Gąbki do makijażu mogą być źródłem zakażeń bakteryjnych
Katarzyna Szulik

Gąbki do makijażu mogą być źródłem zakażeń bakteryjnych

Makijaż służy upiększaniu i poprawie samopoczucia, jednak stosowany nierozsądnie może przyczyniać się do pogorszenia stanu skóry i rozmaitych zakażeń. Mowa o sytuacji, gdy stosujemy produkty i akcesoria do makijażu już po dacie dopuszczalnej przydatności i nie zachowujemy zasad higieny przy aplikacji. Najnowsze badania wskazują, że szczególnie niebezpieczne w tym kontekście są gąbki do makijażu, tworzące wręcz idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.

Między innymi szczepy Escherichia coli i Staphylococcus aureus odnaleźli w gąbkach do makijażu naukowcy z brytyjskiego Aston University. Do takich wyników doprowadziła ich analiza blisko 500 kosmetyków przekazanych w tym celu przez ich użytkowniczki. Wśród badanych produktów znalazły się szminki, eyelinery, tusze do rzęs, błyszczyki oraz gąbki do makijażu. Jak się okazało, ponad 70 proc. z nich (do 90 proc. – w zależności od kryteriów zakażenia) zawierało szkodliwe bakterie, a w gąbeczkach ich stężenie było najwyższe. 

Gąbki i błyszczyki na cenzurowanym

Znalezione w akcesoriach do makijażu szkodliwe drobnoustroje wywołują powszechne infekcje skórne, prowadzą do zatruć pokarmowych i zakażeń dróg moczowych. Wspomniane szczepy bakterii zawierało ponad 25 proc. gąbek, a aż w 60 proc. z nich odkryto grzyby.

Drugim najbardziej zakażonym produktem były błyszczyki, natomiast najmniej szkodliwych drobnoustrojów wykryto w szminkach do ust. 

Higiena to podstawa

Osoby przekazujące kosmetyki i akcesoria makijażowe do badania były również pytane o sposób ich pielęgnacji. Jak się okazało, mniej niż 7 proc. użytkowniczek czyściło szczoteczki z tuszu do rzęs. Obecność bakterii kałowych na kosmetykach nie powinna dziwić, ponieważ spora część z nas używa ich w łazience – w badaniu deklarowała to niemal jedna trzecia uczestniczek. Niewłaściwa higiena lub jej brak, jak również okazyjne upuszczanie na podłogę akcesoriów i kosmetyków sprawiają, że bakterie z łatwością mogą przedostać się na ich powierzchnię, a z niej na skórę. Podobne zagrożenie dotyczy robienia makijażu we wszelkich miejscach publicznych czy środkach transportu, takich jak pociągi czy autobusy. Problem dotyczy ogromnej rzeczy ludzi, ponieważ do stosowania makijażu przyznaje się od 30 do 40 proc. osób w każdej grupie wiekowej. Mowa o przedstawicielach obu płci, ponieważ mężczyźni coraz częściej także sięgają po pewne produkty z gamy makijażowej. 

Powiązane produkty

Sprawdzaj daty przydatności

Wiele osób nie ma również w zwyczaju korzystania z produktów do makijażu zgodnie z zaleceniami ich przydatności. W Unii Europejskiej informacja na ten temat widnieje obowiązkowo na każdym produkcie i warto zwracać na nią uwagę, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Daty przydatności kosmetyków do makijażu wynikają między innymi z okresu trwałości substancji zawartych w kosmetykach, ale ustalane są również zgodnie z tempem wietrzenia produktów, co w dużej mierze wpływa na ich skuteczność. 

Makijaż permanentny – czy jest bezpieczny?

Upowszechniane stosowania kosmetyków do makijażu zwiększa liczbę badań nad ich stosowaniem. To samo dotyczy makijażu permanentnego, który także zyskuje na popularności. Jest on formą półtrwałego tatuażu aplikowanego na skórę (zwłaszcza usta, powieki i brwi) i jako taki podlega tym samym regulacjom. Dane z 2016 r. mówią, że spora część z barwników stosowanych w procesie tatuowania może uwalniać do organizmu substancje rakotwórcze.

Nie oznacza to jednak, że tatuaże powodują raka – takiego związku nie stwierdzono w badaniach prowadzonych pod tym kątem. Również skala zakażeń bakteryjnych jest stosunkowo niewielka i wynosi niecałe 5 proc., przy czym ich pojawieniu się sprzyja wykonywanie tatuaży w niehigienicznych warunkach. 

  1. M. Cohut, Dirty makeup sponges harbor dangerous bacteria "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327221.php#1, [dostęp:] 16.12.2019 r.
  2. A. Bashir, P. Lambert, Microbiological study of used cosmetic products: highlighting possible impact on consumer health, “Journal of Applied Microbiology”, First published: 09 October 2019, DOI: https://doi.org/10.1111/jam.14479.
  3. European Commission, Joint Research Centre (JRC), How safe are our tattoos and permanent makeup?, "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2016/08/160819084624.htm, [dostęp:] 16.12.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozgrzewające kosmetyki na jesień i zimę

    W okresie zimowym, gdy doskwiera zimny wiatr i mróz, brakuje nam słońca, bardzo dobrym sposobem na ocieplenie naszego ciała i poprawę nastroju są kosmetyki rozgrzewające. Jak działają? Jakich składników powinniśmy poszukiwać w takich kosmetykach? Jakie rodzaje kosmetyków i zabiegów rozgrzewających możemy zastosować w domu aby rozgrzać się w chłodny, zimowy wieczór? Czy są one odpowiednie dla wszystkich?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

  • Jaki kolagen wybrać na zmarszczki?

    Przyjmowanie preparatów z kolagenem zyskało popularność w dermatologii. Stosowanie doustnych i miejscowych produktów kolagenowych może wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia oraz poprawę wyglądu skóry. Dostępne są produkty do suplementacji wewnętrznej, kosmetyki stosowane na skórę oraz zabiegi medycyny estetycznej w postaci wypełniaczy i stymulatorów kolagenowych.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

    Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  • Odżywki proteinowe do włosów – kiedy i jak je stosować? Co zawierają?

    Odżywki proteinowe mają za zadanie odżywić włosy, zregenerować je, sprawić, że staną się elastyczne, miękkie i lśniące. Brak wystarczającej ilości protein w pielęgnacji może prowadzić do osłabienia włosów – stają się one wówczas łamliwe, matowe i pozbawione blasku. Warto jednak pamiętać, że nadmiar protein może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i sprawić, że włosy będą sztywne i szorstkie.

  • Włosy niskoporowate – co to znaczy i jak o nie dbać?

    Dbanie o włosy w ostatnich latach przeszło istną rewolucję. Dawniej wszystko ograniczało się do mycia włosów i użycia „jakiejś odżywki”, najczęściej jednego z wiodących producentów kosmetyków. Teraz wygląda to zupełnie inaczej. Preparaty do pielęgnacji włosów są podzielone nie tylko na te do mycia i odżywiania. Stanowią ogromną grupę produktów, które możemy dobrać do potrzeb włosów, częstości wykorzystywania, ale przede wszystkim do ich typu – rodzaju porowatości. Czym są włosy niskoporowate i jak je odróżnić od średnio- i wysokoporów? Jak o nie dbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij