Dieta roślinna zmniejsza ryzyko zakażeń układu moczowego
Katarzyna Szulik

Dieta roślinna zmniejsza ryzyko zakażeń układu moczowego

Zakażenia układu moczowego znajdują się wśród jednych z najczęściej występujących i nawracających dolegliwości. Zgodnie z szacunkami, każdego roku doświadcza ich około 150 mln osób na całym świecie. Ponieważ przypadłości tego rodzaju zazwyczaj wywołuje bakteria Escherichia coli, najczęściej spotykana w mięsie, naukowcy z Dalin Tzu Chi Hospital na Tajwanie wysnuli tezę, że wegetarianie powinni rzadziej doświadczać infekcji tego rodzaju, a ich najnowsze badanie miało na celu jej weryfikację. 

Badanie analizujące ewentualny związek diety roślinnej z rzadszym występowaniem infekcji układu moczowego zostało przeprowadzone po raz pierwszy. Do udziału zaangażowano niemal 10 tys. buddystów (wśród których odsetek wegetarian jest stosunkowo duży), a obserwacja stanu ich zdrowia odbywała się między 2005 a 2014 rokiem.

Na początku okresu badawczego u żadnego z uczestników nie stwierdzono infekcji układu moczowego, jednak po jego upływie wspomniane zakażenie zdiagnozowano u 661 osób. W czasie badania uczestnicy musieli między innymi wypełniać kwestionariusze żywieniowe, które pozwoliły oddzielić wegetarian od osób jedzących mięso. Udzielone przez nich odpowiedzi zostały skorelowane między innymi z ich wiekiem, płcią, poziomem wykształcenia, skalą konsumpcji alkoholu oraz papierosów, a także szeregiem schorzeń, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji układu moczowego.

Spadek ryzyka zakażenia o kilkanaście procent

Jak się okazało, dieta wegetariańska obniża ryzyko wystąpienia zakażenia o 16 procent. 3040 osób z grupy badawczej było wegetarianami, a infekcja rozwinęła się u 217 spośród nich. Z kolei w grupie jedzących mięso, liczącej 6684 osoby, zachorowały 444 osoby. Badanie pokazało również, że na schorzenie rzadziej zapadały wegetarianki, osoby niepalące oraz te, które przechodziły nieskomplikowane zakażenia dróg moczowych. Tendencja jest widoczna, jednak jej dokładne przyczyny muszą zostać określone w badaniu, które skupi się na patogenach zawartych w moczu. 

Roślinne składniki chronią przed bakteriami

Badanie naukowców z Tajwanu było typowo obserwacyjne, więc na jego podstawie nie można określić relacji przyczynowo-skutkowej między dietą roślinną a występowaniem infekcji. Mimo to jego autorzy mają pewne podejrzenia co do ewentualnych przyczyn takiego stanu rzeczy. W ich opinii rozwiązanie może tkwić w błonniku, który – zgodnie z badaniami – występuje częściej właśnie w diecie wegetariańskiej. Gdy jest on rozkładany w jelitach, dochodzi do produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych obniżających pH jelita, co sprzyja jego zdrowiu.

Dodatkowo rośliny zawierają fitochemikalia, czyli specyficzne dla tej grupy organizmów składniki o działaniu antybakteryjnym, przeciwnowotworowym, przeciwzapalnym i zapobiegającym utlenianiu, co także może decydować o mniejszej częstotliwości występowania zapaleń układu moczowego u wegetarian i wegan. 

Polecane dla Ciebie

Jak rozpoznać zakażenie układu moczowego?

Zakażenia układu moczowego mają tło bakteryjne, dlatego wszelkie działania mające na celu eliminację lub zapobieganie powstawania szkodliwych bakterii w jelitach sprzyja profilaktyce infekcji.

Grupą najbardziej narażoną na ich powstawanie są kobiety – w ich wypadku ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych jest o ponad połowę wyższe niż u mężczyzn. 

Infekcję można rozpoznać po charakterystycznych objawach, takich jak silne i częste parcie na pęcherz bez możliwości wypróżnienia go oraz uczucie pieczenia i bólu podczas oddawania moczu. Dodatkowo może zmienić się zapach lub przejrzystość moczu, a bólowi mogą towarzyszyć wymioty, nudności, bóle mięśni czy brzucha. Zakażenia są dotkliwe, jednak właściwe leczenie pozwala zażegnać je w ciągu 2-3 dni. 

Grupa podwyższonego ryzyka

W grupie szczególnego ryzyka wystąpienia zakażenia dróg moczowych znajdują się kobiety w ciąży, w okresie menopauzy oraz stosujące antykoncepcję, jak również osoby z cukrzycą. Występowaniu infekcji sprzyja także niedostateczna higiena osobista, posiadanie kamieni nerkowych, stosowanie tamponów, nadużywanie antybiotyków oraz brak ruchu – rozumiany jako niemożność poruszania się przez dłuższy czas, na przykład w wyniku hospitalizacji. 

  1. Yen-Chang Chen, Chia-Chen Chang, Tina H. T. Chiu, Ming-Nan Lin, Chin-Lon Lin, The risk of urinary tract infection in vegetarians and non-vegetarians: a prospective study, Scientific Reports 10, 906 (2020), DOI: https://doi.org/10.1038/s41598-020-58006-6.
  2. A. Sandoiu, Vegetarian diet may prevent UTIs, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/vegetarian-plant-based-diet-urinary-tract-infection-uti, [dostęp:] 06.02.2020.
  3. J. McIntosh, What to know about urinary tract infections, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/189953.php, [dostęp:] 06.02.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij