Tkanka tłuszczowa może kumulować się w płucach, prowadząc do astmy
Katarzyna Szulik

Tkanka tłuszczowa może kumulować się w płucach, prowadząc do astmy

Otyłość jest plagą dotykającą cały świat, ze szczególnym uwzględnieniem społeczeństw rozwiniętych. Badania naukowe łączą ją z większością poważnych schorzeń, jednak relacja między nadmiarem kilogramów a konkretną chorobą nie zawsze jest jasna. Wiadomo na przykład, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia astmy, lecz dopiero niedawno naukowcom udało się odkryć potencjalną przyczynę związku między tymi dwoma stanami. 

Tkanka tłuszczowa w drogach oddechowych

Badanie na ten temat ukazało się na łamach European Respiratory Journal i sugeruje, że tkanka tłuszczowa może się gromadzić w ścianach dróg oddechowych. To może tłumaczyć, dlaczego u osób z nadwagą i otyłością występują trudności w oddychaniu, które mogą przekształcić się w choroby przewlekłe tego układu, takie jak astma. 

Takie wnioski przyniosło badanie, w ramach którego badacze poddali analizie próbki tkanki płuc pobrane od 52 nieżyjących osób. 16 z nich zmarło w z przyczyn powiązanych z astmą, 15 na nią chorowało, lecz nie miała wpływu na ich śmierć, natomiast 21 próbek pochodziło od osób bez problemów oddechowych. 

BMI i tłuszcz kontra układ oddechowy

Naukowcy sprawdzali zawartość tkanki tłuszczowej, wykorzystując specjalne barwniki i korelowali te wnioski z indeksem masy ciała osób, od których pochodziły. Jak się okazało, otyłość była skorelowana z gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w drogach oddechowych, a im wyższy wskaźnik BMI, tym większa akumulacja tłuszczu w tych obszarach. Naukowcy zauważyli także, że nadmiar tkanki tłuszczowej może fizycznie blokować drogi oddechowe, doprowadzając do stanu zapalnego w płucach i powstawania problemów oddechowych różnego rodzaju, z astmą na czele. Płuca stają się dosłownie przeciążone nadmiarem tkanki tłuszczowej, co bezpośrednio pogarsza ich funkcjonowanie. 

Sytuację tego typu można porównać do miażdżycy, gdy złogi tłuszczu odkładają się w ścianach naczyń krwionośnych, systematycznie zawężając ich światło, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń przepływu krwi i poważnych schorzeń wynikających z tego faktu. Te wnioski pozostają w zgodzie z obserwacją, która łączy nadwagę i otyłość z pogłębianiem się problemów z oddychaniem. 

Powiązane produkty

Nowe terapie dla otyłych astmatyków

Naukowcy już planują kolejne etapy badań, które pozwolą im potwierdzić związek między otyłością, tkanką tłuszczową w układzie oddechowym oraz problemami w układzie oddechowym. Chcą również sprawdzić, czy utrata wagi mogłaby odwrócić negatywny wpływ, jaki nadwaga i otyłość wywierają na funkcjonowanie układu oddechowego. 
Molekuła kluczowa dla przybierania na wadze

Naukowcy nie ustają w badaniach nad przyczynami otyłości, a co za tym idzie skuteczniejszymi sposobami na walkę z nią. Badacze z Uniwersytetu w Houston zwrócili uwagę na rolę molekuły powiązanej z cholesterolem, znanej pod nazwą 27HC, która po przedostaniu się do krwiobiegu może zwiększać zawartość tkanki tłuszczowej nawet u osób pozostających na zdrowej, lekkostrawnej diecie. Wspomniana molekuła zwiększa ilość tkanki tłuszczowej już znajdującej się w ciele, co może zniweczyć efekty diety odchudzającej u osób, które postanowiły o siebie zadbać i porzucić czerwone mięso czy pokarmy wysokoprzetworzone. 

Ta wiedza może pomóc naukowcom w opracowaniu sposobów na redukcję poziomów molekuły 27HC, co mogłoby zredukować odkładanie się tłuszczu. Ponieważ molekuła ma związek z cholesterolem, jej modyfikacja mogłaby pomóc w obniżeniu również jego poziomów, w konsekwencji zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo–naczyniowego, nowotworów czy schorzeń metabolicznych. 

Otyłość jest jednym z kluczowych czynników ryzyka w rozwoju chorób układu sercowo–naczyniowego na światową skalę. Duża rolę w rozwoju otyłości u obu płci odgrywa estrogen. U kobiet po menopauzie spadek jego poziomu powoduje wzrost akumulacji tkanki tłuszczowej, ponieważ to właśnie estrogen chroni przed przybieraniem na wadze. U mężczyzn występowanie estrogenu ściśle łączy się z poziomem testosteronu i wahania w tym względzie także mogą mieć wpływ na akumulację tkanki tłuszczowej. 

  1. J. G. Elliot, G. M. Donovan, K. C. W. Wang, Fatty Airways: Implications for Obstructive Disease, "European Respiratory Journal" 2019; DOI: 10.1183/13993003.00857–2019.
  2. M. Cohut, First–time evidence suggests that fat can accumulate in the lungs "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/326734.php, [dostęp:] 22.10.2019 r.
  3. University of Houston, The role of a single molecule in obesity, "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019–08/uoh–tro082819.php, [dostęp:] 22.10.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij