
Aspiryna wspiera funkcjonowanie płuc w sezonie smogowym
Wspomniane wnioski zostały wyciągnięte na podstawie wyników eksperymentu, w którym udział wzięło niemal 2300 uczestników o średniej wieku wynoszącej 73 lata. Naukowcy badali funkcjonowanie ich płuc, uwzględniając zażywanie przez nich aspiryny lub innych leków z grupy niesteroidowych preparatów przeciwzapalnych oraz stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu w ich miejscu zamieszkania w miesiącu poprzedzającym eksperyment. Wyniki powiązali z czynnikami środowiskowymi, takimi jak stan zdrowia badanych oraz z tym, czy byli palaczami.
Aspiryna chroni płuca przed smogiem
Jak się okazało, zażywanie jakichkolwiek leków z grupy niesteroidowych preparatów przeciwzapalnych, do których zaliczamy aspirynę, zmniejszało negatywny wpływ pyłów zawieszonych na płuca nawet kilka razy. Obserwacje i testy były prowadzone przez cztery tygodnie, a pomiarów dokonywano w każdym z nich. Większość z badanych w omawianym okresie przyjmowała właśnie aspirynę, stąd wniosek, że to właśnie kwas askorbinowy działa zbawiennie na kondycję płuc w okresach wysokiego zanieczyszczenia. Naukowcy nie byli w stanie stwierdzić, dlaczego akurat wspomniane leki chronią płuca przed pyłami, aczkolwiek podejrzewają, że ten efekt może mieć związek z faktem, że zanieczyszczenie powoduje powstawanie w płucach stanu zapalnego, który łagodzą leki niesteroidowe o tym działaniu.
Unikaj zanieczyszczonego powietrza
Wiele badań wskazuje, że pyły zwieszone wdychane do płuc mogą przedostać się do krwi i krążyć po organizmie, trafiając do płuc czy serca, grożąc rozwojem chorób układu oddechowego czy sercowo–naczyniowego.
Powiązane produkty
Witamina B kontra smog
Badacze z tego samego uniwersytetu wcześniej sprawdzali również profilaktyczny wpływ witaminy B na zagrożenia zdrowotne wywołane smogiem. Jak się okazało, regularne przyjmowanie suplementów je zawierających również pozwala zmniejszyć negatywny wpływ zanieczyszczeń na organizm. W tym wypadku mowa o wsparciu układu sercowo–naczyniowego. Regularne przyjmowanie suplementów z witaminą B pozwala znacząco zredukować negatywne skutki krótkotrwałej ekspozycji na zanieczyszczenia, między innymi obniżając ciśnienie oraz liczbę białych krwinek. Przy badaniu brano pod uwagę eskpozycję na pył zawieszony PM 2.5, czyli najmniejsze i zarazem najbardziej szkodliwe cząsteczki znajdujące się w powietrzu. Zdrowi, dorośli ochotnicy najpierw zażywali suplementy z witaminą B przez miesiąc, a po tym czasie zostali wystawieni na działanie zanieczyszczonego powietrza na 2,5 godziny.
Eksperyment trwał przez niecały rok, a miesiące przyjmowania witaminy B były przeplatane okresami brania placebo, po których również dokonywano pomiarów. Stężenie wykorzystanie w eksperymencie odpowiada niewielkiemu zanieczyszczeniu powietrza, a więc trudno powiedzieć, czy suplementacja będzie równie skuteczne w miejsca, gdzie jest ono intensywne.