
Pierwsze testy szczepionki przeciwko demencji
Szczepionka na demencję?
Wyniki wspomnianego badania, prowadzonego wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego, ukazały się w czasopiśmie Alzheimer's Research & Therapy. Ich celem jest opracowanie nowego sposobu usuwania nagromadzonych płytek beta-amyloidowych oraz białek tau, które razem prowadzą do neurodegeneracji i pogorszenia funkcji poznawczych skutkujących demencją oraz – w zaawansowanym stadium – chorobą Alzheimera.
Nowa szczepionka została oparta o technologie MultiTEP i ma ona charakter uniwersalny, co pozwala jej celować zarówno w rozwój płytek beta-amyloidowych, jak i skutki gromadzenia się protein tau. Z użyciem tej samej metody można by opracować szczepionki także na każdą z nich osobno.
Szansa na lek na Alzheimera?
Pozytywne widoki na skuteczność szczepionek maja znaczenie, ponieważ wciąż brakuje skutecznych leków na Alzheimera oraz demencję. W ostatnim czasie pojawiły się obiecujące informacje na temat ludzkiego przeciwciała monoklonalnego o nazwie adukanumab. Testy badające jego skuteczność w kontekście leczenia demencji i Alzheimera wykazały, że podane w wysokiej dawce zmniejsza dolegliwość klinicznych symptomów u pacjentów na wczesnym etapie demencji lub Alzheimera. Wspomnianego środka nie można jednak podawać profilaktycznie, ponieważ jego skuteczność wymaga podawania wysokich dawek leku, które mogłyby zaburzyć codzienne funkcjonowania osób zdrowych.
Polecane dla Ciebie
Szybka interwencja zwiększa szanse na dłuższe życie w zdrowiu
Choroba Alzheimera jest główną przyczyną otępienia związanego z wiekiem, które dotyka niemal 6 milionów osób tylko w Stanach Zjednoczonych. Główne wyzwania w radzeniu sobie z chorobą to przede wszystkim brak skutecznych metod leczenia, wiarygodnych biomarkerów oraz strategii profilaktycznych, które pomogłyby zapobiec jej rozwojowi.
Aktywny tryb życia zmniejsza ryzyko Alzheimera?
Do czynników potencjalne spowalniających postęp choroby niedawno dołączyła aktywność fizyczna, Zgodnie z badaniami naukowców z UT Southwestern Medical Center, podejmowanie aktywność fizycznej kilka razy w tygodniu wpływa pozytywnie na rozwój zdolności poznawczych i pozwala opóźnić degenerację zdolności poznawczych u osób znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka zapadnięcia na Alzheimera.
Autorzy badania, które ukazało się na łamach pisma Journal of Alzheimer's Disease, dokonali porównania funkcji poznawczych i objętość mózgu między uczestnikami dwóch grup dorosłych osób w podeszłym wieku mających problemy z pamięcią, które w okresie badawczym podejmowały różne rodzaje aktywności. Członkom pierwszej grupy zlecono regularne wykonywanie ćwiczeń aerobowych, a druga miała podejmować aktywność o znacznie mniejszej intensywności pod postacią ćwiczeń rozciągających. Wyniki badań członków obu grup analizujące sprawność ich pamięci oraz zdolność rozwiązywania złożonych problemów nie wykazały istotnych różnić między nimi. Obrazowanie mózgu pokazało jednak, że u ćwiczących aerobik doszło do mniejszej redukcji objętości w regionie mózgu związanym z pamięcią.