Pierwsze testy szczepionki przeciwko demencji
Katarzyna Szulik

Pierwsze testy szczepionki przeciwko demencji

Już w perspektywie najbliższych dwóch lat mogą rozpocząć się testy kliniczne szczepionki przeciwko demencji opracowanej przez naukowców z australijskiego Flinders University. Badacze liczą, że z jej pomocą uda się wdrożyć skuteczną immunoterapię, która zapobiegnie gromadzeniu się płytek beta-amyloidowych i proteiny Tau w mózgu, co stanowi bezpośrednią przyczynę powstawania nie tylko demencji, ale także choroby Alzheimera.

Szczepionka na demencję?

Wyniki wspomnianego badania, prowadzonego wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego, ukazały się w czasopiśmie Alzheimer's Research & Therapy. Ich celem jest opracowanie nowego sposobu usuwania nagromadzonych płytek beta-amyloidowych oraz białek tau, które razem prowadzą do neurodegeneracji i pogorszenia funkcji poznawczych skutkujących demencją oraz – w zaawansowanym stadium – chorobą Alzheimera.

Nowa szczepionka została oparta o technologie MultiTEP i ma ona charakter uniwersalny, co pozwala jej celować zarówno w rozwój płytek beta-amyloidowych, jak i skutki gromadzenia się protein tau. Z użyciem tej samej metody można by opracować szczepionki także na każdą z nich osobno. 

Szansa na lek na Alzheimera?

Pozytywne widoki na skuteczność szczepionek maja znaczenie, ponieważ wciąż brakuje skutecznych leków na Alzheimera oraz demencję. W ostatnim czasie pojawiły się obiecujące informacje na temat ludzkiego przeciwciała monoklonalnego o nazwie adukanumab. Testy badające jego skuteczność w kontekście leczenia demencji i Alzheimera wykazały, że podane w wysokiej dawce zmniejsza dolegliwość klinicznych symptomów u pacjentów na wczesnym etapie demencji lub Alzheimera. Wspomnianego środka nie można jednak podawać profilaktycznie, ponieważ jego skuteczność wymaga podawania wysokich dawek leku, które mogłyby zaburzyć codzienne funkcjonowania osób zdrowych. 

Polecane dla Ciebie

Szybka interwencja zwiększa szanse na dłuższe życie w zdrowiu

Choroba Alzheimera jest główną przyczyną otępienia związanego z wiekiem, które dotyka niemal 6 milionów osób tylko w Stanach Zjednoczonych. Główne wyzwania w radzeniu sobie z chorobą to przede wszystkim brak skutecznych metod leczenia, wiarygodnych biomarkerów oraz strategii profilaktycznych, które pomogłyby zapobiec jej rozwojowi.

Obecnie dostępne metody pozwalają jedynie zahamować jej postęp, przy czym skuteczność tych działań zależy w dużej mierze od tego, jak szybko zostały podjęte – im wcześniej, tym lepsze skutki przynoszą. 

Aktywny tryb życia zmniejsza ryzyko Alzheimera?

Do czynników potencjalne spowalniających postęp choroby niedawno dołączyła aktywność fizyczna, Zgodnie z badaniami naukowców z UT Southwestern Medical Center, podejmowanie aktywność fizycznej kilka razy w tygodniu wpływa pozytywnie na rozwój zdolności poznawczych i pozwala opóźnić degenerację zdolności poznawczych u osób znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka zapadnięcia na Alzheimera. 

Autorzy badania, które ukazało się na łamach pisma Journal of Alzheimer's Disease, dokonali porównania funkcji poznawczych i objętość mózgu między uczestnikami dwóch grup dorosłych osób w podeszłym wieku mających problemy z pamięcią, które w okresie badawczym podejmowały różne rodzaje aktywności. Członkom pierwszej grupy zlecono regularne wykonywanie ćwiczeń aerobowych, a druga miała podejmować aktywność o znacznie mniejszej intensywności pod postacią ćwiczeń rozciągających. Wyniki badań członków obu grup analizujące sprawność ich pamięci oraz zdolność rozwiązywania złożonych problemów nie wykazały istotnych różnić między nimi. Obrazowanie mózgu pokazało jednak, że u ćwiczących aerobik doszło do mniejszej redukcji objętości w regionie mózgu związanym z pamięcią.

Aktywność fizyczna nie jest cudownym lekiem hamującym tworzenie się płytek amyloidowych w mózgu osób chorujących na demencję, ale jak pokazują badania, może przyczynić się do poprawy ich stanu i spowolnienia postępu choroby. Taka strategia ma jednak sens tylko, gdy treningi są intensywne i zostaną wdrożone na wczesnym etapie rozwoju demencji. 
  1. H. Davtyan, A. Hovakimyan, S. K. Shabestari i in., Testing a MultiTEP-based combination vaccine to reduce Aβ and tau pathology in Tau22/5xFAD bigenic mice, “Alzheimer's Research & Therapy” 2019, DOI: 10.1186/s13195-019-0556-2, [dostęp:] 31.12.2019 r.
  2. Flinders University, Possible dementia vaccine closer after mice studies "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-12/fu-pdv122919.php, [dostęp:] 31.12.2019 r.
  3. T. Tarumi, H. Rossetti, B. P. Thomas i in., Exercise training in amnestic mild cognitive impairment: a one-year randomized controlled trial, “Journal of Alzheimer's Disease” 2019, 1 DOI: 10.3233/JAD-181175, [dostęp:] 31.12.2019 r.
  4. UT Southwestern Medical Center, Exercise could slow withering effects of Alzheimer's: imaging shows less brain deterioration in physically active people at high risk for dementia "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/09/190917124832.htm, [dostęp:] 31.122019 r..

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij