Gąbki do makijażu mogą być źródłem zakażeń bakteryjnych
Katarzyna Szulik

Gąbki do makijażu mogą być źródłem zakażeń bakteryjnych

Makijaż służy upiększaniu i poprawie samopoczucia, jednak stosowany nierozsądnie może przyczyniać się do pogorszenia stanu skóry i rozmaitych zakażeń. Mowa o sytuacji, gdy stosujemy produkty i akcesoria do makijażu już po dacie dopuszczalnej przydatności i nie zachowujemy zasad higieny przy aplikacji. Najnowsze badania wskazują, że szczególnie niebezpieczne w tym kontekście są gąbki do makijażu, tworzące wręcz idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów.

Między innymi szczepy Escherichia coli i Staphylococcus aureus odnaleźli w gąbkach do makijażu naukowcy z brytyjskiego Aston University. Do takich wyników doprowadziła ich analiza blisko 500 kosmetyków przekazanych w tym celu przez ich użytkowniczki. Wśród badanych produktów znalazły się szminki, eyelinery, tusze do rzęs, błyszczyki oraz gąbki do makijażu. Jak się okazało, ponad 70 proc. z nich (do 90 proc. – w zależności od kryteriów zakażenia) zawierało szkodliwe bakterie, a w gąbeczkach ich stężenie było najwyższe. 

Gąbki i błyszczyki na cenzurowanym

Znalezione w akcesoriach do makijażu szkodliwe drobnoustroje wywołują powszechne infekcje skórne, prowadzą do zatruć pokarmowych i zakażeń dróg moczowych. Wspomniane szczepy bakterii zawierało ponad 25 proc. gąbek, a aż w 60 proc. z nich odkryto grzyby.

Drugim najbardziej zakażonym produktem były błyszczyki, natomiast najmniej szkodliwych drobnoustrojów wykryto w szminkach do ust. 

Higiena to podstawa

Osoby przekazujące kosmetyki i akcesoria makijażowe do badania były również pytane o sposób ich pielęgnacji. Jak się okazało, mniej niż 7 proc. użytkowniczek czyściło szczoteczki z tuszu do rzęs. Obecność bakterii kałowych na kosmetykach nie powinna dziwić, ponieważ spora część z nas używa ich w łazience – w badaniu deklarowała to niemal jedna trzecia uczestniczek. Niewłaściwa higiena lub jej brak, jak również okazyjne upuszczanie na podłogę akcesoriów i kosmetyków sprawiają, że bakterie z łatwością mogą przedostać się na ich powierzchnię, a z niej na skórę. Podobne zagrożenie dotyczy robienia makijażu we wszelkich miejscach publicznych czy środkach transportu, takich jak pociągi czy autobusy. Problem dotyczy ogromnej rzeczy ludzi, ponieważ do stosowania makijażu przyznaje się od 30 do 40 proc. osób w każdej grupie wiekowej. Mowa o przedstawicielach obu płci, ponieważ mężczyźni coraz częściej także sięgają po pewne produkty z gamy makijażowej. 

Polecane dla Ciebie

Sprawdzaj daty przydatności

Wiele osób nie ma również w zwyczaju korzystania z produktów do makijażu zgodnie z zaleceniami ich przydatności. W Unii Europejskiej informacja na ten temat widnieje obowiązkowo na każdym produkcie i warto zwracać na nią uwagę, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Daty przydatności kosmetyków do makijażu wynikają między innymi z okresu trwałości substancji zawartych w kosmetykach, ale ustalane są również zgodnie z tempem wietrzenia produktów, co w dużej mierze wpływa na ich skuteczność. 

Makijaż permanentny – czy jest bezpieczny?

Upowszechniane stosowania kosmetyków do makijażu zwiększa liczbę badań nad ich stosowaniem. To samo dotyczy makijażu permanentnego, który także zyskuje na popularności. Jest on formą półtrwałego tatuażu aplikowanego na skórę (zwłaszcza usta, powieki i brwi) i jako taki podlega tym samym regulacjom. Dane z 2016 r. mówią, że spora część z barwników stosowanych w procesie tatuowania może uwalniać do organizmu substancje rakotwórcze.

Nie oznacza to jednak, że tatuaże powodują raka – takiego związku nie stwierdzono w badaniach prowadzonych pod tym kątem. Również skala zakażeń bakteryjnych jest stosunkowo niewielka i wynosi niecałe 5 proc., przy czym ich pojawieniu się sprzyja wykonywanie tatuaży w niehigienicznych warunkach. 

  1. M. Cohut, Dirty makeup sponges harbor dangerous bacteria "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327221.php#1, [dostęp:] 16.12.2019 r.
  2. A. Bashir, P. Lambert, Microbiological study of used cosmetic products: highlighting possible impact on consumer health, “Journal of Applied Microbiology”, First published: 09 October 2019, DOI: https://doi.org/10.1111/jam.14479.
  3. European Commission, Joint Research Centre (JRC), How safe are our tattoos and permanent makeup?, "sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2016/08/160819084624.htm, [dostęp:] 16.12.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij