Smog grozi depresją
Katarzyna Szulik

Smog grozi depresją

Chcąc zachować dobre samopoczucie w nowym roku, lepiej ograniczyć wieczorne spacery. W sezonie smogowym taka przyjemność może się skończyć nie tylko kaszlem i zwiększeniem ryzyka schorzeń płuc, ale również, jak przekonują naukowcy z University College London, depresją oraz w skrajnych wypadkach próbami samobójczymi. 

O negatywnym wpływie smogu na zdrowie psychiczne mówi się od wielu lat, jednak Brytyjczycy jako pierwsi dokonali tak rozległego przekładu i analizy dostępnych danych na ten temat. Badanie nie skupia się na konkretnych schorzeniach, ale na ogólnej kondycji psychicznej i samopoczuciu w kontekście wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Wcześniejsze badania mówiły między innymi o negatywnym wpływie smogu na psychikę dzieci oraz jego roli w rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej. 

Smog kontra psychika

Z badań naukowców płynie wniosek, że ekspozycja na smog może prowadzić do znacznego spustoszenia w ludzkiej psychice niezależnie od wieku, z próbami samobójczymi włącznie. Badania naukowców z University College London potwierdzają więc stawiane wcześniej tezy, ale dostarczają również nowych spostrzeżeń dotyczących wpływu smogu na psychikę ludzi młodych. Mowa o powiązaniu, ale nie o związku przyczynowo–skutkowym, można więc powiedzieć, że smog jest czynnikiem sprzyjającym występowaniu zaburzeń psychicznych o różnym nasileniu, jednak na ich pojawienie się ma wpływ wiele innych, często niezależnych od siebie czynników. Zamieszkiwanie terenów o dużym stężeniu zanieczyszczeń nie musi więc oznaczać problemów psychicznych, choć prawdopodobnie im sprzyja. 

Wśród czynników środowiskowych, które są brane pod uwagę w tych wypadkach, znajduje się na przykład pogarszający kondycję psychiczną hałas charakterystyczny dla dużych miast, ale także bliskość terenów zielonych, które z kolei wpływają pozytywnie na naszą psychikę. Udowodniono, że spędzanie zaledwie 20 minut dziennie w otoczeniu, które uznajemy za „bliskie naturze” znacząco zmniejsza ryzyko występowania lęków czy depresji.

Miejsce zamieszkania ma znaczenie w kontekście chorób psychicznych

Do podobnych wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Chicago, którzy latem 2019 r. odkryli związek wysokiego zanieczyszczenia powietrza z chorobą afektywną dwubiegunową – smog miał zwiększać prawdopodobieństwo jej wystąpienia o aż 27 proc. u mieszkańców regionów nim skażonych. Wspomniane rezultaty pokazała analiza danych o zdrowiu zbieranych przez 11 lat od 151 milionów osób podejrzewanych o choroby psychiczne, takie jak depresja, zaburzenia osobowości, schizofrenia oraz zaburzenia borderline. Następnie porównano te diagnozy z warunkami panującymi w miejscu zamieszkania chorych, w tym z jakością powietrza, wody i gleby, by znaleźć jakieś punkty styczne. W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej związek miedzy warunkami środowiskowymi a schorzeniem był najsilniejszy.

Następnie wyniki te zostały zweryfikowane w podobnie ukierunkowanych badaniach wykonywanych w Danii. W tym wypadku Duńczycy skupili się jednak na tym, jak ekspozycja na zanieczyszczenia w dzieciństwie wpływa na wzrost ryzyka wystąpienia konkretnych schorzeń psychicznych w przyszłości. 

Polecane dla Ciebie

Jak walczyć ze smogiem?

Zwalczanie zjawiska smogu powinno się odbywać dwutorowo, dzięki czemu ochronimy nie tylko nasze zdrowie, ale również psychikę. Z jednej strony konieczne jest działanie na poziomie lokalnym, państwowym i międzynarodowym, by ograniczyć emisję zanieczyszczeń na duża skalę. Równie ważna jest oddolna edukacja, która pozwoli zminimalizować używanie szkodliwych materiałów do ogrzewania domów. Mowa przede wszystkim o spalaniu śmieci z plastiku, ale także o węglu, który dzięki wymianie pieców na bardziej ekologiczne może zostać zastąpiony paliwami o mniejszym, negatywnym wpływie na środowisko.

Coraz większą popularność zyskują także domowe oczyszczacze powietrza, które zmniejszają impakt smogu przedostającego się do naszych domów. W dniach wysokiego zanieczyszczenia odradza się również podejmowanie aktywności fizycznej na zewnątrz i organizację zajęć dla dzieci na wolnym powietrzu. 

  1. I. Braithwaite, Sh. Zhang, J. B. Kirkbride i in., Air Pollution (Particulate Matter) Exposure and Associations with Depression, Anxiety, Bipolar, Psychosis and Suicide Risk: A Systematic Review and Meta–Analysis, „Environmental Health Perspectives”, Published: 18 December 2019, CID: 126002https://doi.org/10.1289/EHP4595.
  2. R. Baxer, Air Pollution Linked To Higher Risk Of Depression And Suicide, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health–and–medicine/air–pollution–linked–to–higher–risk–of–depression–and–suicide/, [dostęp:] 24.12.2019 r.
  3. A. Khan, O. Plana–Ripoll, S. Antonsen i in., Environmental pollution is associated with increased risk of psychiatric disorders in the US and Denmark, „PLOS Biology”, Published: August 20, 2019, https://doi.org/10.1371/journal.pbio.3000353.
  4. S. Gibbens, Air pollution linked to bipolar disorder and depression "nationalgeographic.co.uk" [online], https://www.nationalgeographic.co.uk/environment–and–conservation/2019/08/air–pollution–linked–bipolar–disorder–and–depression, [dostęp:] 24.12.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij