Pewne antybiotyki mogą zwiększać ryzyko choroby Parkinsona
Katarzyna Szulik

Pewne antybiotyki mogą zwiększać ryzyko choroby Parkinsona

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach znaleźli związek miedzy antybiotykami przyjmowanymi doustnie oraz zwiększonym ryzykiem zachorowania na Parkinsona i łączą to zjawisko z wpływem zażywania leków na mikroflorę jelitową. Co więcej, związek jest widoczny nawet, gdy między przyjęciem antybiotyku a wystąpieniem symptomów Parkinsona minie kilkanaście lat. 

Mowa o antybiotykach przepisywanych często na powszechnie występujące infekcje typu bakteryjnego, ze szczególnym uwzględnieniem leków z grupy makrolidów i linkosamidów. Naukowcy z Finlandii postanowili zająć się tym tematem, bazując na wcześniejszych badaniach, z których wynikało, że mikroflora jelitowa osób chorych na Parkinsona często ulega modyfikacji, z dotąd nieznanych przyczyn. Wiadomo jednak, że osoby cierpiące na syndrom jelita drażliwego, częste zaparcia i zapalną chorobę jelit znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na Parkinsona. Jak się okazało, wspomniane zmiany można traktować jako czynnik predykcyjny choroby Parkinsona, ponieważ pojawiają się na nawet dwie dekady przed postawieniem diagnozy.

Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona zabija komórki dopaminowe w istocie czarnej (łac. substantia nigra), czyli w obszarze mózgu kontrolującym poruszanie się. W efekcie pacjent odczuwa sztywność mięśni, drgawki i problemy z zachowaniem równowagi, które są charakterystyczne dla choroby Parkinsona.

Do innych objawów choroby należą: zaburzenia snu, problemy ze skórą, infekcje układu moczowego, a także depresja i wahania nastroju. Zgodne z informacjami Fundacji na rzecz osób z chorobą Parkinsona, obecnie zmaga się z nią około 10 mln osób na całym świecie, a tylko w USA każdego roku przybywa 60 tys. diagnoz. 

Parkinson kontra mikrobiom jelitowy

W swoim badaniu naukowcy z Finlandii zauważyli zmiany w mikrobiomie jelitowym na wczesnym etapie rozwoju choroby Parkinsona, co wiązało się z długotrwałym wpływem antybiotyków na populację mikrobów zasiedlających jelita. Ich kolejnym krokiem było ustalenie, czy oba zjawiska są ze sobą połączone. W tym celu dokonali analizy danych o zdrowiu pacjentów z Finlandii, u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona w latach 1998–2014 oraz tych, którzy w podobnym okresie przyjmowali doustne antybiotyki.

Po zestawieniu danych okazało się, że u osób leczących się za pomocą konkretnych rodzajów doustnych antybiotyków choroba Parkinsona występowała częściej w porównaniu z grupą kontrolną. 

Polecane dla Ciebie

Szansa na nową terapię

Naukowcy nie ustają w poszukiwaniach terapii na chorobę Parkinsona, którą dziś uznaję się za nieuleczalną. Jedno z najnowszych badań na ten temat pojawiło się w lutym 2019 r. Mowa o terapii znajdującej się w fazie testów klinicznych, która wykorzystuje nowatorską dla tego schorzenia metodę podawania leków bezpośrednio do odpowiednich obszarów mózgu za pośrednictwem wbudowanych w niego „portów”. Badania w tym kierunku toczą się przy udziale naukowców z Wielkiej Brytanii i Kanady, w tym Uniwersytetów w Bristolu, Cardiff i Vancouver. Celem terapii jest odtworzenie komórek dopaminowych, których malejąca liczna lub osłabienie wywołują chorobę Parkinsona. Jest ona odpowiedzialna nie tylko za dobry nastrój, ale również kontrolę odruchów i poruszanie się. By zmniejszyć skalę zniszczeń, naukowcy zaproponowali podwyższenie poziomu czynnika neurotroficznego pochodzącego z linii komórek glejowych znanego pod nazwą GDNF. 

Terapia została przetestowana na grupie kilkudziesięciu osób z chorobą Parkinsona oraz porównywalnej grupie kontrolnej w różnych wariantach, w tym z pełną świadomością chorych na temat leku, który przyjmują, a więc bez użycia placebo. Testy trwały w sumie kilka lat i po ich zakończeniu okazało się, że u tych uczestników, którzy przyjmowali lek, aktywność obszaru mózgu odpowiedzialnego za produkcję dopaminy zwiększyła się o 100 proc. U wszystkich pacjentów, którzy korzystali z terapii przez 9 do 18 miesięcy zauważono umiarkowaną lub znaczącą poprawę symptomów motorycznych w porównaniu do wyników, które osiągali przed udziałem w badaniu.

  1. T. H. Mertsalmi, E. Pekkonen, F. Scheperjans, Antibiotic exposure and risk of Parkinson's disease in Finland: A nationwide case‐control study, First published: 18 November 2019 https://doi.org/10.1002/mds.27924.
  2. C. Paddock, Study links some antibiotics to a raised risk of Parkinson's disease, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327132.php#1, [dostęp:] 29.11.2019 r.
  3. A. Whone, M. Boca, M. Luz, Extended Treatment with Glial Cell Line-Derived Neurotrophic Factor in Parkinson’s Disease, "Journal of Parkinson's Disease", vol. 9, no. 2, pp. 301–313, 201. DOI: 10.3233/JPD-191576.
  4. M. Cohut, New treatment under trial could restore brain cells in Parkinson's, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/324566.php#1, [dostęp:] 29.11.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij