Dieta roślinna zmniejsza ryzyko zakażeń układu moczowego
Katarzyna Szulik

Dieta roślinna zmniejsza ryzyko zakażeń układu moczowego

Zakażenia układu moczowego znajdują się wśród jednych z najczęściej występujących i nawracających dolegliwości. Zgodnie z szacunkami, każdego roku doświadcza ich około 150 mln osób na całym świecie. Ponieważ przypadłości tego rodzaju zazwyczaj wywołuje bakteria Escherichia coli, najczęściej spotykana w mięsie, naukowcy z Dalin Tzu Chi Hospital na Tajwanie wysnuli tezę, że wegetarianie powinni rzadziej doświadczać infekcji tego rodzaju, a ich najnowsze badanie miało na celu jej weryfikację. 

Badanie analizujące ewentualny związek diety roślinnej z rzadszym występowaniem infekcji układu moczowego zostało przeprowadzone po raz pierwszy. Do udziału zaangażowano niemal 10 tys. buddystów (wśród których odsetek wegetarian jest stosunkowo duży), a obserwacja stanu ich zdrowia odbywała się między 2005 a 2014 rokiem.

Na początku okresu badawczego u żadnego z uczestników nie stwierdzono infekcji układu moczowego, jednak po jego upływie wspomniane zakażenie zdiagnozowano u 661 osób. W czasie badania uczestnicy musieli między innymi wypełniać kwestionariusze żywieniowe, które pozwoliły oddzielić wegetarian od osób jedzących mięso. Udzielone przez nich odpowiedzi zostały skorelowane między innymi z ich wiekiem, płcią, poziomem wykształcenia, skalą konsumpcji alkoholu oraz papierosów, a także szeregiem schorzeń, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji układu moczowego.

Spadek ryzyka zakażenia o kilkanaście procent

Jak się okazało, dieta wegetariańska obniża ryzyko wystąpienia zakażenia o 16 procent. 3040 osób z grupy badawczej było wegetarianami, a infekcja rozwinęła się u 217 spośród nich. Z kolei w grupie jedzących mięso, liczącej 6684 osoby, zachorowały 444 osoby. Badanie pokazało również, że na schorzenie rzadziej zapadały wegetarianki, osoby niepalące oraz te, które przechodziły nieskomplikowane zakażenia dróg moczowych. Tendencja jest widoczna, jednak jej dokładne przyczyny muszą zostać określone w badaniu, które skupi się na patogenach zawartych w moczu. 

Roślinne składniki chronią przed bakteriami

Badanie naukowców z Tajwanu było typowo obserwacyjne, więc na jego podstawie nie można określić relacji przyczynowo-skutkowej między dietą roślinną a występowaniem infekcji. Mimo to jego autorzy mają pewne podejrzenia co do ewentualnych przyczyn takiego stanu rzeczy. W ich opinii rozwiązanie może tkwić w błonniku, który – zgodnie z badaniami – występuje częściej właśnie w diecie wegetariańskiej. Gdy jest on rozkładany w jelitach, dochodzi do produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych obniżających pH jelita, co sprzyja jego zdrowiu.

Dodatkowo rośliny zawierają fitochemikalia, czyli specyficzne dla tej grupy organizmów składniki o działaniu antybakteryjnym, przeciwnowotworowym, przeciwzapalnym i zapobiegającym utlenianiu, co także może decydować o mniejszej częstotliwości występowania zapaleń układu moczowego u wegetarian i wegan. 

Jak rozpoznać zakażenie układu moczowego?

Zakażenia układu moczowego mają tło bakteryjne, dlatego wszelkie działania mające na celu eliminację lub zapobieganie powstawania szkodliwych bakterii w jelitach sprzyja profilaktyce infekcji.

Grupą najbardziej narażoną na ich powstawanie są kobiety – w ich wypadku ryzyko wystąpienia infekcji dróg moczowych jest o ponad połowę wyższe niż u mężczyzn. 

Infekcję można rozpoznać po charakterystycznych objawach, takich jak silne i częste parcie na pęcherz bez możliwości wypróżnienia go oraz uczucie pieczenia i bólu podczas oddawania moczu. Dodatkowo może zmienić się zapach lub przejrzystość moczu, a bólowi mogą towarzyszyć wymioty, nudności, bóle mięśni czy brzucha. Zakażenia są dotkliwe, jednak właściwe leczenie pozwala zażegnać je w ciągu 2-3 dni. 

Grupa podwyższonego ryzyka

W grupie szczególnego ryzyka wystąpienia zakażenia dróg moczowych znajdują się kobiety w ciąży, w okresie menopauzy oraz stosujące antykoncepcję, jak również osoby z cukrzycą. Występowaniu infekcji sprzyja także niedostateczna higiena osobista, posiadanie kamieni nerkowych, stosowanie tamponów, nadużywanie antybiotyków oraz brak ruchu – rozumiany jako niemożność poruszania się przez dłuższy czas, na przykład w wyniku hospitalizacji. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Guzki śpiewacze (krzykaczy) – czym są guzki na strunach głosowych?

  Guzki na strunach głosowych to przypadłość, która dotyka osób pracujących głosem: nauczycieli, trenerów czy śpiewaków. Mogą też pojawić się u dzieci. Guzki krzykaczy (głosowe, śpiewacze) objawiają się zmianą głosu, chrypką oraz bólem gardła lub szyi. Na czym polega leczenie guzków na strunach głosowych? W jaki sposób można zapobiegać ich powstawaniu?

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Warianty SARS-CoV-2 – które z nich są największym zagrożeniem?

  Istnieje wiele zidentyfikowanych podtypów koronawirusa SARS-CoV-2. Które warianty stanowią największe potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Czym są tzw. warianty zainteresowania (VOI) i warianty budzące obawy (VOC)?

 • Zwyrodnienie stawów – przyczyny, objawy, leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

  Zwyrodnienie stawów (inaczej osteoartroza lub artoza) to powszechnie występujące schorzenie układu ruchu, w przebiegu którego dochodzi do uszkodzenia tkanek budujących staw. Konsekwencją choroby zwyrodnieniowej stawów jest przedwczesne starzenie się struktur stawowych prowadzące do niepełnosprawności. Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów? Jak przebiega leczenie?

 • Czym jest atropina? Czy pomaga na nadpotliwość?

  Powszechnie kojarzona z rozszerzaniem źrenic w gabinecie okulistycznym – atropina, to tak naprawdę bardzo silna substancja, która ma wielokierunkowe działanie, które stymuluje pracę całego organizmu, wypływając m.in. na przyspieszenie akcji serca, działając przeciwwymiotnie, hamując wydzielanie potu i łez. Jakie nie są przeciwwskazania do stosowania atropiny i czy pomaga na nadmierne pocenie się? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Efekt placebo – na czym polega? Czy placebo może być skuteczne?

  Efekt placebo występuje, gdy obserwuje się poprawę stanu klinicznego pacjenta, pomimo że osoba ta nie jest poddawana aktywnemu leczeniu. Naukowcy nie rozumieją jeszcze dokładnie, jak i dlaczego ten efekt występuje. Na ten temat powstało kilka teorii. Według najnowszych naukowych doniesień efekt placebo może pomóc skutecznie redukować dolegliwości bólowe, które towarzyszą wielu schorzeniom. Trwają prace, które mają na celu dokładniejsze poznanie mechanizmów wywołujących to zjawisko.

 • Nocebo – co to jest? Dlaczego efekt nocebo jest wyzwaniem dla klinicystów?

  Negatywne nastawienie pacjenta do stosowanej terapii może zaowocować efektem nocebo. Badania naukowe potwierdziły, że może on mieć realny wpływ na wyniki badań oraz proces leczenia pacjenta. Jak może objawiać się efekt nocebo? W jaki sposób można zminimalizować skutki tego zjawiska?

 • Whiplash (uraz biczowy) – przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

  Zderzenie aut lub nagłe hamowanie pojazdu powodują niekontrolowane odgięcie głowy w tył, po którym następuje gwałtowne kompensacyjne zgięcie jej w przód – ruch ten przypomina uderzenie biczem, stąd inna nazwa whiplash – uraz smagnięcia biczem. Może dojść wówczas do naderwania mięśni, naderwania więzadeł, uszkodzenia krążka międzykręgowego, nerwów czy ścięgien. Objawy, które się wówczas pojawiają to silny ból szyi, ograniczenie ruchomości, drętwienie kończyn górnych, ból głowy, barku, pleców.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij