażonych. Okazało się, że w Chinach ten okres wynosił 4 dni, a w przypadku znacznie bardziej śmiertelnego wirusa Ebola, interwał seryjny wynosił nawet kilka tygodni. 

Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy szybkość rozprzestrzeniania się koronawirusa dorównuje zwykłej grypie, a co za tym idzie, by zahamować epidemię konieczne są zdecydowane i bardzo szybkie działania. 

Kwarantanna jest ważna

Badanie, które pozwoliło dojść do tych wniosków polegało na analizie zakażeń 450 osób z 93 chińskich miast. Na jego podstawie stwierdzono, że osoby niewykazujące symptomów również przenoszą wirusa na innych, w proporcji mniej więcej 1 na 10 osób, u których wykryto koronawirusa. 

Wiemy więc, że w przypadku Covid-19 mamy do czynienia z tak zwaną transmisją asymptomatyczną, co potwierdza konieczność wprowadzania takich środków ostrożności, jak zamykanie szkół i uczelni, praca zdalna i wprowadzanie kwarantanny na masową skalę.

Polecane dla Ciebie

Koronawirus – to dopiero początek epidemii

Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego szczytu zachorowań można oczekiwać za 2–3 tygodnie, co można wywnioskować, analizując przebieg epidemii w innych krajach. W związku z tym kluczowe jest zapewnienie miejsc w szpitalach oraz zabezpieczenie sprzętu, zwłaszcza respiratorów. Z myślą o tym, kolejnych 17 szpitali wieloprofilowych zostało przekształconych w placówki zakaźne, co da dodatkowe 10 tys. łóżek, zwiększając liczbę dostępnych respiratorów do 700. Zdaniem ministra Szumowskiego potrzebujemy jeszcze 300, by mówić o pełnym zabezpieczeniu placówek ochrony zdrowia na czas epidemii. 

  1. Z. Du, X. Xu, L. Wang i in., Serial interval of COVID-19 from publicly reported confirmed cases. Emerging infectious diseases, DOI: 10.3201/eid2606.200357, [dostęp:] 17.03.2020 r.
  2. The University of Texas at Austin, Coronavirus spreads quickly and sometimes before people have symptoms, study finds, "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/03/200316143313.htm, [dostęp:] 17.03.2020 r.
  3. pwx, TVN24, PAP/Rynek Zdrowia, Szumowski: dla chorych z koronawirusem mamy 700 respiratorów, potrzebujemy jeszcze 300, "rynekzdrowia.pl" [online], http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Szumowski-dla-chorych-z-koronawirusem-mamy-700-respiratorow-potrzebujemy-jeszcze-300,204294,14,2.html, [dostęp:] 17.03.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij