
Właściwa higiena rąk, zwłaszcza na lotniskach, może zapobiec epidemiom
Największe skupiska zarazków na lotnisku
Do tego z pozoru oczywistego wniosku doprowadziło badanie opublikowanie na łamach dziennika Risk Analysis. Jego autorzy postanowili sprawdzić, czy czynność tak banalna jak mycie rąk jest w stanie zapobiec wynoszeniu drobnoustrojów z lotniska.
Jak pokazało badanie z 2018 r., ich największe skupisko znajduje się w strefie zabaw dla dzieci (aż 67 proc. znajdujących się tam powierzchni zawierało szkodliwe drobnoustroje). Tuż za nimi znalazły się tace do kontroli bagażowej oraz przyciski w terminalach płatniczych – w obu wypadkach zainfekowana została połowa z nich. Na własne zdrowie należy uważać także w punktach kontroli paszportowej, gdzie mikroorganizmy potencjalnie chorobotwórcze znaleziono na 30 proc. powierzchni, z którymi stykają się pasażerowie i obsługa. Najmniej „niebezpieczne” okazały się poręcze schodów, w których wypadku ryzyko kontaktu z drobnoustrojem wyniosło tylko 14 proc.
Mycie rąk na lotnisku kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa
W nowym badaniu naukowcy sprawdzili, w jaki sposób poprawa higieny rąk na 120 międzynarodowych lotniskach wpływa na spowolnienie rozprzestrzeniania się drobnoustrojów.
Ścisłe przestrzeganie zasad higieny ma szczególne znaczenie na lotniskach będących punktami tranzytowymi między różnymi zakątkami świata. To, jak duże lub oblegane jest lotnisko ma znacznie mniejsze znaczenie od tego, jakie typy lotów obsługuje. Szczególne zagrożenie dotyczy portów lotniczych obsługujących loty międzykontynentalne, co pozwala osobom z różnych zakątków świata wejść w kontakt z drobnoustrojami, wobec których ich systemy odpornościowe są bezsilne.
Higiena rąk na lotnisku najczęściej sprowadza się do mycia rąk po skorzystaniu z toalety, ponieważ niewielu z nas dezynfekuje je na bieżąco. Statystyki pokazują jednak, że ręce po wyjściu z toalety myje jedynie 70 proc. z nas, natomiast jedynie połowa spośród tych, którzy to robią, potrafi dezynfekować ręce w sposób właściwy i skuteczny. W efekcie tylko około 40 proc, pasażerów lotnisk przestrzega zasad prawidłowej higieny w sposób uniemożliwiający rozprzestrzenianie się drobnoustrojów.
Powiązane produkty
Jak prawidłowo myć ręce?
By móc mówić o właściwej dezynfekcji dłoni, mycie rąk powinno być długie oraz dokładne i odbywać się przy użyciu prawidłowych środków higienicznych. Do mycia stosujmy ciepłą wodę i dużą ilość środka myjącego, pozwalająca na rozprowadzenie go po całej powierzchni obu dłoni, zarówno po ich wewnętrznej stronie, jak i na grzbiecie. Mycie powinniśmy rozpocząć od zwilżenia rąk ciepłą wodą, po którym powinno nastąpić dokładne rozprowadzenie mydła, najlepiej w płynie i dozowanego bezdotykowo.
Po umyciu dłoni należy unikać ich kontaktu z klamkami oraz innymi powierzchniami w toalecie. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dokładne mycie rąk trwające od 15 do 30 sekund pozwala pozbyć się aż 90 proc. drobnoustrojów, a im dłużej potrwa mycie, tym większa jest szansa na usunięcie ich wszystkich.