Wygrywamy z rakiem: umieralność z powodu choroby znacząco spadła
Katarzyna Szulik

Wygrywamy z rakiem: umieralność z powodu choroby znacząco spadła

Jeszcze przed dekadą był jak wyrok, jednak obecnie, dzięki poprawie jakości leczenia, do której przyczyniły się m.in. odkrycia w dziedzinie medycyny, nowotwór to często choroba przewlekła o bardzo wysokiej szansie wyleczenia, zwłaszcza gdy został wykryty we wczesnym stadium. Tę tendencję odzwierciedla najnowszy, coroczny raport American Cancer Society, z którego wynika, że współcześnie w wyniku raka umiera o jedną trzecią mniej osób niż w latach 90.

Zgodnie z raportem, najbardziej śmiertelnym z nowotworów obecnie jest rak płuc, odpowiadający za aż jedną czwartą wszystkich śmierci w wyniku choroby. Na szczęście w jego przypadku również widać wyraźną tendencję spadkową – między 2016 a 2017 rokiem umieralność z jego tytułu obniżyła się o 2 proc., co jest największym spadkiem spośród wszystkich nowotworów branych pod uwagę w zestawieniu. Ogółem od początku lat 90. śmiertelność związana z rakiem płuc u mężczyzn spadła o ponad połowę, z kolei u kobiet, licząc od 2000 roku – o 26 proc. Lekarze tłumaczą tę sytuację przede wszystkim zmianami stylu życia. Podczas gdy wśród mężczyzn w ostatnich dekadach nastąpiła znacząca redukcja palaczy, wśród kobiet ich liczba wzrosła, co przekłada się na gorszy wynik. Mimo to płynące z raportu wnioski napawają nadzieją, że dalszy rozwój medycyny będzie w stanie polepszyć sytuację osób z rzadkimi nowotworami.

Rak piersi i prostaty w odwrocie

Raport przyjrzał się również statystykom dotyczącym innym często występującym nowotworom. Zdecydowana poprawa nastąpiła w kwestii leczenia raka piersi – umieralność z jego tytułu od 1989 roku spadła o aż 40 proc. Równocześnie jednak od roku 2004 można zaobserwować niewielki wzrost liczby zachorowań na raka piersi i macicy, co jest łączone z coraz liczniejszymi problemami z zajściem w ciążę i większym udziałem otyłych kobiet w populacji. Wśród „męskich” nowotworów również nastąpiła znacząca poprawa. Od początku lat 90. do chwili obecnej umieralność z tytułu raka prostaty spadła o 53 proc.

Zdecydowanie lepiej radzimy sobie również z leczeniem raka okrężnicy i w tym wypadku znaczący spadek, przekraczający 50 proc., jest widoczny u obu płci na przestrzeni ostatnich kilku dekad.

Większa szansa na zdrowe, długie życie

Jednym z największych sukcesów leczenia przeciwnowotworowego niewątpliwie są sukcesy w terapiach raków związanych z krwią i limfą, takich jak białaczki i chłoniaki. W 1970 roku szansa na pięcioletnie przeżycie w ich wypadku wynosiła tylko 22 proc., podczas gdy dziś jest to 70 proc. Oznacza to, że dzięki nowoczesnemu leczeniu większość pacjentów może liczyć na normalne życie po chorobie.

Od lat 70. statystyki dotyczące pięcioletnich przeżyć po chorobie nowotworowej poprawiły się dla wszystkich znanych nowotworów za wyjątkiem raków związanych z żeńskimi drogami rodnymi – macicą i szyjką macicy, więc to na nich w szczególności powinni skupiać się naukowcy.

Skala pięcioletnich przeżyć dla wszystkich nowotworów zdiagnozowanych od 2009 roku wynosi ponad 60 proc. przy średnim spadku umieralności wynoszącym około 1,5 proc. w każdym roku w ostatniej dekadzie, a od początku lat 90. spadek ten sięgał 29 proc.

Polecane dla Ciebie

Polskie sukcesy w walce z rakiem

Te wyniki w pewnej mierze można przekładać na polskie realia, które także pokazują znaczącą poprawę – zgodnie z danymi zebranymi w Krajowym Rejestrze Nowotworów. To jednak informacje dotyczące nowotworów złośliwych, a więc najcięższych.

W ich przypadku w latach 2003-2004 odsetek pięcioletnich przeżyć, będący miarą skuteczności leczenia choroby, wyniósł 54,5 proc. u kobiet oraz 37,3 proc. u mężczyzn. Gdy mowa o przeżyciach jednorocznych wskaźniki wyglądają znacznie lepiej, u mężczyzn sięgając ponad 57 proc., a u kobiet aż 78 proc. w tym samym okresie. Warto również dodać, że zachorowalność na nowotwory złośliwe u obu płci jest znacząco niższa od europejskiej średniej – niemal o połowę u mężczyzn oraz o jedną trzecią u kobiet.

Ubiegłe lata (ostatnie dane pochodzą z 2010 roku) przyniosły redukcję śmiertelności na nowotwory złośliwe, jednak zasadniczo od 1965 roku umieralność z ich tytułu wzrosła w Polsce ponad dwukrotnie, przy czym aż 75 proc. zgonów dotyczy osób po 60. roku życia. Najbardziej śmiertelnym nowotworem, podobnie jak w USA, pozostaje nowotwór płuc, prowadzący do jednej trzeciej zgonów z tytułu raka u mężczyzn i jednej szóstej u kobiet.

  1. R. L. Siegel, K. D. Miller, A. Jemal, Cancer statistics, 2020, „CA: A Cancer Journal for Clinicians”, DOI: 10.3322/caac.21590
  2. American Cancer Society, Cancer mortality continues steady decline, driven by progress against lung cancer: Drop of 2.2 percent from 2016 to 2017 is largest ever reported, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200108074809.htm, [dostęp:] 24.01.2020.
  3. Krajowy Rejestr Nowotworów, Nowotwory złośliwe ogółem, „onkologia.org.pl” [online], http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2/, [dostęp:] 24.01.2020.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij