Znieczulenie ogólne przy porodzie znacząco zwiększa ryzyko depresji poporodowej
Katarzyna Szulik

Znieczulenie ogólne przy porodzie znacząco zwiększa ryzyko depresji poporodowej

Depresja poporodowa jest zjawiskiem rozpoznawanym coraz częściej, dzięki czemu dotknięte nią kobiety mogą otrzymać pomoc znacznie szybciej i bez obaw o społeczny ostracyzm. Nie należy mylić depresji poporodowej z okresem chwilowo obniżonego nastroju, czyli z tzw. baby blues’em, który następuje tuż po porodzie. Depresja zdiagnozowana przez lekarza wymaga leczenia, a ryzyko jej wystąpienia zależy także od typu porodu.

Znieczulenie ogólne wpływa na ryzyko depresji poporodowej

Naukowcy z Columbia University odkryli, że kobiety, które urodziły przez cięcie cesarskie w znieczuleniu ogólnym muszą liczyć się z o ponad połowę większym ryzykiem wystąpienia zaawansowanej depresji poporodowej (z towarzyszącymi myślami samobójczymi oraz koniecznością hospitalizacji) niż kobiety, które rodziły bez narkozy. 

Naukowcy z USA jako pierwsi zbadali, w jaki sposób zastosowanie znieczulenia przy cięciu cesarskim wpływa na psychikę kobiet, porównując skutki znieczulenia ogólnego oraz miejscowego. To zagadnienie jest bardzo istotne z punktu widzenia statystyk, zgodnie z którymi tylko w Stanach Zjednoczonych liczba rozpoznań depresji poporodowej w ciągu ostatnich 15 lat wzrosła kilkakrotnie i obecnie występuje ona u jednej na siedem kobiet, które niedawno urodziły dziecko. 

Brak kontaktu z dzieckiem prowadzi do ciężkiej depresji 

Badania nad tym zjawiskiem skłoniły naukowców do poszukiwania jego przyczyn w sposobie porodu.

W przypadku porodu w pełnym znieczuleniu kontakt „skóra do skóry” między matką a dzieckiem, jak również możliwość naturalnego karmienia, zostają odroczone, co może utrudniać wytworzenie więzi między matką a noworodkiem. Kobiety w tej sytuacji gorzej znoszą zarówno skutki porodu, jak i anestezji, nie tylko w wymiarze fizycznym, ale też psychicznym. 

Wspomniane wnioski zostały sformułowane na bazie informacji pochodzących od ponad 420 tys. kobiet, które w 2006 i 2013 r. urodziły przez cięcie cesarskie, a 8 proc. z nich rodziło w znieczuleniu ogólnym. Zaawansowana depresja poporodowa została zdiagnozowana u 3 proc. kobiet, spośród których dwie trzecie musiały poddać się hospitalizacji z tego tytułu. Badanie wykazało, że sytuacja ta w zdecydowanej większości dotyczy kobiet, które urodziły przez cięcie cesarskie w znieczuleniu ogólnym – mowa o 54 proc. wzroście ryzyka w porównaniu z tymi, które poddały się wyłącznie znieczuleniu miejscowemu. 

Polecane dla Ciebie

Ważna pomoc psychologiczna

Wyniki badania pokazują, że znieczulenie ogólne przy porodzie zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się myśli samobójczych lub prób samookaleczania o ponad 90 proc. Powinno ono być stosowane podczas porodu jedynie w ostateczności i nagłych wypadkach, ponieważ jego wpływ na matkę jest jednoznacznie negatywny w kontekście psychicznym, natomiast konsekwencje fizyczne nadal nie są w pełni przebadane. Kobietom, które muszą poddać się tej procedurze medycznej, lekarze powinni również proponować pomoc psychologiczną. 

  1. J. Guglielminotti, G. Li, Exposure to general anesthesia for cesarean delivery and odds of severe postpartum depression requiring hospitalization, “Anesthesia & Analgesia” 2020, doi: 10.1213/ANE.0000000000004663, [dostęp:] 07.02.2020.
  2. Columbia Mailman School of Public Health, General anesthesia in cesarean deliveries increases odds of postpartum depression by 54 %, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-02/cums-gai020320.php, [dostęp:] 07.02.2020.
  3. Royal College of Psychiatrists, Depresja poporodowa – Postnatal Depression, "rcpsych.ac.uk" [online], https://www.rcpsych.ac.uk/mental-health/translations/polish/depresja-poporodowa-postnatal-depression, [dostęp:] 07.02.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij