Dieta roślinna zmniejsza ryzyko zakażeń układu moczowego
Katarzyna Szulik

Dieta roślinna zmniejsza ryzyko zakażeń układu moczowego

Zakażenia układu moczowego znajdują się wśród jednych z najczęściej występujących i nawracających dolegliwości. Zgodnie z szacunkami, każdego roku doświadcza ich około 150 mln osób na całym świecie. Ponieważ przypadłości tego rodzaju zazwyczaj wywołuje bakteria Escherichia coli, najczęściej spotykana w mięsie, naukowcy z Dalin Tzu Chi Hospital na Tajwanie wysnuli tezę, że wegetarianie powinni rzadziej doświadczać infekcji tego rodzaju, a ich najnowsze badanie miało na celu jej weryfikację. 

Badanie analizujące ewentualny związek diety roślinnej z rzadszym występowaniem infekcji układu moczowego zostało przeprowadzone po raz pierwszy. Do udziału zaangażowano niemal 10 tys. buddystów (wśród których odsetek wegetarian jest stosunkowo duży), a obserwacja stanu ich zdrowia odbywała się między 2005 a 2014 rokiem.

Na początku okresu badawczego u żadnego z uczestników nie stwierdzono infekcji układu moczowego, jednak po jego upływie wspomniane zakażenie zdiagnozowano u 661 osób. W czasie badania uczestnicy musieli między innymi wypełniać kwestionariusze żywieniowe, które pozwoliły oddzielić wegetarian od osób jedzących mięso. Udzielone przez nich odpowiedzi zostały skorelowane między innymi z ich wiekiem, płcią, poziomem wykształcenia, skalą konsumpcji alkoholu oraz papierosów, a także szeregiem schorzeń, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji układu moczowego.

Spadek ryzyka zakażenia o kilkanaście procent

Jak się okazało, dieta wegetariańska obniża ryzyko wystąpienia zakażenia o 16 procent. 3040 osób z grupy badawczej było wegetarianami, a infekcja rozwinęła się u 217 spośród nich. Z kolei w grupie jedzących mięso, liczącej 6684 osoby, zachorowały 444 osoby. Badanie pokazało również, że na schorzenie rzadziej zapadały wegetarianki, osoby niepalące oraz te, które przechodziły nieskomplikowane zakażenia dróg moczowych. Tendencja jest widoczna, jednak jej dokładne przyczyny muszą zostać określone w badaniu, które skupi się na patogenach zawartych w moczu. 

Roślinne składniki chronią przed bakteriami

Badanie naukowców z Tajwanu było typowo obserwacyjne, więc na jego podstawie nie można określić relacji przyczynowo-skutkowej między dietą roślinną a występowaniem infekcji. Mimo to jego autorzy mają pewne podejrzenia co do ewentualnych przyczyn takiego stanu rzeczy. W ich opinii rozwiązanie może tkwić w błonniku, który – zgodnie z badaniami – występuje częściej właśnie w diecie wegetariańskiej. Gdy jest on rozkładany w jelitach, dochodzi do produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych obniżających pH jelita, co sprzyja jego zdrowiu.

Dodatkowo rośliny zawierają fitochemikalia, czyli specyficzne dla tej grupy organizmów składniki o działaniu antybakteryjnym, przeciwnowotworowym, przeciwzapalnym i zapobiegającym utlenianiu, co także może decydować o mniejszej częstotliwości występowania zapaleń układu moczowego u wegetarian i wegan. 

Polecane dla Ciebie

Jak rozpoznać zakażenie układu moczowego?

Zakażenia układu moczowego mają tło bakteryjne, dlatego wszelkie działania mające na celu eliminację lub zapobieganie powstawania szkodliwych bakterii w jelitach sprzyja profilaktyce infekcji.

Grupą najbardziej narażoną na ich powstawanie są kobiety – w ich wypadku ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych jest o ponad połowę wyższe niż u mężczyzn. 

