Tkanka tłuszczowa może kumulować się w płucach, prowadząc do astmy
Katarzyna Szulik

Tkanka tłuszczowa może kumulować się w płucach, prowadząc do astmy

Otyłość jest plagą dotykającą cały świat, ze szczególnym uwzględnieniem społeczeństw rozwiniętych. Badania naukowe łączą ją z większością poważnych schorzeń, jednak relacja między nadmiarem kilogramów a konkretną chorobą nie zawsze jest jasna. Wiadomo na przykład, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia astmy, lecz dopiero niedawno naukowcom udało się odkryć potencjalną przyczynę związku między tymi dwoma stanami. 

Tkanka tłuszczowa w drogach oddechowych

Badanie na ten temat ukazało się na łamach European Respiratory Journal i sugeruje, że tkanka tłuszczowa może się gromadzić w ścianach dróg oddechowych. To może tłumaczyć, dlaczego u osób z nadwagą i otyłością występują trudności w oddychaniu, które mogą przekształcić się w choroby przewlekłe tego układu, takie jak astma. 

Takie wnioski przyniosło badanie, w ramach którego badacze poddali analizie próbki tkanki płuc pobrane od 52 nieżyjących osób. 16 z nich zmarło w z przyczyn powiązanych z astmą, 15 na nią chorowało, lecz nie miała wpływu na ich śmierć, natomiast 21 próbek pochodziło od osób bez problemów oddechowych. 

BMI i tłuszcz kontra układ oddechowy

Naukowcy sprawdzali zawartość tkanki tłuszczowej, wykorzystując specjalne barwniki i korelowali te wnioski z indeksem masy ciała osób, od których pochodziły. Jak się okazało, otyłość była skorelowana z gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w drogach oddechowych, a im wyższy wskaźnik BMI, tym większa akumulacja tłuszczu w tych obszarach. Naukowcy zauważyli także, że nadmiar tkanki tłuszczowej może fizycznie blokować drogi oddechowe, doprowadzając do stanu zapalnego w płucach i powstawania problemów oddechowych różnego rodzaju, z astmą na czele. Płuca stają się dosłownie przeciążone nadmiarem tkanki tłuszczowej, co bezpośrednio pogarsza ich funkcjonowanie. 

Sytuację tego typu można porównać do miażdżycy, gdy złogi tłuszczu odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych, systematycznie zawężając ich światło, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń przepływu krwi i poważnych schorzeń wynikających z tego faktu. Te wnioski pozostają w zgodzie z obserwacją, która łączy nadwagę i otyłość z pogłębianiem się problemów z oddychaniem. 

Polecane dla Ciebie

Nowe terapie dla otyłych astmatyków

Naukowcy już planują kolejne etapy badań, które pozwolą im potwierdzić związek między otyłością, tkanką tłuszczową w układzie oddechowym oraz problemami w układzie oddechowym. Chcą również sprawdzić, czy utrata wagi mogłaby odwrócić negatywny wpływ, jaki nadwaga i otyłość wywierają na funkcjonowanie układu oddechowego. 
Molekuła kluczowa dla przybierania na wadze

Naukowcy nie ustają w badaniach nad przyczynami otyłości, a co za tym idzie skuteczniejszymi sposobami na walkę z nią. Badacze z Uniwersytetu w Houston zwrócili uwagę na rolę molekuły powiązanej z cholesterolem, znanej pod nazwą 27HC, która po przedostaniu się do krwiobiegu może zwiększać zawartość tkanki tłuszczowej nawet u osób pozostających na zdrowej, lekkostrawnej diecie. Wspomniana molekuła zwiększa ilość tkanki tłuszczowej już znajdującej się w ciele, co może zniweczyć efekty diety odchudzającej u osób, które postanowiły o siebie zadbać i porzucić czerwone mięso czy pokarmy wysokoprzetworzone. 

Ta wiedza może pomóc naukowcom w opracowaniu sposobów na redukcję poziomów molekuły 27HC, co mogłoby zredukować odkładanie się tłuszczu. Ponieważ molekuła ma związek z cholesterolem, jej modyfikacja mogłaby pomóc w obniżeniu również jego poziomów, w konsekwencji zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo–naczyniowego, nowotworów czy schorzeń metabolicznych. 

Otyłość jest jednym z kluczowych czynników ryzyka w rozwoju chorób układu sercowo–naczyniowego na światową skalę. Duża rolę w rozwoju otyłości u obu płci odgrywa estrogen. U kobiet po menopauzie spadek jego poziomu powoduje wzrost akumulacji tkanki tłuszczowej, ponieważ to właśnie estrogen chroni przed przybieraniem na wadze. U mężczyzn występowanie estrogenu ściśle łączy się z poziomem testosteronu i wahania w tym względzie także mogą mieć wpływ na akumulację tkanki tłuszczowej. 

  1. J. G. Elliot, G. M. Donovan, K. C. W. Wang, Fatty Airways: Implications for Obstructive Disease, "European Respiratory Journal" 2019; DOI: 10.1183/13993003.00857–2019.
  2. M. Cohut, First–time evidence suggests that fat can accumulate in the lungs "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/326734.php, [dostęp:] 22.10.2019 r.
  3. University of Houston, The role of a single molecule in obesity, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019–08/uoh–tro082819.php, [dostęp:] 22.10.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij