Picie herbaty przedłuża życie – zwłaszcza gdy jest zielona
Katarzyna Szulik

Picie herbaty przedłuża życie – zwłaszcza gdy jest zielona

Chińczycy i Japończycy od wieków nie mieli wątpliwości co do oddziaływania herbaty na organizm. Obecnie coraz więcej stricte naukowych dowodów świadczy o tym, że picie jej ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie. Najnowsze z badań dowodzi, że już trzy filiżanki herbaty tygodniowo mogą uchronić nas przed chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz przedwczesną śmiercią z innych przyczyn. Najlepsze efekty w tym względzie daje picie zielonej herbaty oraz uczynienie z tego stałego nawyku.

Autorami badania są naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk Medycznych, co może przemawiać za pewną tendencyjnością analizy, choć z drugiej strony wielkość próby i długi okres badawczy dodają jej wiarygodności. 

Szeroko zakrojone badanie na miłośnikach herbaty

Badacze wzięli pod lupę stan zdrowia i nawyki dotyczące picia herbaty u nieco ponad 100 tysięcy mieszkańców Chin, którzy nie przebyli udaru, zawału serca ani nowotworu żadnego typu. Dane o stanie ich zdrowia zostały skompilowane z informacjami o częstotliwości picia herbaty. W ten sposób uczestników badania podzielono na mających nawyk picia herbaty, co oznaczało wypijanie jej co najmniej trzy razy w tygodniu oraz nieposiadających takiej maniery, a więc spożywających ją rzadziej. Dane na temat zdrowia uczestników badania były zbierane przez około 7 lat, a ich analiza pokazała, że przedstawiciele grupy „nawykowej” mieli niższe ryzyko zapadnięcia na niektóre choroby. W ich przypadku rozwój chorób serca następował nieco później, a ogólna długość życia była o ponad rok dłuższa niż u osób, które piły herbatę rzadziej lub wcale.

Fani herbaty wypadali znacznie lepiej w statystykach dotyczących udaru i chorób serca – jej picie miało zmniejszać ryzyko wystąpienia tych schorzeń o około 20 proc.

Pij herbatę i bądź zdrowszy

Dodatkowo u 14 tysięcy badanych sprawdzano, w jaki sposób zmiana nawyków związanych z piciem herbaty wpłynęła na ich stan zdrowia, przy czym rozstrzał miedzy jego pierwszą a druga oceną wyniósł średnio osiem lat. Następne badanie, mające sprawdzić wstępne wnioski, przeprowadzono po upływie pięciu kolejnych. Jak się okazało, ci z badanych, którzy utrzymali nawyk picia herbaty, uzyskali jeszcze lepsze wyniki w kwestii obniżenia ryzyka najpoważniejszych schorzeń. W przypadku chorób serca i udaru było ono aż o 39 proc. niższe w porównaniu do pijących herbatę rzadziej. Z kolei gdy mowa o ogólnym ryzyku śmierci z rozmaitych przyczyn było ono o 29 proc. niższe w grupie fanów herbaty.
Jak tłumaczą naukowcy – za większość pozytywnego wpływu herbaty na zdrowie odpowiadają zawarte w niej polifenole, które jednak nie są przechowywane w organizmie przez dłuższy czas.

Aby odczuć wpływ związków polifenolowych na zdrowie, należy uzupełniać ich stężenie. Stąd tak ważne jest, by picie herbaty, zwłaszcza zielonej, która zawiera ich najwięcej, stało się nawykiem.

To właśnie badania na niej skupione pokazały, że picie wywarów tego rodzaju obniża ryzyko zapadnięcia na choroby serca i udar o aż 25 proc. Również zdecydowana większość osób biorących udział we wspomnianym badaniu, sklasyfikowanych jako nałogowo pijący herbatę, wybierała właśnie zieloną. U tych, którzy preferowali czarną odmianę herbaty efekty prozdrowotne były znacznie mniej widocznie.

Polecane dla Ciebie

Jeśli herbata, to zielona

Może to wynikać z faktu, że czarna herbata przechodzi proces fermentacji, która przy okazji prowadzi do utlenienia polifenoli, pozbawiając je naturalnych właściwości. Dodatkowo w wielu społeczeństwach czarna herbata jest pita z mlekiem, co także negatywnie wpływa na aktywność jej prozdrowotnych składników, a do tego zwiększa ogólne spożycie tłuszczy. Jeśli wiec chcemy poprawić stan swojego zdrowia poprzez drobne zmiany w codziennych nawykach, najlepszym wyjściem będzie zamiana herbaty czarnej na zieloną lub pamiętanie o tym, by pić ją przynajmniej kilka razy w tygodniu.

  1. Tea drinkers live longer, „sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/01/200109105508.htm, [dostęp:] 20.01.2020.
  2. Xinyan Wang, Fangchao Liu, Jianxin Li i inni, Tea consumption and the risk of atherosclerotic cardiovascular disease and all-cause mortality: The China-PAR project, „European Journal of Preventive Cardiology”, 2020; 204748731989468 DOI: 10.1177/2047487319894685.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij