Depresja matki i AZS u dziecka są powiązane
Katarzyna Szulik

Depresja matki i AZS u dziecka są powiązane

Sposoby życia i odżywiania, a także warunki, w jakich przebywa kobieta w czasie ciąży mają niebagatelny wpływ na zdrowie jej dziecka, nie tylko w przełożeniu bezpośrednim, ale również w formie konsekwencji ujawniających się nawet w jego dorosłym życiu. Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z George Washington University wskazuje na kolejny związek między stanem zdrowia matki i dziecka. Tym razem mowa o jej kondycji psychicznej, której pogorszenie w czasie ciąży może m.in. zwiększyć ryzyko wystąpienia atopowego zapalenia skóry, ale też astmy i zaburzeń snu.

Już od dawna wiadomo, że zaostrzanie się schorzeń dermatologicznych ma podłoże psychiczne, jednak to pierwszy przypadek sugerujący, że kondycja psychiczna matki może mieć wpływ na stan skóry dziecka. Zgodnie z wynikami badania, fakt ten może przekładać się na jej zdrowie nie tylko w wieku dziecięcym, ale również nastoletnim. Już wcześniej stwierdzono, że AZS często towarzyszy depresji oraz stanom lękowym, jednak wyłącznie u osób, które ich doświadczają. W tym wypadku mowa o depresji matki dziecka w okresie tuż po porodzie lub późniejszym.

Nowe zalecenia dla pediatrów?

Wnioski te przyniosła analiza danych pochodzących z szeroko zakrojonego badania rodzin z dziećmi. Jak się okazało, dzieci, których matki przeszły depresję poporodową lub zapadły na nią w późniejszym okresie, są bardziej narażone na wystąpienie atopowego zapalenia skóry i współwystępujących zaburzeń snu. Wnioski z badania sugerują także, że depresja matki może zaostrzać objawy już istniejącego zapalenia oraz stanów mu towarzyszących.

Wyniki badań powinny uczulić pediatrów, by zwracali szczególną uwagę na stan skóry dzieci, których matki mogą zmagać się z depresją. W ich przypadku zalecane są badania w kierunku atopowego zapalenia skóry i jak najszybsze podjęcie leczenia, by zapobiec zaostrzeniu objawów choroby.

Czym jest atopowe zapalenie skóry (AZS)?

Występowanie atopowego zapalenia skóry najczęściej kojarzone jest z reakcją na alergeny i substancje drażniące, które prowadzą do pogorszenia jej stanu. W efekcie na jej zewnętrznej warstwie pojawiają się zaczerwienia, grudki i ranki, a jej przesuszeniu towarzyszy dotkliwy świąd. AZS występuje u osób, u których nastąpiło uszkodzenie właściwości ochronnych naskórka, do którego zazwyczaj dochodzi na etapie płodowym lub we wczesnym dzieciństwie. W efekcie uszkodzona skóra jest gorzej nawodniona, a budujące ją komórki rozluźniają się, przez co jest mniej odporna na działanie szkodliwych drobnoustrojów. Choroba jest najczęstsza i zarazem najbardziej dotkliwa u dzieci – pojawia się nawet u 20 proc. z nich, podczas gdy na AZS cierpi maksymalnie 3 proc. osób dorosłych. W skrajnych przejawach skóra na dłoniach może przypominać korę drzewa, zmiany skórne pojawiają się też na głowie i twarzy. Zdarza się także, że choroba atakuje powieki, co może utrudniać widzenie.

Polecane dla Ciebie

Choroba na całe życie

Atopowe zapalenie skóry jest trudne w leczeniu i wymaga systematyczności. Skóra bezwzględnie powinna być pielęgnowana i myta specjalnymi preparatami na AZS, które pozwolą uzupełnić barierę lipidową i nie doprowadzą do dalszego przesuszenia, zapobiegając utracie wody. Osoby borykające się z tą chorobą powinny unikać długotrwałego kontaktu z wodą, która paradoksalnie przesusza ich skórę. W przypadku dorosłych konieczne jest także zabezpieczanie dłoni w kontakcie z detergentami, jak również podczas rozmaitych prac, na przykład przenoszenia ciężarów. Jeśli chodzi o środki typowo lecznicze, w AZS najczęściej stosuje się glikokortykosteroidy oraz leki przeciwhistaminowe, które m.in. zmniejszają świąd i towarzyszące mu dolegliwości. U około 40 proc. dzieci AZS ustępuje samoistnie, natomiast reszta będzie musiała zmagać się z chorobą do końca życia, choć skala objawów powinna z czasem ulegać zmniejszeniu.

 1. C. McKenzie, J. I. Silverberg, Maternal Depression and Atopic Dermatitis in American Children and Adolescents, "Dermatitis" nr 1 (31) 2020, DOI: 10.1097/DER.0000000000000548.
 2. George Washington University, Link found between maternal depression and atopic dermatitis in children, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-01/gwu-lfb012120.php, [dostęp:] 22.01.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Etenzamid – składnik leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Właściwości, przeciwwskazania

  Etenzamid, czyli salicylan, to składnik, który często jest łączony z kwasem acetylosalicylowym i kofeiną. Komplet tych związków sprawia, że ich skuteczność przeciwbólowa lub przeciwzapalna jest bardzo wysoka. Zazwyczaj preparaty z tym składnikiem zalecane są w bólach głowy, bólach mięśniowo-szkieletowych, a także bólach o umiarkowanym nasileniu o podłożu zapalnym. Czy u dzieci można stosować etenzamid, jaka jest bezpieczna, maksymalna dawka dzienna tej substancji dla osoby dorosłej i jaki jest mechanizm działania etenzamidu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Foliany – właściwości i źródła folacyny i kwasu foliowego

  Foliany, czyli folacyna i kwas foliowy stanowią szeroką grupę związków, będącymi pochodnymi pteryny, które różnią się stopniem utlenienia i charakteryzują się aktywnością biologiczną kwasu foliowego. Kwas foliowy nie ma toksycznego charakteru, niemniej jego zbyt duże dawki mogą utrudniać rozpoznanie niedokrwistości wywołanej niedoborem witaminy B12. Jakie są objawy niedoboru folianów, co stanowi najlepsze źródła tych związków w pożywieniu oraz jaka jest zalecana dawka dzienna folianów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Izotretynoina – działanie, dawkowanie, skutki oboczne, zasady terapii

  W ostatnich latach bardzo popularne stało się leczenie trądziku izotretynoiną. Pomimo wielu skutków ubocznych, z jakimi wiąże się ta terapia, decydują się na nią nawet te osoby, u których trądzik nie jest wyjątkowo nasilony. Czym jest izotretynoina, dlaczego kobiety w ciąży nie mogą jej stosować oraz jak wylicza się dawkę skumulowaną?

 • MSM – co to jest siarka organiczna? Skuteczność, wskazania, przeciwwskazania

  Siarka organiczna MSM wpływa korzystnie na stawy, mięśnie i kości. Badania nad tym pierwiastkiem pokazują, że jednoczesna suplementacja MSM i chondroityny, glukozaminy lub kwasu bosweliowego może zwiększyć skuteczność terapii wspomagającej leczenie stanów zapalnych stawów. Jak dawkować MSM, jakie są przeciwwskazania do suplementacji siarki i czym się kierować wybierając preparat z siarką organiczną?

 • Ubichinol – co to jest? Wskazania do stosowania koenzymu Q10, dawkownie, efekty

  Ubichinol to aktywna forma koenzymu Q10, przez niektórych określana mianem „super paliwa" dla organizmu. Jest związkiem chemicznym z grupy chinonów, który wpływa na funkcjonalność komórek, dbając o ich prawidłowy rozwój. Aby uzupełnić niedobory koenzymu Q10, warto wybierać suplementy zawierające jego aktywną postać, która uważana jest za łatwiej przyswajalną niż postać utleniona – ubichinon. Kiedy stosować ubichinol, jak dawkować koenzym Q10 i na jakie efekty można liczyć, zażywając go regularnie?

 • Chlorella – jakie ma właściwości? Czy warto ją stosować i jak dawkować?

  Chlorella jest zieloną algą, która należy do grupy zielenic. Zawiera więcej kwasu foliowego i żelaza niż inne pokarmy roślinne. Suplementacja chlorelli może wpływać korzystnie na obniżenie czynników predysponujących do chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych, stanowić element uzupełniający niedobory białka, a także być stosowana podczas detoksu organizmu. Jak dawkować chlorellę, czy można ją stosować w ciąży lub podawać ją dzieciom, a także jakie mogą być skutki uboczne suplementacji tego produktu typu superfood?

 • Chlorheksydyna – w czym wystepuje? Leki z nią w składzie

  Chlorheksydyna to jeden ze środków najpowszechniej stosowanych do celów antyseptyki. Warto wiedzieć w jakich produktach występuje oraz jakie są przeciwwskazania do jego użycia. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij