Zanieczyszczone powietrze pogarsza pamięć
Katarzyna Szulik

Zanieczyszczone powietrze pogarsza pamięć

W obliczu nieustającego wzrostu zanieczyszczenia powietrza naukowcy cały czas prowadzą badania nad jego zdrowotnymi konsekwencjami. Najnowsze z nich, wykonane przez badaczy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii, wykazało, że długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym środowisku może pogarszać funkcjonowanie pamięci. 

Zanieczyszczone powietrze powoduje zmiany w mózgu

By sformułować te wnioski, naukowcy wykorzystali dane o zdrowiu pozyskane od niemal 100 kobiet w podeszłym wieku, między 73. a 87. rokiem życia, którym wykonano badania mózgu w odstępie pięciu lat. Badacze uzyskali także informacje o tym, w jakim rejonie mieszkały kobiety, by w ten sposób określić panujący tam poziom zanieczyszczenia powietrza. Następnie wspomniane skany zostały poddane analizie, aby odnaleźć w nich schematy podobne do tych, obecnych w mózgach osób chorych na Alzheimera. 

Po połączeniu uzyskanych rezultatów naukowcy zauważyli, że istnieje związek między wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza a zmianami w mózgu i wynikającymi z nich problemami z pamięcią.

Zależność była widoczna również po skorygowaniu wyników pod kątem różnic w dochodzie, wykształceniu, rasie, miejscu zamieszania czy palenia papierosów

Zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera

Ze wspomnianego badania można wnioskować, że długotrwała ekspozycja na zanieczyszczone powietrze, o której mowa w przypadku osób w podeszłym wieku może być jednym z czynników zwiększających prawdopodobieństwo zapadnięcia na chorobę Alzheimera lub rozwoju problemów z pamięcią. Lepsze zrozumienie mechanizmów stojących za zachorowaniem (warto dodać, że Alzheimer nadal jest nieuleczalny), może pomóc w opracowaniu nowych, bardziej skutecznych terapii lub strategii profilaktycznych. 

We wspomnianym badaniu źródłem zanieczyszczeń branym pod uwagę w pierwszej kolejności były pyły PM 2.5, czyli najmniejsze cząstki zanieczyszczeń. Znajdują się one w powietrzu głównie za sprawą spalin samochodowych i dymu generowanego przez domowe piece, a ich niewielkie rozmiary sprawiają, że mogą przedostać się bezpośrednio do płuc i krwiobiegu. Długotrwała ekspozycja na ich działanie ma związek między innymi z rozwojem astmy, chorób płuc i schorzeń układu sercowo–naczyniowego. 

Polecane dla Ciebie

Pyły PM 2.5 są gorsze od papierosów?

Przebywanie w mocno zanieczyszczonym powietrzu przez dłuższy czas jest odpowiednikiem wypalania jednej paczki papierosów dziennie – przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie. Z ich badań wynika, że ekspozycja na zanieczyszczenia, ze szczególnym uwzględnieniem tych, pochodzenia ozonowego, przyczynia się postępów w rozwoju rozedmy płuc. Wspomniane wnioski zostały sformułowane na podstawie szeroko zakrojonego, 18–letniego badania, w którym uczestniczyło ponad 7 tys. osób. Przedmiotem zainteresowania badaczy był zakres ich ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza między rokiem 2000 a 2018. Jak się okazało, tam, gdzie stężenie ozonu wyniosło 3 cząstki na miliard na przestrzeni 10 lat, ryzyko zapadnięcia na rozedmę płuc zwiększa się w sposób porównywalny do tego, jaki wywołuje wypalanie paczki papierosów dziennie. Obecnie, przez wzgląd na mocne zanieczyszczenie powietrza, rozedmę płuc coraz częściej wykrywa się u osób, które nigdy nie paliły, mimo że jest ona uważana za chorobę palaczy.

Badanie zwraca również uwagę na zdrowotne spustoszenia, jakie wywołuje ozon, ponieważ w ostatnich latach naukowcy koncentrowali się przede wszystkim na redukcji stężenia pyłów PM 2.5 oraz PM 10. Szkodliwy dla płuc ozon powstaje w chwili, gdy światło słoneczne wejdzie w reakcję z paliwami kopalnymi. Stężenie ozonu w atmosferze wzrasta wraz z ociepleniem klimatu. Sytuację komplikuje fakt, że jak dotąd nie przeprowadzono rzetelnych badań nad tym, jak zwiększanie stężenia ozonu w atmosferze wpływa na zdrowie. 

  1. M. Wang, P. Aaron, J. Madrigano i in., Association Between Long–term Exposure to Ambient Air Pollution and Change in Quantitatively Assessed Emphysema and Lung Function, “Journal of the American Medical Association” 2019; 322(6):546–556. doi:10.1001/jama.2019.10255
  2. University of Southern California, Exposure to PM 2.5 pollution linked to brain atrophy, memory decline, "eurelkalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019–11/uosc–etp112019.php, [dostęp:] 26.11.2019 r.
  3. University of Washington, Air pollution can accelerate lung disease as much as a pack a day of cigarettes, "eurekalert.org", [online] https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019–08/uow–apc080819.php, [dostęp:] 26.11.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij