Wzrost może mieć związek z występowaniem demencji
Katarzyna Szulik

Wzrost może mieć związek z występowaniem demencji

Demencja oraz jej skrajny przejaw, czyli choroba Alzheimera, to pogorszenie zdolności kognitywnych, z których ryzykiem musi liczyć się większość osób w podeszłym wieku. Nasilenie objawów, obejmujących między innymi kłopoty z pamięcią, rozumieniem otaczającej rzeczywistości czy pojęć abstrakcyjnych, można opóźnić lub zminimalizować, jeśli problem zostanie dostrzeżony w porę. To, czy dana osoba doświadczy demencji zależy od wielu czynników, a jak dowodzą najnowsze badania, jednym z nich jest… wzrost.

Wysocy rzadziej chorują na demencję

U osób wysokich zaobserwowano mniejszą skłonność do pogarszania się zdolności kognitywnych z wiekiem. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze, którzy postanowili przeprowadzić badanie na bazie wcześniej sformułowanych hipotez mówiących o związku między zdrowiem mózgu a wzrostem. Celem ich analizy stali się mężczyźni, więc konkluzje uzyskane w jej toku można odnosić przede wszystkim do przedstawicieli tej płci.

Naukowcy poddali analizie dane o zdrowiu pochodzące od niemal 670 tys. mężczyzn urodzonych między 1939 a 1959 r., wśród których znaleźli się również bracia, w tym bliźniacy. Warunkiem kwalifikacji do badania była możliwość regularnego śledzenia stanu ich zdrowia do 2016 r., co pozwoliło stwierdzić, że objawy demencji ujawniły się u niemal 11 tys. przedstawicieli wspomnianej grupy. Jak się okazało, demencja znacznie rzadziej pojawiała się u tych, których wzrost plasował się powyżej przeciętnej ustalonej dla tej płci. Analogicznie przypadki demencji były częstsze u mężczyzn uznawanych za niskich.

Wzrost ważniejszy niż geny?

W grupie mężczyzn urodzonych w 1939 r. średni wzrost ustalono na poziomie 1,75 m, natomiast każde przekroczenie tej granicy o kolejnych 6 centymetrów zmniejsza ryzyko zapadnięcia na demencję o 10 proc. Tej relacji nie zmieniło uwzględnienie w wynikach takich czynników, jak poziom wykształcenia czy inteligencji, które także mają znaczenie w kontekście prawdopodobieństwa wystąpienia demencji i choroby Alzheimera

Co ciekawe, gdy porównano wyniki dotyczące bliźniąt, różnica wzrostu także miała znaczenie w kontekście ryzyka wystąpienia demencji. Oznacza to, że nawet zgodność genetyczna (również w przypadku bliźniąt jednojajowych) nie oznacza, że u obu braci ryzyko demencji jest identyczne, gdy ich wzrost się różni.

Polecane dla Ciebie

Istotne czynniki środowiskowe

Co może być przyczyną tej zaskakującej relacji? Zdaniem lekarzy niski wzrost nie wynika wyłącznie z podłoża genetycznego, ale może mieć również związek z pewnymi czynnikami środowiskowymi, które mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem demencji. Wzrost poniżej przeciętnej można wiązać na przykład z ubóstwem czy niedożywieniem, ale też z przebytymi chorobami czy trudną przeszłością rodziców, związaną np. z alkoholizmem.

Wszystko to może zaburzyć rozwój dziecka i rzutować na jego przyszły stan zdrowia, włącznie z ryzykiem demencji, co może tłumaczyć większą podatność na problemy kognitywne wśród mężczyzn niewielkiego wzrostu. Te tezy muszą jednak zostać zweryfikowane w toku dalszych badań, również tych, dotyczących kobiet oraz ewentualnej relacji ich wzrostu z ryzykiem demencji. 

Leki zwiększające ryzyko demencji

Wśród czynników sprzyjających pojawieniu się demencji w podeszłym wieku znajduje się także przyjmowanie leków konkretnego typu – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Nottingham. Mowa o lekach antycholinergicznych, które pomagają usunąć napięcie mięśniowe i są stosowane między innymi przy schorzeniach pęcherza moczowego, układu trawiennego, depresji oraz przy niektórych objawach choroby Parkinsona. Jak dowiedziono, przyjmowanie leków tego rodzaju przez okres co najmniej 3 lat i w najsilniejszej postaci może zwiększać ryzyko wystąpienia demencji o połowę.

  1. T. S. Høj Jørgensen, G. T. Okholm, K. Christensen i in., Body height in young adult men and risk of dementia later in adult life, elifesciences.org [online], https://elifesciences.org/articles/51168, [dostęp:] 18.02.2020 r.
  2. M. Cohut, Taller men might have a lower risk of dementia, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/taller-men-might-have-a-lower-risk-of-dementia, [dostęp:] 18.02.2020 r.
  3. C. A. C. Coupland, T. Hill, T. Dening, Anticholinergic drug exposure and the risk of dementia: a nested case-control study, JAMA Internal Medicine 2019, https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2736353, [dostęp:] 18.02.2020 r.
  4. M. Cohut, These common drugs may increase dementia risk, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/325553, [dostęp:] 18.02.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij