Nowe odkrycie może pomóc w leczeniu niepłodności
Katarzyna Szulik

Nowe odkrycie może pomóc w leczeniu niepłodności

Skuteczniejsza i zarazem tańsza procedura in vitro niż do tej pory? Taka perspektywa dałaby szansę na posiadanie dzieci wielu parom zmagającym się z niepłodnością. Odkrycie naukowców z University of Virginia School of Medicine może przybliżyć medyczny świat do osiągnięcia tego celu, przy okazji dostarczając wiedzy, która w przyszłości może pomóc stworzyć skuteczny, męski środek antykoncepcyjny. 

Naukowcy związani z uczelnią odkryli nowe mechanizmy stojące za łączeniem się plemników z komórką jajową, a więc procesem kluczowym do powstania zarodka. Wiedza uzyskana przez lekarzy sugeruje zmianę postrzegania roli komórki jajowej w procesie zapłodnienia, która dotąd była uważana za pasywną stronę tego procesu. Naukowcy odkryli, że na powierzchni komórki jajowej znajdują się aktywne molekuły, które wiążą się ze swoimi odpowiednikami w spermie i w ten sposób doprowadzają do ich połączenia. To dowodzi, że zarówno komórka jajowa, jak i plemniki biorą aktywny udział w procesie zapłodnienia.

Kluczowe receptory

Do tego odkrycia doprowadziły badania nad rozwojem spermy w jądrach, podczas których badacze zauważyli, że plemniki uważane za umierające w rzeczywistości miały się świetnie. Na postrzeganie ich stanu wpływała obecność markerów molekularnych na ich powierzchni, przez co wydawały się umierać, podczas gdy wraz z ich wzrostem siła molekuł także wzrastała. Jak się okazało, marker ten, znany jako fosfatydyloseryna, w innych częściach ciała jest sygnałem obumierania komórek, jednak odgrywa kluczową rolę w procesie zapłodnienia. Z kolei obecne na powierzchni komórek jajowych aktywne proteiny łączą się z markerem i w ten sposób doprowadzają do połączenia ich obu w procesie zapłodnienia. Gdy jednak obecność markera w spermie zostanie ukryta lub też receptory komórki jajowej nie będą w stanie ich rozpoznać, zapłodnienie zostanie zablokowane. 

Skuteczniejsze in vitro i szansa na męską antykoncepcję

Ta wiedza prowadzi do dwóch potencjalnie przełomowych wniosków. Pierwszy dotyczy procedury in vitro, ponieważ znajomość biologicznych mechanizmów zapłodnienia może pomóc we wzmocnieniu roli receptorów w spermie i komórce jajowej w celu zwiększenia prawdopodobieństwa zapłodnienia.

Odkrycie pomoże także w prowadzeniu lepszych badań jakości spermy i trafniejszym wskazywaniu plemników dających największe szanse połączenia z komórką jajową. Obecne testy koncentrują się przede wszystkim na liczbie i żywotności plemników, ale ta wiedza nie przesądza jasno o szansach na skuteczne zapłodnienie.

Nowa wiedza o budowie plemników to zdecydowanie lepsza podstawa do określenia tego kluczowego parametru. To pozwoliłoby zwiększyć skuteczność zabiegów sztucznego zapłodnienia, powodując redukcję licznych prób. To wiąże się z niższymi kosztami i szybszym efektem zabiegu, co ma niebagatelne znaczenie dla par zmagających się z niepłodnością

Z drugiej strony, wiedza na temat fosfatydyloseryny może pozwolić na pracowanie sposobu blokowania jej aktywności, co dałoby podstawy do opracowania skutecznej metody męskiej antykoncepcji. Naukowcy próbowali blokować aktywność markera w warunkach laboratoryjnych i uzyskali zadowalające rezultaty. 

Żel zamiast pigułki

Badania nad męską antykoncepcją są prowadzone od wielu lat. W tym roku rozpoczęły się testy żelu antykoncepcyjnego dla mężczyzn, którego działanie ma sprawdzić 450 par na całym świecie. Preparat będący mieszanką progesteronu i testosteronu nakłada się na klatkę piersiową i ramiona. Progesteron obecny w żelu blokuje produkcje spermy w genitaliach, natomiast testosteron równoważny spadek męskiego hormonu, który towarzyszy temu procesowi. Zachowanie równowagi w tej sferze jest ważne, ponieważ niedobór testosteronu prowadzi do zaburzeń nastroju, tycia i spadku libido. Ze względu na to, że testosteron jest szybko metabolizowany w wątrobie, nie można go dostarczyć w formie pigułki, co do tej pory było jedną z największych trudności w procesie opracowywania męskiej antykoncepcji.

Dotychczasowe testy pokazały, że po sześciu tygodniach stosowania produkcja spermy spadła niemal do zera, co świadczy o bardzo wysokiej skuteczności tego rozwiązania. Proces ten można odwrócić, co również będzie trwało kilka tygodni i przy okazji oznacza, że nawet kilkudniowe zaprzestanie stosowania żelu nie wpłynie na zwiększenie szans zajścia w ciążę. To znacząca zmiana w stosunku do pigułki antykoncepcyjnej, w przypadku której pominięcie nawet jednej tabletki może znacząco obniżyć  jej skuteczność. Twórcy żelu liczą, że jeśli testy kliniczne wypadną pomyślnie, preparat mógłby trafić do aptek na przestrzeni najbliższych 5 lat. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Menopauza – przyczyny i objawy. Przegląd preparatów na uderzenia gorąca, nocne poty, nerwowość i suchość pochwy

  Pomimo różnych dolegliwości należy pamiętać, że menopauza (klimakterium, przekwitanie) nie jest chorobą, a jedynie kolejnym etapem w życiu każdej kobiety. Wiąże się co prawda z uporczywymi objawami, takimi jak nocne poty, wahania nastroju i wagi a także suchość pochwy czy zaburzania libido, niemniej w obecnych czasach także z nimi można sobie poradzić, łagodząc ich przebieg. Na rynku farmaceutycznym i zielarskim znajduje się szereg ziołowych suplementów, tabletek i kosmetyków, które są przeznaczone dla kobiety w okresie menopauzy.

 • Ćwiczenia mięśni Kegla – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  Mięśnie Kegla, zwane inaczej mięśniami dna miednicy, odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu narządów umieszczonych w jamie brzusznej. Zapobiegają nietrzymaniu moczu, a także mają duży wpływ na jakość życia seksualnego. Są szczególnie istotne dla kobiet, jednak u mężczyzn również odgrywają niebagatelną rolę. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, czy są do tego dostępne specjalne akcesoria i dlaczego w ogóle warto to robić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Problemy z erekcją –jak stres, zmęczenie i zaburzenia układu hormonalnego wpływają na wzwód?

  Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badania na choroby weneryczne – jakie są rodzaje badań na choroby przenoszone drogą płciową i kiedy je wykonać?

  Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia kobiety wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest okres menopauzy, inaczej nazywany klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na łagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak bezpiecznie je stosować? 

 • Antykoncepcja bez recepty – jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty?

  Na rynku dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji zapobiegających ciąży. Pośród nich dominują te przeznaczone dla kobiet, z czego każda ma swoje wady i zalety. Jak zatem wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodę antykoncepcji? Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? 

 • Żele intymne na bazie wody, olejów i silokonów. Który lubrykant dopochwowy wybrać?

  Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij