Wygrywamy z rakiem: umieralność z powodu choroby znacząco spadła
Katarzyna Szulik

Wygrywamy z rakiem: umieralność z powodu choroby znacząco spadła

Jeszcze przed dekadą był jak wyrok, jednak obecnie, dzięki poprawie jakości leczenia, do której przyczyniły się m.in. odkrycia w dziedzinie medycyny, nowotwór to często choroba przewlekła o bardzo wysokiej szansie wyleczenia, zwłaszcza gdy został wykryty we wczesnym stadium. Tę tendencję odzwierciedla najnowszy, coroczny raport American Cancer Society, z którego wynika, że współcześnie w wyniku raka umiera o jedną trzecią mniej osób niż w latach 90.

Zgodnie z raportem, najbardziej śmiertelnym z nowotworów obecnie jest rak płuc, odpowiadający za aż jedną czwartą wszystkich śmierci w wyniku choroby. Na szczęście w jego przypadku również widać wyraźną tendencję spadkową – między 2016 a 2017 rokiem umieralność z jego tytułu obniżyła się o 2 proc., co jest największym spadkiem spośród wszystkich nowotworów branych pod uwagę w zestawieniu. Ogółem od początku lat 90. śmiertelność związana z rakiem płuc u mężczyzn spadła o ponad połowę, z kolei u kobiet, licząc od 2000 roku – o 26 proc. Lekarze tłumaczą tę sytuację przede wszystkim zmianami stylu życia. Podczas gdy wśród mężczyzn w ostatnich dekadach nastąpiła znacząca redukcja palaczy, wśród kobiet ich liczba wzrosła, co przekłada się na gorszy wynik. Mimo to płynące z raportu wnioski napawają nadzieją, że dalszy rozwój medycyny będzie w stanie polepszyć sytuację osób z rzadkimi nowotworami.

Rak piersi i prostaty w odwrocie

Raport przyjrzał się również statystykom dotyczącym innym często występującym nowotworom. Zdecydowana poprawa nastąpiła w kwestii leczenia raka piersi – umieralność z jego tytułu od 1989 roku spadła o aż 40 proc. Równocześnie jednak od roku 2004 można zaobserwować niewielki wzrost liczby zachorowań na raka piersi i macicy, co jest łączone z coraz liczniejszymi problemami z zajściem w ciążę i większym udziałem otyłych kobiet w populacji. Wśród „męskich” nowotworów również nastąpiła znacząca poprawa. Od początku lat 90. do chwili obecnej umieralność z tytułu raka prostaty spadła o 53 proc.

Zdecydowanie lepiej radzimy sobie również z leczeniem raka okrężnicy i w tym wypadku znaczący spadek, przekraczający 50 proc., jest widoczny u obu płci na przestrzeni ostatnich kilku dekad.

Większa szansa na zdrowe, długie życie

Jednym z największych sukcesów leczenia przeciwnowotworowego niewątpliwie są sukcesy w terapiach raków związanych z krwią i limfą, takich jak białaczki i chłoniaki. W 1970 roku szansa na pięcioletnie przeżycie w ich wypadku wynosiła tylko 22 proc., podczas gdy dziś jest to 70 proc. Oznacza to, że dzięki nowoczesnemu leczeniu większość pacjentów może liczyć na normalne życie po chorobie.

Od lat 70. statystyki dotyczące pięcioletnich przeżyć po chorobie nowotworowej poprawiły się dla wszystkich znanych nowotworów za wyjątkiem raków związanych z żeńskimi drogami rodnymi – macicą i szyjką macicy, więc to na nich w szczególności powinni skupiać się naukowcy.

Skala pięcioletnich przeżyć dla wszystkich nowotworów zdiagnozowanych od 2009 roku wynosi ponad 60 proc. przy średnim spadku umieralności wynoszącym około 1,5 proc. w każdym roku w ostatniej dekadzie, a od początku lat 90. spadek ten sięgał 29 proc.

Powiązane produkty

Polskie sukcesy w walce z rakiem

Te wyniki w pewnej mierze można przekładać na polskie realia, które także pokazują znaczącą poprawę – zgodnie z danymi zebranymi w Krajowym Rejestrze Nowotworów. To jednak informacje dotyczące nowotworów złośliwych, a więc najcięższych.

W ich przypadku w latach 2003-2004 odsetek pięcioletnich przeżyć, będący miarą skuteczności leczenia choroby, wyniósł 54,5 proc. u kobiet oraz 37,3 proc. u mężczyzn. Gdy mowa o przeżyciach jednorocznych wskaźniki wyglądają znacznie lepiej, u mężczyzn sięgając ponad 57 proc., a u kobiet aż 78 proc. w tym samym okresie. Warto również dodać, że zachorowalność na nowotwory złośliwe u obu płci jest znacząco niższa od europejskiej średniej – niemal o połowę u mężczyzn oraz o jedną trzecią u kobiet.

Ubiegłe lata (ostatnie dane pochodzą z 2010 roku) przyniosły redukcję śmiertelności na nowotwory złośliwe, jednak zasadniczo od 1965 roku umieralność z ich tytułu wzrosła w Polsce ponad dwukrotnie, przy czym aż 75 proc. zgonów dotyczy osób po 60. roku życia. Najbardziej śmiertelnym nowotworem, podobnie jak w USA, pozostaje nowotwór płuc, prowadzący do jednej trzeciej zgonów z tytułu raka u mężczyzn i jednej szóstej u kobiet.

  1. R. L. Siegel, K. D. Miller, A. Jemal, Cancer statistics, 2020, „CA: A Cancer Journal for Clinicians”, DOI: 10.3322/caac.21590
  2. American Cancer Society, Cancer mortality continues steady decline, driven by progress against lung cancer: Drop of 2.2 percent from 2016 to 2017 is largest ever reported, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200108074809.htm, [dostęp:] 24.01.2020.
  3. Krajowy Rejestr Nowotworów, Nowotwory złośliwe ogółem, „onkologia.org.pl” [online], http://onkologia.org.pl/nowotwory-zlosliwe-ogolem-2/, [dostęp:] 24.01.2020.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    Kolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij