
Wzrost może mieć związek z występowaniem demencji
Wysocy rzadziej chorują na demencję
Naukowcy poddali analizie dane o zdrowiu pochodzące od niemal 670 tys. mężczyzn urodzonych między 1939 a 1959 r., wśród których znaleźli się również bracia, w tym bliźniacy. Warunkiem kwalifikacji do badania była możliwość regularnego śledzenia stanu ich zdrowia do 2016 r., co pozwoliło stwierdzić, że objawy demencji ujawniły się u niemal 11 tys. przedstawicieli wspomnianej grupy. Jak się okazało, demencja znacznie rzadziej pojawiała się u tych, których wzrost plasował się powyżej przeciętnej ustalonej dla tej płci. Analogicznie przypadki demencji były częstsze u mężczyzn uznawanych za niskich.
Wzrost ważniejszy niż geny?
W grupie mężczyzn urodzonych w 1939 r. średni wzrost ustalono na poziomie 1,75 m, natomiast każde przekroczenie tej granicy o kolejnych 6 centymetrów zmniejsza ryzyko zapadnięcia na demencję o 10 proc. Tej relacji nie zmieniło uwzględnienie w wynikach takich czynników, jak poziom wykształcenia czy inteligencji, które także mają znaczenie w kontekście prawdopodobieństwa wystąpienia demencji i choroby Alzheimera.
Co ciekawe, gdy porównano wyniki dotyczące bliźniąt, różnica wzrostu także miała znaczenie w kontekście ryzyka wystąpienia demencji. Oznacza to, że nawet zgodność genetyczna (również w przypadku bliźniąt jednojajowych) nie oznacza, że u obu braci ryzyko demencji jest identyczne, gdy ich wzrost się różni.
Istotne czynniki środowiskowe
Co może być przyczyną tej zaskakującej relacji? Zdaniem lekarzy niski wzrost nie wynika wyłącznie z podłoża genetycznego, ale może mieć również związek z pewnymi czynnikami środowiskowymi, które mogą wiązać się ze zwiększonym ryzykiem demencji. Wzrost poniżej przeciętnej można wiązać na przykład z ubóstwem czy niedożywieniem, ale też z przebytymi chorobami czy trudną przeszłością rodziców, związaną np. z alkoholizmem.
Wszystko to może zaburzyć rozwój dziecka i rzutować na jego przyszły stan zdrowia, włącznie z ryzykiem demencji, co może tłumaczyć większą podatność na problemy kognitywne wśród mężczyzn niewielkiego wzrostu. Te tezy muszą jednak zostać zweryfikowane w toku dalszych badań, również tych, dotyczących kobiet oraz ewentualnej relacji ich wzrostu z ryzykiem demencji.
Leki zwiększające ryzyko demencji
Wśród czynników sprzyjających pojawieniu się demencji w podeszłym wieku znajduje się także przyjmowanie leków konkretnego typu – wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Nottingham. Mowa o lekach antycholinergicznych, które pomagają usunąć napięcie mięśniowe i są stosowane między innymi przy schorzeniach pęcherza moczowego, układu trawiennego, depresji oraz przy niektórych objawach choroby Parkinsona. Jak dowiedziono, przyjmowanie leków tego rodzaju przez okres co najmniej 3 lat i w najsilniejszej postaci może zwiększać ryzyko wystąpienia demencji o połowę.