Infekcję można rozpoznać po charakterystycznych objawach, takich jak silne i częste parcie na pęcherz bez możliwości wypróżnienia go oraz uczucie pieczenia i bólu podczas oddawania moczu. Dodatkowo może zmienić się zapach lub przejrzystość moczu, a bólowi mogą towarzyszyć wymioty, nudności, bóle mięśni czy brzucha. Zakażenia są dotkliwe, jednak właściwe leczenie pozwala zażegnać je w ciągu 2-3 dni. 

Grupa podwyższonego ryzyka

W grupie szczególnego ryzyka wystąpienia zakażenia dróg moczowych znajdują się kobiety w ciąży, w okresie menopauzy oraz stosujące antykoncepcję, jak również osoby z cukrzycą. Występowaniu infekcji sprzyja także niedostateczna higiena osobista, posiadanie kamieni nerkowych, stosowanie tamponów, nadużywanie antybiotyków oraz brak ruchu – rozumiany jako niemożność poruszania się przez dłuższy czas, na przykład w wyniku hospitalizacji. 

 1. Yen-Chang Chen, Chia-Chen Chang, Tina H. T. Chiu, Ming-Nan Lin, Chin-Lon Lin, The risk of urinary tract infection in vegetarians and non-vegetarians: a prospective study, Scientific Reports 10, 906 (2020), DOI: https://doi.org/10.1038/s41598-020-58006-6.
 2. A. Sandoiu, Vegetarian diet may prevent UTIs, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/vegetarian-plant-based-diet-urinary-tract-infection-uti, [dostęp:] 06.02.2020.
 3. J. McIntosh, What to know about urinary tract infections, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/189953.php, [dostęp:] 06.02.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • Dlaczego profilaktyczne picie płynu Lugola jest niebezpieczne dla zdrowia?

  W ostatnich dniach bardzo wzrosło zainteresowanie płynem Lugola. Niektórzy próbują stosować go profilaktycznie, a nie na skutek wyraźnych wskazań zdrowotnych. Wprawdzie płyn Lugola wykazuje działanie antyseptyczne, a znajdujący się w nim jod wpływa korzystnie na pracę tarczycy, tak zażywanie go na „ własną rękę" może mieć bardzo negatywne, a wręcz tragiczne w skutkach konsekwencje. Dlaczego nie powinniśmy stosować płynu Lugola bez wyraźnych wskazań lekarskich i czym jest trądzik jodowy? 

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

 • Jak działa mentol? W jakich produktach można go znaleźć?

  Mentol, który kojarzymy ze świeżym zapachem i odświeżającym smakiem, wykazuje wiele właściwości leczniczych. Z tego względu znajdziemy go nie tylko w kosmetykach czy popularnych produktach spożywczych, ale także i farmaceutykach. Jakie zatem dokładnie działanie wykazuje mentol? Czy może być szkodliwy? Kto powinien ograniczyć jego stosowanie?

 • Co stosować na oparzenia?

  Niewielkie i stosunkowo niegroźne oparzenia objawiają się zaczerwienioną skórą, bólem, obrzękiem lub pęcherzami. Możemy je samodzielnie wyleczyć przy zastosowaniu odpowiednich środków. Jakie zatem preparaty na oparzenia warto mieć w domowej apteczce? Podpowiadamy.

 • Jodek potasu – działanie, dawkowanie, profilaktyka. Kiedy i dlaczego należy go użyć?

  Określoną dla danej grupy wiekowej ilość jodku potasu należy przyjąć w jednorazowej dawce dobowej, która umożliwi wysycenie tarczycy i jej ochronę przed radioaktywnym jodem.  Przyjęcie odpowiedniej ilości jodku potasu chroni przed narażeniem popromiennym przez maksymalnie 24 godziny od przyjęcia dawki wysycającej. Czy profilaktyczne zażywanie jodku potasu jest wskazane i bezpieczne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij