Aplikacja wykryje wczesne symptomy wad wzroku
Katarzyna Szulik

Aplikacja wykryje wczesne symptomy wad wzroku

Im szybciej rozpoznamy schorzenie, tym łatwiej z nim walczyć – ta powszechna w medycynie zasada odnosi się również do chorób oczu. Naukowcy z Baylor University stworzyli rozwiązanie, dzięki któremu wczesne symptomy wad wzroku u dzieci będą mogli rozpoznać nawet ich rodzice. Mowa o smartfonowej aplikacji, która analizuje siatkówkę między innymi pod kątem ewentualności wystąpienia charakterystycznego dla najmłodszych nowotworu oczu.

Rozpoznanie siatkówczaka na podstawie fotografii

Wspominana aplikacja o nazwie CRADLE skupia się przede wszystkim na wykrywaniu tzw. objawów białej źrenicy, znanego także jako leukokoria. Jest to biała plamka, której pojawienie się może sugerować rozwój szeregu schorzeń oczu, od zaćmy po wspomniany już nowotwór, czy inne poważne choroby wzroku. Leukokoria jest natychmiastowym wskazaniem do wizyty u okulisty, by mógł on stwierdzić, czy mamy do czynienia ze zmianą chorobową, między innymi wykonując USG czy badanie biomikroskopowe. Stworzona prze naukowców aplikacja jest w stanie rozpoznać leukokorię poprzez analizę fotografii dziecka, ponieważ to właśnie w ten sposób, a nie przez bezpośrednią obserwację, najczęściej identyfikuje się charakterystyczną białą plamkę. Leukokoria jest objawem między innymi siatkówczaka, czyli najczęściej wstępującego wewnątrzgałkowego nowotworu złośliwego oka u dzieci. Ostatecznie jednak może okazać się przydatna w diagnostyce wielu innych, niekoniecznie równie poważnych schorzeń pediatrycznych oczu. 

Skuteczność aplikacji została potwierdzona na podstawie analizy ponad 50 tys. zdjęć dzieci, którym później postawiono diagnozę sugerującą wadę wzroku. Aplikacja była w stanie rozpoznać białą plamkę z 80 proc. skutecznością u dzieci, którym właściwą diagnozę postawiono średnio 1,5 roku później. Mowa o sytuacji, gdy leukokoria nie jest oczywista na pierwszy rzut oka, zwłaszcza gdy pojawia się u bardzo małych dzieci, które nie są w stanie prawidłowo rozpoznać trudności z własnym widzeniem. 

Niezwykle skuteczna aplikacja

Skuteczność aplikacji jest ogromna w porównaniu z efektywnością tradycyjnych metod badania lekarskiego, w przypadku których umiejętność rozpoznania leukokorii na wczesnym stadium u dzieci do 2 roku życia nie przekracza 10 proc. W aplikacji ten odsetek przekracza 80 proc., tym samym dorównując skutecznością zaawansowanym narzędziom diagnostycznym. Jego skuteczność wynika z faktu dostępności dużych ilości materiału badawczego, a mianowicie zdjęć dzieci. Im więcej z nich przeanalizuje aplikacja, tym bardziej wrosną szanse na postawienie trafnej diagnozy. Algorytm aplikacji jest na tyle zaawansowany, że jest w stanie wykryć nawet bardzo wczesne stadia leukokorii, często niezauważalne gołym okiem przez człowieka nieświadomego jej istnienia. Na tak wczesnym etapie biała plamka jest widoczna tylko pod pewnymi kątami, przez co łatwo ją przeoczyć lub pomylić z przypadkowym refleksem światła w oku. 

Aplikacja jest już dostępna w sieci i można ją pobrać za darmo, poszukując programu o nazwie „White Eye Detector” w sklepach Google Play i App Store. Po pobraniu do aplikacji można wgrać zdjęcia dziecka, które zostaną poddane analizie pod kątem ewentualnej obecności białej plamki. 

Powiązane produkty

Lepiej zrozumieć malucha

CRADLE jest jedną z wielu aplikacji mających wspomagać rodziców w lepszej komunikacji z najmłodszymi dziećmi w kontekście ich zdrowia i samopoczucia. Naukowcy z Uniwersytetu w Yorku opracowali na przykład program, który ułatwia rozpoznawanie myśli i odczuć ich potomstwa na etapie, gdy dzieci nie są w stanie wyrażać ich w sposób precyzyjny. Aplikacja o nazwie Baby Mind dostarcza rodzicom wiedzy na temat aktualnego stadium rozwoju psychologicznego dzieci, jak również podpowiada, co w danym momencie odczuwa ich pociecha. Skuteczność programu sprawdzono na grupie ochotniczek, które zaczęły korzystać z aplikacji od momentu narodzin ich dzieci. Ich wrażenia porównano z grupą matek sześciomiesięcznych maluszków, które nie korzystały z aplikacji. Jak się okazało, użytkowniczki aplikacji były w stanie znacznie lepiej odpowiadać na potrzeby swoich dzieci w porównaniu z tymi, które nie miały wsparcia tego rodzaju. 

  1. Baylor University, Prototype smartphone app can help parents detect early signs of eye disorders in children, “eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-10/bu-psa100319.php, [dostęp:] 04.10.2019 r.
  2. M. C. Munson, D. L. Plewman, K. M. Baumer i in., Autonomous early detection of eye disease in childhood photographs, "Science Advances" 02 Oct 2019, Vol. 5, no. 10, eaax6363, DOI: 10.1126/sciadv.aax6363.
  3. T. Yatziv, Y Kessler, N. Atzaba–Poria, What’s going on in my baby’s mind? Mothers’ executive functions contribute to individual differences in maternal mentalization during mother–infant interactions, "PLOS ONE", Published: November 30,2018 DOI: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0207869.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij