
Znieczulenie ogólne przy porodzie znacząco zwiększa ryzyko depresji poporodowej
Znieczulenie ogólne wpływa na ryzyko depresji poporodowej
Naukowcy z Columbia University odkryli, że kobiety, które urodziły przez cięcie cesarskie w znieczuleniu ogólnym muszą liczyć się z o ponad połowę większym ryzykiem wystąpienia zaawansowanej depresji poporodowej (z towarzyszącymi myślami samobójczymi oraz koniecznością hospitalizacji) niż kobiety, które rodziły bez narkozy.
Naukowcy z USA jako pierwsi zbadali, w jaki sposób zastosowanie znieczulenia przy cięciu cesarskim wpływa na psychikę kobiet, porównując skutki znieczulenia ogólnego oraz miejscowego. To zagadnienie jest bardzo istotne z punktu widzenia statystyk, zgodnie z którymi tylko w Stanach Zjednoczonych liczba rozpoznań depresji poporodowej w ciągu ostatnich 15 lat wzrosła kilkakrotnie i obecnie występuje ona u jednej na siedem kobiet, które niedawno urodziły dziecko.
Brak kontaktu z dzieckiem prowadzi do ciężkiej depresji
Badania nad tym zjawiskiem skłoniły naukowców do poszukiwania jego przyczyn w sposobie porodu.
Wspomniane wnioski zostały sformułowane na bazie informacji pochodzących od ponad 420 tys. kobiet, które w 2006 i 2013 r. urodziły przez cięcie cesarskie, a 8 proc. z nich rodziło w znieczuleniu ogólnym. Zaawansowana depresja poporodowa została zdiagnozowana u 3 proc. kobiet, spośród których dwie trzecie musiały poddać się hospitalizacji z tego tytułu. Badanie wykazało, że sytuacja ta w zdecydowanej większości dotyczy kobiet, które urodziły przez cięcie cesarskie w znieczuleniu ogólnym – mowa o 54 proc. wzroście ryzyka w porównaniu z tymi, które poddały się wyłącznie znieczuleniu miejscowemu.
Polecane dla Ciebie
Ważna pomoc psychologiczna
Wyniki badania pokazują, że znieczulenie ogólne przy porodzie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się myśli samobójczych lub prób samookaleczania o ponad 90 proc. Powinno ono być stosowane podczas porodu jedynie w ostateczności i nagłych wypadkach, ponieważ jego wpływ na matkę jest jednoznacznie negatywny w kontekście psychicznym, natomiast konsekwencje fizyczne nadal nie są w pełni przebadane. Kobietom, które muszą poddać się tej procedurze medycznej, lekarze powinni również proponować pomoc psychologiczną.